Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Lepasszolás?

Torolt_felhasznalo_544962
Torolt_felhasznalo_544962
Létrehozva: 2011. szeptember 9. 19:25

sziasztok!

 

ezt a kifejezést az életben nem hallom se ismerőstől, se baráttól, de itt az nlc-n rendszeresen olvasom, a lepasszolja a gyerekét kifejezést.

 de vajh mikortól számít lepasszolásnak? meg mi az igazából? 

 

az már lepasszolás, ha a 7-8 hós gyerekre szűk napot vigyáznak a nagyszülők, vagy nagynéni, , keresztszülő?

 vagy ezt nem lehet csak egyszer? ha havonta egyszer máshol alszik a gyerek egy éves korától, az már az? 

vagy csak ha minden hétvégén mondjuk alszik egyet a nagyszülőknél pl?

 

és hány éves kortól lepasszolás?

 

szóval én nem értem a kifejezést. én tágabb családi kapcsolatokkal nőttem fel, nekem természetes, hogy voltam nagyszülőknél, nagynéninél, stb. én nyílván igyekszem a sajátokkal is így tenni, hogy ez természetes legyen majd.

 

de sokszor elképedve olvasom, hogy ez lepasszolás már esetleg. holott nyílván még nem alszanak ott a gyerekim mert kicsik, vagy ha igen, mi is ottalszunk. 

 

de pl van bébisitt, mert ok, 24 óra, vállaltam, de amikor már állva elalszik az ember, akkor nem jobb, ha hívunk segítséget?

 

no ilyenek merülnek fel kérdésként bennem sokszor itt olvasgatva, a lepasszolás szót...

  1. 2022. május 24. 17:32176.

    Sziasztok,tudom elég régi a bejegyzés de engem ez a téma dühit éppen.


    Sógorom vŕllalt 3 gyereket ŕllandňan sirnak rínak kell a segitseg mindenki rángatva van,anyuka évek ňta otthon van nem dolgozik.


    Vettünk egy házat rengeteg munka felujitŕst csinŕlunk.Elvagyok nagyon fáradva.Mŕr ott tartunk amikor találkozunk velük mindig jön a pedzegetčs h a nagyobbik hisz aludjon nŕlunk.


    Van h a gyereknek mondja mi meg se vagyunk kérdezve,na aludj itt vagy a gyereknek mondogatja az egyik szobŕban amit felujitottunk h ott fogsz aludni.


    Konkrétan gyomoridegem van mŕr ettöl.Szeretem a gyereket de én is dolgozom otthon rengeteg munka van és le akarja passzolni a gyereket hozzánk.A legbŕntobb h nem kérdezi meg h jo e vagy sem,direkt a gyereknek magyarŕz hŕtha annak nem mondunk nemet.
    Ö csak azért csinŕlja h a nagyobbik eltünjön egy idöre és 2 vel legyen gond otthon.


    Arrol nem is beszélek h a pénz miatt lett ennyi


    Idézem:A mŕsodik meghozta a stabilitŕst,harmadik a pluszt ö fizeti az autohiteljüket.


    Nem program miatt kéri csak legyen 1 gyerekkel kevesebb és kb elvŕrja mert sajnŕlni kell mennyire nehéz nekik.


    Most mŕr kb gyülölöm a sňgorom amiért kiakar minket hasznŕlni.
    Ha átjönnek én futok a 3 gyerek utŕn,1 kávét sem tudok meginni mert muszŕly mennem mert ki be akarnak jŕrkálni persze van egy benti macskŕnk gondolhatjŕtok az én dolgom ki nem menjen az is.Ingyen bébiszitternek vagyok nézve.én is szeretnék gyereket de 1 et mert a mi eletünk anyagiak többet nem engednének persze ezért is megkaptuk mŕr.


    Megy a cseszegetés kéne mŕr a gyerek stb..


    Undorito hanyinger ember az ilyen


    Sirnak rinak semmit sem tudnak csinalni a 3 gyerek miatt,allandoan segiteni kell nekik,visszafele semmit sem kapunk mert a 3 gyerekkel takaroznak(inkabb fizikai munka a hazfelujitásban)


    Mikor költöztünk 3 ňra volt az egész de azért nem segitett a sňgor mert a felesége mérges lesz ha egyedül marad egész nap a gyerekekkel.


    Persze ha nekik kell valami ugrani kell mert sértödes van,nekünk nincs gyerekünk neki 3 van(nincs kifogásunk tudjátok)


    Mint többen irtŕtok hogy nem program miatt passzolja a gyereket hanem csak ne legyen a nyakában

  2. 2011. szeptember 16. 10:29175.
    Nem normálisak.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (171)
    2011-09-15  21:12
  3. 2011. szeptember 15. 23:57174.

    Mi iskolának és nagyszőlőknek szoktuk úgymond lepasszolni gyerekeinket.

    Nincs e szóban, kifejezésben semmi de semmi rossz.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (1)
    2011-09-09  19:25
  4. 2011. szeptember 15. 22:36173.

    De.

    Az apa forszírozta,hogy menjenek el.

    De az anya  javára legyen írva az anyai megérzés,azt mondta,hogy ő érezte,amikor már ment hazafelé,hogy baj van.

    Ja,egy ilyen pici babát szerintem sem lehet egyedül hagyni.

    Inkább cipelem és hallgatom  a beszólásokat,hogy ez is itt nyúzza a gyereket(mellesleg én magam is utálok boltokban ténferegni,szóval az nekem sem program)

     Bármi lehet,egy rövidzárltat,egy robbanás,betörés,vagy épp akkor tör ki rajta a láz,én emlékszem gyerekkoromban nekem seperc alatt fel tudott menni a lázam nagyon magasra.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (171)
    2011-09-15  21:12
  5. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2011. szeptember 15. 22:25172.
    fenen tudja.. annó nekem is többen mondták, hogy miért nem szaladok le a boltba nyugodtan kenyérért, mikor alszik a gyerek... mit izgulok, negyedóra alatt megjárom (ez tény). de sose mentem. egyedül otthagyni egy babát?  szerintem az a legkevesebb, hogy esetleg sír. és ha történik vmi? betörnek, vagy kigyullad a lakás? szóval ez az othagyni a lakássban, elképzelhetetlen. ez nem olyan, hogy az ablak alatt kapálom a virágoskertet, és egyből látom/hallom ha va vmi kategória, nem? pedig tényéleg ilyesmire bíztattak. igaz csak felületes ismerősök. amikor meséltem arátoknak, mindenki megdöbent, mik vannak
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (171)
    2011-09-15  21:12
  6. Torolt_felhasznalo_676311
    Torolt_felhasznalo_676311
    2011. szeptember 15. 21:12171.

    Egy ismerősöm mesélte,hogy  egy év körüli lehetett a gyerek,gondolták,párjával elmennek moziba,úgyis,a baba,ha leteszik, oly békésen alszik este,fel sem ébred.

    Oda-vissza minden megvan 2 óra alatt(vidéki váeso,rövid távok).

    El is mentek,majd egyszer csak a nő mondja,menjünk már vissza,otthon hagytam valamit,hazamennek,hát a baba ott áll az ágyban és sír. 

     

    2 órára magára hagytak volna egy 1 éves gyereket? Remélem rosszul értelmezem és nem egyedül volt a gyerek.

     

    előzmény:
    elsi1 (46)
    2011-09-09  22:01
  7. Torolt_felhasznalo_676311
    Torolt_felhasznalo_676311
    2011. szeptember 13. 07:41170.
    Igen és nagyon örültem neki, hogy bármi történik is simán elvan a családdal. (pl, ha kórházba kerültem volna..)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (169)
    2011-09-12  22:32
  8. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2011. szeptember 12. 22:32169.

    igen. nekem a fiamnál nem is volt szeparációs szorongásos időszak. a lánynál se nagyon.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (165)
    2011-09-12  20:49
  9. Torolt_felhasznalo_676311
    Torolt_felhasznalo_676311
    2011. szeptember 12. 21:13168.

    Igen, értem én mit akarnak a magamnak szültem kifejezéssel. Hogy elsősorbana  szülő az, akinek gondoskodnia kell a gyerek szellemi, testi, lelki épüléséről. Nem kérte ki az ember meg a nagymami véleményét, hanem a szülő elhatározta lesz gyerek és kész.

    De egy normális, (vagy fogalmazzam úgy, hogy szerencsés? ) családban a nagyszülők, nagynénik, nagybácsik is örülnek a baba érkezésének és nemcsak szemlélői, hanem résztvevői is a baba életének. (szerintem) 

    Alakítják a személyiségét. Szerencsére én bízom a saját szüleimben annyira, hogy ha engem normálisan felneveltek, akkor az unokáikat is így fogják. Szeretetben, türelemmel. Így bármikor rábíztam őket, ha dolgom volt.

    Most szégyeljem magam, hogy amíg dolgoztam (2 hónapos korától, de szerencsére családi válallkozásban) a szoptatások közötti időben a nagyapa tolta büszkén a babakocsit, mivel ő már nyugdíjas volt? Vagy hogy a keresztanyja mindig jött fürdetés időszakban, mert akkor ért rá, hogy vele foglalkozzon? Vagy hogy alig volt féléves mikor osztálytalákozóra mentem, és anyukám volt vele. Vagy 10 hónaposan vidékre kellett utaznom 3 napra, s nem vittem magammal, mert... nem részletezem, sajnos szörnyű esemény volt :-( de szerencsére, mivel nagymamival nagyon jól elvoltak nem viselte meg a gyereket. Nagyon vacak lett volna, ha nem szokott volna hozzájuk, mert akkor a 3 napot mind ketten tehetetlenül bőgtük volna végig.

    Nekünk szerencsénk van. Imádtak/nak együtt lenni.

     

     

    A lepasszolás, hogy a topik témájánál maradjak nálam is valahol azt jelenti, ha kéretlenül viszem a gyereket és akaratuk ellenére otthagyom őt valami olyan program miatt, ami halasztható lenne.  

     

    előzmény:
    Lillaréka (166)
    2011-09-12  20:56
  10. 2011. szeptember 12. 21:02167.
    Szerintem ez is,mint minden család ill.gyerekfüggő.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (1)
    2011-09-09  19:25
  11. 2011. szeptember 12. 20:56166.

    Legalább ma is megtudtál valamit. Ahogy én is.. :-)

     

    Nálam a- magamnak szültem-   kifejezés is eléggé kicsapja a biztositékot. 

    Az ember lánya nem magának szül. A gyerek nem tulajdon.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (165)
    2011-09-12  20:49
  12. Torolt_felhasznalo_676311
    Torolt_felhasznalo_676311
    2011. szeptember 12. 20:49165.

    Uff, megint érdemes volt topikot olvasnom :-)

     

    Defektes gyerekeim vannak, mert mindig kötödtek a szüleiken kívül a nagyszüleikhez és keresztszüleikhez, s a kötődés kölcsönös.

    Szinte születésüktől együtt neveltük őket, bármelyikkel nagyon szívesen bármikor elvoltak. Mai napig imádják egymást. Mind a szüleimmel, mind a keresztszülőkkel iszonyat szoros a kapcsolatuk.

    Sőt régebben is így éltek a családok. Együtt több generáció szoros kötődésben, és sok esetben sokkal normálisabb értékrendet, stabilabb személyiséget kaptak, annak ellenére, hogy nem foglalkoztak a szeparációs szorongással (vagy mi a fenével) mint mostanában a nagyon tudományosan nevelt gyerkőcök. 

    előzmény:
    Sapiro (135)
    2011-09-11  17:56
  13. 2011. szeptember 12. 17:13164.
    Tudod mit? Majd a többiek eldöntik. Én itt kiszálltam.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (163)
    2011-09-12  17:01
  14. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2011. szeptember 12. 17:01163.

    akkor a felmerült kérdések szerinted nem érdembeni reagálások?

     

    mit szabad kérdezni akkor?

    előzmény:
    Sapiro (162)
    2011-09-12  16:56
  15. 2011. szeptember 12. 16:56162.

    Megértésen én azt értem, hogy felfogod a mondanivalóm lényegét.

    Nem a szavakon lovagolsz, hanem megérted, amit írni akarok, és érdemben reagálsz rá.

    És igen, másik értelemben megpróbálod elfogadni a másik álláspontját. Megérteni, miért teszi amit tesz. Nem muszáj egyetérteni, de mások megértése nem rossz tulajdonság.

     

    De biztos én fejezem ki magam rosszul.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (161)
    2011-09-12  15:54
  16. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2011. szeptember 12. 15:54161.

    mi sámítana megértésnek? ha kérdés, gondolkodás nélkül egyetértek?

     

    az azért kiderült szerintem hogy más szemszögből nézzük a világot.

     

    szeritem a magamnak szültem kifejezés értelmetlen. mert a gyerek nem tulajdon.

    a birtokos jelző nekem birtokra utal. na hogy nyelvtanozzak. 

     

    tudom, lássak a sorok mögé.

     

    akkor ok, meddig az enyim a gyerek? ameddig kikéri magának majd egyszercsak, hogy szia anya, én nem a tied vagyok?

    előzmény:
    Sapiro (159)
    2011-09-12  15:41
  17. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2011. szeptember 12. 15:44160.

    Nyitottam egy új topikot, pont az ilyen definíciók kedvéért... hogy minden érthetőbb legyen... :) nlc-magyar e-szótár a címe... :) ld. frissek között...

    előzmény:
    Sapiro (159)
    2011-09-12  15:41
  18. 2011. szeptember 12. 15:41159.

    Feladom!

    Te szándékosan nem akarod érteni amit írnak, vagy csak kötözködni akarsz?

     

    Valaki segítsen! Tényleg nem érthető, amit írok?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (158)
    2011-09-12  15:33
  19. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2011. szeptember 12. 15:33158.

    magadnak szülted.. ezt fogod mondani a férjének, vagy a feleségének is? (nem tudom, hogy fiad vagy lnyod van, bocsi)

     

    elnézést... de a magnak szültem... ez belőlem mindig azt az érzetet váltja ki, mintha  a gyerek egy tárgy lenne. csak ezt nem boltban vesszük magunknak, hanem szüljük. de a miénk.. teste lelke...

    előzmény:
    Sapiro (157)
    2011-09-12  15:13
  20. 2011. szeptember 12. 15:13157.

    Én is sok mindennel egyetértek, amiket korábban írtál.

    pl. hogy a gyereket fokozatosan kell szoktatni az idegenekhez, és bizony életének első évében az anyja mellett a helye. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem lehet egy-két órára,  később több időre rábízni egy olyan személyre, akiben a szülők és a gyerek! is  megbízik.

     

    Én mostanság a nővéremre merem egyre hosszabban rábízni, mert imádják egymást! De idő kellett, hogy tudjanak egymással mit kezdeni.

    És azért teszem ezt így, mert mentem haza egy fél órás vásárlásból úgy, hogy gyerekem lila az üvöltéstől, és se anyukám, se tesóm nem tudta megnyugtatni.

    Lehet szar anya vagyok, aki magához láncolja a gyerekét, de egy darabig nem hagytam ott egyedül. Aztán újra próbálkoztunk, akkor már nem sírt, fokozatosan szoktak össze.

    Továbbra is vallom, hogy magamnak szültem. Élvezem, ha velem van, ha vele lehetek. Persze nem mondom, hogy soha nem borultam még ki, és nem esik most már jól, hogy  mással is elvan. De ehhez idő kellett. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (155)
    2011-09-12  14:58
  21. 2011. szeptember 12. 15:01156.
    Nagyon jókat írsz, egyetértek mindennel!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (73)
    2011-09-10  10:22
  22. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2011. szeptember 12. 14:58155.
    világossan=világosan (gyűrűsujj)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (153)
    2011-09-12  14:55
  23. 2011. szeptember 12. 14:57154.

    Te írtad, hogy a nyugati társadalmak beteg embereket nevelnek, nem én!

     

    Újra mondom: attól, hogy én nem hiszek abban, hogy jót tesz egy gyereknek, ha 25-en nevelik, attól még működhet!

     

    Más a családi kapcsolatok ápolása, és más az, ha a család neveli a gyereket!

     

    De kérlek ne mutogass más kúlturákra, ha nem is ismered azok valójában. Mert úgy veszem észre, csak sejtéseid és sztereotípiáid vannak erről.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (150)
    2011-09-12  14:30
  24. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2011. szeptember 12. 14:55153.

    Amikor korábban érvelgettem neked, már-már kezdtem azt hinni, nem tudok elég lényegre törően fogalmazni... de abból, ahogy másnak reagálsz, világossan látszik a módszered: kiemelsz egy teljesen lényegtelen, pusztán a példa kedvéért felhozott dolgot a szövegkörnyezetből, a többi - amúgy teljesen logikus, átfogó és érthető - érvet figyelmen kívül hagyod. Ld. bantu négeres kiemelés, holott a kínaiakat is írta (ők talán már elég sokan vannak). De nem is ez a lényeg, hanem hogy azt írta, hogy ő itt él, itt nevel gyereket ezekre a feltételekre (ha az irodalmi példát jobban érted: "vak dióként dióban zárva".) Ő azt látja, azt éli, ami körülötte van, nem az óceánon túliak életét. Még az óperenciásra is vonatkozik ez, mielőtt ebbe is belekötnél, hogy miért csak az óceánon túlra...

     

    Az meg, hogy te hogyan definiálod a csonka családot, gyakorlatilag irreleváns, mert csonka család az, ahol az apa vagy az anya hiányzik. Nem pedig, ahonnan a nagyszülők is, mert gyakorlatilag akkor tényleg kevés "egész" család létezne akár a világon is.

     

    De a topikból (meg más nlc-s előzményekből is) én is leszűrtem a tanulságokat:

    egy darabig ősanya voltam (sámándobra otthonszülős, placentáját megevős, gyerekét magára kötözős) mert nagyszülői segítség nélkül, a gyerekemet tízéves koráig szoptatva (nlc-magyar szótár szerinti fordításban: másfél éves koráig), magamhoz láncolva (semmilyen más segítségem nem volt) egészen két és féléves koráig beszűkítettem szegény gyerekem látómezejét, mikor is szaranya lettem, mert munka miatt bölcsibe passzoltam le. Ezek után még oviba is járt a szerencsétlen. Egyszóval most már én is jogosultnak érzem magam a véleménykifejtésre itt az nlc-n is mind a lepasszolós szaranyák, mind a kékfestő kötényes ősanyák képviseletében. Lehet, jelentezem szakértőnek is. :)

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (148)
    2011-09-12  14:19

Címlap

top