Aktuális

Felfüggesztett kávé – új ötlet a jótékonykodásra

Új ötlet terjed a neten: a felfüggesztett kávé módszerének lényege, hogy aki magának vesz enni-innivalót, az még egy adagot ott hagy a kávézóban annak, aki nála jobban rászorul.

Egy barátommal betértünk egy kis kávéházba. Miközben leadtuk a rendelést, két vendég lépett be, és ment egyenesen a pénztárhoz.
“Öt kávét kérünk. Kettőt magunknak és hármat felfüggesztve.”
Kifizették a rendelést, fogták a két kávét és elhagyták a kávézót.
“Mi az a »felfüggesztett«?” – kérdeztem a barátomtól.
“Várj egy kicsit, és meglátod” – válaszolta.
Ismét bejött néhány ember.
Két lány kért egy-egy kávét, fizetett, majd távozott.
Ekkor három ügyvéd lépett be.
Kértek hét kávét. “Hármat saját részre és négyet felfüggesztve.”
Amíg azon töprengtem, mégis mire szolgálnak ezek a “felfüggesztett” kávék, élveztem a kellemes napos időjárást, és gyönyörködtem a kilátásban, ami a hangulatos térre nyílt.
Hirtelen egy kopott ruhákba öltözött, koldusnak látszó férfi lépett az üzletbe, és kedvesen a pincérhez fordult.
“Van egy felfüggesztett kávé a számomra?”
Ekkor megértettem.
A vendégek előre kifizetnek egy vagy több kávét a saját fogyasztásukon kívül, amelyet megkaphatnak azok, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy saját zsebükből vásároljanak maguknak egy meleg italt.

Gini Papp
Gini Papp

A Suspended Coffee oldalán olvastuk a fenti történetet, amely gyorsan terjed a neten Gini Papp bejegyzése nyomán. A “felfüggesztett kávé” a jótékonykodás új módszere, olyan akció, amelyben az adományozó sokkal inkább tudja, hogy jó helyre kerül a pénze, mint a legtöbb típusú adakozás esetében.
Az ötlet egyesek szerint Nápolyból, mások szerint Londonból indult, de talán nem is ez a fontos, hanem az, hogy egyre több országban működik. Most pedig hazai vendéglátóhelyek is csatlakozhatnak a kezdeményezéshez (a magyar név még alakulóban, felmerült a Plusz egy kávé vagy a Jótét kávé elnevezés) – nemcsak kávéról lehet szó persze, a dolog működhet szendviccsel, egy tál levessel vagy mással is.

Sok kérdést felvet persze a dolog, többen hitetlenkedve kérdezik, vajon itthon működne-e az efféle jótékonykodás, de a legtöbb hang most a lelkesedésé: milyen jó lenne, ha ilyen lenne a világ! Talán nem is vagyunk olyan messze tőle.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top