Egészség

Őssejtterápiával gyógyítottak meg koronavírus-fertőzötteket

A módszert már a madárinfluenza ellen is sikerrel vetették be.

Kínai kutatók vizsgálják az őssejtkezelés technológiájának alkalmazását a Covid-19 új koronavírussal súlyosan fertőzött betegek kezelésében, négy beteget már gyógyultan engedtek haza a kórházból – közölte a Science and Technology Daily című kínai napilap.

Az őssejtkezelés klinikai vizsgálatai folytatódnak – idézte a lap Hszü Nan-ping tudományos és technológiai miniszter-helyettest.

Az őssejtek képesek az önmegújulásra vagy sejtosztódással differenciálódni a szervezet speciális funkciót ellátó testi sejtjeivé, például vér-, tüdő-, szívsejtekké. Az őssejtterápiákat már használják egyes fertőző betegségek és komplikációk kezelésében. A H7N8 madárinfluenza idején jó eredményeket mutattak fel a fertőzöttek kezelésében.

Csuo Vej, a kínai nemzeti őssejtkutató program vezetője elmondta, hogy a kutatók jelenleg a kritikus állapotú új koronavírus-fertőzöttek állapotának javítására összpontosítanak elsősorban az őssejtkezeléssel.

A koronavírus ellen is hatásos lehet az őssejt-terápia (Fotó: Getty Images)

A koronavírus ellen is hatásos lehet az őssejtterápia (Fotó: Getty Images)

A súlyos betegeknél állapotuk súlyosbodását vagy halálukat a „gyulladásos roham” okozza, amikor a immunrendszer a gyulladás által túlzottan aktiválódik. Ez tüdőkárosodást, légzésgyengülést okozhat, egyes betegeknél légzéselégtelenség léphet fel.

„A tüdő gyulladása és sérülése áll az őssejtkezelés középpontjában – hangoztatta Csuo. – A tüdőszövetek károsodása halálos lehet, és az őssejtterápia segíthet helyreállítani a károsodást”.

A kezelésekben a kutatók jelenleg három – mesenchymális, tüdő- és embrionális – őssejttípust alkalmaznak. Az őssejtekből készített szert a tüdőbe fecskendezik be. Az őssejtek javíthatják az immun-mikrokörnyezetet a tüdőben és csökkenthetik a gyulladás okozta tüdőelégtelenség kockázatát.

A technológia széles körű használata azonban még távoli a Covid-19 betegeknél – figyelmeztettek a kutatók. Az ilyen típusú új szereknek vagy terápiának a biztonságosságát és hatékonyságát klinikai tesztek során kell igazolni – hangsúlyozta Csuo.

További friss híreink a koronavírus témájában:

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top