Világszerte több millió nő küzd vizelettartási zavarokkal, a jelenség kialakulása és jellege pedig összefügg az életkor előrehaladtával is. Az inkontinencia mértéke lehet enyhe, ekkor jellemzően tüsszentés vagy nevetés hatására csupán egy-két csepp vizelet távozik, azonban súlyosabb esetekben már annyira elveszíthetjük a kontrollt a hólyagunk felett, hogy a hirtelen érkező vizeletürítési kényszer során már nem sikerül eljutni a mellékhelyiségig.
Fontos! Nem csak a menopauzán áteső nőknél jelentkezhet, sok várandós kismama is megtapasztalja, valamint különböző külső behatások, betegségek is előidézhetik az inkontinenciát!
Klimax és az inkontinencia
Nem elég a változókorral járó megannyi kellemetlen tünet, sok nőnél vizelettartási probléma is jelentkezhet.
Mi történik?
A klimax általában 40-50 éves kor között érkezik a nők életébe, ekkor áll le szép fokozatosan az ösztrogén és a progeszteron hormon termelődése, amitől elmarad a menstruáció, és egy sor utálatos tünet jelentkezik.
Mivel a nemi szervben és a húgyút alsó részén is csökken az ösztrogénmennyiség, a hüvelyi és húgyúti szövetek szárazabbá, rugalmatlanabbá válhatnak, illetve elvékonyodhatnak. A medencefenék izmai meggyengülnek, ha nem stimulálja őket az ösztrogén.
Nem szabad pánikolni!
Szerencsére a klimax alatt jelentkező vizeletszivárgás nem okoz komoly akadályt a mindennapi életünkben.
Hogyan kezeljük az inkontinenciát ebben az átmeneti időszakban?
- A krémmel vagy hüvelykúppal történő ösztrogénpótlás enyhítheti a klimaxszal járó tüneteket. Kérjük ki a kezelőorvosunk véleményét!
- Mindennap végezzünk Kegel-gyakorlatokat. Már napi néhány percnyi medencefenék-erősítő edzéssel csökkenthető a szivárgás kockázata, ha pedig már kialakult, akár el is múlhat.
Kegel-tipp: üljünk és feszítsünk!
Helyezkedjünk el kényelmes ülő helyzetbe (ezt a gyakorlatsort bárhol végezhető).
- 5 gyors feszítés.
- 2 másodperces hosszú, mély szorítás.
Ismételjük háromszor. Ezután lazítsuk a gátizmainkat 10 másodpercre. Ez így egy kör. Próbáljunk megcsinálni 3 kört egy nap.
Nem szabad elfelejteni!
A vizelettartási panaszok kezelési lehetőségei több befolyásoló tényezőn alapulnak. Fontos az inkontinencia típusának és kialakulási okának szakszerű megállapítása, a diagnózis felállítása után pedig a megfelelő kezelés elindítása, szakorvos felügyelete mellett.
Hormonpótló megoldásokkal is élhetünk, melyek segítséget nyújthatnak a változókorban előforduló problémákra, de ez a terápia növelheti egyes daganatos betegségek kialakulásának kockázatát is, sőt, bizonyos betegségek idején a hormonpótlás lehetősége ellenjavallt. A hormonpótló terápia egészségügyi állapot függvénye, ezért mindenképpen konzultáljunk róla orvosunkkal!
Az egészséges életmód:
- 5 tipp, hogy egészségesebben egyél 2021-ben
- Az igazán egészséges étrend nélkülöz minden szélsőséget és tiltást
- „A cukorfüggőség sokkal rosszabb, mintha drogoznék”
A cikk megjelenését az Essity Hungary Kft. támogatta.
(Nyitókép: Getty Images/ljubaphoto)