Baba

Már négyheti szoptatás is jó hatással lehet a gyerek agyfejlődésére

Az anyatejen felnőtt gyerekek jobban teljesítenek az olvasásban és a matematikai készségeik is fejlettebbek azokhoz a társaikhoz képest, akiket nem szoptattak csecsemőkorukban.
Már négyheti szoptatás is jó hatással lehet a gyerek agyfejlődésére Mi lesz a mellemmel?

Tudósok szerint intelligensebbek lesznek azok a babák, akiket csecsemőkorukban szoptatott az édesanyjuk. Akár már négyheti szoptatás is jelentős fejlődést eredményezhet az általános- és középiskolás korú gyerekek teljesítményében. A vizsgálatokat öt-, hét-, tizenegy és tizennégy éves korú gyerekek körében végezték.  

Az anyatejről korábban is tudták, hogy erősíti a gyerekek immunrendszerét, ellenállóbbak lesznek a fülfertőzésekkel, gyomorbetegségekkel, sőt még az asztmával szemben is, azt azonban eddig nem lehetett tudni, hogy az intelligencia szintjére is hatással lehet, mondja Maria Iacovou, a tanulmány egyik szerzője.

Már négyheti szoptatás is jó hatással lehet a gyerek agyfejlődéséreA rendszeres kormányzati promóciós kampányok ellenére Nagy-Britanniára jellemző az egyik legrosszabb a szoptatási arány Európában. A brit anyák húsz százaléka soha meg sem próbálta szoptatni kisgyerekét, míg Svédországban ugyanez mindössze az anyák 2 százalékáról mondható el. A megkérdezett anyák csupán 3 százaléka szoptatott az ajánlott hat hónapos korig, és csak egyharmaduk szoptat még egy héttel később is.

A vizsgálatot az Oxfordi Egyetem kutatói és az Essexi Egyetem Társadalmi és Gazdasági Kutatóintézetének munkatársai közösen végezték, melynek során tízezer, csecsemőkorukban anyatejjel és tápszerrel táplált iskolások tesztjeinek pontszámait hasonlították össze. Minden anyatejjel táplált gyereket egy hasonló családi és anyagi háttérrel rendelkező tápszerrel táplált gyerekkel hasonlítottak össze. Az eredményekből egyértelműen kiderült, hogy a hasonló szülői háttérrel rendelkező iskolások között az anyatejjel táplált gyerekek olvasási és matematikai készsége fejlettebb volt a tápszerrel etetett társaikénál.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top