Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Orchidea visszametszése?

mormotanéni
Létrehozva: 2010. június 17. 20:45

 

 

Kedves Fórumozók!

 

 

Életem első olyan virága, ami nem rohadt el vagy nem száradt el, az orchidea. Lehullajtotta a virágjait,viszont eddig egész sok virágot hozott az elmúlt pár hónapban. Tudtommal vissza kell meszeni, hogy jövőre új virágokat hozzon, de nem tudom hogyan kezdjek hozzá.

 

Valaki tudna ebben segíteni? Fontos lenne, szeretném, ha ismét virágozna az én orchideám :-)

 

 

Előre is köszönöm a segítségeteket!

 

 

 

Brigi

  1. 2021. június 29. 17:5421.

    Sziasztok,


    Segítségeteket  szeretném kérni. Van egy orchideám  körülbelül  2 évvel ezelőtt elkezdett  tönkre menni de megmentettem. Sajnos a szárai  elszáradtak és  vissza kellett vágnom. Azóta már teljesen elszáradt  és le is tört  viszont azóta már 2 éve  nem hoz új  szárat. Csak levele van jönnek  új  gyökerek  is  jött  már új levél  is. De szár  semmi. Hogyan tudnék  rajta segíteni?


     


    Köszönöm szépen


     

  2. 2017. március 23. 08:0420.

    Kedves Mormotanéni!


    Amikor az orchideán már nincs virág és 2-3 hét óta nincs is rajta semmi jele a további virághozásnak, olyankor a virág belép a pihenő időszakába. Ez az időszak minimum 4 hétig tart de ez nyilván fajfüggő, így előfordulhat hogy hónapokig is eltart. Ekkor a növény nem fejlődik, nem virágzik, víz- és tápanyag igényük a minimálisra csökken tehát ilyenkor NEM szabad tápozni és csak nagyon keveset kell öntözni.Ha pszeudobulbával (víztároló, megvastagodott, módosult szárrész a növény tövében) rendelkező orchideánk van, azt elég csak spriccelni. Ellenben a csökkentett öntözés mellett ne felejtsük el a megfelelő páratartalmat továbbra is biztosítani növényeink számára (reggeli permetezés, kavicságy stb.). Tavasszal, amikor az éjszakai hőmérséklet már nem esik 15-16 şC alá, az orchideáinkat kirakhatjuk a teraszra, kertbe. Ilyenkor figyelni kell az elhejezésre, érdemes félárnyékos, stabil helyet találni, ahol  nem éri őket tűző napfény (!) és ahol egy esetleges szélroham nem dönti fel őket. A legjobban a kora reggeli ill. a késő délutáni napfénytől kapnak erőre. Hangsúlyozom, hogy a tűző napfénytől nagyon óvjuk virágainkat, délelőtt 10 és délután 4 óra között semmiképpen ne érje a növényeket közvetlen napfény.


    A következő virágzást a hőmérséklet csökkenése indítja be. Ha a növények az egész nyarat lakásban töltik, akkor a fűtési szezon idulása körül csökkentenünk kell az éjszakai hőmérsékletet. Ez a hőmérsékletkülönbség nagyon fontos az orchideák számára, előfordlhat, hogy ha ősszel nem kapják meg a "hideghatást" akkor egész évben nem fognak virágozni.


    Az átültetést általában 2-3 évente kell ismételni, fajtól és körülményektől függően. Akkor kell átültetni, amikor a cserépben az ültetőközeg már sűrűvé, földszerűvé vált és nem biztosítja a levegőt a gyökerek számára. Ezt abból is könnyen látjuk, hogy ilyenkor a víz nem folyik át szabadon a cserépben. Egyéb jelek lehetnek az átültetés szükségességére, ha a növény kinőtte a cserepét, ha az ültetőközeg tetején fehéres réteg látható (kicsapódótt sók), ha a gyökerek károsodtak ill. ha kártevő jelenléte észlelhető. Átültetni virágzás alatt szigorúan tilos! Újonan vásárolt orchdeát sem javasolt. A legideálisabb időszak a tavasz vagy a nyár eleje, a pihenő időszak kezdetekor., semmiképpen sem közben, mert annak van kockázata. 


    Remélem tudtam segíteni és bocsánat, ha túl bőre sikeredett a válaszom. :) 

    előzmény:
    mormotanéni (9)
    2010-06-17  23:16
  3. 2014. szeptember 23. 23:4219.

    Sziasztok!


     


    Az én orchideám elvirágzott 2 hónapja, és a zöld szára, ahonnan a virágok leestek, elkezdett 1 hónapja elszáradni, sárgás-fás lett. Megijedtem és visszavágtam, de megint elkezdett fentről lefelé kiszáradni a szár. Ez normális? Mit kéne tegyek? Köszi a válaszokat!

  4. 2014. március 17. 12:1018.
    Nemrég kaptam egy gyönyörű hortenzia virágot,amit elakartam ültetni egy nagyobb cserépbe. Nem vagyok valami jó ezen a téren,így történt egy kisebb baleset. Eltört a szára. Tudom,hogy meg lehet úgy is oldani,hogy a virág oldali részét vízbe teszem, a gyökér oldali részét pedig hagyom a cserépben. De ez  hosszú ideig fog tartani és rossz rá nézni,hogy mennyire béna vagyok, nincs valami gyorsabb ötlet? Előre is köszönöm a válaszokat! :)
  5. 2010. július 11. 18:2517.

    Kedves Mormotanéni!

     

    Az én phalaenopsisom egy évet kihagyott virágzás után. Én akkor csak a szárak elszáradt végét vágtam le, kb. 5cm-t. Most pedig a szárakon növesztett magának új csemetéket. Már 3-4 levelük van, és az egyik már bimbós szárat is hozott. Tehát most 3 emeletes orchidea lett belőle.

     

    Nemtudom, hogy ha teljesen eltávolítottam volna a szárat, akkor hogy viselkedett volna. Így viszont nagyon mulatságos a növényke.

     

    Üdv.:

    Nina

    előzmény:
    mormotanéni (1)
    2010-06-17  20:45
  6. 2010. június 18. 09:5816.
    most a sárgák virágoznak :-)
    előzmény:
    alma75 (14)
    2010-06-18  09:50
  7. Torolt_felhasznalo_468805
    Torolt_felhasznalo_468805
    2010. június 18. 09:5415.
    Nálam is nagyon szeretnek az ablakban, egészen nyár elejéig. Ugyanis akkor már annyira tűz oda a nap, hogy azt már nem szeretik. Most keresgélem Nekik a helyeket, állandóan pakolászom ide-oda.
    előzmény:
    ed67 (13)
    2010-06-18  09:39
  8. 2010. június 18. 09:5014.
    sziasztok! én 5 éve orchideázok,´mindenféle van már 10 féle, mindig megveszem a leértékelteket a kertészetben, amiknek már nem adnak tul sok esélyt a boltban, nálam mindegyik tuléli és regenerálodik :-) folyamatosan virágoznak:-) csak akkor vágom vissza a virágszárat ha teljesen elszáradt tövig, mert volt hogy félig elszáradt és a felétöl nött uj szára uj virágokkal. Az én orchideáim északkeleti ablakban élnek virulnak, és folyamatosan vizben állnak, mindig félig tele van vizzel a kaspojuk, ezen mindenki csodálkozni szokott de nálam ök igy boldogok ugy látszik:-). az átültetést nem szeretik, és én tápoldatozni sem szoktam.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  9. 2010. június 18. 09:3913.
    nem vagyok nagy virágszakértő, de a van olyan orhideám, ami 4 éve ugyanabban a tőzegben, ugyanabban az ablakban legalább 5-szor virágzott már újra, sőt egyre több száron és egyre több virággal - én az ablakra fogom, mert rajtam nem múlik az biztos:))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_468805 (10)
    2010-06-18  00:09
  10. 2010. június 18. 09:3212.

    Szia!

     

    A virágzás nem attól indul be, hogy levágod-e a szárat vagy sem. Az orchideát a hőmérséklet-különbség készteti virágzásra: pl az éjszakai és a nappali között kb 10 fok különbség van. Mondjuk nálam már az is elég volt, hogy tavasszal a szellőztetés során kellően hűvös levegő érte őket.

     

    Az pedig, hogy visszavágd-e vagy nem: ha elszáradt, akkor nyugodtan vissza lehet metszeni, pár centire a tövétől. Azon pedig általában sok vita van, hogy ha zöld és nem szárad akkor mit kell tenni. Van aki azt mondja, hogy vágd vissza, mert gyengíti a növényt, ha ez a szár újra virágzik (mert előfordulhat, hogy felpattan a régi száron egy alvórügy). Mások szerint semmi baja nem lesz a növénynek és nem vágják vissza.

     

    Miután elvirágzott, leveleket és gyökereket növeszt, kell nekik is kicsit pihenni.

     

    Itt egy link, nagyon jó fórum!

     

    http://www.gazlap.hu/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3130

     

    Remélem tudtam segíteni

    előzmény:
    mormotanéni (1)
    2010-06-17  20:45
  11. 2010. június 18. 08:2111.

     

    Nos, a szár zöld, egészségesnek tűnik. A levelei pedig hatalmasak és szépek :-) Remélem újra hajt majd :-)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  12. Torolt_felhasznalo_468805
    Torolt_felhasznalo_468805
    2010. június 18. 00:0910.
    Szia:) Állítólag a kérget- amiben van- jó sokáig nem kell cserélni. Én sem szoktam visszavágni, csak mikor már teljesen elszáradt. Tápoldat? Hmm.....amikor eszembe jut, márpedig az ritkán fordul elő. Szóval inkább kérdezd meg egy szakembertől, vagy többtől is. Nekem sajnos több is tönkre ment, mire rájöttem, hogy mi a jó Neki/k/.
    előzmény:
    mormotanéni (9)
    2010-06-17  23:16
  13. 2010. június 17. 23:169.
    Ilyenkor, mikor nincs már rajta virág, érdemes tápoldatozni?A faháncsos, földes "ágyat" mennyiidő után cserélitek? Az énvirágom már 2hónapos :-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  14. 2010. június 17. 23:018.

    Szia!

     

    Én is visszavágtam még mielőtt elszáradt volna:(, mert ezt tanácsolták. Nem kellett volna, mert ezután csak levelet hozott. Egy év telt el, és még csak most hozza az új virág hajtást. Többet nem csinálok ilyet.

    előzmény:
    mormotanéni (1)
    2010-06-17  20:45
  15. 2010. június 17. 22:217.

    Szia!

    Én nem vágnám vissza,ha még "élő"zöldes a szára,akkor ne vágd vissza,mert akkor még esélyes,hogy hozzon új hajtást,én csak akkor metszem vissza,ha elszárad a virágszár

    idézet:
    aliz1982 (2)
    2010-06-17 20:59:18
    Szia! En is igy kezelem.
    előzmény:
    aliz1982 (2)
    2010-06-17  20:59
  16. Torolt_felhasznalo_940001
    Torolt_felhasznalo_940001
    2010. június 17. 21:546.

    Szia, nekem kettő van. Eleinte egyiknek sem vágtam vissza a szárát. Az egyik új virágokat hozott a régi száron 1 hónapon belül, a másik semmit se csinált. Utóbbit később visszavágtam (2-3 hónapja), de így se virágzik, csak van egy új levele.

    Szóval nem tudom megítélni a visszavágást szükségét. 1-2 hónapot érdemes talán várni :)

     

    előzmény:
    mormotanéni (1)
    2010-06-17  20:45
  17. 2010. június 17. 21:475.
    Nekem is vannak orchideáim és megfigyeltem, hogy egyszer virágzik, aztán azok lehullanak, akkor visszavágom a szárát. Két bütyköt hagyva rajta. Ilyenkor új levelet hoz. Aztán kihajt a visszavágott szár, vagy teljesen alulról indul egy új és újra virágzik. Ezek a ciklusok váltják egymást. A vízzel csínján kell bánni!Gyönyörűek lesznek!
    előzmény:
    mormotanéni (1)
    2010-06-17  20:45
  18. Torolt_felhasznalo_714307
    Torolt_felhasznalo_714307
    2010. június 17. 21:334.
    Én nem vártam meg míg elszáradt a szár. Sajnos én úgy gondolom, hogy túlöntöztem és a virágok hipp-hopp elszáradtak, elkókadtak. Ekkor hallottam, hogy tőben teljesen a föld felett vissza kell vágni. Nos ez egy éve történt. Azt hittem már nem fog újra hajtani. És láss csodát kb. 1 hónapja elkezdte. Úgy örülök neki! Az élet apró örömei!
    előzmény:
    mormotanéni (1)
    2010-06-17  20:45
  19. Torolt_felhasznalo_243887
    Torolt_felhasznalo_243887
    2010. június 17. 21:083.

    Én teljesen megvárom, még elszárad, és utána vágom vissza, így sikerült már négyet újra virágzásra serkenteni.

    előzmény:
    mormotanéni (1)
    2010-06-17  20:45
  20. 2010. június 17. 20:592.

    Szia!

    Én nem vágnám vissza,ha még "élő"zöldes a szára,akkor ne vágd vissza,mert akkor még esélyes,hogy hozzon új hajtást,én csak akkor metszem vissza,ha elszárad a virágszár

    előzmény:
    mormotanéni (1)
    2010-06-17  20:45

Címlap

top