A fejlett országokban évek óta probléma, hogy csökken a gyermekvállalási kedv, kevesebb gyerek születik. 2019-ben 4,17 millió csecsemő jött világra az Európai Unióban, pedig 2008-ban még félmillióval több, 4,68 millió baba született – írja a Növekedés.hu az Eurostat friss kimutatása alapján.
A termékenységi mutató azt jelenti, hogy az adott év adatai szerint egy nő élete folyamán átlagosan hány gyereket szülne. Egy fejlett országban 2,1 termékenységi mutató esetén nem csökkenne a lakosság száma bevándorlás nélkül sem. Ezt az értéket azonban egyetlen európai ország sem éri el.
A kontinensen Franciaországban a legmagasabb a termékenységi ráta, ahol magas ugyan a bevándorlók száma, de önmagában ez nem magyarázza a mutatókat. A franciákat Románia követi (1,77), majd Csehország, Írország és Svédország következik (mindhárom: 1,71).
Magyarország az európai középmezőnyben van az 1,55-ös termékenységi arányával, ami picivel magasabb, mint az uniós átlag. De sokkal nagyobb dolog az, hogy idáig eljutottunk, mert 2010-ben még nálunk volt az egész EU-ban a legalacsonyabb, 1,25-ös termékenységi arányszám.
(Kiemelt kép: Pexels/ Leah Kelley)