Pepita patikaügy

nlc | 2006. Október 02.
A rendszerváltás után elkezdõdött a patikák privatizációja. Betegek és egészségesek aggódtak, mi lesz az árakkal. A gyógyszertárak magánkézbe kerültek, az orvosságok ára szabott, mindenhol ugyanannyit fizetünk értük. Csakhogy az egészségügy megint válságban van, változásokra van szükség a patikákban is.




Fáj a fejem, eldugult az orrom, orvosra nincs idő. Indulok a legközelebbi patikába. A vénasszonyok nyara ellenére hosszú sor fogad, mind itt várnak előttem, hát türelmesen álldogálok. A sor lassan halad, pedig a kisasszony gyors, térül-fordul, pakolni segít az idős asszonynak hatalmas reklámszatyrába.
– Föltartottam a sort! De az ember ott segít, ahol tud! Hát én a fél utcának viszem a keserű pirulákat – mondja mentegetőzve.
– Megnézném a szatyrát az áremelés, meg a dobozdíj után – hallom egy jól szituált kosztümös nőtől.

Dr. Horváth Ágnes egészségügyi államtitkár úgy véli, hogy ha a boltok versenye a vásárlóknak kedvez, akkor a patikák közötti a betegeknek jó, mert magasabb színvonalú ellátást és esetenként olcsóbb szereket is eredményez. A minisztérium azt is tervbe vette, hogy megváltoztatják a patikaalapítás jelenlegi szabályait, illetve hogy egyes gyógyszereket, főleg fájdalomcsillapítókat patikán kívül is lehessen kapni.






A gyakorló gyógyszerészt, Brezanóczy Ferencet Vácott kérdeztem, mit gondol a változásokról.
– Talán a városokban érezhető lesz valami, de a falvakban, a kisebb településeken inkább növekednek majd az árak, hiszen az ottani patikák a fennmaradásukért küzdenek. Így kedvezményezetté válhatnak a városlakók, aki élvezhetik a patikaversenyt. A falvak lakóinak, az alacsony népsűrűségű területeken élőknek vagy drágul a gyógyszer, vagy nem lesz patikájuk, hiszen a vevőkör a városba megy, és ez sok kis gyógyszertár csődjéhez vezethet.
– Tudta, hogy aki gyógyszerészdiplomát kap, nem nyithat automatikusan patikát?
– Igen, és ez rendjén van. Fontos, hogy gyógyszert csak megfelelően képzett, gyakorlott szakember adjon ki. Ezek különleges áruk, nem lehet velük úgy bánni, mint egy ruházati cikkel. Ezért, attól a pillanattól kezdve, hogy nem csak patikákban lesznek a gyógyszerek, nő a kockázat. Lesz kismama, akit ha kínoz a fejfájás, segítség nélkül választ és vesz be fájdalomcsillapítót. A benzinkutas nem fogja figyelmeztetni, hogy a gyógyszer bevétele milyen veszélyekkel járhat, árt-e a magzatnak, mivel nem szedhető együtt. Sőt lesznek, akik több azonos hatóanyag-tartalmú gyógyszert is vásárolnak majd, és ez nem veszélytelen. Most mi ezt elmondjuk a patikába betérőnek, de a szupermarketekben már nem teszik. A reform hatására felszabadul a gyógyszerekhez való hozzájutás, de a segítségnyújtási lehetőség elsorvad.

Dr. Horváth Ágnes egészségügyi államtitkár szerint a reformok az állampolgárok érdekeit szolgálják, és a gyógyszertámogatás rendszerét ésszerűsíteni kell, de a hogyanról lapzártánkig nem született döntés. A dobozdíj az egyik lehetőség, ami nem a mostani áron felüli fizetési kötelezettség lenne, hanem a gyógyszerárak helyett lehetne őket alkalmazni. Ezen kívül ott van a generikus készítmények, melyeket a szabadalmi oltalom lejártát követően kezdenek el gyártani, és ugyanazokat a hatóanyagokat tartalmazzák, mint a korábban patikákba került termékek. Ezért olcsóbbak. Az emberek választhatnak: ugyanolyan hatású, de más formájú, színű tablettáért többet vagy kevesebbet akarnak fizetni.
Exit mobile version