Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Penészes lakás

tv12
Létrehozva: 2010. június 23. 10:34

A segítségeteket szeretném kérni.

Egy olyan házba költöztünk,amit fel kellett újítani,nem éppen a száraz meleg hónapokban.

Sajnos minden!!! helyiség penészedik. A szekrények kívül belül, a játékos kosarak a a fiaim szobáiban, a falak,stb.

Undorító, nagyon utálok itt lakni.

Hogyan lehet ezt a problémát megoldani?

Minden megoldás érdekel.

köszönöm.

  1. 2020. június 19. 10:2042.

    Ózongenerátoros tísztítást is érdemes lehet kipróbálni.Én kb egy éve vettem egy gépet.


    Penészen kívül klímatisztításra és fertőtlenítésre is jó. Lakásban, kocsiban is. https://ozonetech.hu/


    Mondjuk nem olcsó az biztos, de vannak akik összeállnak többen és összedobják rá. Pár hetente körbeér :)


    https://ozonetech.hu/ erre pl van három év gari is.

  2. 2012. március 11. 20:3741.
    Árat tudnál írni?Köszi
  3. 2011. március 29. 00:3240.
    mi is ezzel küzdünk, de most nyáron vége, mert felújítunk
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  4. 2011. március 21. 22:1139.

    én most vettem ilyet

    még nem tudok beszámolni, mondjuk nem penész ellen.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
    2011-03-21  21:56
  5. 2010. október 21. 23:0938.

    Szia!

    Van egy egészen új módja a penész meggátlásának, és nagyon hatátos! Thermilate festékadalék anyag, ami a festékbe keverve és kifestve a szobát meggátolja a penész képződést, és még hőszigetelő képessége is van. Nagyon hatásos, csak jót tudok róla mondani! érdemes szerintem kipróbálni annak akinek ilyen problémája van. A honlapjáról bővebb infókat tudtok szerezni! Thermilate néven fut!

    Remélem segítettem.

    előzmény:
    tv12 (1)
    2010-06-23  10:34
  6. 2010. június 24. 10:5637.

    Ui: ha a nyári kiszárítás és a javasolt praktikák ellenére is makacsul marad a penész, akkor kell megvizsgáltatni szakemberrel, nincs-e valamilyen technológiai oka (hőhíd, fal vizesedés stb.)

     

    remélem segítettem, üdv:

    ardian

    előzmény:
    ardian (36)
    2010-06-24  10:53
  7. 2010. június 24. 10:5336.

    Átfutottam a tanácsokat.

     

    Szerintem nektek még nem kell elkeserednetek, drasztikus megoldásokat keresni stb. Nagyon valószínű, hogy a felújítás után még nem száradt ki minden. Mi is első évben szenvedtünk a penésszel, mert a ház utolsó része karácsonyra készült el, de köv. nyáró jó meleg, száraz idő lett, sokat voltunk tárva-nyitva, és a helyzet megoldódott.

     

    De azért, mivel ez egy nagyon jól szigetelt ház (8 cm-es dryvit, hermetikus ablakok), folyamatosan foglalkozni kell a dologgal. Jártam már úgy, hogy pár napra elutaztzam, a férjem nem szellőztetett és megint találtam penészt. Vagy amikor tavasszal feltettem a nyári függönyöket, amik hosszúk, ezért lezártam a radiátort, de még sajnos fűteni kellett volna, akkor is felbukkant.

     

    Annyit kell tudni a dologról, hogy a penész bizonyos páratartaltalom és bizonyos hőmérséklet alatt jelenik meg, a hideg felületeken lecsapódik a pára és zutty.

     

    Ezért fontos, hogy ne legyen sok pára. Én nem vagyok híve az állandóan bukóra nyitott ablaknak, és szakemberewk sem ajánlják, egyrészt, mert az olyan, mintha nem cseréltél volna nyílászárót, most is egy rosszul záródó ablakod lenne, és oda a megtakarítás, másrészt körülötte áthűlnek a falak, ami kedvez is a penésznek. Inkább napjában kétszer egy alapos, de rövid szellőztetés, reggel, este, azzal "kicsapod" a párát, de a falak nem hűlnek át, a fűtáési költségen sem dob annyit.

     

    Párát okozó tevékjenységnél (ruhaszárítás, felmosás, alvás) extra szellőztetést is be szoktam iktatni. Sajnos télen muszáj bent teregetni, de olyankor duplán centrifugázom 1200-as fordulaton, hogy minél kevesebb víz maradjon a ruhában.

     

    Bár spórolunk a fűtésen, túlságosan nem szabad letekerni a termosztátot, akkor sem, ha nem vagyunk otthon, max 19 fokra hűljön a lakás.

     

    A kritikus pontokra (konyhaszekrény alatt egy hideg sarokban, fürdőszobaszekrény alatt) én télen sóval teli tányérokat teszek, az "összeszedi" a vizet. 

    előzmény:
    tv12 (1)
    2010-06-23  10:34
  8. 2010. június 24. 09:1435.

    Igen, elvileg nekik tudniuk kellett volna! Friss aljzatbetonra, ameddig teljesen ki nem szárad, nem lehet parkettát rakni. EZ meglehetősen sok idő főleg, ha nem nyáron készül, és nem biztosított az állandó szellőztetés a helyiségekben.

    Sajnos nagyon gyakori probléma, új építésű házaknál is. A betonozáshoz, vakoláshoz mind vízre van szükség, a tapétázással vagy nem szellőző festékekkel, a szuper jól záródó műanyag ablakok behelyezésével, pedig párazáró felület határolja majd az egész lakást. Tehát az a rengeteg víz, nem tud semerre elpárologni.

    MIelőtt lerakják a padlót egyébként nedvességmérést kell végezni, erre van egy spéci műszer. Ha az érték megfelelő, akkor és csak akkor lehet burkolni! De friss aljzatbetonnál a száradási idő akár több hónap is lehet.. Ezt sajnos sokan figyelmen kívül hagyják!

     

    előzmény:
    d.panka (29)
    2010-06-23  15:35
  9. 2010. június 23. 16:3734.

    Jaj ez lemaradt.

     

    Penészgátló lemosóoldat  héra 1l-es még nem probáltam ,de állitolag jó,és az ára is.

     

    Én szoktam a lakásba és udvar,terasz,teregetni,az nem attol függ, a szomszéd lakásban télen  bent teregetnek és nincs penész,az 1ikbe oly meleg van ,h izzadni lehet, 1otthonkában járnak.

     

    Azért irtam nincs megoldás.

     

    Én a tetőre gyanakszom,átázott férjem papirokat dugott a 2pala közé,ezt tanácsolták,és a padlást leszigetelni,nincs,az 1ik szomszéd mondta ,oly sima nekik,lakni lehetne rajta.

    előzmény:
    VeraRita50 (33)
    2010-06-23  16:22
  10. 2010. június 23. 16:2233.

    Irtam az elején,h trilak festék kell,a htb-ban mondta az eladó,rég ismerem,Ő is azzal festette le a falat és nincs penész.

     

    Nagyon sajnállak,h beteg vagy,azért probáld leküzdeni a betegséget,vagy ...............remélem nincs komoly baj.????????????

     

     

    előzmény:
    d.panka (31)
    2010-06-23  15:58
  11. 2010. június 23. 16:1132.

    Sziasztok!
    Végigolvastam mindent, és látom, mi sem vagyunk egyedül.

    Negyedik éve lakunk ott, ahol. Eleinte nem volt gond, mert fa nyílászárók voltak. Csak amikor esett az eső, és arra ébredtünk, hogy a párkányról a szőnyegpadlóra folyik az eső, akkor döntöttük el a nyílászáró cserét. Természetesen műanyagra...

    Nagyon penészesedtünk mindenhol, akkor jött az első gyerek. Egy céggel súlyos pénzekért Aereco szellőzőket rakattunk az ablakokba.

    Sokat javított a helyzeten, de nem teljesen. Azóta néha előjön a penész, és a gyereknek is a köhögés...

    Mi, mivel kertes házban lakunk, megtudjuk oldani, hogy bentre nem teregetünk.

    Most jön a második baba, eljutottunk odáig, hogy van pénzünk egy szellőző ventillátorra, ennek LIMODOR a neve. De rájöttünk, hogy nem csináltatjuk csodacégekkel, hanem a férjem megveszi, mert kb féláron lesz így.

    Az egyik ismerősünk azt csinálta, hogy kihívta az ingyenes penészmentesítő felmérést. Elmondták nekik milyen megoldás kellene a penész ellen. A tulaj megköszönte, hogy ennyi pénze nincs rá, majd saját maguknak megcsinálták, kb. féláron....

     

    Szóval, nagyon utána kell járni a dolgoknak. A Ceresit jó megoldás, de kevés, ott ahol sok a penész.

    Valamint, ha valaki vizesedik, létezik olyan mobil "klíma" féle, ami összeszedi a vizet, akár több litert is naponta.

    Ilyet lehet kölcsönözni is, mert megvenni elég drága.

     

     

    előzmény:
    tv12 (1)
    2010-06-23  10:34
  12. 2010. június 23. 15:5831.
    A mi festőnk penész elleni festékkel festett, kb. 3 hónap múlva jött ki a penész, amikor már elmúlt a hatása. De ha a fal állandóan ki van téve a nedvességnek, nincs az a festék, ami örökre visszatartaná a penészt.
    előzmény:
    VeraRita50 (24)
    2010-06-23  12:37
  13. 2010. június 23. 15:5630.
    Szerencsére nálunk nem a kisfiam beteg, hanem én. Mi is építkezünk, csak sajnos a férjemet kidobták az állásából, úgyhogy beláthatatlan idő kell a költözködéshez. Egyébként a háznak egészen addig nem volt semmi baja, amíg nem nyúltunk hozzá, száraz volt.
    előzmény:
    Évicili (25)
    2010-06-23  12:56
  14. 2010. június 23. 15:3529.
    Ott még nem tartunk. De honnan tudtuk volna, ezt a kőműves meg a padlós kell, hogy tudja, nem?
    előzmény:
    Bxbra (21)
    2010-06-23  11:46
  15. 2010. június 23. 13:4628.

    A költözést javaslóknak csak annyit: egy normális lakást sem lehet normális áron mostanában eladni, pár milliót meg senki nem szeret bukni... Nem mellesleg rendbe kell hozni a penészes lakást, mert penészesen a kutya nem veszi meg...

     

    Szóval költözés... jahh ha így menne, már én sem ott laknék ahol... Mondani könnyű!

     

    Ja és még az is: "teregess a szabadban"... Budapest, sokemeletes régiépítésű társasház erkély nélkül... na ja. Nekünk ugyan van egy kis előkertünk, de télen a minuszokban ti hogyan teregettek a szabadban????

     

    Bocsi hogy így kifakadtam, de engem is érint a probléma....

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  16. 2010. június 23. 13:2027.

    Már mi is mindent kipróbáltunk, és semmi nem segített.

    Amit kipróbáltam a sarkokra, szekrénybe stb. az a Szavó, nem tudom milyen nagy  a felület, rövid időn belül eltünteti, de nem tudom télen újból milyen lesz.

    előzmény:
    tv12 (1)
    2010-06-23  10:34
  17. 2010. június 23. 13:1026.
    Szia!Van egy festék a neve:yupol vagy jupol ,nem tudom hogy írják.Ez direkt penészesedést gátló festék.Előtte az egész réteget le kell csiszolni,minden falat.Érdemes a házat szigetelni,ha még nincs.Ha lecsiszoltátok,akkor ezzel a festékkel fessetek k.Nálunk is ezzel van és sehol nincs penész.
    előzmény:
    tv12 (1)
    2010-06-23  10:34
  18. 2010. június 23. 12:5625.

    A mi sztorink is ugyanez volt szóról-szóra, csak saját házikóval. 10 évig laktunk benne és semmi nem segített még a tapéta leszedés sem ( nem akarlak elkeseríteni ). A kislányomnak egyfolytában arcüreg gyulladása volt amin szintén nem tudtunk segíteni. Elköltöztünk és ezzel az arcüreg probléma is megoldódott.

     

    Sajnos a vert falú, vagy vályog házak tényleg nagyon jók, de csak ha szárazak. Az ilyen viszont nagyon ritka. 

    előzmény:
    d.panka (19)
    2010-06-23  11:31
  19. 2010. június 23. 12:3724.

    Sziasztok!

     

    Mindenben 1értek Veled,1kivétel:Nem megoldás a költözés.Jöhet 1 másik ily lakás,ami szintén penészedik 1 idő után.

    A férjem épitkezet ano 80-ban semmi szigetelés a falakon,kivül belül,ajtó ablak és nem volt penész,vizesedés.

    Eltelt pár év,bevezetük a központi fűtést,azóta télen-nyáron penész van,ajtó-ablak,nyitva nappal,reggel kellek és már csorog a viz a falon apenész.Most nincs is fűtés,télen se lehet egésznap nyitva az ablak.Az ablak és bejárati ajtó szigetelve,mostép ki van fizetve 1ismert cég,még pászitottak is ,ahol kellett,a redőny tokra is van téve,és mégis penész van mindenhol,szekrényeken kivül,nem gyözöm takaritani,parketta szintén.

    A háztartásiban láttam olyan festéket,ami után nem lesz penész,tán trilak volt,de nem biztos.

    Érdekes a nagyszoba nem volt penészes mig zárva volt ajto.Állítólag a fűtés,fűtőrendszer is hibás,radiátor nem jól van beállítva stb.

     

    Már Én feladtam nem tudom mit csináljak??????????

    előzmény:
    munkatars (15)
    2010-06-23  11:08
  20. 2010. június 23. 12:0223.

    Nagyon sajnálom, mert ez nagyon komoly gond és nem csupán szépséghiba, de nagyon komoly egészségkárosító tényező főleg a gyerekekre, de akár még a felnőttekre is. A penészgomba léguti allergiát, stb okozhat, akár az igen komoly asztmás elváltozásokig. Sokan nem is tudnak róla, de elég az is, ha nem is a te lakásodban van a gomba, hanem mondjuk a pincében, és máris a gyerek nem kap levegőt. Főleg ha még kicsi.

     

    A mi házunkban is van olyan lakó, aki évek óta küzd a penész ellen sikertelenül.

    Nálunk nincs penész, mi a következőket tettük mielőtt beköltöztünk.

     

    Üresre kipakoltunk mindent az egész lakásban. Ez azt jelenti, hogy a burkolatok is mentek a kukába. Csak a falak voltak, és mindent végig ellenőríztünk, van-e valahol penész.

    Ha nincs, lehet kezdeni a felújítást.

    Mindenhol olyan burkolat legyen, ami teljesen zár, pl kő vagy lakkozott parketta. Egy rokonomnál még a padlószőnyeg alatt a sarokban is penész volt. Újra festettek, az meg ott figyelt.

    Ahol penész van, ott speciális tisztítószerrel kell a felületet lemosni, kesztyűben, arcmaszkban. A takarító se legyen beteg.

    Ha minden kész, jönnek a nyílászárók. Jó, ha van lehetőség álandó szellőztetésre, pl, van az ablakon állandóan nyitott szellőztető, ha nincs, akkor legyen mindig bukón. a Wc-be és a fürdőszobába és minden vizes blokkban, kinél hogy van, be kell építeni egy plusz motort a szellőző rendszerbe, ami segíti keringetni a levegőt kifelé. Ha megoldható, ne a lakásba, hanem erkélyen, stb szárítsuk a ruhát. 

    És szellőztetni kell. Sokan napokig nem szellőztetnek, vagy csak 5 percet egy nap. Nálam mindig nyitva vagy bukón vannak az ablakok, csak vihar esetén zárom be. Persze tudom, ez nem mindenhol oldható meg.

    Több ötletem nincs.

    A lényeg, a penészgomba a nyirkos, sötét zugokat kedveli.

     

     

    előzmény:
    tv12 (1)
    2010-06-23  10:34
  21. 2010. június 23. 11:4922.
    nálunk a kedves felső szomszéf áztatja el a lakást és hiába a közös képviselő nem történi ksemmi a biztosító meg csak egyszer fizet többször ugyanarra a hibára nem jön ki ilyenkor mit lehet tenni? Már penészesedik a fal... :S
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  22. 2010. június 23. 11:4621.

    Panka,

    a friss vakolatból, aljzatbetonból rengeteg vízgőz szabadul fel. Ha nincs maximálisan kiszárítva, akkor sajnos jogosan penészesedik a ház..A parketta nem púposodott fel?

    előzmény:
    d.panka (19)
    2010-06-23  11:31
  23. 2010. június 23. 11:3720.
    Én is ezt tudom tanácsolni. Az ecet nagyon jól eltünteti a penészes foltokat, én mondjuk azt falra nem ajánlom de ha esetleg az ablak vagy a fa penészedik azt ezzel nyugodtan csinálhatod. Megjegyzem nálunk is nagyon vizes volt minden...ez a hideg meleg váltakozás nem nagyon tesz jót a lakásoknak,legalábbis a régebbi építésüeknek.
    előzmény:
    Anonim.Leveleslada (17)
    2010-06-23  11:26
  24. 2010. június 23. 11:3119.
    Szia, teljesen át tudom érezni a problémádat sajnos. Nekem van egy 3 és fél éves fiam. Mkor elkezdtük tervezni a születését (anyósom vert falú házában élünk, amiről azt mondják, ennél jobb nincs, télen meleg, nyáron hideg), úgy döntöttünk, hogy egy kicsit felújítjuk a lakást. Csak annyit tettünk, hogy felszedtük az öreg padlót, ami alatt homok volt, lebetonoztuk és szigeteltük, új padlót tettünk rá, valamint tapétáztunk az addigi festés helyett. Természetesen nem műanyag festéket használtunk. A következő télen az a ház, ahol soha nem volt penész, bepenészedett. A padló és a fal között folyik a víz, a padló szögei rozsdásodnak és rohad. Így érkezett meg a kisbaba. A falak is penészesek (a bútorok mögött főleg, és ahol közvetlenül az utcára van a fal, tehát nem a belső részei). Mi 3-4 havonta elköltözünk a fiammal anyámhoz, a férjem elhúzogatja a bútorokat, és befújja Sissy penészölővel. Az elég jól lehozta a penészt, csak nagyon büdös, és persze nem túl sokáig hat. Arra gondoltunk, hogy ugye a padlót nem tudjuk felszedni, viszont le fogjuk kaparni a tapétát, és megint sima festést csinálunk, az talán segítene, hiszen így a szoba nem lesz bedunsztolva. Az ablakaink viszont régi faablakok, olyan öregek, hogy az ujjam ki tudom dugni a résen, tehát ha nem nyitom ki, akkor is szellőzik, és mégsem használ. Ja, és sosem teregettem a szobában, csak az udvaron.
    előzmény:
    tv12 (1)
    2010-06-23  10:34

Címlap

top