Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Allergiás purpura

Filemon
Létrehozva: 2014. május 24. 06:01

Sziasztok!

 

Allergiás purpura, vagy pontszerű bevérzések. Volt valakinek, elsősorban gyermekkorban ilyen betegsége? Hogyan zajlott? Meddig tartott? Teljes volt a gyógyulás? 

 

Szerda délután vettem észre, hogy a lányom (5 éves) mindkét lábfeje tele van apró, vörös pöttyökkel. Kb. mintha mákba forgatták volna, de ezek vörös pöttyök. Mivel érzékeny a bőre, azt gondoltam, valami allergia. Nem rohantunk orvoshoz. 

 

Csütörtökre belázasodott (délutánra), már nem volt rendelés, csak péntek délután vittem orvoshoz. A láza egyébként nem volt magas, 38 körüli, csak a fejét, lábát fájlalta, meg mondogatta, hogy fáradt. De azt gondoltam, ez a láz kísérőtünete, majd elmúlik, ha lemegy a láz.

 

Tegnap mentünk dokihoz, odacsörögtem, hogy nem kellene-e a fertőző bejáraton mennünk, mert lehet, hogy himlős. A doki kikérdezett a kiütésekről (akkor még azt hittem), és rögtön mondta, hogy ez nem himlő lesz.

 

Aztán a rendelőben hideg zuhanyként ért a hír. Soha nem hallottam erről a betegségről. Ezek apró bevérzések, most már több is van rajta, a fenekén, térdhajlataiban... A doki szerint nem tudják, mi okozza, viszonylag gyakori, de nagyon ritkán (ilyen esettel ő még nem is találkozott) belső vérzések is társulnak hozzá. Ezért figyeljük a vizeletét, székletét, nem véres-e, nem túl bágyadt, aluszékony-e a gyerek... Ha igen, azonnal kórház.

Szerinte hétfőre el fog múlni spontán, de, ha nem, akkor kedden vérvétel. Addig sok pihenés, max. rövid séták a szabadban, de semmi játszótér, semmi ugrándozás. 

 

Most utána olvastam neten (tudom, nem kellene, de keveselltem az információt, ami a gyerekorvos adott), és bár írják, hogy valóban spontán és teljesen gyógyul általában, de hónapok, évek alatt. (A vesekárosodást már nem is figyeltem...)

 

Autoimmun betegség. Mit lehet ez ellen tenni? Immunerősítés? Vagy mit?

Olyan kis egészséges volt mindig, 1-2 vírust, meg egy súlyosabb rotát leszámítva soha nem volt beteg, antibiotikumot is alig párszor szedett. 

 

Köszönöm, ha valaki leírja a tapasztalatait!

  1. Torolt_felhasznalo_599142
    Torolt_felhasznalo_599142
    2019. október 24. 12:3743.

    Sziaa mi is ezzel a betegséggel küzdünk most 2,5 a kis lányom fel tudnánk venni egymással a kapcsolatot 

    előzmény:
    adritoth72@gmail.com (42)
    2019-07-14  18:15
  2. 2019. július 14. 18:1542.

    Sziasztok! Segíteni szeretnék azzal, hogy leírom a mi történetünket( kálváriánkat), mert sokáig én is tanácstalan voltam. A kislányomnál 4 éves korában diagnosztizálták a Schönlein Henoch purpurát, nagyon megijedtem, akkor több mint 2 hétig fektettek a kórházban, pedig szerencsére nem érintette a vesét, beleket. Majd kb. évente jöttek elő a pöttyök mindig betegség (megfázás..)során. Idén ősztől viszont havonta előjöttek, nem sok bevérzés, de mindig megijedtünk, fektettem, néztük folyamatosan a vizeletet, sokat hiányzott az iskolából. Most 11 éves a lányom és másfelé indultam.. Debrecenben vittem el a Klinikára, ahol góckutatás után (bár nem volt egyértelműen megállapítható a góc) 1 hete kivették a manduláját. Azt mondta a Főorvos Úr, hogy legtöbbször megszűnik a panasz. Úgy legyen!! Üdv Adrienn

    előzmény:
    gombi26 (37)
    2019-02-14  14:02
  3. 2019. március 1. 20:1541.

    A veséje rendben van?Úgy értem nem ment rá a betegség?

    előzmény:
    Janika2004 (40)
    2019-03-01  14:49
  4. 2019. március 1. 14:4940.

    Szia nem 

    előzmény:
    gombi26 (39)
    2019-02-21  06:19
  5. 2019. február 21. 06:1939.

    Nem múltak el a pöttyök teljesen?

    előzmény:
    Janika2004 (38)
    2019-02-17  23:41
  6. 2019. február 17. 23:4138.

    Alergias popura 14 eves fiamnŕl 1 čve tart izület fajdalom par pötyel

    előzmény:
    gombi26 (37)
    2019-02-14  14:02
  7. 2019. február 14. 14:0237.

    Sziasztok!Látom hogy ez a topik már régi, viszont a 6 éves kisfiamnál tavaly novemberben kezdődött ez a betegség és eddig folyamatosan kiújultak a pöttyök.Érdekelne hogy mi lett a gyerekekkel, elmúlt betegség?

  8. 2016. október 22. 18:1836.

    Gyerekkoti betegsegem volt schonler henoch purpura veszelxes foleg ha veserrintettseggel zajlik! 14,ev gondozas Debrecen izuleti fajdalmak torna nuku felmentes belole sok viz kimeletes eletmod!

  9. 2015. március 20. 12:2135.

    Szia!


    Köszi a biztatást!


    Az a baj, hogy újra és újra kijönnek a lábán a purpurák. Pedig alig járkál és ennek már lassan 6 hete. Borogatom a lábát, bízva, hogy így hamarabb elmúlik. Amúgy teljesen jól van, már a köhögése is múlik. Muszáj kitartanom, csak már annyira hosszú ez az idő.

    előzmény:
    Filemon (34)
    2015-03-17  17:14
  10. 2015. március 17. 17:1434.

    Szia!


    Sajnálom a kisfiadat! Az én lányomnál teljesen elmúlt, kb. 2 hét alatt. Jó időben "kapta el", május végén nem kellett nagyon más vírusokkal, megfázással bajlódni a szervezetének. Semmilyen szövődmény nem volt, ahogy jött, úgy el is múlt, fokozatosan halványodva. Neki nagy dudorok sem voltak, csak kisebb, hangyacsípés-szerű kiemelkedések.


    De azóta is figyelem, pedig lassan 1 éve. Ekcémás is, és, ha kijön rajta egy-egy pötty, mindig megrémülök. Volt egyszer, hogy biztosra vettem, hogy ez megint az, de elmúltak a pöttyök, nem lett semmi belőle.


    Tudom, milyen rossz ez, már maga a fekvés is, hát még a betegségtől való félelem! Az a rossz, hogy, ha úgy teszel, mintha nem lenne semmi baj, akkor ugrándozni akar (az enyém legalábbis ilyen volt), ha meg mondogatod, hogy baj lehet, akkor megijed.


    Kitartást nektek! Mást nem nagyon tudok mondani, ha a vizelete negatív, akkor azért ne pánikolj, majd csak túl lesz rajta! Gyerekosztályon dolgozó ismerősöm mondta akkor, hogy nem is olyan ritka ez a betegség, és náluk eddig mindenki 100%-osan meggyógyult. Pedig voltak, akik több hetet is kórházban töltöttek.


    Szóval fel a fejjel, mielőbbi gyógyulást és sok türelmet a kis betegnek!

    előzmény:
    Aribarka316 (33)
    2015-03-17  14:46
  11. 2015. március 17. 14:4633.

    Szia!


    Az én kisfiam is 5 éves. 5 hete szenvedünk ebben a betegségben. Most egy újabb vírust összeszedett, hörghurutja lett. Lázas. A kiütések újra kijöttek a lábán, nagy dudorok is lettek. Most újra teljes ágynyugalom van, amit nem egyszerű betartani, + a hurut kezelése. Vizelet labor negatív, de nem vagyok nyugodt. Meddig tat még, annyira szörnyű ez az állapot.


    Nektek teljesen elmúlt, meddig tartott?


    Köszi ha válaszolsz és más hozzászólását is várom.


    Ari

    előzmény:
    szilvia.shuplicznedabis (31)
    2014-11-03  20:50
  12. 2014. november 6. 05:5732.

    Szia!


     


    Először is mielőbbi, és teljes gyógyulást kívánok a kis betegnek!


    Mi végül nem kerültünk kórházba, mert az én lányomnál spontán gyógyult kb. 1,5 hét alatt. De én azóta is nézem, ha kijön rajta bármi, hogy nem ez a szörnyűség tért-e vissza. Ő utána mehetett is oviba, tényleg nyomtalanul tűnt el.


    Most az őszi szünetben megint beteg volt, láz+torokfájás. Az ügyeleten azt mondták, mandulagyulladás, de mivel később hólyagok is jöttek ki az arcán, kiderült, hogy a mostanság "népszerű" kéz-láb-száj betegség. Ezután megjelentek a bokáján kis kiütések, rögtön a purpurára gondoltunk a férjemmel, de végül is nem az volt talán, mert megint elmúlt.


    A kéz-láb-szájat egyébként a férjem is elkapta. Nem tudom, honnan való ez a kórság, de iszonyat betegek voltak mindketten. A férjem 40 fokos lázzal jött haza munkából, alig bírtam 38,4-ig lenyomni a lázát.


    De ez már más téma. Jobbulást, minden jót nektek!

    előzmény:
    szilvia.shuplicznedabis (31)
    2014-11-03  20:50
  13. 2014. november 3. 20:5031.

    Szia az én ötéves kisfiam is ebben a betegségben van. Neki a vesénkivül minden tünetünk meg volt, akiütés, lábbevérzés, a herék is érintetek letek és a vékony bélben is kijöttek a purpurák-kiütések. Minekúnk a gyerek orvos küldöt korházba mert a fiam nemtudot lábra álni olyan sulyos volt.Nekünk ott magyarázták el hogy miez a betegség. Elöször én is alergiának néztembe lázunk nem volt csak egy kicsi takony. A korházba kikezelték két hétig voltunk bent, aztán most már lassan két honapja vagyunk itthon, mert mi szteroidot szedtünk és még gyenge az imun rendszerünk adig nincs ovi. Ez lehet egy jo pár honap. Én is utána olvastam az tudom, hogy nagyon kell vizsázni a vírusos megfázásokra, és fél évig bármikor vissza térhet és 18éves koráig is bármikor. Sok sikert a gyogyuláshoz. Szivesen társalkodok veled sorstárs. Údv Szilvi felafejel. 

    előzmény:
    Filemon (1)
    2014-05-24  06:01
  14. 2014. május 26. 21:2730.
    Tudom, mert utánanéztem, de azt nem írtam, hogy a laboron kívül dopplerrel nézték a lábam, nem találtak semmit. Utána kerültem a bőrgyógyászhoz. Nézd, ha lenne képem arról hogy nézett ki, mellé lehetne tenni a google-ban található képekhez. Olyan volt és már akkor megtaláltam. Amikor láttam, hogy autoimmun  betegségeket emlegetnek, hagytam a fenébe az egészet..))) Itt ehhez nem értenek, tovább meg úgysem küldenek.
    előzmény:
    terdszelikatica (26)
    2014-05-26  20:03
  15. 2014. május 26. 20:1029.
    Irtam Edanak elobb egy hszt es nem tudom hol landolhatott 
    előzmény:
    terdszelikatica (26)
    2014-05-26  20:03
  16. 2014. május 26. 20:0828.
    orulok nagyon, de azert neha beszamolhatsz 
    előzmény:
    Filemon (25)
    2014-05-26  15:49
  17. 2014. május 26. 20:0627.

    Gondolom laz faraodsag nem volt kiserojele a Te problemadnak .

    Errendszeri- azaz venas problemaknal nem ritka.

    előzmény:
    eda-1952 (24)
    2014-05-26  09:44
  18. 2014. május 26. 20:0326.
    Eda a petekhia az mas az venas nyomas altal keletkezik . Amirol a TI beszel az egeszen mas.
    előzmény:
    eda-1952 (24)
    2014-05-26  09:44
  19. 2014. május 26. 15:4925.

    Hazaértünk!

    Nem kellett befeküdni, sőt már vért sem vettek tőle, mert a betegség szemmel láthatóan gyógyul, vérképet meg most nincs értelme nézni, hiszen úgyis fals eredményt mutatna, éppen a betegség miatt. 

     

    A héten itthon marad, még kímélni kell, de már rövid sétákat tehet. Ha valami van, azonnal vissza kell vinni. 

    Úgy tűnik, megúsztuk. Kezdek fellélegezni, talán éjjel már aludni is tudok rendesen. 

     

    Köszi mindenkinek a segítséget!

  20. 2014. május 26. 09:4424.
    A te édesanyád orvos volt és ismerte  a betegséget. Kapaszkodj meg, nem mindegyik orvos ismeri. Nekem kb 6 évvel ezelőtt lett tele mindkét lábam sűrűn, bokától térdig pontszerű bevérzésekkel. Egyéb tüneteim nem voltak, csak iszonyúan ronda volt, akkor szoktam rá a nadrágra. Menet: csodálkozó háziorvos, beutalójával belgyógyász főorvos, aki egy sima labort csináltatott, aztán vállat vont és elküldött maszek bőrgyógyászhoz, aki további két hónapig mindenféle méregdrága krémeket vetetett velem eredmény nélkül. Veséről nem volt szó. Akkor untam meg és nem mentem vissza többet. Egyben egyeztek meg, egybehangzóan örültek, hogy  a másik is petekhiának nevezte..)))
    előzmény:
    terdszelikatica (18)
    2014-05-25  19:55
  21. Torolt_felhasznalo_277981
    Torolt_felhasznalo_277981
    2014. május 25. 21:0823.
    nyilván....
    előzmény:
    terdszelikatica (22)
    2014-05-25  20:36
  22. 2014. május 25. 20:3622.

    Megkérdezhetem, Édesanyádnak mi volt a foglakozása, ill. mit tanult?

     

    sebesz_belgyogyasz

    Sebeszkent kezdte de amikor  mi jottunk belgyogyasz szakvizsgat tett, mert a sebesz elete /bar nagyon szereti /  gyakorta 24 oras szolgalatot is jelent .

    Nyilvan ezert maskent reagal/t reagal olyan dolgokra ami a laikusok szamara "maj elmulik /elmulhat kategoria /

    Kulonben belenk is belenk nevelte, hogy nem panikba esni, de semmit nem elbagatelizalni . 

    Vidd azt a szepseget es johetne egy tengerimalacos kep is rola  Biztos hogy minden rendben leeeeeeeeeeeeeesssssssssz !  

    előzmény:
    Filemon (20)
    2014-05-25  20:03
  23. 2014. május 25. 20:0821.

    Lázzal sem megyek rögtön orvoshoz, mert minden egyes lázas vírusnál elmondta a gyerekorvos, hogy "Anyuka, semmi pánik, lázcsillapítás a szülő dolga, jobb a gyereknek, ha otthon pihen." Most persze nem mondta, ő rögtön tudta, hogy mi ez, de én nem.

     

    A gyerek ekcémás. Pár hete váltottam mosószert. Megjött a nagy meleg. Én kapásból azt gondoltam, hogy beleizzadt lába a cipőbe, kioldódott a mosószer a zokniból, és attól kiütéses. (Tudom, ha ekcémás, akkor mosódió és társai. Megvolt. Ez most nem erről szól.)

    De vesekárosodás??? Nem is néztem utána a neten, mert mit nézzek? Ezerféle kiütés lehet. A láz meg: annyian náthásak az oviban, miért ne lehetne neki is egy kis láza? 

     

    De tényleg mindegy már, végtelenül hálás és megkönnyebbült vagyok, hogy nem lett semmi nagyobb baj (tudom, még lehet, de hadd reménykedjek!), és legközelebb jobban figyelek. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_277981 (19)
    2014-05-25  20:02
  24. 2014. május 25. 20:0320.

    Megkérdezhetem, Édesanyádnak mi volt a foglakozása, ill. mit tanult?

    Mert én tanító-könyvtáros vagyok, és allergiás kiütések láttán (meg amúgy sem) nem jut eszembe a vérképzőszerv szó, sem pedig a vesekárosodás. Ha ez bűn, akkor bűnös vagyok. De én ártatlannak érzem magam. 

    előzmény:
    terdszelikatica (18)
    2014-05-25  19:55

Címlap

top