Az inkontinencia megelőzhető?

nlc | 2010. Június 18.
Vizelet és/vagy széklettartási problémákkal világszerte 200 millió ember küzd. A betegség jelentős hatással van az egészségi állapoton túl az önbecsülésre és az életminőségre is.

Az inkontinencia (akaratlan vizelet- és/vagy székletvesztés) körülbelül 200 millió embert érint az egész világon. Ez az adat azonban jelentősen alulbecsült, mert a vizelet és széklet inkontinencia tabu témának, de legalábbis nagyon kellemetlen problémának számít. Felmérések szerint az inkontinens betegek kevesebb mint 40%-a említi problémáit orvosnak, nővérnek és ez az adat még magasabb, ha széklet inkontinenciáról van szó. Ebből fakadólag az inkontinencia nem kap elegendő figyelmet és a betegek sokszor nem jutnak megfelelő kezeléshez annak ellenére, hogy a betegség igen jelentős hatással van az egészségi állapotukon kívül az önbecsülésükre és az életminőségükre is.

Hogyan őrizhető meg a kontinencia?

A vizelettartás képesség, tehát a kontinencia egy kis odafigyeléssel hosszú távon is megőrizhető.

Stressz (enyhe) inkontinencia – Csupán néhány csepp vizelet örül, pl. köhögéskor, tüsszentéskor. Nincs köze a stresszhez (idegeskedéshez), a kifejezés itt nyomás értelemben használatos. A stressz inkontinencia kezelhető legjobban gáti tornával. Számos speciális, támogatott gyógyászati segédeszköz létezik (pl. betétek), melyek segítségével „láthatatlanná tehető” a probléma.
Késztetéses (urge) inkontinencia – Gyakori, akaratlan késztetéses, parancsoló vizelés inger. Hólyag túlműködésről van szó, ami nem mindig jár vizeletvesztéssel.
Túlfolyásos inkontinencia – A hólyag nem tud kiürülni és a kapacitása feletti vizelet távozik cseppekben. Gyakori prosztata betegeknél.
Súlyos inkontinencia – Már fekvő helyzetben is elcsöpög a vizelet, illetve a beteg egyáltalán nem tudja kontrollálni a vizelet és széklet ürítését. Ezek a betegek nagyrészt hospitalizálva (kórházakban, idős otthonokban élnek) vannak.

 

Exit mobile version