Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Gyerekek és a tévé

durmola
Létrehozva: 2015. február 25. 10:24

Sziasztok!


Olyan sok helyen olvasni, hallani, hogy egy kisgyereknek nem tesz jót a tévézés. Szerintetek ez tényleg megalapozott? (természetesen nem szélsőségre gondolok)


Akiknek már nagyobb gyermekeik vannak, észrevettek valamiféle változást, amiért a kisgyerek, napi szinten 1-2 órát nézte a tévét? Nem lett elég kreatív? Nem szeret esetleg mozogni? Elhízott?

  1. 2019. június 20. 22:16559.

    A képernyő előtti időtöltést mindenképp érdemes csökkenteni ugyanis a beszédkészséget lassítja. Fejlesztő gyerekjátékok segítségével ez kiküszöbölhető.

  2. 2015. március 5. 17:42558.

    azt javaslom, hogy holnap napközben indits el egy új topikot... ezzel a linkkel, amit ide betettél . sokkal többen fogják észrevenni, és  szerintem segitenek is.
    szokott ilyen szakdogás segitség lenni.


     


    sajna nekem már régesrég nincs ovisom.

    előzmény:
    AggiCo (557)
    2015-03-05  11:08
  3. 2015. március 5. 11:08557.

    Sziasztok,
    nem tudom, szabad-e itt ilyet, egy barátnőm szakdolgozatot ír az óvodások médiahasználatáról, és egy kérdőív kitöltésében kér segítséget.
    Akinek van nagycsoportos gyermeke, és 5-10 perce, és kedve, segítene kitölteni ezt a kérdőívet? Nagyon köszönöm!


     


    https://docs.google.com/forms/d/1NEgj-wFQKe0bARbnyKE8Rj UUaI3p58kdrOFYQUnW3iA/alreadyresponded?edit_requested=true 

  4. 2015. március 5. 09:13556.

    Igen az az. en evtizedekkel kesobb neztem meg a filmet, mert tartottam tole hogy illuziorombolo lesz nekem a regeny utan.


    de nagyon jo volt a szereposztas Drahota Andrea meg Kallai Ferenc remekul jatszottak benne.


    azt hiszem a Gyasz is fog neked tetszeni , Nemeth Laszlo hosei kozott tobb ilyen karakter van mint Nelli es Zsofi a gyasz foszereploje.


    Latom Kati tortenete rad is nagy hatassal volt nekem is megvan a konyv szivszorito lett a vege.

    előzmény:
    biobula (553)
    2015-03-04  12:58
  5. 2015. március 4. 13:25555.

    Igen, Az az Iszony, a Karasz Nellis.


    A Gyasz szuper. Meg a Bun is. Nekem regebben az Irgalom volt a kedvencem. Illetve kellemes meglepetes a Kocsik szeptemberben. Mondjuk, Nemeth Laszlotol nehez nem jot mondani, talan az Egeto Eszter vontatott egy kcsit az en izlesemnek.

    előzmény:
    biobula (553)
    2015-03-04  12:58
  6. 2015. március 4. 13:08554.

    Asszem, a pöttyös meg a csíkos között talán inkább a korosztályos ajánlást illetően volt különbség - a pöttyös a fiatalabbaknak, a csíkos az idősebbeknek...talán. De én később voltam fiatal, akkor már pl. újabb kiadású csíkossal nem nagyon találkoztam. Legtöbb ilyet nagymamáméknál találtam, nyaranta olvasgattam, meg hazavittem. Emlékszem, a Bezzeg az én időmben-t 9 évesen olvastam először, nagymamáéknál, nyári szünetben. Belelapoztam: "Hálóingben nem lehet iskolában menni." Rögtön megfogott. Azt persze akkor, meg még egy jó ideig nem értettem, hogy pl. a végén miért nem akart Kati bálba menni, mikor annyira készült rá - el kellett telnie pár évnek, meg pár olvasásnak, mire átéreztem a helyzetet.

    előzmény:
    Amarynda (550)
    2015-03-04  06:52
  7. 2015. március 4. 12:58553.

    Az Iszony-t olvastam középiskolában. Kötelező volt, vagy választható talán. Abban van Nelli és a férje, ugye? Részletekre már nem emlékszem, csak arra, hogy tetszett; talán a barátnőmmel még filmen is megnéztük utána. Nemrég megörököltem nagyszüleim könyveit, a Gyász is köztük van, és félre is tettem, hogy ezt majd el fogom olvasni.


    Az iszony-ról, mint témáról jut eszembe az Édes Anna. Annak is az iszony a(z egyik) fő alkotóeleme.


     

    előzmény:
    Amarynda (549)
    2015-03-04  06:45
  8. 2015. március 4. 12:15552.

    A Jane Eyre (A lowoodi arva) tipikus fejlodesregeny, raadasul jo kis "gothic" elemekkel. Szoval nyalasnak semmikepp nem mondanam. Ja, es tarsadalomkritika is jocskan megjelenik benne.


    Az jutott eszembe, lehet, hogy talan a magyar forditasa nagyon elterhet az eredetitol? Bevallom, nem emlekszem ra, utoljara egyetemen olvastam, akkor eredetiben.


    Errol a regenyrol jutott eszembe, mennyire kedvelem a BBC feldolgozasokat, zsenialisan megcsinaltak a legtobb filmet. Azon ritka kivetelek, amikor nemhogy elvesz a regenybol a filmes verzio, hanem meg kepes hozzatenni. Megvan nekem az egesz sorozat.


    A Jane Eyre 2006-os filmverzioja Ruth Wilson-nal es Toby Stephens-szel nalam mindent visz . 


    https://www.youtube.com/watch?v=4dhTCQxjpL8


    De nagyon jo a tobbi is, a Buszkeseg es baliteletet szinte mindenki ismeri, az Ertelem es erzelmet szinten, de a Kisvaros (Cranford) is szenzacios, meg az Eszak es del, Edesek es mostohak (Wives and Daughters) peldaul. Utobbi harmat kedvenc ironom, Elizabeth Gaskell irta. Majdnem belole szakdolgoztam. Na ot is mindenkinek tudom ajanlani. Magyaruk is megvannak a regenyei, ha nem is mind, ugy tudom.

  9. 2015. március 4. 06:56551.

    Ha nem tetszett neked akkor valoszinuleg nem nagyon kedvelned az akkori angol irodalmat sem foleg a Bronte muveket, mert kb erre a vilagra epul.


    Nekem nagyon tetszett az Uvolto szelek is de ez se mindenkinek jon be.


     

    előzmény:
    Babyface83 (547)
    2015-03-04  02:32
  10. 2015. március 4. 06:52550.

    Most elgondolkoztattal azon hogy milyen kategoriaba sorolhatjuk ezeket a regenyeket?


    Itt elegge mas besorolasi system van a Magyar irodalomban vajon hova tudjuk ezt rakni?


    a csikos regenysorozat un. lanyregeny volt a pottyos talan ifjusagi?


    de a Sadako eseteben ez egy kifejezetten tragikus kimenetelu regeny. viszont fogalmam sincs hogy ez most a "szorakoztato irodalom , vagy ifjusagi irodalom" vagy mi a kategoria meghatarozoja.


     

    előzmény:
    lady1986 (522)
    2015-03-03  19:46
  11. 2015. március 4. 06:45549.

    Valoban nagyon hat az ember erzelmeire, legalabbis ram nagyon hatott.


    nekem a felnott irodalombol Nemeth Laszlo Iszony es a Gyasz cimu konyve az ami egy eleten at elkisert. ez a ket konyv volt amit magammal hoztam Mo rol. eloszor 13 evesen olvastam az Iszonyt es ez az a konyv ami szemely szerint ram a legnagyobb hatast tette hosszutavon. Legtobb embernek van egy vagy 2 olyan kedvenc konyve iroja ami meghatarozo az eleteben.


    nekem ez a konyv ilyen. ha valamiert szorongok vagy nem talalom magam akkor ezt veszem elo es olvasok belole mar ki tudja hanyadszor.azt hiszem valamilyen szinten az eletemet is befolyasolta, talan a jellem fejlodeseben, es erzelmileg mindenkeppen.


    a masik Magyar irom a Jokai Anna akit mint ember is vegtelenul nagyra tartok es irokent is olyan alkotonak aki sok sok ember eleteben jatszott alakito szerepet.


    nagyon sok kulfoldi irot is olvasok az utobbi nehany evben valamiert raalltam bizonyos temakra es igyekszem megtalalni mindent ami arra vonatkozik. most eppen egy olyan konyvet olvasok aminek a cime a Sandakani halalmenet, a japan fogsagba esett 2. vilaghaborus katonak tortenete, dokumentumregeny. nagyon megrazo es rengeteg olyan informacio van benne amirol eddig sose hallottam. ebbol a halalmenetbol aminek kb 100 ezer foglya volt  6!!!! ember elte tul ezt a katasztrofalis menetet. Sokat foglalkozom a Holocaust tortenetevel is foleg ahol a tulelok irjak le az elmenyeit.


    ajaj kicsit off voltam elnezest

    előzmény:
    biobula (517)
    2015-03-03  19:19
  12. 2015. március 4. 06:32548.

    Az is megvan nekem is, nagyon szeretem. amikor eljottunk 1987 ben a legnagyobb veszteseg volt hogy a konyveink otthon maradtak.


    tobb evbe telt amig kulonfele forrasokon keresztul sikerult a kedvenceket ujbol beszerezni, amit foleg az oruletes postakoltseg lassitott le. mamar konnyebb ez a neten keresztul de akkor amikor egy antikvariumbol sikerult megvetetni valakivel 5 konyvet a konyvek kerultek 2000 ft ba es 15 be a feladasa.


    Most mar nagyjabol megvan a regi osszes kedvencunk es persze azota is vettunk hozza sokat.

    előzmény:
    biobula (486)
    2015-03-03  14:42
  13. 2015. március 4. 02:32547.

    Az én gyerekkoromban már nem annyira mentek ezek a csíkos/pöttyös könyvek, de anyámnak nagyon sok volt és mindig tukmálta, hogy olvassam őket, mert ő falta ezeket az én koromban. A kedvéért elolvastam jó párat, de egyik sem hagyott igazán mély nyomot. Vagy azért, mert számomra unalmas volt, vagy azért, mert túl nyálas. Például a Lowoodi árva szerintem egy limonádé :) Nem akarom leszólni az irodalmi értékét, ha olyan sok hozzáértő szerint az egy remekmű, akkor én elhiszem nekik, mert tényleg soha nem sikerült mélyen beleásnom magam az irodalomba, de számomra egy émelyítően érzelgős, szenvedős és kissé közhelyes történetecske.

  14. 2015. március 3. 23:01546.

    Amikor Dumbledore kérdezte Pitont, hogy még mindig...? És Piton meg fellőtte a patrónusát - hát ennél szebben és mélyebben vallomást nem tudom, hogy ábrázoltak-e már bármilyen műben...

    előzmény:
    lady1986 (542)
    2015-03-03  22:44
  15. 2015. március 3. 22:57545.

    A Harry Potter tökéletesen megírt és lefordított mestermű.
    Én először a könyveket  olvastam el. Az első kötetet a fiamnak vettem meg.. épp 10 éves volt akkor.  Mint általában mindent, ezt is lemeoztam.  Igazából a fiam először el sem akarta olvasni... aztán belekezdett és  nem tudta letenni. Utána szépen jött a többi is... de mindig lenyúltam az épp megjelentet és én olvastam el először. A Hetedik rész, az maga a tökély. Ahogy összefűzi a szálakat  Rowling és mindenre megadja a magyarázatot- valami fantasztikus.


     


    De szerintem  kell az ilyen könyvekhez valami lelki beállitottság is.


    én Gárdonyit  imádom.  Az Egri Csillagokat annyira, hogy  nagyon sokszor elolvastam már, és mindig meghat -felkavar.
    Fekete Istvánt is nagyon szeretem.. és  nagyon akartam Tutajos lenni gyerekkoromban...  valamint könyörögtem egy Bogáncsért.


    Ady... milyen érdekes.. én sem szeretem. és miből szóbeliztem érettségin? Hát.. persze, hogy Ady szerelmi költészetéből. A férjem sem szereti és ő is Ady szerelmi költészetéből szóbelizett.
    A nagyonirodalommániás  nagylányom meg imádja Adyt.

    Láttam irtatok Rejtőről.. imádom. Piszkos Fred a második kedvenc.. azért csak második, mert nálam Gorcsev Iván mindent visz.  Depresszió ellen beveszek egy Gorcsevet Wendiner Aladárral. Amikor ott tartok, hogy Gorcsev elveri Labouxot, már általában gurulok a  nevetéstől.

    Agatha Chrisitie,  nagyjából  összes könyvét olvastam. Antikváriumkból szedtem össze, de a legtöbb könyve számomra csak egyszer olvasható.


     


    még ahogy  olvasgatok korábbiakat...
    -Kertész Erzsébettől  nekem a Teleki Blanka tetszett a legjobban.....


     


     


    Amit viszont  nagyon szeretek.. Vavyan Fable.   az összes könyve megvan.. szintén az a kategória akit újra és újra el tudok olvasni.. és sok -sok   élet szituációról eszembejut,  hogy.. jééé ezt Fable már megirta.. és hogy irta meg... ill  milyen megjegyzést fűzött hozzá.


     


    Szóval, csak úgy olvasgattalak titeket, és ezek jutottak eszembe igy késő este.

    előzmény:
    biobula (536)
    2015-03-03  22:29
  16. 2015. március 3. 22:55544.

    Én végig éreztem, hogy ő "jó" - férjemnek mondogattam is az egyes részek nézése alatt/után, ő meg nem szólt erre soha semmit, csak somolygott. De ettől függetlenül is - jó értelemben - sokkoló volt az utolsó rész.


    No, mennem kéne aludni...jó éjt!

    előzmény:
    lady1986 (542)
    2015-03-03  22:44
  17. 2015. március 3. 22:49543.

    Nekem Örkény tetszett:)


    A Tóthék-at színházban is megnéztem.


    Aranyembernél azért, bevallom, az első kb. 50 oldalt (a Vaskapu leírása) eléggé elnagyoltan futottam át...de ahonnan jöttek már az emberek is, onnantól nagyon tetszett.

    előzmény:
    lady1986 (541)
    2015-03-03  22:42
  18. 2015. március 3. 22:44542.

    Igen,Piton titka elegge megrazo,foleg,hogy az elejetol fogva vegig egyre negativabb szereploi figura az ove,hogy aztan a vegen nagyobbat koppanjon az all :) Syrius es Hagrid figurajat csipem meg nagyon.

    előzmény:
    biobula (540)
    2015-03-03  22:41
  19. 2015. március 3. 22:42541.

    Aranyemberrel jartam ugy,hogy levettem faterek polcarol meg nagyon reg,elkezdtem olvasni,kerdezte anyam,hogy hogy tetszik,mire mondtam neki hogy ez meg az milyen zavaros benne...mire anyamnak leesett,hogy a 2.kotettel kezdtem el ( 2 kotetes kiadasban van meg nekik )...aztan ujrakezdtem ugye es ertelmet nyert :D Toth Arpad,Radnoti es Kosztolanyi nekem is benn van a kedvelt koltok kozt. Babitsot viszont nem szivleltem. Amivel meg ki lehet uldozni a vilagbol Orkeny muvei.

    előzmény:
    biobula (538)
    2015-03-03  22:36
  20. 2015. március 3. 22:41540.

    A legszebbek benne azok a részek, amik a szülő-gyerek kapocsról szólnak, meg a patrónusok, meg Piton "titka"...

    előzmény:
    lady1986 (537)
    2015-03-03  22:33
  21. 2015. március 3. 22:39539.

    Ó, nekem mindegyik megvan, fanatikus vagyok. Meg rengeteg bootleg, különlegesség, kiadatlan dalok, stb. Nagyon rájuk voltam kattanva egy időben. Mondjuk most is, csak kicsit lehiggadtam :)

    előzmény:
    cabron (490)
    2015-03-03  15:23
  22. 2015. március 3. 22:36538.

    Iskolában tanult írók/költők közül Kosztolányi, Tóth Árpád, Radnóti, Babits művei tetszettek leginkább. Konkrét olvasmányok közül meg Az aranyember. De szimpatikus volt az orosz irodalom, meg a groteszkebb írások is.

    előzmény:
    lady1986 (535)
    2015-03-03  22:25
  23. 2015. március 3. 22:33537.

    Nekem az elsot karacsonyra vettek meg belole a batyamek es en is bizalmatlanul gusztalgattam,azota tobbszor atnyalaztam mar az osszeset es meg most is nehezen leteheto :) Annyira filmszeruen lehet latni magad elott a cselekmenyt es annyira lehet drukkolni a szereploknek :) Meg persze itt-ott jokat is derul rajta az ember,es hiaba varazsvilag,valahogy megis hiheto :)

    előzmény:
    biobula (536)
    2015-03-03  22:29
  24. 2015. március 3. 22:29536.

    Hát az valami fantasztikus alkotás, az biztos:) Régen azt gondoltam, az lesz az utolsó dolog, amit valaha megnézek/elolvasok, szörnyülködtem, hogyan bír a férjem ilyen brutál vastag "mesekönyveket" olvasni...aztán a férjem rábeszélt, és megnéztem a filmeket. Kellemes csalódás volt, és utána rávetettem magam a 7 db kötetre is - és hát kb. el voltam ájulva, le voltam nyűgözve. Ilyen komplex, intelligens, izgalmas, emberi, érzelmes írást egy kvázi "mesetémában"...kedvenc "pöttyös-csíkosaim" mellett ez is az egyik legnagyobb olvasmányélményem volt.

    előzmény:
    lady1986 (533)
    2015-03-03  22:16

Címlap

top