Életmód

Te hogyan beszélgetsz magaddal?

Naponta 50 000 gondolat fogalmazódik meg a fejünkben, melynek nagy részét önmagunkkal osztjuk meg. Belső beszélgetéseink azonban gyakran többet ártanak, mint használnak.

Te hogyan beszélgetsz magaddal?Egy napon keresztül figyeltem, milyen gondolatok cikáznak a fejemben akkor, amikor magamban vagyok, magammal beszélgetek. A feladat nem volt könnyű, hiszen a belső párbeszédeket nemhogy lejegyzetelni, de tetten érni sem könnyű, de megpróbáltam a lehető legvalóságosabban visszaadni, hogyan kommunikálok magamban. 

Képtelen vagyok jó felütést írni ehhez a cikkhez. Nem megy. Nem érzem az agyam. Szivacs van a helyén, vagy inkább egy lufi. Frászért nem bírok egy jó felütést írni? Áááá! Egy kávé, az jó lesz. Vagy inkább a levegő. Tíz mély lélegzet gyomorba és beindul az agyam. Na, hajrá! Mozdulj már meg, az isten szerelmére, mert ebből holnaputánra sem lesz cikk.

El kell mennem ma edzeni. Három hónapja nem csináltam semmit. Ezért utálom a telet, ilyenkor nem lehet biciklizni. El kéne menni a 7-es aerobikra. Fúú, de nincs hozzá kedvem. Sok izzad ember egy szardíniásdobozban, és a ventilátor is tuti rossz még. Keresni kellene egy másik helyet. Pffff, valójában halálosan unom már az aerobikot. Úszni megyek inkább. De egyedül? Nincs kedvem. Csak aludnék. 15 órát megállás nélkül. De mozogni kell, muszáj, teljesen eldeformálódom a sok üléstől. A pasim mondta, hogy púposodom, és a fenekem is megereszkedett. Na, nem mintha az ő teste az Iron Manba való lenne. Mégiscsak aerobikra kéne mennem. Jó kis zsírégetőre.

Ó jaj! Már megint elfelejtettem visszahívni XY-t. Miért megy ki mindig minden a fejemből kettő kerek perc után? Fel kéne írni. Igen. Mindig mindent fel kéne írni, meg telefonba berakni, az emlékeztetőbe. De akkor kétpercenként csipogna az a szar. Miért van, hogy mindig mindent elfelejtek? A sok sárga post-it sem segít. Ginko bilóbát kéne szednem, vagy halojalat, azt mondják az fényesíti az agyat. Meditálni is meg kell tanulnom. Hajh, nem lesz ez így jó. Basszus, hol is tartottam?

Ami elsőre feltűnt, hogy gondolatban sokkal többet káromkodom, mint hangosan, illetve elég sok a negatív töltetű, lehúzó gondolat – s ez az, amin sürgősen változtatni kell, hiszen nem elég, hogy az ember környezete sem mindig az örömtől és a pozitív csí-től duzzad, mi magunk is ráteszünk egy lapáttal, és húzzuk magunkat lefelé. 

A pozitív belső beszélgetés növeli az önbizalmat

Kommunikációs szakemberek kidolgozták azt a hat pontot, melynek segítségével könnyen átvehető az irányítás a belső gondolatok fölött.

1. Ki beszél? – Egy párkapcsolaton belül gyakran kérdezzük egymástól: Mire gondolsz éppen? A változatosság kedvéért magunknak is érdemes lenne feltenni a kérdést. A belső párbeszéd ugyanis legtöbbször öntudatlan folyamat, ám mihelyt tudatosítjuk magunkban, hogy napi szinten milyen  gondolatokkal bombázzuk magunkat, megfigyelhetjük, milyen mélyre nyomjuk magunkat. Érdemes rászánni az időt, és lejegyzetelni néha, hogy milyen gondolataink vannak, majd a demotiváló, megsemmisítő, lekicsinylő, egyszóval ártó gondolatokat szépen kiirtani magunkból.

Te hogyan beszélgetsz magaddal?

 

2. Mi a varázsszó? – A negatív üzenetek nemcsak lehúznak, de egy további kellemetlen mellékhatásuk is van: a pszichológia nyelvén önbeteljesítő jóslatként működnek. Ha túl sokszor és sokáig mormoljuk magunkban, hogy Egyedül vagyok! Én ezt nem tudom megcsinálni! Kövér vagyok! Akkor az úgy is lesz. Éppen ezért nem árt ezeket a gondolatokat sürgősen pozitív töltetűre cserélni, mégpedig úgy, hogy az előbbi állítások közé beékeljük a „még” szócskát. Még egyedül vagyok! Még nem tudom tudom megcsinálni! Még kövér vagyok! A teljes elkeseredést és lemondást ez a kis szó reményteljes várakozássá alakítja át, ami a belső programnak is jót tesz. Annak érdekében, hogy ne feledkezzünk meg a varázsszóról, írjuk fel és rakjuk ki egy jól látható helyre! 

3. Kell? – Egy további gondolati csapda a „kell” szócskára épül. Ha túl gyakran mondogatjuk magunknak, hogy Ezt meg ezt kell csinálnom! – ezzel ugyanis az áldozat, a kivitelező szerepébe száműzzük magunkat. A kell helyett pedig az akarom vagy az úgy döntök, hogy szavakkal gondolkozzunk. – Úgy döntöttem, hogy ma aerobikozni fogok. 

4. Szép vagyok és kész. Punktum. – Belső gondolataink, üzeneteink gyakran ténnyé és valósággá válnak, anélkül, hogy megbizonyosodnánk efelől – de nincs ezzel semmi baj, ha a megfelelő tényekkel operálunk. Bízom magamban, és magabiztos vagyok! Ezt a mondatot például bárki beprogramozhatja magának, és ezt nyugodtan lehet tényként kezelni.

5. Kreatívok előnyben – Ahhoz, hogy a belső monológ minél hihetőbb legyen, érdemes minél jobban kiszínezni, személyre szabni: Elmegyek aerobikra, és az egy óra alatt feltöltődöm, energikus leszek és jókedvűen biciklizem haza, holnap pedig fitten és üdén ébredek. 

6. Boksz, tánc és simogatás – A belső pozitív párbeszédek felerősíthetők, ha azokat gesztikulációval erősítjük. Aki például arra vágyik, hogy erős legyen és magabiztos, belső megerősítések során szorítsa ökölbe a kezét, aki pedig energiára és életörömre vágyik, táncoljon egy keveset. 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top