nlc.hu
Egészség
Az NNGYK adatai szerint számos magyar település vezetékes vízhálózata szennyezett vegyszerekkel

Rákkeltő lehet, mégis 124 magyar település csapvizében van ott ez a vegyszer

Sok magyar település csapvize szennyezett mezőgazdasági vegyszerekkel.

Minden ötödik településen találtak a csapvízben gyomirtókat, rovarölőket és más mezőgazdasági vegyszereket. Eközben a glifozát is számos település ivóvizében jelen van – írja az Átlátszó.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ aktuális, 2023-as ivóvízminőségi jelentése szerint egyre több mélységi felszín alatti vízzel ellátott ivóvíz-ellátórendszerben tapasztalják peszticidek jelenlétét – köztük védettnek tudott nyersvizekben is. Sajnos több évtizede betiltott rovarölő-, gyomirtó-, gombaölő-,

Rákkeltő lehet, mégis 124 magyar település csapvizében van ott ez a vegyszer

algaölő- és rágcsálóölő szereket is kimutattak.

Az ivóvíz minőségét hazánkban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) irányítja és felügyeli. A baktériumok, nitrit, nitrát, ólom, arzén és más szennyezőanyagok mellett ivóvízminőségi vizsgálatuk során a peszticidek jelenlétét is figyelik. Országszerte több száz település csapvizében mutattak ki peszticideket.

Egészségügyi határérték felett peszticid-tartalmat mértek Akasztón, Vasvár város Nagymákfa településrészén, Dunafalván és Küngösön. Glifozátot összesen 124 település ivóvízmintájában találtak 2023-ban, a határértéket Vasváron haladta meg a vegyszer jelenléte. A Vasivíz közleménye szerint Vasváron egy

közkútról nyerték a durván szennyezett mintát,

aminek a környékén előzőleg gyomirtó-szert használhattak. A glifozát Földünk egyik legelterjedtebb gyomirtója. Vízben jól oldódik, ezért az esővízzel és az öntözéssel könnyen a talajba mosódik. A felszíni és a felszín alatti vizekből pedig az élelmiszerekbe és az ivóvízbe is bekerülhet. A glifozátot a WHO-hoz tartozó Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség 2015-ben emberekre valószínűleg rákkeltőnek minősítette, az azonban hogy pontosan mennyire egészségkárósító ez a vegyszer, jelenleg is vita tárgya.

Egy korábbi vízügyi jelentés szerint

a vizsgált hazai tavak és folyók háromnegyedében, a talajvíz-minták 14 százalékában kimutatható volt a leggyakoribb gyomirtó, a glifozát és bomlásterméke.

Kép forrása: Pixabay

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top