nlc.hu
Aktuális
4 nyár végi bõrpanasz, 4 természetes terápia

4 nyár végi bõrpanasz, 4 természetes terápia

A nyár végén a bõrön színes foltok, ezernyi apró ránc, hirtelen felbukkant szemölcsök jelezhetnek. Mit tehetnek azok, akiknél már jelentkeztek a tünetek, és hogyan elõzhetik meg ezeket az utószezonban nyaralni indulók?

1. Pigmentfoltok

Mit látunk/érzünk?

Világosbarnás, vörösesbarnás kerek, lapos, a bőrfelszínből nem kiemelkedő foltokat. Ezek mérete a néhány milliméterestől a másfél centiméteresig is terjedhet. Gyakran egész sok pigmentfolt jelenik meg egyszerre egymás mellett.

Mi okozza?

A pigmentfoltok a helytelen napozás következményei. A többszöri leégés, a gyantázás utáni napozás ugyanúgy okozhatnak elszíneződéseket, mint az, ha bizonyos allergén összetevőket vagy alkoholt is tartalmazó bőrápoló szereket használunk. Túlzott pigmenttermelést válthatnak ki a fényérzékenységet okozó gyógyszerek is, amelyek között találunk antibiotikumokat, allergia elleni készítményeket, fogamzásgátlókat és antidepresszánsokat is. A napfény ultraviola (UV-) sugarai hullámhosszuk alapján három csoportba sorolhatóak: Az UVA-sugarak fokozzák a bőrben a pigmentképződést, ezeknek köszönhetjük a barna bőrszínt. Az UVB- és az UVC-sugárzás károsítja a bőrt, ezek okozzák a leégést. Ezek a sugarak megváltoztatják a bőrsejtek örökítő anyagát, a DNS-t, ennek következménye a bőr öregedésének felgyorsulása, a pigmentfoltok kialakulása, a fokozottan szarusodó területek keletkezése és egyéb bőrhibák megjelenése. Az ózonréteg elvileg kiszűri ezen káros sugarak nagy részét, de ahol elvékonyodott az ózonpajzs, ott nagyobb és ártalmasabb az UV-sugárzás is.







Mi a teendő?

Minél többször ég le a bőrünk, annál nagyobb az esélye az elváltozások megjelenésének, ráadásul így a bőrrák kialakulásának kockázata is egyre nagyobb lesz. A pigmentfoltokat egyszerűbb megelőzni, mint kezelni. Csak napvédő készítményeket használjunk a napozáshoz, gyantáztatás után egy napig ne menjünk napra, és az is kerülje el a strandokat, aki olyan gyógyszert szed, aminek fényérzékenység a mellékhatása! Akinél már megjelentek a foltocskák, az fokozottan figyeljen, nehogy a nyár végi-őszi napfényben ismét leégjen a bőre! A megjelent pigmentfoltokat kezelhetjük gyógyszertárakban, drogériákban beszerezhető halványító krémmel, de az eredményre türelmesen kell várnunk. Gyors megoldást a lézeres vagy villanófényes kezelés jelenthet.





+1 tipp
A pigmentfoltok kozmetikai halványításának kiegészítőjeként alkalmazható a homeopátiás szépia készítmény. Ebből a kezelés időtartama alatt napi kétszer három golyócskát szedjünk! Ugyanez a szer a szemölcsök elleni harc kiegészítőjeként is alkalmazható.

2. Dehidratált bőr


Mit látunk/érzünk?

Nyár végére gyakran kiszárad, érdessé, berepedezetté válik a bőrünk. Még a napozás előtti és utáni szerek szorgos használata mellett is előfordulhat, hogy egy számmal kisebbnek érezzük a bőrünket, amely feszül és hámlik. Ezek a jelek egyértelműen az erős igénybevétel miatt létrejött bőrszárazságra utalnak.

Mi okozza?

Az erős napfény, a klóros medencék vize, a sós tenger és a nyári szél – mind-mind szárítja a bőrünket. Az állandó meleg miatt viszont gyakran kihagyjuk a testápoló használatát, mert arra gondolunk, utána úgyis csak leizzadnánk. A fokozott verejtékezés hatására ráadásul gyakrabban zuhanyozunk, ezzel teljesen eltávolítjuk a bőrt védő réteget, amely a savköpeny mellett értékes tápláló, visszazsírozó anyagokat is tartalmaz. Ezek hiányában a szervezet nem tudja megakadályozni, hogy a kültakaró kiszáradjon.







Mi a teendő?

Éjszakára használjunk könnyű testápolót, napozás előtt és után a bőrtípusnak megfelelő készítményt! A szervezetnek az egészséges működéséhez kánikulában 3-4 liter folyadékra van szüksége! A bevitt nedvességből a szervezet először az agyat, majd a létfontosságú belső szerveket és legvégül a bőrt hidratálja, ezért minél több folyadékot viszünk be a szervezetbe, annál biztosabb, hogy jut belőle a bőr mélyebb rétegeibe is. Naponta igyunk meg egy csésze bőrszépítő teát! A következő receptet ajánljuk: 1-1 rész csalán, fehér árvacsalánvirág, palástfű, pitypang és zsurló keverékéből 1 teáskanálnyit kell 1 csészényi forró vízben 10 percig áztatni. Reggel fogyasszuk, felfrissíti a bőrt, és még a pattanásokat is eltűnteti.

+1 tipp
Készítsünk házi bőrápoló olajat! 50 ml avokadóolajhoz keverjünk 5-5 csepp rózsafa , levendula- és kamilla-illóolajat! Ez a keverék A-, B-, C-, D- és E-vitaminban gazdag, megnyugtatja, hidratálja a száraz bőrt, és lassítja az öregedési folyamatokat, segít elkerülni a pigmentfoltok kialakulását.

3. Szemölcs

Mit látunk/érzünk?

A szemölcsök néhány milliméteres, göbszerű, többnyire érdes, egyenetlen felületű kinövések a bőrön, amelyek tapintása keményebb, mint a környezetüké. A szemölcs lehet testszínű, vagy sötétebb, barnás árnyalatú. Az egész testen előfordulhatnak, de az uszodákban, medencékben terjedők megjelenése a talpakon és a kézfejeken a leggyakoribb.

Mi okozza?

Többfajta szemölcs létezik, de ezek mindegyikét vírusok okozzák. A fertőzés veszélyét a legyengült immunrendszer és az apróbb bőrsérülések megnövelik. Nyaranta a legtöbben az úgynevezett uszodaszemölcsöt kapják el. Ez a vírus vízben könnyen terjed, a szervezetbe jutását a felázott bőr megkönnyíti. Vigyázat, ha uszodaszemölcs került a kezünkre, ne fürdessünk kesztyű nélkül csecsemőket, kisgyerekeket!







Mi a teendő?

Bármilyen bőrön megjelenő szemölccsel orvoshoz kell fordulni, mivel csak a szakember diagnózisa után lehetünk biztosak abban, hogy veszélytelen szemölcsről, és nem más, súlyosabb bőrelváltozásról van szó. A szemölcsöt a bőrgyógyász ecsetelővel vagy „fagyasztással” kezeli. A gyógyszertárakban vény nélkül is kaphatunk szemölcs kezelésére szolgáló szereket, ezek alkalmazása előtt is minden esetben kérjük ki az orvos véleményét! Különben félrekezelhetünk egy szemölcsöt, vagy szemölcsnek tűnő bőrelváltozást!

+1 tipp
A nyáron megjelenő szemölcsök ellen hatásos szer a vérehulló fecskefű. Ez a sárga virágú gyomnövény árokpartokon, erdőszéleken, elhagyott telkeken virágzik egészen októberig. A frissen letört szár sárgás nedvét kell a szemölcsre kenni naponta kétszer, de mosakodás után meg kell ismételni. A szemölcs néhány nap után száradásnak indul, majd egy hét múlva leválik.

4. Anyajegy

Mit látunk/érzünk?

A daganatos bőrelváltozások a leginkább a nap által ért bőrfelületen jelennek meg. Több fajtájuk van, figyelmeztető jel lehet, ha a bőrön frissen megjelent elváltozások vérzékenysége. Bőrrákra utalhatnak a gyöngyházszínű, hússzínű ovális kiemelkedések is, amelyek idővel kifekélyesednek, vagy a vöröses kiemelkedések, amelyek sebbé alakulnak át. A leggyakoribb bőrrák a melanóma, megváltozott anyajegyként, szabálytalan szélű, kiemelkedő vagy lapos, aszimmetrikus foltként jelenik meg, amely szintén vérezhet egy idő után.

Mi okozza?

Kialakulásában többféle tényező játszik szerepet. Statisztikák bizonyítják, hogy akinek a családjában volt már bőrrák, annál nagyobb százalékban fordulhat elő. Akinél egyszer kialakult bőrdaganat, annak fokozottan kell figyelnie a bőrét, mivel ez a későbbiekben könnyen megismétlődhet. A bőrrák kialakulásának másik oka a bőrt ért különféle káros behatások. Ilyen hajlamosító tényező az erős napsugárzás, a szoláriumozás vagy a gyakori leégés. A világos bőrűek, a sok anyajeggyel rendelkezők veszélyeztetettebbek. A melanóma a bőr festéktermelő sejtjeinek rákos elváltozása. Ez nagyon gyorsan áttételeket alakít ki a közeli nyirokcsomókban és a test távoli szerveiben is. Megjelenhet már meglévő anyajegyen, de a teljesen tiszta bőrfelületen is. 











 Mikor forduljunk orvoshoz?
– Ha egy anyajegy színe változik, sötétebb vagy pirosas lesz.
– Ha az anyajegy növekedni kezd.
– Ha aszimmetrikussá, cakkos szélűvé válik egy anyajegy.
– Ha új, cakkos szélű, sötét elváltozások jelennek meg a bőrön, amelyek növekednek.
– Ha egy anyajegy minden külső behatás nélkül vérezni kezd.
– Ha bármilyen elváltozásból nem gyógyuló seb alakul ki.



Mi a teendő?

A gyanús bőrelváltozásokkal azonnal orvoshoz kell fordulni! A bőrrák kezelési módja az elváltozások sebészi úton történő eltávolítása. Az eltávolított részeken minden esetben végeznek szövettani vizsgálatot, ennek az eredménye alapján további kezelést is előírhat az orvos, az áttétképződés megakadályozására. Fontos, hogy a gyanús, vérző bőrelváltozásokat ne kezdjük otthon kezelni, mert bizonyos kenőcsök hatására a felszíni tünetek enyhülhetnek, esetleg el is tűnhetnek, de a bőr mélyebb rétegeiben tovább szaporodnak a rákos sejtek, ez pedig még a kevésbé veszélyes esetekben is vezethet áttétek képződéséhez.

+1 tipp
A bőrgyógyászok szerint egy új fogalommal kell megismerkednünk, ez az anyajegy-tudatosság, amely annyit jelent, hogy folyamatosan szemmel kell tartanunk az anyajegyeinket. Legalább három-négyhetente célszerű megvizsgálnunk az összes anyajegyünket. Akinek sok pötty van a bőrén, annak évente egyszer, lehetőleg a nyár végén, ajánlatos elmennie bőrgyógyászati szűrővizsgálatra.










 A bőr szerkezete

Bőrünk három rétegből áll. A legfelső a hám, amely a szervezet külső védelmét látja el. Ennek legkülső rétege, az elszarusodó laphám, amely többrétegnyi erős keratinból épül fel. A hámsejtek folyamatosan termelődnek újra, a legfelső, elhalt rétegek pedig elkopnak, ezzel biztosítják a bőr folyamatos sértetlenségét. A pigmentsejtek is a hámrétegben találhatók, ezek állítják elő a napfény elleni védelemről gondoskodó barna színt. A következő bőrréteg az irha, ez többek között vastag kollagén rostokból áll. Feladata a bőr rugalmasságának és szilárdságának biztosítása. Ebben a rétegben találhatóak a szőrtüszők, a verejtékmirigyek, a bőrt vérrel ellátó hajszálerek és az érzékenységét biztosító idegvégződések. A bőr legalsó rétege a nagyrészt zsírsejtekből álló bőralja. Ennek a hőszigetelés és a test érzékeny területeinek védelme, azaz kipárnázása mellett az energiatárolás is a feladata.

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 






Még több az e heti Nők Lapjából:





• Miért szeretem Magyarországot? »
• Egy különleges falu a végeken »
• Átkos-áldott globalizáció »
• Jó reggelt, Budapest! »
• Keverjünk együtt koktélt! »
• Szexis és boldog: Egerszegi Krisztina »
• Szeresd meg a tested!…» 
• Gondok az ágyban » 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top