Bár a nap folyamán a megfelelő hidratáltság fenntartása kulcsfontosságú, a vízivás időzítése is sokat számít.
Dr. Jessica Vensel Rundo alvászavar-specialista szerint fontos odafigyelni arra, mennyi vizet iszol közvetlenül lefekvés előtt. „Általában nem javasoljuk, hogy lefekvés előtt nagy mennyiségű vizet igyunk, de egy kis mennyiség jó” – fogalmazott a szakértő.
Mikor igyuk meg az utolsó korty vizet?
A szakértők leginkább azt javasolják, hogy lefekvés előtt két órával hagyjuk abba a vízivást. Így nem terheled le a szervezetedet extra folyadékkal, ami az éjszaka közepén gyakori kirándulást eredményezhet a mosdóba.

Fotó: Unsplash
Ha mégis szükséged van egy kis vízre, mielőtt lefekszel – akár azért, mert kiszáradt a szád, akár azért, mert éjszakai gyógyszereket kell bevenned – , egy kis korty még rendben van – mondja a szakértő. Általános szabály, hogy a lefekvés előtti utolsó két órában egy pohár víznél kevesebbet igyál, ha muszáj. Akkor is kis kortyokat – tanácsolja Rundo.
Ez más folyadékokra is vonatkozik. Lefekvés előtt próbáld elkerülni az alkoholt, gyümölcsleveket és teákat, mivel ezek is megzavarhatják az alvást.
Egy klinikai kísérletben, ahol a résztvevőket arra kérték, hogy a folyadékbevitelüket időzítsék korábbra (többet igyanak reggel, kevesebbet este), az éjszakai felkelések átlagos száma 2,63-ról 2,00-ra csökkent. Hasonló eredményt kapott egy japán kutatás is: a 24 órás vízbevitel mérséklésével a nocturia (éjszakai vizelési inger) gyakorisága 4,1-ről 3,1 epizódra csökkent egy hónap alatt, az éjszakai vizeletmennyiség pedig jelentősen visszaesett. Ezek az adatok alátámasztják, hogy az esti órákban történő vízfogyasztás korlátozása mérsékli az éjszakai vizelési ingert, és így kevesebb alvásmegszakításhoz vezet.
Miért fontos, hogy ne igyál vizet közvetlenül alvás előtt?
Bár a hidratáltság rendkívül fontos, a jó éjszakai pihenés legalább ennyire lényeges. Egy-egy éjjeli WC-re járás nem okoz gondot, de ha rendszeresen megszakad az alvás, akkor ideje változtatni az esti rutinodon!
„Ha gyakran felébredsz éjszaka, hogy elmenj a fürdőszobába, az megzavarhatja az alvást, és problémát okozhat abban is, hogy újra el tudj aludni” – magyarázza Dr. Vensel Rundo.
Vagyis az állandó alvásmegszakítás hosszú távon alvásdeprivációhoz vezethet, ami az alvás minőségét is rontja. Az alváshiány ugyanis hatással van a mentális egészségünkre és az immunrendszerünkre is. „Az immunrendszer nem működik olyan hatékonyan, ha alváshiányban szenvedsz” – tette hozzá.
Miért érdemes kerülni a vízfogyasztást közvetlenül lefekvés előtt?
Bár az elegendő vízfogyasztás fontos, legalább ilyen lényeges, hogy jól tudjunk pihenni. Az éjjeli WC-re járás alkalmanként természetes, de ha rendszeresen felébredünk, akkor ideje lehet változtatni az esti rutinunkon.
A folyamatos alvásmegszakadások különböző problémákat okozhatnak. Az intenzív alvásdepriváció összefüggésbe hozható a következőkkel:
- Memóriazavar
- Fertőzések
- Magas vérnyomás
- Magas koleszterinszint
- Súlygyarapodás
- Rák
A vízivás előnyei
Bár az esti vízfogyasztásnak lehetnek hátrányai, mérsékelt mennyiségben segíthet a hidratáltság fenntartásában, mivel a víz fontos szerepet játszik a méregtelenítésben, az ízületek kenésében és az emésztésben is. Emellett segít a testhőmérséklet szabályozásában is: ha nagyon meleg van, a víz segíthet lehűteni a testet. Egy kis jégkocka szopogatása vagy apró kortyok ivása elősegítheti a nyugodtabb alvást. „A titok az egyensúlyban van: nem szabad túl sok vizet inni közvetlenül lefekvés előtt, de az sem igazán jó, ha kiszáradt szájjal bújunk ágyba” – mondta Dr. Vensel Rundo.
Mikor érdemes vizet inni napközben?
A legfontosabb, hogy napközben folyamatosan gondoskodj a megfelelő hidratáltságról. Ez nem jelenti azt, hogy egyszerre kell sok vizet inni, különösen nem lefekvés előtt.
A legjobb, ha a napi vízfogyasztást egyenletesen elosztod:
- Igyál vizet étkezések közben.
- Maradj hidratált edzés után.
- Fogyassz gyümölcsöket és zöldségeket, amelyek szintén tartalmaznak vizet.
„Nincs egy meghatározott időpont, amikor a legjobb vízhez nyúlni” – mondja Dr. Vensel Rundo. „Fontos, hogy folyamatosan gondoskodjunk a hidratáltságról” – tette hozzá.
Ha éjszaka mégis gyakran kell felkelni a WC-re, mindenképp beszélj az orvosoddal, hogy kizárd az esetleges egészségügyi problémákat.