Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kit hogy hívnak?

Lenke
Létrehozva: 2006. október 11. 16:00

Sziasztok.

Elsősorban (kis)gyerekes anyukák véleménye érdekelne.

Mennyire természetes és elfogadható, ha egy pár életében, a gyerek megszületése után a szülők keresztnevek helyett apának-anyának szólítják egymást, és nem csak a gyerek előtt.

Engem nagyon zavar, hogy mindig "anya" vagyok.Persze ebben a környezetben, hogy "vidd oda anyának" - természetesen nem. De a párom is anyának hív, gyakorlatilag a keresztnevemen max. a szüleim előtt szólít. Engem zavar, talán mert szeretnék egy kicsit "kitörni" ebből a szerepből. És mikor kérem a őt, hogy ne ezt a megszólítást használja, akkor érzem rajta, hogy megsértődik. Az ő édesanyja 18 éves korában meghalt, tehát nincs kinek mondania, és örül, hogy nekem mondhatja, de kezdem úgy érezni, hogy elvesztem a feleség szerepét.

A kismamában is olvastam egy cikket, hogy a szülők viszonya ne változzon ilyen minőségben a gyerek megszületésével. Egy ideig nem is volt gond, de most mintha teher lenne.

Szeretném megtudni, hogy másnak is vannak-e ilyen jellegű problémái, és hogyan lehet ezt a másik megbántása nélkül, de célbaérve változtatni ezen.
Mindenki hozzászólását várom. Ha netán nem tudnék reagálni, mindenképpen elolvasom a hozzászólásokat. Csak este tudok még felnézni ide, és előre is köszönöm.

Lenke

  1. Torolt_felhasznalo_153412
    Torolt_felhasznalo_153412
    2019. július 12. 19:5240.

    Gyere ide!

  2. 2018. november 4. 01:5939.

    Sziasztok!


     


    Jó régi a topik, de gondoltam írok én is választ. Én most töltöttem be a 23. életévemet a párom most lesz 25. Lassan két éve vagyunk együtt, most együtt is lakunk. Nemrég elkezdett Mamának hívni, ez onnan jött, hogy ő nem igazán szeret így sűrűn eljárni a barátokkal későig iszogatni és ezért Tatának hívatja magát, ő inkább a sofőr. (Munkás héten) Ebből jött, hogy engem Mamának kezdett el hívni, nem mindig de heti párszor igen és nagyon szeretem. Kedves ez a becézés és nekem inkább erősíti a kapcsolatunkat, hogy IGEN én vagyok az ő IGAZI párja, a leendő gyermekeink anyja és a NŐ az életében. Tiszteletet és családorientációt mutat felém. 


      

  3. 2006. október 12. 13:4538.
    Szerintem amikor az embernek gyereke lesz és növöget valahogy átvesszük ezeket a megszólításokat, mert sokat beszélünk a gyereknek apa megjött, szia apa.. stb., hogy ebből tanulja megszólítani az apukáját,anyukáját. Viszont bizonyos idő elteltével amikor a gyerek már nemcsak szavakat mond, hanem folyamatosan beszél szépen vissza lehet térni a keresztneves megszólításra. Társaságban nekem se tetszik, vagy amikor valaki beszél a párjáról amikor azt mondja apa ezt azt csinálta.
    előzmény:
    Lenke (1)
    2006-10-11  16:00
  4. 2006. október 12. 10:1537.

    Köszönöm a véleményeket, érdekes látni, hogy mennyire különbözőek a családok.

    Félreértés ne essék, az nem zavar, hogy az alig 3 éves fiam anyának hív, vagy apukám a Marcinak azt mondja, hogy "vidd oda anyának", mert ez a gyereknek szól.

    Én érzem, hogy a tisztelet, szeretet stb. áll az "anya" megszólítás mögött. Nálunk a szívecském,drágám stb. jelzőket a párom negédesnek találja, ezek soha nem is voltak palettán.

    Lehet, hogy velem van a baj, mostanában nem mennek túl jól a dolgok, és ezért vagyok érzékenyebb mindenre.

    Köszönöm mindenkinek. Szép napot.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. 2006. október 11. 20:0736.

    Nálunk ez is, az is működik. A kislányunk előtt természetesen anyának és apának szólítjuk egymást, ez ugye ilyenkor félig-meddig a gyereknek is szól... bár ő mostanában kezd el "poénkodni" és tetszik neki a keresztnevem, így néha viccesen Zsuzsinak hív (huncutul előre kuncogva ), vagy direkt "felcserél" bennünket és én vagyok apa, a párom anya. De csak, hogy megnevettessen bennünket.  

    Viszont, ha négyszemközt vagyunk, akkor a keresztnevünkön szólítjuk egymást. Néha, viccesen használjuk ilyenkor is az apát-anyát, de ilyenkor ennek megvan a maga "gúnyos-viccelődős" éle, szóval tudatos.

    Attól én is kiborulnék, ha mások előtt anyának szólítana, vagy mondjuk az én anyámnak így emlegetne. Na, az már azért paradox lenne.  

    Sajnos az én párom anyukája is korán meghalt, de nem érzem, hogy általam "kompenzálódna". A kettőnek semmi köze egymáshoz (nálunk ).

    előzmény:
    Lenke (1)
    2006-10-11  16:00
  6. 2006. október 11. 19:5935.

    Engem a parom mar most "mama" nak hiv, pedig epp hogy csak a hazassagon vagyunk tul (25! eves vagyok), gyerekek meg meg par evig nem lesznek. Azt mondja, alig varja, hogy tenylegesen legyen oka igy hivni. Az elejen zavart, de mar nem erdekel. El az anyukaja, nagyon aranyos, jo kapcsolatba vannak  es en is anyosommal, tehat nem helyettesites, de megis ....   Talan a zeneszam miatt is, biztos hallottatok mar " I`m a sexi momma..." Ezt szokta enekelgetni nekem   Ne vedd ugy a szivedre.

    Van egy baratunk. Mivel ismeri anyukamat, es en anyunak hivom, o is anyunak hivja. Pedig majdnem egy idosek    ez szerintem reszben tiszteletet is fejez ki, hogy a vilagra hoztal egy gyermeket (vagy tobbet)

    előzmény:
    Lenke (1)
    2006-10-11  16:00
  7. 2006. október 11. 19:5734.

    Szia!

    Nem olvastam végig az összes hozzászólást, így lehet hogy már más is írta, de szerintem ANYA CSAK  VAN, NA ÉS APA IS! 

    Ezt minden ki mondja a kedves szülőjének ! Nálunk nincs ilyen probléma, nem is kellet megbeszélni, jött magától, nekünk ez a természetes !

    Kata

    előzmény:
    Lenke (1)
    2006-10-11  16:00
  8. 2006. október 11. 19:5033.
    Pont ezen gondolkoztam én is.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_922526 (31)
    2006-10-11  19:35
  9. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2006. október 11. 19:3632.

    Én néha a férjemet a vezetéknevén szólítom, és ez igencsak rajtamaradt ,ismerősök , rokonaim egy része is így hivja . De azért drágámnak is szoktam hivni, apának csak a gyerekek előtt.

    Lehet hogy nem szeret a keresztneveden szólitani, akkor találjatok ki közösen egy becenevet, ami neked is tetszik.

    előzmény:
    Lenke (1)
    2006-10-11  16:00
  10. Torolt_felhasznalo_922526
    Torolt_felhasznalo_922526
    2006. október 11. 19:3531.
    Ettől kirázna a hideg ha a párom Anyának hívna
    Mondjuk mi ezt előre tisztáztuk


    Egyébként ha ezt hallom, hogy TÁRSak ANYA-'nak, APA-'nak szólítják egymást, akkor mindig elgondolkozok, hogy vajon az ágyban , azaz sex közben is ANYA - APA a megszólítás?! nagyon gáááááááááááz!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. 2006. október 11. 19:2030.

    Óóóóóóóóóóóóóóh, hát ezen nem szabad ennyit szomorkodni! Én 28 éves vagyok, de amióta az első unokahúgim megszületett Nééne lettem. Mindenki így hív, mert az Unokahúgimnak így emlegettek a szülei ( Nővéremék ), még az én szerelmetes Uracskám is! ...na jó, néha Anya vagyok, ha a Fiunknak mond vmit rólam...

    Fel a fejjel, nézd a vidám oldalát ennek is!! Üdv, Nééne  

    előzmény:
    Lenke (1)
    2006-10-11  16:00
  12. 2006. október 11. 18:3129.
    Szerintem soha nagyobb gondod ne legyen az életben, mint ez!  Megbántás nélkül úgy lehet megoldni, hogy leülsz a férjeddel, és megmondod neki a dolgokat. Ennyi. A kismama cikkek meg max. érdekesek, de hogy azok alapján alakítsam a párkapcsolatom..hááát... 
    előzmény:
    Lenke (1)
    2006-10-11  16:00
  13. 2006. október 11. 18:1628.
    Nekem még nincs gyerekem, de a szüleim születésem után is a nevükön szólították egymást, Erzsi és Tamás, olyannyira, h. sokáig én is így szólítottam őket. Csak mikor a kisöcsém megszületett, lett anya és apa. Persze, amikor dühös voltam rájuk és csípőre vágtam a kezem és magyaráztam ( ikrek vagyok  &nbspakkor így kezdtem: Erzsi idefigyelj!  Ezt ők mesélték... 
    előzmény:
    Lenke (1)
    2006-10-11  16:00
  14. Torolt_felhasznalo_410491
    Torolt_felhasznalo_410491
    2006. október 11. 17:3827.

    Szerintem ne vedd ezt ennyire a szívedre, én nem hiszem, hogy azért szólítana a párod anyának, mert az édesanyját látná (szeretné látni) benned. Inkább arról lehet szó - és ez nálunk is így működik -, hogy az anya megszólítás inkább szeretet- és tiszteletteljes, mivel a GYERMEKE ÉDESANYJA vagy. Az én párom is felváltva hív a nevemen illetve anyának, de amikor nincs éppen velünk a manó és mégis anyának szólít, akkor mindig hangsúlyosan, direkt használja ezt a szót és érzem benne, hogy - nem akarok túl patetikus lenni, de - tisztel, szeret és elismer azért, mert világra hoztam a gyermekét.

    Persze lehet, hogy egy idő után már kikopik ez a mögöttes tartalom, de nekem akkor is, 30 év múlva is jól fog esni, ha a férjem anyának szólít majd. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2006. október 11. 17:3326.

    Képzeld a vold pasim azt mondta hogy én vagyok az anyukája...( nem tudathasadásos&nbsp és ő még kisfiú..(30 évesek vagyunk)

    6 hónapig voltunk együtt..

    lehet hogy azért mert anyukája 15 évesen szülte, 1ke és nrm kapott elé szeretetet?

    passz..

    előzmény:
    Lenke (1)
    2006-10-11  16:00
  16. 2006. október 11. 17:3125.
    Hát én nem találnám olyan röhejesnek, és ki is tenném a szűrét, és most még enyhén fogalmaztam
    előzmény:
    hbébi (18)
    2006-10-11  16:59
  17. 2006. október 11. 17:2924.

    Sziasztok!

    Nálunk kicsit furi helyzet van... nekem is van egy fiam az extől, na meg a páromnak is...

    Én nem várom el, hogy az ő fia anyának szólítson és ő sem az én fiamtól... ezért mindig a keresztnevünkön szólítjuk egymást... na persze, ha egymáshoz beszélünk, akkor a drágám a kellő megszólítást... ki is rázna a hideg, hogy ha anyának szólítana... na meg a szüleit is a keresztnevükön... csak a gyerekeknek van megengedve a papa-mama... na meg az én szüleimnél is ez van  és ami a legjobb, az anyukánk keresztneve azonos  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. 2006. október 11. 17:2623.
    Én most is apának szólítom néha a szerelmemet, pedig még nincs gyerekünk.
    A szüleim viszont egymásnak soha nem szóltak úgy, hogy anyu-apu, becenevük van már egyetem óta.

    Anyu például Lajosnak hívja aput, pedig Péter a neve. Én gyerekkoromban sokáig hittem azt, hogy a Lajos, az a Péter becézett formája...

    Csak amikor Örkénytől a Tótékat olvastam, akkor tudtam meg, hogy anyu azért hívja így aput, mert "Édes jó Lajosom, te mindig tudod, hogy mit, hogyan kell csinálni..."
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2006. október 11. 17:1822.

    Mi a gyermekünk megszületése előtt megbeszéltük, hogy továbbra is ugyanúgy szólítjuk egymást mint eddig.

    A szüleim anyu-apu-nak szólítják egymást, a férjem szülei mama-papa-nak.

    Sokan azért szoknak rá erre a formára, hogy a gyerek megtanulja kit hogy kell szólítani.

    Én szeretem amikor a férjem a nevemen szólít. Azért ragaszkodtam hozzá, hogy ne hívjon anyának, mert nem vagyok az anyja.

    Ennek ellenére az anyósom anyának szólít, amitől a hátamon a szőr feláll. Hiába kértem már legalább százszor, hogy ne tegye, szólítson a nevemen, süket fülekre találtam.
    előzmény:
    Lenke (1)
    2006-10-11  16:00
  20. 2006. október 11. 17:1421.
    Én is azon az oldalon vagyok, hogy a pár egymásnak ne apa-anya legyen, ne is anyukám, apukám, "fiam" (brr!:-)) vagy bármi más, hanem ugyaúgy Évi, Józsi, Kisbogár, Kincsem, mint annak előtte.
    A férjed nagy vesztesége, hogy 18 éves korában meghalt az anyukája, de Te nem az ő anyja vagy, nem anyapótlék, hanem a Szerelme, a gyermeke anyja. Szerintem ha a férfi-nő felállást szeretnénk megőrizni egy kapcsolatban (és felteszem, ez a férjednek is fontos, szeretne Belőled Nőként is sokat kapni még:-)), akkor eszerint érdemes egymáshoz viszonyulni és sokat jelent, hogyan szólítjuk egymást, ez egy kapcsolat szerves része...
    előzmény:
    Lenke (1)
    2006-10-11  16:00
  21. Torolt_felhasznalo_304799
    Torolt_felhasznalo_304799
    2006. október 11. 17:1020.
    Húú, én ezt biztos nem tűrném, még viccből sem.
    előzmény:
    hbébi (18)
    2006-10-11  16:59
  22. 2006. október 11. 17:0719.
    Érdekes, nekem a szüleim hívják egymást mamának és papának, pedig még nincs is unokájuk!!!! :-)
    előzmény:
    Lenke (1)
    2006-10-11  16:00
  23. 2006. október 11. 16:5918.

    Amikor reggel a párom teát kér, néha viccesen odaköpi: Kérekszépen egy teát, SZOLGA!

    Na, ezeken jókat röhögünk, had higgye, hogy ő is valaki  

    előzmény:
    ágimackó (16)
    2006-10-11  16:33
  24. 2006. október 11. 16:5217.
    Sziasztok !

    Szerintem szólítsa a keresztnevén, vagy úgy ahogy a gyermek születése előtt.
    Én nem örülnék ha anyának szólítana a párom, mivel nem vagyok az anyja, és én sem szólítanám őt apának.
    Az anyósomat sem szólítom anyukának, mertnem az anyám.

    Lidi
    előzmény:
    Bogájka (6)
    2006-10-11  16:17

Címlap

top