nlc.hu
Egészség

A D-vitamin jó hatásai

Lehet, hogy azért vannak depressziós tüneteid, mert D-vitamin-hiányos vagy?

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a felnőttek mintegy öt százaléka él világszerte depresszióval. Depressziós tüneteket pedig még többen érzünk magunkon, olykor évszaktól függően. A kutatók szerint lehet, hogy a D-vitamin-hiány a ludas.

Bár a depresszióra nincs egyértelmű, mindenkire alkalmazható gyógymód, a tünetek gyakran kezelhetők pszichoterápiával és antidepresszánsokkal. Depressziós tüneteket azonban nemcsak a betegek érezhetnek, körülményektől, sőt, akár évszaktól függően is felbukkanhatnak azoknál, akik hajlamosak rá. Korábbi kutatások azonban már feltárták a D-vitamin, a gyulladás és a depresszió közötti ok-okozati összefüggéseket. Egy 2013-as tanulmány például az alacsony D-vitamin-szintet összefüggésbe hozta a depresszióval. Egy másik, 2011-es tanulmány azt sugallta, hogy a D-vitamin szintje segíthet a depresszióval összefüggésbe hozható gyulladás szabályozásában. Mostanáig azonban a tanulmányok és metaanalízisek, amelyek a D-vitamin-szint és a depresszió közötti kapcsolatot vizsgálták, vegyes eredményeket hoztak.

Egy új tanulmány azonban szisztematikusan áttekintette és elemezte azokat a vizsgálatokat, amelyek a D-vitamin-kiegészítők hatékonyságát vizsgálták a depressziós tünetek csökkentésében a placebóval összehasonlítva. A kutatók megállapították, hogy a napi 2000 NE-vel egyenlő vagy azt meghaladó D-vitamin-kiegészítés segíthet a depressziós tünetek csökkentésében – bár megjegyezték, hogy eredményeik további vizsgálatokat kívánnak.

A D-vitamin-pótlás hatása a depressziós tünetekre

A tanulmányhoz a kutatók 53235 ember adatait vonták be elemzésükbe. Olyan adatokat vizsgáltak, mint az életkor, a D-vitamin szintje a kezdeti és a kezelés utáni időpontban, valamint a depressziós tünetek.

A D-vitamin-pótlással kapcsolatos részleteket is felvették, többek között:

  • időtartam,
  • dózis,
  • típus,
  • gyakoriság,
  • kalcium-kiegészítés vagy kiegészítő gyógyszerek.

Összességében a kutatók azt találták, hogy a D-vitamin-pótlás kis vagy közepes hatással volt a depressziós tünetekre. A tudósok azt is megjegyezték, hogy míg a napi 2000 NE-ig terjedő dózisok kis vagy közepes hatást mutattak, a napi 4000 NE feletti dózisoknál erőteljesebb volt a hatás. Ráadásul úgy tűnt, hogy a D-vitamin-pótlásnak nagyobb hatása volt, ha 12 hétnél rövidebb ideig szedték, mint ha hosszabb ideig. A kutatók megállapították továbbá, hogy azok a betegek, akik a D-vitamin-kiegészítők mellett antidepresszánsokat is alkalmaztak, kismértékű, de statisztikailag szignifikáns pozitív hatást tapasztaltak.

Nő könyököl az ablakban

A D-vitamin segíthet (Kép: Getty Images)

A mögöttes mechanizmusok is szerepet játszhatnak

Arra a kérdésre, hogy a D-vitamin-pótlás hogyan függhet össze a depresszióval, dr. Monique Aucoin, a Canadian College of Naturopathic Medicine vezető kutatója nyilatkozott a Medical News Today szaklapnak: „A D-vitamin agyra és a mentális egészségre gyakorolt hatásának pontos mechanizmusa nem teljesen világos. Bizonyítékok vannak arra, hogy a D-vitamin modulálhatja vagy egyensúlyba hozhatja az immunrendszer azon részeit, amelyek részt vesznek bizonyos gyulladásos folyamatokban.” Dr. Aucoin hozzátette, hogy a bizonyítékok arra utalnak, hogy a mentális problémák összefügghetnek a szervezetben megjelenő, rejtett gyulladással, és hogy a gyulladás szintjének csökkentése terápiás előnyökkel járhat. „Egy 2019-es metaanalízis, amely a depresszióban szenvedő résztvevőknek D-vitamin-kiegészítőket biztosító vizsgálatok eredményeit egyesítette, a gyulladással kapcsolatos számos laboratóriumi érték jelentős csökkenéséről számolt be. Nem világos azonban, hogy ezek a változások felelősek-e az antidepresszáns hatásért, vagy egyszerűen csak más, egyidejűleg fellépő előnyökről van szó.”

A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy további tanulmányoknak kell vizsgálniuk a depresszió szokásos kezelési lehetőségeinek D-vitamin-pótlással való kiegészítésének lehetséges előnyeit. Arra a kérdésre, hogy a D-vitamin-pótlás alkalmazható-e a depresszió egyéb kezelése mellett vagy alternatívaként, dr. Aucoin megjegyezte, hogy a jelenleg rendelkezésre álló kutatások hiánya miatt nehéz következtetéseket levonni, azonban hozzátette, hogy „nem kockázatos a D-vitamin-kiegészítés nyújtása olyan személynek, aki a depresszió más kezelésében is részesül.”

Források: Vitamin D deficiency and depression in adults: systematic review and meta-analysis; The effect of vitamin D supplementation on depressive symptoms in adults; Vitamin D3: a helpful immuno-modulator

Szponzorált tartalom

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top