További fotókért kattints a képre! |
Már a látványa is vérfagyasztó, ahogy az orosz jógaoktató, Lena Fokina végtagjaiknál fogva lóbálja, forgatja, „repteti” a csecsemőket. A babák a jóga közben gyakran üvöltve sírnak, és nem ritka az sem, hogy elhányják magukat, a módszer azonban állítólag serkenti az izomzat fejlődését.
A módszert dr. Igor Csarkovszkij orosz szülészorvos dolgozta ki, tőle sajátította el az eredetileg tornatanár végzettségű Fokina, aki öt gyermekén is alkalmazta a technikát. Azt mondja, ennek is nagyban köszönhető, hogy ma már felnőtt gyermekei jelentős eredményeket értek el az életben. Lena szerint a módszer egyáltalán nem veszélyes, már kéthetes kortól alkalmazható, és bár tény, hogy a babák többsége először sírással reagál rá, de amint hozzászoknak, elkezdik élvezni – állítja az asszony.
Ellenzői szerint viszont igenis komoly veszélyt jelent a kisbabákra ez fajta mozgás, hiszen károsíthatja az ízületeiket, a bőrüket, megrémülhetnek, sőt akár traumatikus élményeket élhetnek át, ha pedig véletlenül leesnek, súlyosan megsérülhetnek. A képeket rossz nézni, olyan hihetetlen látvány a babák mozgatása, hogy vannak, akik meg is kérdőjelezik a felvételek valódiságát.
„Megrázott gyermek”-szindróma
A testükhöz mérten nehéz és nagy fejű kisbabák nyakizmai ebben a korban még nagyon gyengék, nem tartanak. Ahogy arról beszámoltunk, egy erőteljesebb rántás vagy rázás hatására a kisbaba agya a koponyafalhoz csapódva sérülhet, ez az úgynevezett „megrázott gyermek”-szindróma, mely a babák durvább mozgatása, megrángatása során is felléphet, illetve nem veszélytelen ebből a szempontból az apukák által kedvelt „dobálós” játék sem. A pörgetős-lóbálós babajóga során egyértelmű, hogy még jelentősebb a sérülés kockázata.
Kíméletesebben is elérhető ugyanaz a hatás
Szabadi Edit mozgás- és masszázsterapeuta, babás jógaoktató a Nők Lapja Café kérdésére elmondta, hogy fotókon, videókon ő is találkozott már Lana Fokina módszerével, azonban úgy véli, hogy ennél sokkal kíméletesebb technikával is elérhető a kicsik fejlődésében ugyanaz a jótékony hatás, amit ez a jóga ígér. A szakember kiemelte, hogy babajóga esetében elsődleges fontosságú a gyermek biztonsága és az, hogy semmi olyasmit ne tegyünk vele, ami ijesztő lehet számára. A túlságosan heves mozdulatok, az erős lóbálás miatt sérülhetnek a baba ízületei, a bokája, vagy épp a válla. Edit felhívta a figyelmet arra is, hogy a kéthetes kor még nagyon korai még a legszelídebb babajóga megkezdéséhez is, ő leghamarabb hathetes kortól ajánlja ezt a mozgásformát.