Grillezz a szabadban!

nlc | 2006. Április 28.
Talán nincs is annál jobb, mint egy kellemes májusi estén, vidám baráti társaságban ízletes pecsenyét, könnyû halakat, vitamindús zöldségeket sütögetni a kertben. Ismerkedj meg a grillezés csínjával-bínjával és élvezd az ízeket!

Sütkérezés mesterfokon

Fogadd meg tanácsainkat, így megkímélheted magadat és vendégeidet a kellemetlenségektől, és főztöd garantáltan sikert arat majd:

– A grillezőt a szabadban, szélvédett helyen állítsd fel.
– A faszenet a sütés előtt legalább 30-40 perccel gyújtsd meg, hogy jó parázs legyen a sütéshez.
– Vegyi anyagot soha ne használj a tűzgyújtáshoz, mert az égéstermékek mérgezőek lehetnek.
– A faszenet tűzgyújtás előtt locsold meg fűszerolajjal, mert a faszén beszívja a finom illatot, amelyet aztán a rácson lévő sültek is átvesznek.
– A sütnivalókat csak akkor helyezd a grillrácsra, ha a faszén már csak parázslik, így sül át a legalaposabban az étel, anélkül, hogy megégne.
– A grillrácsot úgy helyezd a tűz fölé, hogy legyen hely a forró levegőnek cirkulálni, így nem ég meg az étel, a hús pórusai gyorsabban összehúzódnak, és kevesebb szaft csöpög ki belőle.
– Ha a húst nem tekerted fóliába, a grillrácsra tégy alufóliát, így megakadályozhatod, hogy a parázsra csöpögjön az olaj és a szaft.
– Lehetőleg acélból készült sütőrácsot vásárolj, mert arra nem ragad rá a hús.
– Mélyhűtött élelmiszert soha ne tegyél a grillrácsra, előtte mindig olvasszd ki szobahőmérsékletűre!






Ne maradj pácban!

A pácolással szaftossá, puhává, ízletessé teheted a húsféléket. Íme, néhány aranyszabály:

– A marha- és a vadhúsnak hosszabb (3-4 nap), míg a többi húsfélének rövidebb pácolási idő is elég (1-2 nap). Ne feledd el időnként megforgatni a húsokat a páclében.

– Olajos pácot csont nélküli, szeletelt húsokra készíts. Mindkét oldalukat kend be, majd csomagold alufóliába és tedd hűvös helyre.

– Vizes, tejes pácot csontos húsfélékhez, vadakhoz készítsen. A páclé mindig lepje el az egyes darabokat, mert különben megromlanak. Mindig csak a teljesen kihűlt páclevet öntsd a húsra.

– Sütés előtt a felesleges pácot és a fűszermaradványokat töröld le a húsról.

– Sót ne tegyél a páclébe, mert megkeményíti és rágóssá teszi a húst. Elég közvetlenül a sütés előtt megsózni a szeleteket.


Wellness-kedvencek:

– Marha-, sertés- vagy bárányhúshoz: mustáros pác
1 dl olívaolajat keverj össze 2-3 evőkanál mustárral, ízlés szerint pár csepp édesítőszerrel, 2 evőkanál balzsamecettel, 1 teáskanál törött borssal és 1 evőkanál vegyes kerti zöldfűszerrel. A szeleteket kend át a páccal, fóliázd be, és fedett edényben tedd a hűtőbe.

– Szárnyasokhoz: fehérboros pác
1 dl olívaolajat keverj össze 1 dl száraz fehérborral, 2 evőkanál citromlével, ízlés szerint pár csepp édesítőszerrel, 1 gerezd összezúzott fokhagymával, 1 evőkanál finomra vágott kakukkfűvel és rozmaringgal. A szeleteket kend át a páccal, fóliázd be, és fedett edényben ted a hűtőbe.

– Vadhúsokhoz: vízalapú pác
2 liter vízbe karikázz egy csokor leveszöldséget, 2 fej vöröshagymát, ízesítse borssal, 2-3 szem borókabogyóval, 3 babérlevéllel, kevés borecettel és egy darabka citromhéjjal. A víz egy részét helyettesítheted vörösborral is. Forrástól számítva 15-20 percig főzd a levet, szűrd le, és miután kihűlt, öntsd a pácolandó húsra.


A folytatásért katt ide!

Exit mobile version