Egészség

Itt a tavaszi “fogtakarítás” ideje!

A testi megújulás, felfrissülés évszakában miért pont fogainkat hanyagolnánk el?

Az ideális esetben napi kétszeri fogmosás ma már szerencsére senkinek sem újdonság. A rendszeres, legalább évente egyszeri fogászati ellenőrzés és fogkő-eltávolítás szükségessége viszont sajnos még mindig nincs a köztudatban, pedig komoly fogágybetegségek előzhetők meg az egyszerű fogkőleszedéssel.

A fogkő a fogakon megtapadó lepedékből képződik, és gyakorlatilag egy baktériumtelep, ami ínygyulladást, súlyosabb esetekben csontpusztulást okoz, így hosszú távon egyébként egészséges fogak elvesztéséhez is vezethet. Nagyon alapos fogtisztítással és a nyáltermelés növelésével csökkenthető a mennyisége, de a megfigyeléseink alapján alig van olyan, akinél az idő során egyáltalán ne jelenne meg, és sajnálatos módon egyre gyakrabban találkozunk vele már a fiatalabb korosztálynál is, figyelmeztet dr. Balsai Tamás fogszakorvos.

Itt a tavaszi

A vizsgálatok alapján a felnőtt magyar lakosság közel 70 százalékánál kimutatható fogínyprobléma. Az íny állapotának optimális szinten tartása érdekében a szakorvos mindenkinek javasolja az évi rendszerességgel végzett fogkő-eltávolítást; aki pedig kifejezetten hajlamos a parodontális betegségekre, az orvos javaslata alapján még gyakrabban végeztesse el a tisztítást.

Ha elhatározzuk, hogy minden tavasszal meglátogatjuk a fogorvost, elvégeztetjük a fogkőleszedést, és egyben átnézetjük a fogainkat, azt is megelőzhetjük, hogy pont a legrosszabbkor, a nyári szabadság alatt, esetleg külföldön törjön ránk a fogfájás. Gondos szülőként akkor járunk el helyesen, ha ezekre a fogászati ellenőrzésekre csemetéinket is magunkkal visszük, hiszen a fogorvoshoz szoktatást korán, már kicsi korban érdemes elkezdeni. 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top