Ha a hidegben kint vagy a szabadban, észrevehetted, hogy a szokásosnál gyakoribbnak vagy sürgősebbnek érzed, hogy pisilned kell. A különös jelenség hátterét urológusok segítségével tárta fel a HuffPost.
Az elsődleges ok, hogy a kinti alacsony hőmérséklet hatására a húgyhólyag alatt elhelyezkedő medencefenék izmai megfeszülhetnek. Ez hatással lehet a hólyagra is, és emiatt vizelési ingerünk támad.
A hideg továbbá stresszt is okozhat a szervezetben, ami szintén azzal jár, hogy többet akarunk pisilni. Hasonló történik más stresszes helyzetekben is, például egy nyilvános előadás előtt. Amikor nagyobb közönség előtt fogsz beszélni, akkor még gyorsan kimész a mosdóba előtte. Ismerős a helyzet? És a vizelési inger úgy is megmaradhat, hogy pár perccel korábban már könnyítettél magadon.
Van egy hideg diurézis nevű jelenség is, ami annyit tesz, hogy hidegben a vesék több vizeletet választanak ki. Hidegben nő a pulzus és az erek összehúzódnak, hogy a testünk hőmérséklete ne csökkenjen. Ez ahhoz vezet, hogy a több vér áramlik keresztül a szíven, és több jut el a vesékbe, amelyek így több vizeletet választanak ki.
Mindezek mellett az is közrejátszhat, hogy hidegben eleve kevesebbet izzadunk, miközben teák, forró levesek formájában előfordulhat, több folyadékot fogyasztunk. Ráadásul ezek a hatások összeadódhatnak.
És lehet-e tenni valamit annak érdekében, hogy megelőzd a gyakori vizelési ingert a hidegben? Első körben a test felmelegítése segíthet, jól öltözz fel odakintre, utána pedig hatásos lehet egy meleg fürdő. Kerüld a hólyagot irritáló ételek és italokat, az alkohol, koffein, mesterséges édesítőszerek, savas és szénsavas élelmiszerek fogyasztását. Az is jó ötlet, ha kerülöd a túlzott folyadékfogyasztást; akkor ideális, ha a vizeleted színe világos citromsárga. Amennyiben sötétebb, narancsos árnyalatú, akkor igyál többet, de ha túl világos, víztisztának látszó, akkor valószínűleg sokat iszol.
Ha pedig a nemcsak kellemetlennek, hanem aggasztónak ítéled a gyakori vizelést, akkor érdemes naplót vezetni arról, hogy mennyi folyadékot fogyasztasz, és milyen gyakran mész mosdóba. Így beazonosítható, hogy van-e valami, ami orvosi konzultációt igényel, esetleg komolyabb kivizsgálásra szorul.