Ha támad a migrén – 2. oldal

Fejős Éva | 2002. Január 30.

Ezután következik a legkellemetlenebb szakasz, a kínzó, lüktető, görcsös fejfájás. Ez általában féloldali, esetleg mindkét oldali halántékon, a tarkótájon vagy a belső szemzug környékén jelentkezhet. A kínt még fokozza, hogy a beteg a hangokra, szagokra, fényre érzékeny lehet, hányingerrel és hányással küszködhet. Ha teheti, elsötétített, csendes szobában tartózkodjon! A hideg vizes borogatás hozhat ugyan pillanatnyi enyhülést, de nem jelent igazi megoldást. A levezető, negyedik szakaszban aluszékonyság, fáradtság jelentkezhet, az illető úgy érezheti magát, mintha betegségből lábadozna.
A migrénes betegek többsége nem megy orvoshoz, inkább tűri a szenvedést, legfeljebb bevesz egy-két fájdalomcsillapítót. A fájdalomcsillapítók a migrénesek 40-45 százalékánál hatásosak.

Vizsgálatokkal kimutatták, hogy az erős migrénes roham idején lelassul a gyomorműködés, ezért a gyógyszerek is lassan szívódnak fel. Ezért nem lesz megfelelő a hatása. Az orvosok gyakran gyomormozgást fokozó szert adnak a pácienseknek, és csak ennek bevételét követően tanácsolják a fájdalomcsillapító tabletta alkalmazását. Nagy áttörést jelentenek a migrén kezelésében az úgynevezett rohamoldó gyógyszerek (a triptán vegyületek), amelyek nem fájdalomcsillapítók, hanem a migrénes roham mechanizmusába avatkoznak be. Segítségükkel a rohamok 70-80 százaléka oldható, megszabadítva a beteget a kínoktól, a társadalmat pedig a roham miatti, jelentős munkanapkieséstől. A gyógyszer alkalmazásának egyetlen akadálya: a magas ár. Gyakran visszatérő migrén esetén alkalmazható a megelőző kezelés, amely a rohamok gyakoriságát, súlyosságát csökkenti.

Mondjunk le a csokiról

A migrénre hajlamosaknál bizonyos ételek fogyasztása is kiválthat migrénes rohamot. Többek között a csokoládé, a citrusfélék és mogyoró is migrént provokálhat, ezért aki érzékeny egyik-másikra, vagy azt tapasztalta, hogy valamelyik fejfájást vált ki nála, inkább mondjon le a csemegéről!


A stressz is okoz fejfájást

A lakosság mintegy 30 százalékát érinti – időnként vagy rendszeresen – a tenziós fejfájás. Ennek nincsenek olyan jellemző szakaszai, kísérő tünetei, mint a migrénnek. Ez a fejfájás általában kétoldali, tompa, “nyomó”, feszítő, pánt jellegű; kísérőtünet (például hányinger, fényiszony) nem, vagy csak ritkán csatlakozik hozzá. A tenziós fejfájás gyakran jelentkezik (sok esetben akár naponta vagy kétnaponta). A mindennapos tevékenységet nem akadályozza úgy, mint a migrén, de az életminőséget nagymértékben rontja.
Hátterében szorongás, feszültség, stressz is állhat. A tenziós fejfájás az élet első felében jellemző, leggyakoribb a fiatal felnőttek körében. A betegek kimutatható tünete lehet az izomzat ellazításának nehézsége. Az életmód átalakításától, feszültségoldó kezelésektől, szorongásoldó, hangulatjavító gyógyszerektől várható megoldás.

Halmozott és különleges fejfájások

A rendkívül kínzó halmozott (cluster) fejfájás elsősorban a férfiakat sújtja. A gyötrő fejfájás 2-4 héten akár naponta többször is visszatérhet, majd a betegek egy részénél néhány havi megnyugvás után ismét fellobban, másoknál hiányozhat a hosszabb panaszmentes periódus. A beteg úgy érzi, mintha “keresztre feszítették volna”, a fájdalom heves és borzasztóan erős. Berky főorvos arra figyelmeztet, hogy cluster fejfájás esetén a hagyományos fájdalomcsillapítók semmit sem érnek, a legjobb eredményt a triptánok adnak, de nem tabletta, hanem injekció formájában.
A kimutatható elváltozás nélkül fellépő, különleges fejfájások meglehetősen ritkák, ezek közé tartozik például a köhögés vagy szexuális tevékenység által okozott fejfájás, amelyek esetén az orvos elsőként szervi folyamatot keres a háttérben. S csak akkor tartozik a fejfájás ebbe a kategóriába, ha a vizsgálatok nem mutatnak szervi elváltozást.
Bármilyen jellegű is a fejfájás, feltétlenül érdemes orvost felkeresni, egyrészt azért, mert mindig ki kell vizsgálni, önálló betegség-e a fejfájás, vagy más kór idézi-e elő. Nagyon ritkán előfordulhat, hogy súlyos probléma okozza a fejfájást, és ilyenkor a gyógykezelést haladéktalanul el kell kezdeni! Alapelv, hogy akinek a korábbiakkal összehasonlítva, másképp jelentkezik a fejfájása, vagy korábban nem volt fejfájós, ám az utóbbi időben kínlódik efféle problémával, azonnal forduljon orvoshoz! A modern készítmények, amelyek hatásosan oldják a migrénes rohamot, illetve megszüntetik a halmozott fejfájás okozta kínokat, csak a kilencvenes évektől állnak az orvosok rendelkezésére. Azonban ahhoz, hogy a beteg hozzájusson ezekhez a – sajnos, nem olcsó – gyógyszerekhez, mindenképpen neurológiai vizsgálaton szükséges részt venni, ahol kivizsgálják, milyen jellegű a fejfájás, és mérlegelik, milyen készítmény lesz az illető számára a leghatásosabb. Ma már nem érdemes az elsötétített szobában szenvedni, hiszen a korszerű gyógyszerekkel – szerencsés esetben – néhány órán belül elmulaszthatók a panaszok.

Exit mobile version