Boldog várakozást!

nlc | 2006. November 01.
Mind a kilenc hónap nyugodtan, örömteli várakozással telhetne, néha mégsem így történik. Igen sokféle tényezõ befolyásolja, hogy mit szeretnénk, mitõl tartunk, minek örülünk, és mitõl érezzük magunkat biztonságban vagy veszélyben a babavárás idején. Most sorra vettük a legfontosabbakat!





Tervezés vagy véletlen
Bár a közvélekedésben előnyt élveznek a tervezett gyerekek, és úgy tartják, nagyobb nyugalom és biztonság veszi körül azt a kismamát, aki készült a babavárásra, a valóság szerencsére nem ennyire fekete-fehér. A szerelemgyerekek és a véletlen ajándékok fogadtatása is kedvező lehet, hiszen néha épp a meglepetések segítik át a szülőket a nehéz döntéseken.
Mit tehetünk?
Gondoljuk végig, és beszéljük meg a hozzánk legközelebb álló személyekkel, mit jelent számunkra, milyen változást hoz életünkben a tervezettség vagy épp a véletlen. Fontos, hogy minden kiszámítható legyen? Mi zajlik bennünk akkor, ha az események mégsem az elvárásaink szerint alakulnak? Tudunk rugalmasan alkalmazkodni?

Orvos- és kórházválasztás
Bizony nem könnyű kérdés! Van, akit az egyszerűség és a természetesség vonz leginkább, ezért nagy ívben kerüli a klinikákat, ahol sok a problémás kismama, sok a beavatkozás, és nagyon magas a császármetszési arány. Más viszont úgy gondolkodik, hogy olyan helyre akar menni szülni, ahol a legváratlanabb nehézségek azonnali elhárítására is fel vannak készülve, mert úgy véli, a terhesség igen kockázatos vállalkozás. Neki a gondos, precíz orvos felel meg legjobban, akivel legalább havonta találkozni kell a magánrendelésen vagy a kórházban, a másik kismama jobban szereti, ha minél kevesebb vizsgálatra kerül sor, és azokra is csak akkor, ha ő maga szükségét érzi. Amikor viszont tényleg gond van, fontos, hogy el lehessen érni az orvost, és megnyugtatóan tisztázni a felmerülő kérdéseket.
Mit tehetünk?
Mindenki maga dönti el, mi segít neki többet, mi az, ami kevésbé veszi el a babavárás felett érzett örömét. A baba érdekében is fontos, hogy ne a szorongás legyen a terhesség legalapvetőbb élménye. Kell a jó orvos, de ugyanilyen fontos a tudatos befelé figyelés, az önbizalom építés. Nem háríthatjuk a felelősséget teljes egészében másra! A rossz döntéseket BÁRMIKOR felül lehet és kell is bírálni. Egészen a vajúdás kezdetéig nyitva áll az orvos- és kórházváltás lehetősége. Kérdezzük meg sok más szülő véleményét a választott orvosról, kórházról. A tapasztalatok nagyon sokfélék lehetnek!

Korábbi szülések és terhességek
A szép emlékek kedvező hatása egyértelmű. Bátorítanak, és igényeink még határozottabb megfogalmazására késztetnek. A tragédiák, a nehéz szülések, koraszülések, vetélések megannyi veszteségélményt jelentenek, s ezeken bizony nagyon nehéz túllépni, még ha látszólag lezárt, és végeredményüket tekintve jól végződő történetekről van is szó.
Mit tehetünk?
A kismama akaratlanul is keresi az okokat, a felelősöket, hiszen világos, hogy nem szeretne újból ugyanúgy járni. Vigyázat! A helyes válaszokat sokszor nagyon nehéz megtalálni! Az esetek többségében nincs is biztos felelet a MI LETT VOLNA, HA…? kérdésre. Annyi bizonyos, hogy hatalmas segítség, ha újra és újra beszélhetünk rossz élményeinkről másokkal, és meghallgatjuk véleményüket. Minél több információt szerzünk az adott kérdésről, annál könnyebb lesz jó döntést hozni, és azután azt belenyugvással el is fogadni. A tájékozott döntés másik előnye, hogy nem fogjuk örökösen másban keresni a hibát, ha végül mégsem úgy sül el, ahogy terveztük.

Családi előzmények
A kismama édesanyjának, nagymamájának szülési élményei, a szülések kimenetele és az erről folyó családi beszélgetések, legendák erősen befolyásolják a cseperedő kislányban (a leendő anyában) a terhességről és szülésről kialakuló képet. Borzalmas megpróbáltatás, szörnyű szenvedés? Én is meg tudtam szülni az ötkilós bátyádat, nagyanyád pedig otthon szült minden gond nélkül négy óriási babát? Az efféle kijelentések leginkább arra alkalmasak, hogy a történet elmesélőjének érdemeit csillogtassák, a kismamára inkább lelombozóan hatnak, mivel elvárásként fogalmazódnak meg: ki kell bírnod, ha legalább olyan jó akarsz lenni, mint mi!
Mit tehetünk?
Nagyon fontos, hogy a családi szüléstörténetek napvilágra kerüljenek, és a család nőtagjai beszéljenek róluk. Ősidők óta nemzedékről nemzedékre hagyományozódó ismeretekről van szó, kár lenne ezekről lemondani. Ám legalább ilyen fontos, hogy a kismama tudatában legyen: ő nem ugyanaz az ember, mint az édesanyja. Ahogy a szoptatás sikerét sem befolyásolja, hogy a nagymama tudott-e szoptatni vagy nem, a szüléssel is ugyanez a helyzet. Rá kell találnia a saját útjára!

A párkapcsolat biztonsága
A babavárás közös boldogság, és bár nem a gyerek apjának testében zajlik, azért jó esetben lélekben ő is babát vár, vagyis ráhangolódik erre a különleges, csodás állapotra. Fontos, hogy számíthassunk társunkra, biztosak legyünk szeretetében. Nagyon nehéz annak, aki egyedül, az apa nélkül kénytelen a közös gyereket világra hozni és felnevelni. Igaz, nem csak az lehet egyedül, akit elhagyott a párja. Ha a kapcsolat belül már széthullott, sajnos nem jelent biztos támaszt látszólagos létezése.
Mit tehetünk?
A terhesség, a szülés és a gyereknevelés olyasmi, amihez feltétlenül szükségünk van társra, támogatókra, családra, valamiféle közösségre. Ha az apára nem lehet számítani, keressünk olyan barátnőt, rokont, családtagot, aki őszintén, segítő szándékkal mellettünk áll.

Anyagi kérdések
Néha a kelleténél is nyomasztóbbak a pénzügyek, s ez alaposan rányomhatja bélyegét a terhességre, amely rendszerint nem az anyagi fellendülés ígéretét hordozza magában, hanem épp ellenkezőleg!
Mit tehetünk?
Jobb, ha ezt a szorongást keltő tényezőt határozottan leseperjük az asztalról. A kisbabának elsősorban szeretetre, törődésre van szüksége, nem drága babakocsira, vadonatúj holmikra. Igényei nagyon egyszerűen kielégíthetők. Vigyázat! A MINDENT MEGADUNK NEKI veszélyes csapda, jobb nagy ívben elkerülni.


W. Ungváry Renáta





A Kismama ajánlata:





Ina May Gaskin: Útmutató
szüléshez

www.jaffa.hu

Exit mobile version