Életmód

Hősök Tere Kihívás: így válhatsz hétköznapi hőssé

Képesek vagyunk pozitív irányba változni, és ez nemcsak ránk, hanem másokra is hatással van! – ebben hisznek azok a közéleti személyiségek, a Hősök Tere nagykövetei, akik csatlakoztak a 30 napos Hősök Tere kihíváshoz.

Harcsa Veronika, Nyáry Krisztián, Pásztor Anna, Szervét Tibor, Barabás Éva, Kamau Makumi, Farkas Roland “Wolfie” és Mautner Zsófia saját példájukon keresztül bizonyítják, hogy meg tudnak változni. Arra buzdítanak ezzel minket is, hogy 30 napon át tegyünk meg valamit, amit eddig nem mertünk vagy nem akartunk, de vállalásunk olyan legyen, ami nemcsak ránk, hanem másokra is pozitív hatással van. 

A Hősök Tere Kezdeményezés nagykövetei 30 napon át mindennap megtesznek valami olyat, amit eddig nem mertek, vagy változtatnak valamin, amin eddig nem tudtak. És mindezt nemcsak magukért teszik, hanem másokért is.

Hősök Tere Kihívás: így válhatsz hétköznapi hőssé

Ki mit csinál majd?

Harcsa Veronika például idegenekkel fog beszélgetni. Mint mondja, sok kedves ember megy oda hozzá a koncertjei után, és ezek a találkozások nagyon fontosak számára. Épp ezért most ő fog társalgást kezdeményezni másokkal.

“Szerintem a hősök azok, akik valahogy jól döntenek, és a tömeg nyomása ellenére is kitartanak a döntésük mellett. Miután csatlakoztam a Hősök Tere kihívásához, akkor derült ki számomra is, hogy mikor írok, én is ezekkel a hősökkel foglalkozom” – meséli Nyáry Krisztián, akinek most az lesz a hőstette, hogy igyekszik jobb kedvre deríteni azokat az embereket, akiket sokan nem szeretnek, vagy akiken látszik, hogy az egész világgal bajuk van. Odalép hozzájuk, kedves lesz velük.

Mindenkiben ott lakik egy hétköznapi hős, csak meg kell találni. Az ismerős mondat már a Punnany Massif Hétköznapi Hősök című dalából való, melyet a zenekar nagylelkűen felajánlott a Hősök Terének. “Nekünk is fontos, hogy a számainkkal pozitív értékeket közvetítsünk, és ez a dal is éppen erről szól. Személy szerint pedig azért csatlakoztam a kihíváshoz, mert nekem fontos, hogy pozitív irányba változzon a személyiségem” – mondja Farkas Roland “Wolfie”.

Tréning

A Hősök Tere nagykövetei szakítottak időt arra is, hogy részt vegyenek a hétköznapi hősiesség alapelveit megalkotó, prof. Philip Zimbardo által kidolgozott tréningen. Itt a saját bőrükön is megtapasztalhatták, milyen az, amikor segítségre szorulnak, de elmennek mellettük. Jobban megértették, hogy mit miért tesznek, vagy éppen nem tesznek meg egy adott helyzetben.

“Azt éltem át a tréningen, hogy az ember hatalmában van önmagának, nem kiszolgáltatott, és képes változni. Igaz, megatonnákat kell megmozgatnia magában, de sikerülhet. Képesek vagyunk a saját korlátainkat ledönteni, ez szabaddá tesz, és ez a körülöttünk élőknek is jobb, mert egy szabadabb embert jobb magunk körül tudni” – mondja Szervét Tibor.

A világhírű szociálpszichológus, a Hősök Tere egyik alapítója, prof. Philip Zimbardo dolgozta ki a hétköznapi hősiesség hat alapelvét és módszertanát arra, hogyan érhető el ez a változás.

Hősök Tere Kihívás: így válhatsz hétköznapi hőssé

Hétköznapi hősformálás

A Hősök Tere trénerei, Zimbardo professzor tanítványai, eddig már több mint 600 magyar pedagógusnak is átadták ezt a tudást, amit aztán ők továbbadnak a diákjaiknak. A cél az, hogy minél több diák megismerje, hogy mi motiválja a viselkedését, és elhiggye, hogy képes sokkal többet kihozni magából.

Sokan szeretnénk jót tenni másokkal, de gyakran nem tudjuk, hogyan kezdjünk hozzá. A Hősök Tere tréningek éppen ebben segítenek. Egyre nagyobb az érdeklődés az itt elsajátítható tudás iránt, s már nemcsak a tanárok körében. Ezért döntött úgy a kezdeményezés, hogy 2015. június 24-étől a HT Interaktív – félnapos tréning civileknek minden nyitott és érdeklődő ember számára elérhető lesz.

Hősökterézni egyszerű

A Hősök Tere Kezdeményezés másfél éve indult el néhány magánszemély: Halácsy Péter, Orosz Györgyi, Orosz Gábor, Roszík Linda, Bolyky Dániel, Pistyur Veronika és Thuróczy Gábor kezdeményezésére. Philip Zimbardo professzor mint alapító azóta is minden támogatást megad, hogy egyre többen akarjunk pozitív változásokat elérni, és cselekedjünk hétköznapi hősként egyszerű, hétköznapi szituációban.

“Sokszor még számunkra is hihetetlen az a folyamat, ami elindult. Előfordult, hogy ismeretlen fiatalok összefogtak, és megvédtek valakit a vonaton, majd egymásra nézve csak annyit kérdeztek: Hősök Tere? Ilyen egyszerű hősökterézni” – meséli Orosz Györgyi, a Hősök Tere ügyvezetője.

2014 decemberében kezdődött és augusztus végéig tart a Hősök Tere első kutatása, amelyben 3 debreceni gimnázium 190 diákja vesz részt, és amellyel azt mérik fel, hogy a tréning elvégzése milyen hatással van a diákokra, hogyan változtatja meg a tetteiket.

A 30 napos Hősök Tere kihívás során a hazai sztárok és a civil résztvevők is arra buzdítanak, hogy csatlakozzunk mi is, kezdjük el a folyamatot, és vállaljunk valami olyat, ami a környezetük életében is minőségi változásokat eredményez. Mutassuk meg magunknak és másoknak is, hogy nincs lehetetlen. A nagykövetek azt ígérik, hogy 30 napos tevékenységüket követni tudjuk a közösségi felületeiken.

Még több cikk kihívás témában:

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top