Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Lakást kiadni, hogy?

Juduj
Létrehozva: 2012. szeptember 26. 18:44

Sziasztok!

 

Úgy néz ki, elköltözünk a városunkból, és ki szeretnénk adni a lakásunkat bérlőknek. 

A bérleti szerződést ügyvédnél szeretném mindenképp nyélbe ütni, oké, hogy az ügyvéd majd tudja mit kell beleírni, de én is szeretném előre ismerni a jogaimat, kötelezettségeimet / a bérlő jogait, kötelezettségeit.  Igazából semmit se tudok a témáról (sose laktam albiban, meg ki se adtunk még) .Felmerült bennem több kérdés is, pl a lakásbiztosítást kinek kell fizetni? Ha pl összekarcolják a laminált padlót, akkor azt most, hogy kell rendezni, stb.

Légyszi, aki jártas a témában írjon nekem pár okosságot. 

Köszi. 

  1. 2021. március 10. 18:1119.

    A legjobb, ha megpróbálod megkeresni a legtöbb infót a neten, van pár jó cikk a  témában: lakásbérlet szabályai


    DE a legjobb valószínűleg az lenne ha bekérdeznél pl egy jogi fórumba, vagy megkérdeznéd egy ügyvéd/közjegyző ismerősödet!

  2. 2012. szeptember 27. 17:1418.

    Szia!

    Melyik városban éltek? Én most keresek ilyen lakást. De eddig még csak Bp. XVIII. ker.ben találtam kiadót.

    előzmény:
    Babrada (11)
    2012-09-26  19:57
  3. 2012. szeptember 27. 12:0617.

    A lényeg, hogy a felmondási idővel megegyezzen ... ha kevés a kaució, nem tölti be a szerepét. Akkor két hónap legyen a felmondási idő is.

    Ez pont arra szolgál, hogy minél korrektebben zárhassák le a felek a bérleti periódust.

     

    Ha valaki fél évig még ronthatja a levegőt a lakásban a felmondás után, akkor a két hónap kaucióból nem biztos, hogy kártalanítani tudja magát a bérbeadó.

     

    Persze nem kell erre számítani, jó, ha pozitívan gondolkodik az ember. Nyilván várja az ember a legjobbat, de készüljön fel a legrosszabbra ... hogy az a forgatókönyv se okozzon kárt.

    előzmény:
    asztanaviszta (15)
    2012-09-27  07:34
  4. 2012. szeptember 27. 10:0016.
    Az ilyen "összekarcolódott a lamináltpadló" dolgokat felejtsd el. Az természetes elhasználódás, a lakót meg nem kötelezheted, hogy vegye le a cipőjét. Hogy mikor lenne jogos a reklamációd a parketta kapcsán? Mondjuk ha rajtafelejtik a vasalót és kiégetik. De pár karc miatt nem cseréltetheted ki a parkettát. Amit mi utólag szívtunk meg: a falat ugyan nem koszolták össze, viszont telilyukasztgatták ugye polcok, csavarok, stb. Namármost mi nem akartunk a végén szemétkedni, tök rendes albérlők voltak, de ugye a sok leszerelt polc, stb után javítgatni a lyukakat a falban, majd ugye értelemszerűen kifesteni, pedig maga a fal nem lett koszos... Na erre érdelnes figyelni. Ja meg a negyedévente, félévente kompenzált számlákra. Nálunk a vízleolvasó pl 3 havonta jön, addig átalányt kell fizetni. Ha nem épp leolvasáskor költöznek be, illetve ki, érdemes előre tisztázni, hogy ezeket a különbözeteket ki és mikor fizeti ki. Ha már kiköltöztek, két hónap múlva nem tudsz nekik számlát küldeni. 
    előzmény:
    Juduj (1)
    2012-09-26  18:44
  5. 2012. szeptember 27. 07:3415.
    Két hónapnál több kauciót nem nagyon lehet kérni lakáskiadáskor.
    előzmény:
    Coke Girl (5)
    2012-09-26  19:35
  6. 2012. szeptember 26. 23:2714.

     

    Megbízható ember lesz aki fel tud jönni rendszeresen, meg kb 3 havonta mi is hazajövünk majd. Meg gondoltam az interneten keresztül is tudnám ellenőrizni amit hírtelen szeretnék.

    Igen, a bérleti díjból nem nagy pénz jön be, a fő cél az lenne, hogy a rezsit legyen aki kifizeti, mert nagyon nem fűlik a fogunk télen fűtésre 35 ezer környéki számlát fizetni, 11 ezres közössel, stb, egy olyan lakásra amit előreláthatólag hosszú évekig nem fogunk lakni, ez túl nagy luxus lenne.

    Eladni egyenlőre nem szeretnénk, bár szerintem ahogy ül az ingatlanpiac nem is lenne rá vevő, vagy csak nagyon ár alatt. 

    Agyon azért nem aggódom magam az állapot esetleges leromlása miatt, inkább az van bennem, hogy nagyon szeretek itt lakni, sajnálom, hogy amit évek alatt megcsináltunk, átalakítottunk, felújítottunk, és nagyon vigyáztunk rá, más használja, esetleg nem úgy bánik vele ahogy én tenném. Persze majd biztos szeretni fogom az új helyet is...  (De elkapott egy kis szerda esti szentimentalizmus!)

    Bútorok nélkül lesz majd amúgy kiadva.

     

    előzmény:
    csutak51 (13)
    2012-09-26  23:09
  7. 2012. szeptember 26. 23:0913.

    Ha nem tudsz senkit megbízni azzal, hogy rendszeresen ellenőrizze a lakást, a bérlőidet, és ráadásul csak kevés pénzért tudnád kiadni, a helyedben nem adnám ki!

     

    Több károd lehet, mint hasznod, sajnos!

    Az én ismerőseim, akik kiadták a lakásukat (vidék), mind ezt mondják!

     

    Úgy látom, Te eléggé jóhiszemű vagy, sajnos, és azt gondolod, hogy a jó szerződés majd megvéd.

    Pedig nem! Ezt bármelyik ügyvéd megmondja!

     

    Ha a bérlőd nem fizeti a közműszlákat, ha eltűnik, ha kirabol, kizárólag polgári peres úton perelheted a kárért!

    Megelőlegezve a perktsg-et, ügyvédi ktsg-et, és ki tudja, megtalálható lesz-e majd a bérlőd?

     

    NAGYON óvotason járj el tehát, mert haszon helyett nagy károd lehet!

    előzmény:
    Juduj (8)
    2012-09-26  19:46
  8. 2012. szeptember 26. 22:5112.
    te egy jo tanacs: ha mar most ilyen parketta agalyaid vannak ne add ki a last. mi 20 even keresztul adtunk ki 3 lakast hazat  es 5 percre laktunk tole. igen a lakot nem fogja erdekelni, hoy neked a parkette a maniad ok bemenek cipovel vendegek junnek stb ha meg ugy irjatok meg a szerzodest hogy uj parketta kell, senki sem fogja kivenni. egyebkent a biztositast  TE FIZETED. NEM A LAKO. A LAKONAK IS KELL LAKO BIZTOSITAS ,   de ez nem kotelezo. a te hazad ha leegetik a te bajod. hid el 3 eve lesz dec be hogy az egyik luxus oroklakasomat kigyujtottak. az enyim, mi fizetunk a biztositast. gondold at  es  BEST LUCK. 
    előzmény:
    Juduj (6)
    2012-09-26  19:42
  9. 2012. szeptember 26. 19:5711.

    Hozzátenném, nálunk van egy közvetítő, egy megbízható ingatlan iroda, ők intéznek köztünk és a tulaj között mindent. Közvetlenül nekik fizetünk. A csekkek az irodába mennek, mi a lakbérrel együtt utaljuk a rezsit ( ami általány, két hónapra, harmadikban elszámolás).

     

    Mindkét félnek jó ez a megoldás, hiszen az irodának van saját ügyvédje, szóval a bajos dolgokat le lehet gyorsan rendezni, de a bérlőkért is kiállnak, hiszen effektíve belőlünk maradnak fent. Ugyanakkor a tulajokhoz is lojálisak, hiszen akkor visszavonnák a megbízást.

     

    Azt nem tudom, hogy a tulaj mennyit fizet az irodának( gondolom valamekkora %), mi is fizetünk nekik, havi 2500 ft-ot, cserébe 0-24-ben a rendelkezésünkre állnak, intézik a szereléseket, elmennek a közgyűlésekre, igazi luxus:)

     

    Semmi dolgunk nincs, csak lakni és fizetni:) 

     

    És szerintem a tulajnak is kényelmes így.  

    előzmény:
    Juduj (8)
    2012-09-26  19:46
  10. 2012. szeptember 26. 19:5110.

    Köszi szépen, sokat segítettél.

    Igen, ezekre én is gondoltam.

    Mi nem fogunk "cseleskedni" a bérleti díjjal, szeretünk nyugodtan aludni éjjelente. Ráadásul kisváros, nevetséges bérleti díjakkal.

    előzmény:
    Coke Girl (5)
    2012-09-26  19:35
  11. 2012. szeptember 26. 19:519.

    Nekünk ilyen a szerződésünk. Bármit módosíthatunk a lakáson, de ha kiköltözünk, úgy kell átadni, ahogy kivettük. Nálunk ugye ez abból a szempontból bajos kissé, hogy "szűz" a lakás, soha egy szög nem lett beütve.

     

    Ennek megfelelően mérlegelünk. Pl mi beszereltettünk légkondit. Előtte engedélyt kértünk és írtunk papírt, hogy kiköltözéskor vagy visszaállítjuk az eredeti állapotot, vagy bent hagyjuk a légkondit.

     

    A parketta ügy nem tudom, hogy alakulna nálunk, mival arra a kivitelezői garancia érvényes, plusz ugyan ilyen parketta van talonban, úgyhogy ez nálunk megoldott lenne.

     

     

     

     

    előzmény:
    Juduj (6)
    2012-09-26  19:42
  12. 2012. szeptember 26. 19:468.

    Mi Németországba megyünk. :)

    A kontakt nem tudom, hogy lesz. :) 

    előzmény:
    Babrada (7)
    2012-09-26  19:44
  13. 2012. szeptember 26. 19:447.

    Nem is rád értettem:) Csak sután fogalmaztam, valahogy úgy értettem, hogy ez olyan magától értetődő, hogyha olyan a bérlő is, nem is gondolná ő sem másképp:) Ha meg igen, másik bérlőt kell választani.

     

    Mi monjduk nagyon vigyázunk a lakásra, mert szeretjük.

     

    Amit egyébként én mint bérlő nagyon szeretek, hogy a tulajnak minden átutlás formájában kerül kifizetésre, így nincs szükség állandóan személyes kontaktra (nem is lehetne, mivel Spanyolországban él:)). 

    előzmény:
    Juduj (4)
    2012-09-26  19:32
  14. 2012. szeptember 26. 19:426.

    Köszi. 

    Googliztam én is, de megnéztem amit Te találtál is. :)

    Viszont azt még mindig nem tudom magamban helyre rakni, hogy a szerződés mintákban benne van, hogy a bérlő köteles az eredeti állapotra visszaállítani az ingatlant ha kárt tesz benne, az oké ha mondjuk eltörik a csapot, új csap megy a helyére, de mondjuk ha összekaristolják a laminált padlót (ez az egyik keresztem, még cipővel se engedek senkit bemenni, és lehet farkaskutyás pár venné ki), akkor azt, hogy cseréltessem ki velük? 5 éve lett felújítva, tehát már nem vaci új, viszont teljesen hibátlan állapotú még. Csak ott ahol tönkre megy? Az meg már milyen... Az egész meg drága, és az új burkolat ugye,meg nem 5 éves, az velük szemben igazságtalan.  Viszont az ilyen kár sokat elvesz az ingatlan árából.

    előzmény:
    csutak51 (3)
    2012-09-26  19:21
  15. 2012. szeptember 26. 19:355.

    Szia :-)

     

    Na, akkor nézzük, amit tudok, remélem ennyi is segít:

     

     

    Az biztos, hogy egy kulcsot tarts meg magadnak, bármikor kellhet, VISZONT fontos, hogy tudd, hogy csak úgy nem járkálhatsz majd be a lakásodba. A bérlővel előzetesen egyeztetned kell az időpontot, és akkor természetesen körülnézhetsz, meggyőződhetsz róla, hogy rendeltetésszerűen használja a lakást, valamint arról is, hogy tényleg minden rendben van-e. Ezt rendszeres időközönként tedd is meg, hogy a bérlő tudja, odafigyelsz a részletekre.

     

    A csekkekre úgy figyelj oda, mintha a saját csekked lenne, sőt, még ennél is jobban. A bérleti díjjal együtt mindig adja át az aktuális közüzemi számlák befizetését igazoló csekket, nehogy sok havi elmaradás után még te szaladgálj.

     

    A lakásbiztosítás marad a te reszortod, hiszen te is leszel az, aki biztosítási eseménykor megkapja a pénzt, de ha valamit a bérlő tesz tönkre, akkor azt neki is kell megjavítania.  Ha viszont valami elhasználódik, elöregedik, vagy a lakás tartozékaként megy tönkre, akkor azt viszont neked kell állnod. Festés, villanyszerelés, a csempe leesett a fürdőben, a felső szomszéd eláztatott, stb. - ezt tulajdonosként neked kell majd intézned és fizetned.

     

    Ha bútorozottan adod ki a lakást (tévé, hűtő, mosógép, videó) akkor ezek hibája esetén neked kell gondoskodnod a pótlásról is. Ha nem bútorozottan, akkor hiba esetén nem kell új gépről gondoskodnod.

     

    Személyes tanács: tévét, netet, telefont mind mond le, ezek nélkül add bérbe a lakást, a bérlő kössön a saját nevére és igényére ezekkel szerződést, nehogy a bérlet lejárta után derüljön ki, hogy naponta beszélt az Új-Zélandi nagynénikéjével, és a te neveden lévő telefonszámlán kell kiegyenlíteni ...

     

     

    Legalább három hónapi, de minimum a felmondási idővel megegyező időtartamra szóló lakbérnek megfelelő kauciót fizessen ki neked, ezt külön kell kezelni. Ebből az összegből a bérleti periódus végén levonhatod azt az összeget, ami mondjuk javításra megy el, kulcs cserére, vagy be nem fizetett számlára, stb. A többi visszajár.

     

    Nem mondom, hogy te, de esetleg vannak olyan elvetemültek, akik nem annyi, hanem több lakbért kapnak a valóságban, mint ami a papíron szerepel. Nos, ez esetben ezek az emberek (még mindig nem mondom, hogy te) ezt úgy oldják meg, hogy a felmondási időre is biztosan a nagyobb összeg maradjon náluk, hogy a felmondási időre számított a papíron szereplő és a valóságban kapott pénz közötti különbséget már előre elkérik. Pl. ha 30.000.-ért adod ki, de 10.000.- van a papíron, akkor annyiszor 20ezret, ahány hónap a felmondási idő.

     

    Nekem most ezek jutottak eszemre, remélem segít.

     

    Ha van még kérdésed, akkor szólj. 

     

     

     

     

    előzmény:
    Juduj (1)
    2012-09-26  18:44
  16. 2012. szeptember 26. 19:324.
    :) Vitatkozni? Dehogy! Nem is nagy tételről van szó, csak az kilóg a víz-gáz-áram stb sorból, azért merült fel .  :)
    előzmény:
    Babrada (2)
    2012-09-26  19:18
  17. 2012. szeptember 26. 19:213.

    https://www.google.hu/search?q=lak%C3%A1sb%C3%A9rleti+szerz%C5%91d%C3%A9s+p%C3%A9lda&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:hu:official&client=firefox-a

     

    Lakásbérleti szerződés-minták, a legfelső pl. a Fogyasztóvédelemé, tanácsokkal.

     

    Nézz bele párba!

    előzmény:
    Juduj (1)
    2012-09-26  18:44
  18. 2012. szeptember 26. 19:182.

    Lakásbiztosítás:

     

    mi bérleményben élünk, ami beköltözésünkkor teljesen üres volt (még lámpabúra se volt, újépítéső, első lakók vagyunk).

     

    A biztosítás úgy néz ki, hogy a tulajdnos fizeti a lakásbiztosítást, ingóságok nélkül, mi pedik külön kötöttünk az ingóságokra, azt természetesen mi fizetjük, és az én nevemen van. 

     

    Így volt tiszta sor, a biztosítás mindkettőnk érdeke, ezen nem érdemes vitatkozni.  

    előzmény:
    Juduj (1)
    2012-09-26  18:44

Címlap

top