Folyamatosan szállítják a halakat a boltokba – számolt be ma reggel az MTI. Több tíz tonna feldolgozott, illetve élő hal kerül az üzletekbe ezekben a napokban a hortobágyi halgazdaság telelőtavaiból. Az itt megtermelt halnak egyébként 80 százaléka ponty, mintegy 15 százaléka busa és amur, a többi pedig ragadozó (harcsa, csuka és süllő).
Nagy István agrárminiszter mindenkit megnyugtatott: „Van elég hal, és mindenki megtalálja a karácsonyi asztalra valót az üzletekben.”
Ponty a húzó
A hazai haltermelésen és a hazai termelési halak fogyasztásán belül a ponty a meghatározó faj, a második az afrikai harcsa. Sokan azonban a pontynál is olcsóbb kárászt veszik az ünnepi fogásokhoz.
Ami az árakat illeti, a tavalyihoz képest idén 30-40 százalékkal nőtt a hal ára. Az élő hal iránt – a kedvezőbb ára miatt – az idén megnőtt a kereslet. Az élő hal vásárlása esetén ugyanis a feldolgozott halfiléhez és a halszeletekhez képest jóval gazdaságosabban juthatunk halhúshoz.
Az élő ponty ára az előző évhez képest mintegy 40 százalékkal lett magasabb, kilója 1800 és 2200 forint között alakul idén. Az ünnepi asztalról azonban akkor sem hiányozhat a halászlé vagy a rántott hal, ha az árak ebben az évben már magasabbak.
Éttermi vs. otthoni halászlé?
Sokan döntenek úgy, hogy nem bajlódnak az elkészítésével, és inkább étteremben rendelik a halászlét. A csárdák, vendéglők azonban idén már 10 százalékkal drágábban kínálják ezt a ünnepi fogást, mint tavaly.
Az nlc amúgy kiszámolta, hogy mennyibe kerül egy jó halászlé idén karácsonykor – figyelembe véve az alapanyagárakat –, ha mi főzzük otthon. A kalkulációink szerint 10 805 forintra jött ki, azaz 10 ezer forint alatt nem lehet megúszni a halászlé elkészítését otthon. Ha pedig még bajai módra gyufatésztát is főzünk bele, közel 11 ezer forintba kerülhet a halászlé.
Még mindig nem eszünk eleget
Bár lassan bővül a hazai halfogyasztás – a korábbi egy főre jutó éves 4,5 kilogrammról 6,7 kilogrammra nőtt –, még mindig jelentősen elmarad az Európai Unió tagállamainak 20 kilogrammos átlagától.