Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Hálás pénz?

pöti1
Létrehozva: 2012. november 22. 15:59

Sziasztok!

 

Érdekelne  a  véleményetek. 

 

Kell-e  pénzt  gyűjteni  a  szervezett  utazás  idegenvezetőjének  az út végén? 

Üdv. 

  1. 2012. november 23. 13:0826.

    Szerintem nem az a jellemző, hogy átlag 75 évesek vennének részt ezeken az utakon.

     

    A szervízdíjként beszedett kötelező borravalót egyenesen felháborítónak tartom.

    Nem is veszek (vettem) részt ilyen uton.

    előzmény:
    rozi* (21)
    2012-11-22  21:02
  2. 2012. november 23. 12:5325.

    Ne haragudj Te se, de nálad meg az látszik, hogy nem vagy sűrűn utazó.Te ismered a "szabályokat", a szokásokat, de az nem jelenti azt, hogy az úgy is van.

    Még egyetlen helyen sem éreztem, hogy magyar lévén megkülönböztettek volna, ezen kivül borravaló nélkül is felvitték a böröndömet. Csak halkan jegyzem meg, hogy mindig adunk borravalót akkor ha lettette a cuccot a szobámban. Volt, ahol a buszvezetőnek is adtunk leszálláskor. De itt az volt a kérdés, hogy az idegenvezető kapjon-e.

    Látom titok melyik irodát képviseled. Az irodák utazás szervezése is megérne egy vitát. Bár én mindig csak eggyel utazom.

    előzmény:
    rozi* (16)
    2012-11-22  20:41
  3. 2012. november 22. 21:1724.
    Azt nem tudom, hogy azok az irodák könyvelői vajon hogy számolják el az ilyen jellegű kiadásokat. Mert ugye számlát nem ad róla senki. De nem vagyok könyvelő, lehet, hogy valahogy megoldható. Viszont ennyi erővel meg simán lehetne pénzt kivenni a cégből borravaló címén? Érdekes 
    előzmény:
    gezemici (23)
    2012-11-22  21:04
  4. 2012. november 22. 21:0423.
    Pontosan.
    előzmény:
    rozi* (20)
    2012-11-22  21:00
  5. 2012. november 22. 21:0322.

    Ez így teljesen korrekt szerintem .

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_325436 (13)
    2012-11-22  19:04
  6. 2012. november 22. 21:0221.

    biztos nem vagy még 75 éves 

    Na mindegy, nekem meg az furcsa, hogy  mindenki így áll hozzá. 

    előzmény:
    tücsök78 (18)
    2012-11-22  20:52
  7. 2012. november 22. 21:0020.

    Milyen szervizdíjra gondolsz? Arra, hogy beleveszik a részvételi díjba a borravalót?

    Hát, lehet, hogy mások így csinálják, nem tudom. Nálunk szerencsére nem. 

    előzmény:
    gezemici (17)
    2012-11-22  20:51
  8. 2012. november 22. 20:5619.

     

    Természetesen azoknak az idegenvezetőknek, akikről folyamatosan nagyon jó a visszajelzés, magasabb a napidíjuk (és nem keresnek rosszul, viszont cserébe nem is 8 órás a munkaidejük). De ugye mi az irodából azt nem tudjuk pontosan, hogy mennyi idejét áldozta fel, mennyi pluszt adott, mwnnyire volt nagyon lelkes stb.. Persze kapunk visszajezéseket, de mégiscsak az utas tudja a legjobban értékelni, aki részt vett az úton. 

     

    Ez olyan kb., mint egy étteremben, hogy ha nagyon kedves a pincér, esetleg több borravalót adsz. Sőt, ha nem extra kedves, csak a dolgát csinálja , akkor is adsz, mert úgy illik. Csak ezt ebben a szakmában még mindig nem tudják sokan elfogadni. És hozzátenném, hogy inkább a kelet-európaiak,míg a nyugatiak természetesnek veszik (tudom, tudom, van miből osztaniuk a pénzt. De azért még tudnék sztorizni pénzes magyarokról is...)

     

    Ui. és még mielőtt valaki megjegyezné, nem én osztom a fizetéseket és semmiféle érdekem nem is fűződik ahhoz, hogy kapnak-e borravalót vagy sem. 

     

     

     

     

    előzmény:
    csutak51 (10)
    2012-11-22  17:52
  9. 2012. november 22. 20:5218.

    Én még életemben nem hallottam ilyet senkitől, hogy pénzt gyűjtenek az idegenvezetőnek. Igaz, elég kevés egzotikus utazáson vettem eddig részt.

    A hordár különben nem érdekelne, nem is szeretem, ha a cuccomhoz más nyúlkál.

    előzmény:
    rozi* (16)
    2012-11-22  20:41
  10. 2012. november 22. 20:5117.

    Igen, ezekre az országokra az iroda kapásból felszámolja a "szervízdíjat". Majd, ahogy beteszi az ember a lábát az országokba, máris tartja a markát mindenki a baksisért. 

     

    Tehát az irodák elég inkorrektek.

     

    előzmény:
    rozi* (16)
    2012-11-22  20:41
  11. 2012. november 22. 20:4116.

    Ne haragudj, de látszik, hogy nem a szakmában dolgozol, az, hogy melyik országban hogy kezelik a borravaló kérdését, nem irodafüggő.

    Igenis vannak országok, ahol "kötelező", és nem véletlenül van idézőjelben. Lehet nem adni, de pl van olyan ország, ahol fel sem viszik a bőröndödet, ha nem adsz borravalót. Vagy lehet, hogy a tiédet még igen, de a 2-vel utánad érkező csoportét már nem. Egyszerűen véletlenül felszívódnak a hordárok, ha jön egy csoport. Elkönyvelik, hogy magyarok... 

    A borravalóból sokszor a legtöbb helyi közreműködőnek adnak, a szállodásoktól elkezve akár egy dzsipes túra sofőrjének, mindenkinek. 

    De ezek a helyiek, a saját magyar idegenvezető persze más tészta. Neki tényleg csak akkor, ha úgy gondolják és esetleg van a csoportból, aki megszervezi. 

     

    Egyébként ha megkérnek rá, az már önmagában azt jelenti, hogy csúnyán néznek, ha nem adsz. A kötelezőt szerintem így kell érteni. 

    előzmény:
    huncut (9)
    2012-11-22  17:24
  12. 2012. november 22. 20:3715.
    "Hálás pénz"? Na és miért hálálkodik? 
    előzmény:
    pöti1 (1)
    2012-11-22  15:59
  13. 2012. november 22. 19:3014.
    Én is találkoztam már hasonlóval. Mi nem is a busszal utaztunk hanem egyénileg, majd saját magunk szerveztünk programot. Az idegen vezetőt nem is láttuk, csak amikor oda értünk. Mindig volt valami dolga, vagy éppen bulizott a kinti haverokkal. Persze ha kérdésed volt akkor mehettél hozzá és segített is-de nem szakadt meg. Utolsó nap, akikkel bulizott felhozták, hogy pénzt gyüjtenek ajándékra. Kérdem én, hogy mégis miért? mert szokás. Ennyi volt a válasz. Sokan panaszkodtak, hogy sosem elérhető, vagy nem találják.  Én pedig nem adtam, azért nem-mert abban a díjban amit befizettem, idegenvezető is szerepelt. Ha összehasonlítjuk csak egyénileg a szállást vagy szervezet utazási irodában befizetett szállást külképviselettel- akkor majdnem duplája.  Persze ha olyanra kérném, ami nem a munkája vagy éppen egyedi dolog-akkor természetesen megköszönném a közreműködését.  Erre is volt példa, mert lerobbantunk az egyik utazásunk során. Volt persze biztosítás, assistance, minden- de szükségünk volt arra, hogy segítsen mert a szállásig el kellett jutnunk a csomagokkal. El jött értünk kocsival és el vitt a szállásra. Természetesen ki akartuk neki fizetni, de udariasan csak annyit mondot: "Ezért vagyok itt, hogy segítsek" így vettünk neki távozáskor egy kis ajándékot. Egyébként én nem adnék semmit.
    előzmény:
    pöti1 (1)
    2012-11-22  15:59
  14. Torolt_felhasznalo_325436
    Torolt_felhasznalo_325436
    2012. november 22. 19:0413.

    Nem kell, nem kötelező!

     

     

    Amelyik irodával én voltam Törökországban, ott az utolsó nap az idegenvezető mondta, ha gondoljuk akkor adhatunk borravalót a török idegenvezetőnek meg a buszsofőrnek.De nem kötelező ezt kiemelte.

     

    Mi a buszvezetőnek adtunk, mert neki gondoltuk úgy, hogy megérdemli. Hisz ennyi embert furikázni felelősség.Mindegy, mi így gondoljuk.

     

    A török idegenvezetőnek nem adtunk, és magánakcióban valaki felvetette, hogy gyűjtsünk a magyar idegenvezetőnek is. Nekik mi nem adtunk.Senki nem látta ki ad vagy ki nem, mert egy boríték ment körbe és az rakott bele aki akart és annyit amennyit akart.

     

     

    Viszont az egyik utas megjegyezte, hogy siralmas összeg gyűlt össze. Pff,akkor dobjon még hozzá, ha így gondolja:)

    előzmény:
    pöti1 (1)
    2012-11-22  15:59
  15. 2012. november 22. 18:0912.
    Nem kellene. De szoktak. Utoljára 10 éve mentem szervezett útra egy elég közönséges p-val, aki a fiúkra kicsit feltűnőbben hajtott rá, mint amennyi ízléses. Aztán nem volt pofám a végén egy okostojásnak azt mondani: egyedül én nem akarok beadni 5000 ft-ot. Mert nem. Fizetésért csinálta. A paraszolvenciát megvetjük. Miért kéne őt külön jutalmazni?
    előzmény:
    pöti1 (1)
    2012-11-22  15:59
  16. 2012. november 22. 17:5311.

    Miért kellene?

     

    Kifizetted az utat, amiben minden plusz költséget felszámoltak, többek között az idegenvezető fizetését is.

     

     

     

     

    előzmény:
    pöti1 (1)
    2012-11-22  15:59
  17. 2012. november 22. 17:5210.

    "sok idegenvezető sokkal többet megtesz az utasokért, mint ami tényleg a munkakörébe tartozik. Pl. plusz programokat szervez a saját esti szabadidejében, elintéz minden apró óhaj-sóhajt stb."

     

    Tudod mit??? Adjon ezért neki jutalmat és több pénzt az az utazási iroda, aki alkalmazza!

    Márcsak, mert mindenkinek jár a pihenőidő, és gondolom, annyi pénzért, mint amit gyűjtésből kap, feláldozni a "kedves" unintelligens utasok érdekében botorság tőle!

     

    (Nanááááá, hogy unintelligens, ha igényük van az idegenvezető szabadidejére is.)

     

    TI, a TI IRODÁTOK mennyit szoktatok adni az ilyen idegenvezetőknek???

     

     

     

    Ccccc...pedig valóban megérdemelnék!

     

    előzmény:
    rozi* (7)
    2012-11-22  17:01
  18. 2012. november 22. 17:249.
    Én csakis repülős, "drága" utakon voltam, ahol az eddigi 12 alkalomból egyszer sem adtunk az idegenvezetőnek. És mi az, hogy szinte kötelező adni borravalót? Még Egyiptomban is csak megkértek rá. Melyik irodában dolgozol ahol ez a szokás?
    előzmény:
    rozi* (7)
    2012-11-22  17:01
  19. 2012. november 22. 17:038.

    És a kérésetek amúgy mindenféle szempontból teljesíthető lett volna?

    Ha igen, akkor érthető, így én sem adnék.

    előzmény:
    pöti1 (6)
    2012-11-22  16:56
  20. 2012. november 22. 17:017.

    Szia!

     

    Utazási irodában dolgozom.

     

    Nálunk általában az a jellemző, hogy főleg a repülős, egzotikus (vagyis drága) utaknál gyűjtenek az utasok borravalót a magyar idegenvezetőnek (aki végig velük van), különösen, ha a helyi idegenvezetőnek vagy sofőrnek amúgy is "kell" adni. (sok ez helyen szinte kötelező, pl. Egyiptom).

    Persze ilyenkor sem kap mindig a magyar.

     

    Kisebb-"olcsóbb" buszos, mondjuk európai utaknál ritkán van.

     

    Persze ha valaki nagyon elégedett, akkor adhat külön, és az úgy személyesebb (másrészt a közös borítékban ugye nem lehet tudni, ki mennyit adott bele).

     

    Szerintem nem feltétlenül elég az magyarázatnak, hogy megkapja ő is a fizetését és nem adok. Persze ez a legtöbb esetben igaz, de sok idegenvezető sokkal többet megtesz az utasokért, mint ami tényleg a munkakörébe tartozik. Pl. plusz programokat szervez a saját esti szabadidejében, elintéz minden apró óhaj-sóhajt stb. Szóval ha érezhetően a kötelezőn felül teljesít, akkor érdemes megfontolni.

     

    Remélem eléggé körbejártam a témát

    előzmény:
    pöti1 (1)
    2012-11-22  15:59
  21. 2012. november 22. 16:566.

    Köszönöm  a  válaszotokat.

    Megerősítettétek  a  véleményemet  a  dologról.

     

    A  történet  a  következő:  

    Az  utolsó  ebéd  végén  (NEKÜNK MEGLEPETÉÉÉS!)  borítékba  gyüjtöttek pénzt  az  idegenvezetőnek. Talán  rajtunk  kívül  mindenki  adott.

    Az  asztalszomszédunk  szerint  ez  bevett  szokás.  ?????????????

    Utána  úgy  néztek  ránk,  mint  a  sz... gatyára,  még  a  köszönésünket sem  fogadták  (Őket  minősíti!) 

     

    Utaztunk  már  sokfelé  több  utazási  irodával,  de  ilyen  még  nem  volt.

    Semmi  különöset  nem  teljesített,  a  nagy  létszám  miatt  a mondandója felét  nem   hallottuk,  kérésünk  ellenére  apró  segítséget  sem  nyújtott.

     

    Üdv. 

     

    előzmény:
    huncut (4)
    2012-11-22  16:16
  22. Torolt_felhasznalo_978174
    Torolt_felhasznalo_978174
    2012. november 22. 16:465.

    Ezt tapasztaltam én is.

     

    előzmény:
    huncut (4)
    2012-11-22  16:16
  23. 2012. november 22. 16:164.
    Rengeteg szervezett úton voltam, részt vettem kirándulásokon, sose merült fel, hogy az idegenvezetőnek külön adjunk. Ez a munkája, kap fizetést.
    előzmény:
    pöti1 (1)
    2012-11-22  15:59
  24. 2012. november 22. 16:143.

    Szerintem nem

    Kap fizetest.

    Max ha jol ereztetek magatokat vele akkor vmi jelkepes ajandekkal megkoszonhetitek neki az idegenvezetest

    előzmény:
    pöti1 (1)
    2012-11-22  15:59
  25. 2012. november 22. 16:102.

                                        M  i  n  e  k   ?  ?   ?              
    előzmény:
    pöti1 (1)
    2012-11-22  15:59

Címlap

top