nlc.hu
Aktuális
Mért nem ajánlott 26 fokra állítani a klímát? Elmagyarázza a légkondiszerelő

A légkondiszerelő elmagyarázza, miért nem ajánlott 26 fokra állítani a klímát

Kerülj képbe az egészséges és energiatakarékos klímahasználattal!
légkondi, fotó: Getty Images

Sokak számára a 26 fokos hőmérséklet ideálisnak tűnik – sem túl meleg, sem túl hideg. Azonban egy tapasztalt légkondicionáló-szerelő szerint ez a légkondi-beállítás nemcsak energiapazarló, hanem hosszú távon egészségügyi problémákat is okozhat.

Miért nem ajánlott a 26 fokos beállítás?

Bár a 26 fok kellemesnek tűnhet, a szakértők szerint ez a hőmérséklet túl magas lehet a légkondicionáló hatékony működéséhez. A magasabb hőmérséklet beállítása miatt a készülék hosszabb ideig működik, ami megnöveli az energiafogyasztást és a villanyszámlát.

A szakemberek azt javasolják, hogy a klímát ne állítsuk 25 fok fölé. Az optimális hőmérséklet 24 fok, mivel ebben a tartományban a készülék hatékonyabban működik, gyorsabban hűti le a helyiséget, és kevesebb energiát fogyaszt – figyelmeztet cikkében a Sanook.

Statisztikák szerint minden egyes fokkal történő hőmérséklet-csökkentés 5–10 százalékos energiamegtakarítást eredményezhet. Ez jelentős megtakarítást jelenthet azok számára, akik rendszeresen használják a légkondicionálót. A megfelelő hőmérséklet beállítása nemcsak energiatakarékos, hanem az egészség szempontjából is előnyös. A túl magas hőmérséklet növelheti a helyiség páratartalmát, ami kedvez a baktériumok és gombák elszaporodásának, ez pedig légúti problémákhoz vezethet.

A szakértők tanácsa szerint tehát a klímaberendezés hőmérsékletét érdemes 24–25 fok között tartani. Ez nemcsak energiatakarékos, hanem hozzájárul a kellemes és egészséges beltéri klímához is.

Így tisztítsd ki házilag a klímát!

A klímaberendezés időről időre tisztításra szorul. Ha ne tudod vagy nem akarod szakember segítségét igénybe venni, te magad is elvégezheted a feladatot.

A tisztítás menete lépésről lépésre:

  1. Kapcsold ki a légkondicionáló egység áramellátását a megszakítónál és a termosztátnál!
  2. Tisztítsd meg vagy cseréld ki a légszűrőt: Nyisd ki vagy távolítsd az előlapot a modell utasításainak megfelelően! Ha eldobható, cseréld ki a szűrőt, ha mosható, óvatosan öblítsd le langyos víz alatt, szükség esetén alkalmazz enyhe mosószert, öblítsd le ismét, és szárítsd meg levegőn!
  3. Tisztítsd meg a külső és belső részt: Töröld le a készülék külsejét nedves ruhával! Keményebb szennyeződések esetén használj tisztítószert! Nyisd ki a készüléket, hogy hozzáférj a belső alkatrészekhez: porold le óvatosan puha kefével, vagy használj kefés porszívót!
  4. A kondenzátor és a párologtató tisztítása: A kondenzátort a kültéri egységben, a párologtatót pedig a beltéri egységben találod. Használj  kondenzátor tisztító spray-t, a terméken található utasításokat követve. Enyhe por esetén elegendő lehet egy puha kefe vagy porszívó. Óvatosan öblítsd le, ha a termék megköveteli, ügyelve arra, hogy ne sérüljenek meg az alkatrészek!
  5. Tisztítsd meg a légkeverő lapátokat: Távolítsd el az esetleges védőrácsokat vagy borításokat! Óvatosan egyenesítsd ki a meghajlott lapátokat egy erre a célra alkalmas fésűvel, majd kefével tisztítsd meg őket! 
  6. Ellenőrizd a kondenzvíz elvezetőt! Keresd meg a lefolyócsövet vagy tömlőt, majd víz és ecet keverékével öblítsd át!
  7. Szereld össze és próbáld ki! Óvatosan rakd vissza az összes alkatrészt! Kapcsold vissza a készüléket, és teszteld le, hogy meggyőződj arról, hogy minden zökkenőmentesen működik.

Kiemelt fotó: illusztráció, Getty Images

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top