Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Vakbélműtét laparoszkópia

Torolt_felhasznalo_207126
Torolt_felhasznalo_207126
Létrehozva: 2005. január 22. 10:00
Sziasztok!

Tegnap indItottam egy topicot ami arról szólt,hogy ismeretlen eredetű hasi fájdalmam van.Nos azóta kiderült,hogy vakbélgyulladásom van :o((
A műtéttel nem lenne semmi gondom,de van egy 3 hónapos kisfiam aki csak szopik és van egy 2 éves kisfiam.Ha most megműtenek nem tudom,hogy hogyan fogom ellátni a gyerkőcöket.
Igy jutott eszembe a Laparoszkópiás műtét aminél csak 3 lyukat vágnak és a kórházban is csak 2 napot kell bent tölteni.
Van közöttetek olyan akinek igy vették ki a vakbelét??Nagyon kiváncsi vagyok!!
  1. 2019. november 30. 07:2633.

    Meg annyi hogy emelgetni nem lehetna teljes gyógyulás 4-6het a.doki ezt mondta hat nem tudom én 2hetnel jarok meg nehez az emeles max ilyen 5kg de ha tobb kiprobaltam azt erzem a belso varratom elpattan.

  2. 2019. november 30. 07:2132.

    Szia nekek 2hete volt ilyen mutetem .laparoszkopos 3 lyuk


    Szerdan ejszaka műtöttek es szombaton engedtek bar igaz ugy hogy kérdezték volt e szeklet es en azt mondtam volt kozbe meg nemde a helyzetem ugyanez volt.sem uh sem vervetel ver mutatott arra utalo jelet hogy vakbelgyulladasom van de a doki mondta hogy amiket elmondok panaszok az orvosi konyvben igy van leiirva!! Szövettan igazolta hogy krónikus gyulladás volt.

  3. 2019. november 30. 07:2131.

    Szia nekek 2hete volt ilyen mutetem .laparoszkopos 3 lyuk


    Szerdan ejszaka műtöttek es szombaton engedtek bar igaz ugy hogy kérdezték volt e szeklet es en azt mondtam volt kozbe meg nemde a helyzetem ugyanez volt.sem uh sem vervetel ver mutatott arra utalo jelet hogy vakbelgyulladasom van de a doki mondta hogy amiket elmondok panaszok az orvosi konyvben igy van leiirva!! Szövettan igazolta hogy krónikus gyulladás volt.

  4. 2005. január 26. 18:0230.
    :o) Tudod, nagyon kevesen látják ezt így. . . . . és csak dobálják a sárt eszetelnüll, de igazán tényleg a kormánynak kéne lépni, mert nem marad az országban éppeszuű orvos csak a koklerek és akkor már késő lesz!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_759744 (29)
     
  5. Torolt_felhasznalo_759744
    Torolt_felhasznalo_759744
    2005. január 25. 17:4029.
    Szia MKata!

    A hálapénzekről szóló gyűjtést azért másoltam be, mert ez is aggasztó kérdés tud lenni, mikor az ember kórházba kerül. . .

    Sajnos, nekünk pácienseknek ezzel a gonddal is meg kell küzdenünk, nincs elég bajunk.

    Másrészt az orvosokat is megértem : gyalázat, milyen fizetéseket kapnak!
    Hogyan lenne elvárható, hogy a 120-150 ezer Ft-ból számlákat fizessen, szakkönyveket és szakfolyóiratokat vegyen, amibő továbbképzi magát?!. . .
    Lépten-nyomon ügyeleteket kell vállalniuk, és a betegei a szabadnapján is riaszthatják, merthogy az esküje. . .

    Ördögi kör ez, amit a Kormányunk csak nem rendez. . .

    Tudjuk ezt mindannyian.

    előzmény:
    MKata (21)
     
  6. Torolt_felhasznalo_116252
    Torolt_felhasznalo_116252
    2005. január 25. 16:1828.
    nekem laparoszkóposan vették ki a vakbelem délelött 11-kor este 6-kor már sétáltam. a heg kb 2 cm hosszú és 3 mm széles
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. Torolt_felhasznalo_207126
    Torolt_felhasznalo_207126
    2005. január 25. 15:0727.
    Sziasztok!

    Voltam kivizsgáláson és hála az égnek nem vakbél (pedig 2 doki is azt állItotta). Megnézték a hasi szerveket ultrahanggal és ott is mindent rendben találtak. Ami viszont nem hagy nyugodni az még mindig a felhasi görcseim. Nem tudnak rá mit mondani. Jövőhéten megyek belgyógyászatra, ha addig nem szűnik meg magától a görcs.
    előzmény:
    csereklye (29)
     
  8. 2005. január 25. 13:4126.
    Nekem két éve volt, és amit leírtál, az úgy volt, azzal a különbséggel, hogy én öt napot voltam a kórházban (bennem voltak a csövek), és a vágás is nagyobb. Gondolom csúnyább volt!

    Amit a tejcukorérzékenységről írsz, az nagyon érdekes. . . . Épp ezzel kínlódom, hogy ha tejet iszom, vagy sok tejeset eszem, éppen nem negy a hasam, de gyakran megyek WC-re, és a széklet színe is más. Ez azóta kifejezettebb, amióta itt kint élek, itt nagyobb a tej zsírtartalma eleve, meg lehet, hogy másképp dolgozzák fel. Lehet, hogy nekem is a vakbéllel függ össze?? Tény, hogy azóta nem annyira jó az emésztésem, mint előtte, néha megérzem a borsót pl. de a lényeg, hogy emésztek, tehát vagyok! :-)) Másképp is elsülhetett volna. . . A kórházban kínlódtam a fájdalomtól, és gondolkodtam, hogy akkor most ennyi volt az életem? Jön egy vakbél csak úgy, és kész. . . . Délután még a gyerekkel voltam a játszin, éjjel meg a kórházban.
    előzmény:
    csereklye (27)
     
  9. 2005. január 25. 08:3825.
    Ha nem mész be a kórházba, és nem operálják meg, akkor előállhat az , hogy egyáltalán nem szoptathatod, mert nem leszel. . . . Ez a nagy véres helyzet, ami a vakbélgyulladást illeti.

    Nekem is volt, még akkor éjjel meg akartak műteni, de jegelték másnap délig, aztán sipirc műtő! És már tiszta gyennyes volt. "Jó ronda", ahogy a doki mondta. Két csövem volt - amúgy csak egy van, és az is öt napig (amúgy három nap az átlag)

    Kolléganőm férjének a 22 éves unokaöccse halt meg vakbélgyulladásban. Ne várjál vele! Persze azóta már lehet, hogy túl vagy rajta!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_207126 (1)
     
  10. 2005. január 22. 13:3424.
    szeptemberben görcsös hasi fájdalmaimnál az ügyeletes doki azt mopndta, h lehetséges, h vakbél gyulladásom van, sipirc be a kórházba! Ott aztán kiderült, h ez bizony epehólyag gyulladás, műteni kell.
    Nekem a doki rögtön a laparaszkópos eljárást vázolta fel, csak ha komplikáció lett volna, akkor vágtak volna nagyobb sebet a műtét közben. Csütörtöki napon műtöttek és ugyan a péntek reggeli talpraállás borzalmas volt, de péntek délután már itthon lehettem és itt pihenhettem. . . persze maradhattam volna még bent is egy napot. A műtét utáni első héten kissé érzékeny volt a hasam minden köhhintésre és egy pár napig nehezebben tudtam felülni, de a második héten többnyire már csak viszkettek a sebek, mert rohamosan gyógyultak.
    Most is csak egész pici hegek látszódnak, egyáltalán nem vészes még bikiniben sem. . .
    Engem a Kútvölgyiben operáltak, nagyon jó csapat, nagyon korrektek a dokiktól a beteghordókon át egészen a takarító személyzetig! Kellemes csalódás volt!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_207126 (17)
     
  11. Torolt_felhasznalo_249144
    Torolt_felhasznalo_249144
    2005. január 22. 13:3323.
    Ráadásul, lehet hogy a kórházban csillapítani tudják és lehet, hogy nem is kell műteni. Da LÉNYEG hogy ott vagy és FIGYELNEK RÁD!!!!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_207126 (17)
     
  12. Torolt_felhasznalo_249144
    Torolt_felhasznalo_249144
    2005. január 22. 13:3122.
    Orvos állapította meg a vakbélgyulladást?
    Egy közeli ismerősömnek a fia majdnem meghalt, mert Ő is húzta az időt, és egyszer azt mondta, hogy már nem fáj. Akkor perfolálódott neki és 5 percen belül már műtötték is, mert belehalt volna. Ja ez a műtűt közben derült ki. Szerintem ne kockáztass, az egészséged sokkal fontosabb. A gyerekeidet biztosan a párod is el tudja látni, de ha baj lesz Téged nem tud pótolni. Az orvos nem mondta, hogy azonnal menj a kórházba.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_207126 (17)
     
  13. 2005. január 22. 13:2121.
    Nem tudom, de hogy a férjem eddigi műtéteinek max 5%-a után kapott bármiféle paraszolvenciát az biztos! Persze jobb ez így én nagyon utálom, hogy van jobb lenne, ha normális bért kapnának az orvosok és nem lenne ez a szörnyűség. Inkább több ügyeletet vállal, hogy több fizetést hozzon haza.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_759744 (18)
     
  14. 2005. január 22. 13:1820.
    Igaz, hogy én csak mint laikus szolok most hozzá, de sajna a vágások tényleges hossza csak a műtőasztalon derül ki. . . . . . azért sejtik a dokik, hogy hol a probláma és ott vágnak, de van amikor ment közben derül ki, hogy nagyobb nyilás kell :o(. A lényeg, hogy gyógyültan távozzanak a betegek!
    előzmény:
    vörösbetti (19)
     
  15. 2005. január 22. 13:1519.
    Szia!

    Az én férjem is sebész igaz nem a Tétényiben, de tényleg rutni műtét nyugodj meg! :o) Látom 7up mindent részletesen leírt, minden OK lesz :o)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_207126 (13)
     
  16. Torolt_felhasznalo_759744
    Torolt_felhasznalo_759744
    2005. január 22. 13:0318.

    --Hölgyvilág, Terasz --

    Mennyi hálapénzt adunk?
    A TÁRKI 1999-ben végzett vizsgálata szerint, átlagosan:
    Szülésért: 19 000 Ft
    Gyermek, illetve háziorvosnak, ha házhoz jön 1990
    Egy vakbélműtétért 5300
    Epeműtétért 9000
    Komolyabb nőgyógyászati műtétért: 48 000

    Olvasóink körében végzett felmérés alapján:
    Szülésért: 50 000
    Gyermek-, illetve háziorvosnak, ha házhoz jön: 3000
    Vakbélműtétért: 20 000
    Epeműtétért: 60 000
    Komolyabb nőgyógyászati műtétért: 80 000

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_207126 (17)
     
  17. Torolt_felhasznalo_207126
    Torolt_felhasznalo_207126
    2005. január 22. 12:5517.
    Nagyon köszönöm a válaszokat!
    Egyenlőre még túl jól érzem magam ahhoz, hogy egy kórházban "csücsüljek", de ha egy icipicit is rosszabodna a fájdalom abban a pillanatban bevonulok a kórházba. Azért én is tartok az esetleges szövődményektől.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. Torolt_felhasznalo_759744
    Torolt_felhasznalo_759744
    2005. január 22. 12:4716.
    3.

    A laparoszkópos műtét előnyei és hátrányai

    A laparoszkópiás módszernek kiemelendő előnyei a hagyományossal szemben, hogy utána gyors a felépülés, rövidebb ideig kell kórházban maradni, a hegek nagyon kicsik, alig észrevehetőek.

    Ezzel szemben áll, hogy hosszabb ideig tart. A műtétet végző orvos tapasztaltságától függően nagyobb a sérülések kockázata (pl. a bélsérüléseké), melyet a műszerek és a vágáshoz használt elektromos áram okoz. Ilyen sérülések esetén át kell térni hagyományos has megnyitásra.

    Vannak-e késői következményei a műtétnek, illetve kihatásai a későbbi életmódra

    A felsorolt komplikációkat rendszerint jól lehet kezelni, ez azonban a kórházi tartózkodást jelentősen meghosszabbíthatja. Nagyon ritkán előfordul, hogy évekkel a műtét után ismételt műtétre van szükség. Ezek leggyakoribb okai a hegképződési zavarok (sérvek zavaró, fájdalmas hegek), a hasüregen belüli összenövések (fájdalom, bélelzáródás) és ritkán székletsipoly (lásd fent).

    Kérjük kérdezzen meg mindent, amit fontosnak érez, például, hogy

    Az Ön esetében a trombózis vagy embólia kockázata nagyobb-e a normálisnál
    Kell-e számolni véralvadék képződésével az erein belül
    Szükség van-e megelőző intézkedésekre (trombózis-megelőzés)
    Fontos,

    hogy tájékoztassa kezelőorvosát különféle megbetegedéseiről, gyógyszerszedésről és egyéb egészségügyi kérdésekről, mivel ezek a beavatkozás kockázatát fokozhatják. Így a:

    Vérképzőszervi betegségek, veleszületett vagy szerzett véralvadási zavarok vérzéses szövődményre, fertőzésre hajlamosítanak.

    Szív-, érrendszeri- vagy tüdőbetegségek esetén, ezen szervek működését különös gonddal kell ellenőriznünk, esetleg másfajta gyógyszerek adására van szükség. Keringési vagy légzési panaszok jelentkezésének esélyét növeli, ha viszont tudunk a betegségéről, nagyobb eséllyel tudjuk ezeket elkerülni.

    Anyagcserebetegség (pl. cukorbetegség) az adott betegséget, illetve a szövődményeket súlyosbíthatja.

    Fertőzés (pl. hepatitis, AIDS) esetén fontos a személyzet védelme, illetve az Ön további fertőződésének elkerülése a beavatkozás közben.

    Allergia (pl. szénanátha, asztma), illetve gyógyszer-, étel-, idegen fehérje-, egyéb anyag iránti túlérzékenység a szövődmények valószínűségét befolyásolhatja. A gyógyszerallergia, illetve a rendszeresen vagy alkalmilag szedett gyógyszerek azt befolyásolják, hogy milyen érzéstelenítést vagy egyéb kezelési módot választ az orvos. Allergia vagy túlérzékenység esetén még óvatosabban adunk minden gyógyszert, illetve végezzük el a szükséges beavatkozásokat.

    2002-11-06 13:27:41

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. Torolt_felhasznalo_759744
    Torolt_felhasznalo_759744
    2005. január 22. 12:4615.

    2.

    Milyen műtéti módszerek jönnek szóba

    A vakbélgyulladást kétféle módon lehet kezelni. Azt, hogy Önnél melyiket választottuk, alább bejelöltük, és a műtét előtti beszélgetés során meg fogjuk beszélni Önnel.

    Hagyományos műtét

    A hasüreget többnyire a jobb alhason ejtett metszéssel megnyitjuk, a féregnyúlványt eltávolítjuk, és a visszamaradó vastagbél-nyílást elvarrjuk.

    Laparoszkópos műtét hastükrözéssel

    A köldök mellett egy kis metszésen keresztül vezetjük be a hasüregbe a hastükröt mellyel a féregnyúlvány többnyire könnyen megtalálható. Ezen kívül további két kicsi metszést ejtünk a hason, melyen bevezetjük azokat az eszközöket, melyekkel a féregnyúlványt eltávolítjuk.

    Nem várt lelet esetén vagy nehéz anatómiai körülmények között szükségessé válhat, hogy áttérjünk a hagyományos módszerre.

    Ha a műtét során a féregnyúlványt épnek találjuk, akkor azt a későbbi félreértések megelőzése érdekében eltávolítjuk. Ha ép féregnyúlványt távolítottunk el, akkor erről Önt a műtét után természetesen tájékozatjuk. Ezen kívül, ha mód és lehetőség van rá, a has más részeit is megvizsgáljuk a műtét alatt, hogy kizárhassunk egyéb betegségeket, melyek hasonló tüneteket okozhatnak (pl. a vékonybél kiöblösödése: ún. Meckel divertikulum kórosnak tűnő nyirokcsomók, melyekből mintát veszünk stb. ).

    Ha a gyulladás következtében már tályog vagy hashártyagyulladás alakult ki, akkor a seb zárása előtt egy műanyag csövet (drain) vezetünk ki a hasüregből, melyen keresztül a képződő váladék vagy genny kiürülhet. Ezt a csövet többnyire néhány nappal a műtét után ki lehet húzni.

    Az altatásról

    A beavatkozást általános érzéstelenítésben (narkózisban) végezzük. A módszer részleteiről és kockázatairól az altatóorvos külön fogja Önt felvilágosítani. Milyen váratlan események fordulhatnak elő műtét közben

    A vakbélműtét rendszerint egyszerű, kockázatszegény beavatkozás. A műtét közben azonban a legnagyobb gondosság ellenére is előfordulhatnak olyan események, melyeket rögtön fel kell ismerni és kezelni kell. Megemlítendők a következők:

    Felpuffadt, ropogó bőr (a szén-dioxid gáz maradékainak hatására) valamint váll-, nyak-, és hasfájás, melyek a laparoszkópos műtét után rövid idővel jelentkeznek, és majdnem mindig maguktól elmúlnak
    Ritkán a hasfalon felszíni sebfertőzések, gennygyülemek fordulnak elő (tályogok), melyeket a gyógyulás érdekében meg kell nyitni.
    A szomszédos szervek (pl. belek), erek, idegek sérülhetnek. Magasabb a kockázat, ha szokatlan anatómiai helyzettel találkozunk, ha nem ez az első hasi műtét, valamint kiterjedt gyulladásoknál, hegeknél, összenövések vagy daganat esetén.
    Nagyon ritka, hogy erős vérzés fordul elő, mely ismételt műtétet és vér vagy véralkotórészek átömlesztését teszi szükségessé (a veszély a műtétet követő néhány napon még fennáll).

    . . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. Torolt_felhasznalo_759744
    Torolt_felhasznalo_759744
    2005. január 22. 12:4414.
    www. informed. hu

    1.

    Vakbélműtét (appendektómia)

    Kedves Betegünk!
    Az eddigi leletek alapján heveny vakbélgyulladást valószínűsítünk, melyet műtéttel kell kezelni. A beavatkozás előtt megbeszéljük Önnel, mennyire szükséges a beavatkozás és mik a lehetőségek. Ismernie kell, hogy milyen előnyei származnak abból, ha elvégezzük a beavatkozást, és milyen következményekre számíthat, ha a beavatkozás elmarad. Tudatában kell lennie a vakbélműtét lehetséges szövődményeinek is, hogy beleegyezhessen annak elvégzésébe. Ez a tájékoztató arra szolgál, hogy segítségével felkészülhessen a kezelőorvosával folytatandó felvilágosító beszélgetésre, és legyen ideje megfogalmazni kérdéseit. Itt csak a mai tudásunk szerinti legfontosabb tudnivalókat foglaltuk össze, melyek az orvostudomány fejlődése és felfedezései nyomán minden bizonnyal változni és finomodni fognak. Teljes körű tájékoztatást a beavatkozás előtt szóban fogunk adni.

    Mi az a vakbélgyulladás

    A vakbél a vastagbél rövid kezdeti szakasza, melybe a vékonybél nyílik. Az úgynevezett vakbélgyulladás nem a vakbelet, hanem a féregnyúlványt érinti (appendix, 1. ábra).

    A féregnyúlvány a vakbélen lógó vékony béldarab. Minthogy a szomszédos szervek betegségei (pl. bélgyulladás, epehólyag-gyulladás, petefészek-gyulladás, lásd a 2. ábrát) gyakran hasonló panaszokkal járnak, néha nehéz a betegség biztos felismerése.

    Milyen veszélyek állnak fenn kezelés nélkül

    A gyulladás gyakran néhány órán belül súlyos szövődményekhez vezet A leggyakoribb, hogy a gyulladt bélszakasz fala átlyukad, így a féregnyúlványból a gennyes váladék a hasüregbe kerül. Ennek folyományaként körülírt, majd általános hashártyagyulladás keletkezik, és leáll a bélműködés.

    Lehetséges-e a műtét nélküli kezelés

    Az egyedüli gyógyszeres kezelés (otthon szedett antibiotikumok, fájdalomcsillapítók) néha átmeneti javulást okoz, a gyulladás kiújulását viszont nem előzi meg. Csak a műtét vezet gyógyuláshoz.

    . . . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. Torolt_felhasznalo_207126
    Torolt_felhasznalo_207126
    2005. január 22. 12:1313.
    Ismeri valaki a Tétényi kórházat?
    És ott egy jó sebészt?Tudom, hogy ez rutinműtét, de. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. Torolt_felhasznalo_222072
    Torolt_felhasznalo_222072
    2005. január 22. 11:5312.
    Szia !!
    A 18 éves lányomat laparoszkopiával mütötték vakbélgyulladása volt.
    Az égvilágon semmit nem érzett és nem voltak fájdalmai utána , 3 hét múlva már alig látszott a helye , a 6 hetes kontrolnál már mindent csinált.
    A barátját 3 hónappal elötte mütötték hagyományos modszerrel és 6 hét múlva is bélmozgás problémái voltak.
    Én biztos hogy laparoszkopiát választanék, és lefejt tejet adnék a babának addig.

    Ne halogasd , mert ha perforálodik hashártya gyuladást kaphatsz na akkor megtudod mi a kinok kinja, hidd el jót akarunk neked és a családodnak !!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_207126 (1)
     
  23. 2005. január 22. 11:4911.
    Sziasztok!

    Nekem laporoszkópiával vették ki a vakbelemet novemberben. Igaz, nem tudták először konkrétan, hogy mi a bajpm, csak gyanakodtak. Azért választották ezt a módszert.
    Semmi kellemetlenséggel nem járt, az első 2 nap volt húzósabb, nehezebben ment a járkálás, de semmi gond nem volt. És persze 3 nap után haza is engedtek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. Torolt_felhasznalo_534283
    Torolt_felhasznalo_534283
    2005. január 22. 11:4910.
    néha nagyon durva görcsöket. . de nem most volt, így pontosan nem tudom felidézni. arra viszont emlékszem, hogy mikor -végre- felismerték, hogy vakbél, akkor azonnal korház, műtét. .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_207126 (7)
     

Címlap

top