Aktuális

Dajka Margit szerelmei

Nyári sorozatunk folytatódik, külföldi színésznők után most jöjjön egy igazi magyar színészlegenda mozgalmas élete!

 Dajka Margit  szerelemeiSzeretetért küzdött egész életében

Egy tizenhárom gyermekes családban született utolsó gyerekként, Nagyváradon. Apja lump alak volt, a Mama törődött csak a gyerekekkel, így korán pénzt kellett keresniük. Margit már hatévesen rikkancs lett, és ekként érintette meg érzékeny szívét a szerelem. Nem aprózta el a dolgot, beleszeretett a Bémer téren rendszeresen átsétáló Ady Endrébe, aki kitüntette azzal, hogy tőle vásárolta az újságokat, és ez számára akkor a boldog beteljesülést jelentette.

Ady és Móricz

 Dajka Margit  szerelemeiAztán változtak az idők, Ady elköltözött, ő pedig tízévesen gondolt egyet, és beállított a színházba, egyenest a pénztárosnőhöz, és annyit mondott, hogy színésznő akar lenni. A negyedik elemi után abbahagyta az iskolát, és gyakorlatilag beköltözött az épületbe. Mind többet játszott, és mind nagyobb feltűnést keltett. Egyszer megnézte Horváth Árpád, a Nemzeti Színház rendezője, s meghívta Magyarországra, 1927 derekán. Alighogy betette a lábát, rögtön történt is valami rendkívüli. Hódmezővásárhelyen ebédre várt a Fekete Sas étteremben, amikor a szomszéd asztalnál egy erőteljes, sovány fiatalember éppen kipenderített egy nagy hangon hőzöngő kollégát. Dajkának megtetszett e határozott fellépés, és menten át is ült az asztalához. Bemutatkoztak: Dajka Margit, Kovács Károly. Nyomban egymásba szerettek. Kovács Károllyal – aki szintén színész – együtt tölti a délutánt, az éjszakát, majd a következő tizenhárom évet. Vásárhelyi szenzációs bemutatkozása után az összes nagy pesti színház versengett érte, ő a Vígszínházat választotta. Móricz Zsigmond drámájának, az Égi madárnak a bemutatója még különös pikantériával is szolgált. Móricz ott ült végig a próbákon, és egyre nagyobb rajongással figyelt. Dajkára is mélyen hatott az író érdeklődése, aki még a szerepet is átírta a kedvéért, kicsit frivolabbra, jelentékenyebbre. Próbák után együtt sétáltak, kísérték haza egymást, vagy ültek be valamelyik kávéházba. Két izzó, mélyről jött, poklokat megjárt, örök kisebbségi érzésekkel küzdő zseniális ember találkozott egy megszentelt pillanatban. Puszta barátság volt ez? Játékos flört? Lelki rokonság? Vagy buja fellángolás? Kettejük titka volt és marad…

Filmek, megérzések

 Dajka Margit  szerelemeiFérjével, Kovács Károllyal az Aranykéz utcában laktak. Velük élt Dajka édesanyja is, akivel immár elválaszthatatlan szimbiózisban léteztek, annak haláláig, amit soha nem hevert ki. Az egyébként is romló házasságnak mindenesetre nem tett jót a hármas együttélés. Kovács egyre féltékenyebb lett tüneményes karriert befutó feleségre, Dajka ráunt a kivételes kaliberű, de mégis inkább földhözragadt Kovácsra. Rövid válság után Dajka ki is tette a szűrét, és összeköltözött Kolczonay Ervin filmproducerrel. A környezetükből mindenki látta, hogy egyáltalán nem összeillők. Egészen más mentalitású emberek, de ha Dajka egyszer valakit szeretni kezdett, akkor nem létezett megállás. Mindezzel együtt ez volt az egyetlen kapcsolat, ami valóban segítette a pályáján. Kolczonay ugyanis filmproducer volt…
’44 őszén sűrűbbé válnak az események. Dajka a lakásában zsidókat bujtatott, ő maga egy rózsadombi villába költözött. A bombázások közepette egyik este balsejtelme támadt. A kijárási tilalom dacára elment otthonról. Röviddel később bomba találta telibe a házat, az óvóhelyen egyetlen túlélő sem maradt…

Holnap jöjjön vissza!

 Dajka Margit  szerelemeiKolczonay a háború után Párizsba menekült, Dajka 1945 nyarán édesanyjával a Lovag utcában bérelt egy kis lakást. A színházak államosításakor őt a Madáchba osztották be. A gárda valóban remek volt, ám ő nem találta igazán önmagát. A szétesés szélén állt, amikor jelentkezett életében az igazi szerelem. Felbukkant újból Lajtos Árpád. A háború alatt Ukrajnában egyszer, egy pillanatra már találkoztak, Dajka mint a frontszínház egyik akkor éppen ott fellépő művésznője, Lajtos pedig mint a II. magyar hadsereg tisztje. Lajtos az előadás után hozzálépett, bemutatkozott, és kellő tisztelettel megkérte a kezét, Dajka nagyvonalúan jelezte, hogy most éppen nem alkalmas, mert pár óra múlva újabb fellépés vár rá egy másik fronton, de ha majd egyszer Pesten jár, okvetlenül keresse meg! Közben történt egy és más. Szovjet offenzíva, hadifogság, népbíróság, fegyház, de másfél évtized múltán, Lajtos a börtönből szabadulva egyenest Dajkához sietett, hogy a lánykérést megismételje. Dajka azonban határozottan közölte, hogy az időpont megint alkalmatlan, ugyanis este előadása van, de ha holnapra is érvényes az ajánlat, akkor szíves-örömest hozzámenne. És másnap össze is házasodtak. A primadonna és a katonatiszt.

Tüntető házasság

 Dajka Margit  szerelemeiAz idők persze nem kedveztek. Lajtos megbélyegzett ember volt. Előbb alkalmi munkákból tengődött, majd protekció révén sínkaparóként el tudott helyezkedni a földalattinál, végül lehetőséget kapott ablakpucolásra. A Lajtossal kötött házasság tovább rontott a zabolázhatatlan Dajka amúgy is labilis helyzetén. Sőt, nem is pusztán a házasság, hanem annak már-már hivalkodó vállalása. Többször fordult elő, hogy pár órára le kellett állni a filmforgatással, mert Margitka hazament főzni, hogy meleg vacsorával várja férjét. Gyakran lehetett látni jellegzetes pléh ételhordóval, mondván, ebédet visz Árpádnak a munkahelyére. A helyzet annyira feszültté vált, hogy elég lett egy kis félreértés, egy rosszul elejtett mondat, és 1967-ben nyugdíjba küldték. Figyelme egyre inkább a film felé fordult, és ebből valóban meghatározó alkotások születtek, mint a Szindbád vagy a Macskajáték.

Ne mellém temessék!

Margit egészségi állapota azonban vészesen romlik. Levert, nyugtalan, állandó fájdalmai vannak. A vizsgálat tüdőrákot állapít meg. Néhány hét múlva már alig tud lábra állni. 1986 májusára jelentkeznek az áttétek. A kórházban Lajtos reggeltől estig folyamatosan ott van vele. Látogatót nem fogad, egyedül a már szintén nagyon beteg Ruttkai Évának engedi meg, hogy felkeresse. Néhány nappal később, szombaton Lajtos korábban jön el a kórházból. Felhívja régi barátjukat, és elmondja, hogy miközben fogta Margit kezét, az szép csendben elaludt. Nem akarta megzavarni… Valóban azt hiszi, hogy csak elaludt? Ő, aki három évtizede minden rezdülését figyelte, aki korábban órákon keresztül nézte fürkészve, miként kapkodja a levegőt? Vagy csak nem akart, nem tudott szembesülni az igazsággal?
Utólag kiderült, hogy amikor eljött Lajtos, Dajka Margit már halott volt. Ő hazaérve végrendeletet ír. Kéri, ne egymás mellé temessék őket, nem akarja, börtönviselt emberként, beszennyezni a legnagyobb színésznő szent emlékét, aztán, dolgát végezve, főbe lövi magát. Egy legendás szerelem zárul le ebben a pillanatban, hogy elindulhasson egy szerelmi legenda…

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top