Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Win vagy Mac?

maraaa
Létrehozva: 2010. december 13. 13:00

Sziasztok!

 

Tudom, hogy ezek a topikok nem élnek sokáig, de mivel ilyen kérdést nem találtam, gondoltam megkérdezem új topikban.

Szóval:

Szeretnék új laptopot venni. Eddig egy 13”-os MacBook-om volt, totálisan meg voltam vele elégedve, a memóriája bővítve lett és nagyobb winchestert vettem bele, mert 2 év után kihalt. De most már 5 éves és szegény úgy érzem kiöregedett, lelassult, most már meg is engedem neki, hogy nyugdíjba vonuljon, maximálisan kiszolgált és imádom. 

A kérdésem az lenne, hogy mit lenne érdemes vennem most? Maradjak a MacBook-nál, vagy MacBook Pro? Azt néztem, hogy 13”-os MacBook pro nem sokkal tud többet a MacBook-oknál. A MacBook-om fehér, iszonyúan néz ki, műanyag védő volt rajta, de csak karcosabb lett.
Amire használom: Általános irodai progik, DVD, levelezés, intenzív internetezés, kis grafika (Illustrator és Photoshop).

Második kérdés: Maradjak a Mac-nél, vagy inkább váltsak Win-re? 

Aki tud, válaszoljon! Nagyon köszi!

 

Szép napot!

  1. 2011. január 5. 21:56145.
    Én a windowsra szavazok
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  2. 2011. január 3. 15:03144.
    Gondoltam megköszönöm a gondolataitokat, szerintem segítettetek a tökéletes választásban :) Örülök a gépnek!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  3. 2010. december 24. 04:30143.

    Először is, az utolsó pont. (vírus)

    Igen, ebben igazad van.

     

    Calibre probléma.

    Mint gondolom te is tudod, az eBook konvertálók kb. a jogszerűség határán mozognak.

    Éppen ezért én még nem találkoztam kereskedelmi programmal e témában.

    Mivel a Calibre-t eredetileg Linuxra találták ki, ott kezdtem a próbálkozásokat.

    És komolyan, nem találtam jobbat, mint a MS Worddel való konvertálást. (Amit egyébként jogszerűen használok. )

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_274279 (139)
    2010-12-21  10:11
  4. 2010. december 24. 04:03142.
    Isten gép.
    előzmény:
    maraaa (138)
    2010-12-21  09:13
  5. 2010. december 21. 11:13141.
    Valahol sajnálom, hogy nem Mac, de ha abba gondolok bele, hogy végre gyakorolhatom rendesen a 3D grafikát, akkor nagyon happy vagyok :) Abszolút kezdő vagyok és az összes ilyen progit önszorgalomból tanulgatom, de imádom csinálni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  6. Torolt_felhasznalo_274279
    Torolt_felhasznalo_274279
    2010. december 21. 10:16140.

    "Elég info?"

     

    Nem, írd meg légyszi, mennyit perkáltál érte! :)

    előzmény:
    maraaa (138)
    2010-12-21  09:13
  7. Torolt_felhasznalo_274279
    Torolt_felhasznalo_274279
    2010. december 21. 10:11139.

    "Mert úgy vettem észre, nem egy barkácsolós típus, hanem átlag felhasználó."

     

    Rendben.

    Mostmár csak az a kérdés, hogy linuxhoz miért kellene barkácsolós típusnak lenni. Vagy miért jobban, mint windows esetén.

     

    Említettél egy spéci "linuxos" problémát. Ezek szerint te most a windows alatt használod a calibre-t, mert azon jól konvertál a Microsoft Word?

     

    Konvertál, azaz calibre-nak tetsző rtf-ben ment. Ha megfizeted.

     

    "De melyik MS Word fut Ubuntu alatt? "

     

    Pl. az Office XP-s verzió.

     

    Amúgy miért egy ingyenes, nyílt forrású, "barkácsolást igénylő" (?) ebook kezelő programot használsz windows alatt, ha az nem ismeri a doc formátumot? Gondolom van olyan kereskedelmi program, ami ismeri és  akkor nem kellene a worddel barkácsolni.

     

    Linuxon sem igazán kell többet barkácsolni, ha a calibre-t akarod használni. Egyszerűen keresni kell egy olyan programot, ami doc-ról rtf-re konvertál. Vagy inkább html-be menteni, mivel maguk a calibre fejlesztők is ezt ajánlják.

     

    Ehhez hasonló barkácsolós problémák windows alatt is rendszeresen előfordulnak. Múltkor pl. be akartam állítani, hogy tudjak TV adást felvenni. Barkácsolni kellett hozzá, utána nézni dolgoknak a google-n, beállítgatni. Nem ment "out of the box", pedig windowson történt.

     

    "Vírusok. Lassan két éve nincs vírusírtó/felismerő a gépemen. Ennek ellenére nem szedtem be semmit. Egyszerűen óvatosan kell a neten szörfölni."

     

    Jó, de ez te vagy, és nem az átlag felhasználó. Te hivatkoztál többször is az átlag felhasználóra. Az átlag pedig nem óvatosan szörföl, hanem időnként szervizbe hordja a gépét vírust irtani.

    előzmény:
    roegby (137)
    2010-12-21  00:32
  8. 2010. december 21. 09:13138.
    Dell Studio XPS L501, i7 740QM, 15,6", 4G memória, 500 GB, GT435M, DVD-RW, WL, Win 7 Pro-val. Elég info? :)
    előzmény:
    roegby (136)
    2010-12-20  23:56
  9. 2010. december 21. 00:32137.

    >>problémás a silverlight  alapú oldalak elérése, pl. az rtlmost.hu

     

    Ha csak ennyi lenne, nem szólnék.

     

    >>Akkor a másik embert miért beszéled le róla?

     

    Mert úgy vettem észre, nem egy barkácsolós típus, hanem átlag felhasználó.

     

    Nem mindenkinek vannak órái tanulmányozni egy rendszert. Hetente.

    A silverlight csak egy példa volt, tudnék még tucatnyit sorolni. Tessék a legutóbbi:

    Rengeteg könyv létezik doc kiterjesztéssel. A Calibre viszont csak az rtf formátumot tudja átalakítani. 

    Nosza doc beolvas openoffice-al, mentés másképpen, és jön a döbbenet.

    Az openoffice, a doc fájlok egy részét rosszul alakítja rtf-é. Legalábbis annyira, hogy a Calibre ne tudjon mit kezdeni vele.

    Ezekkel nem tudok mást kezdeni, mint word-el átalakítani. De melyik MS Word fut Ubuntu alatt?

     

     

    Vírusok. Lassan két éve nincs vírusírtó/felismerő a gépemen. Ennek ellenére nem szedtem be semmit. Egyszerűen óvatosan kell a neten szörfölni.

     

    Nem állítom, hogy a win jobb mint a linux. Viszont egy átlag felhasználónak ezerszer kényelmesebb, pusztán az elterjedtsége miatt.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_274279 (130)
    2010-12-17  09:50
  10. 2010. december 20. 23:56136.

    Ezzel mondjuk sokat nem árultál el. :)

    i3-i7-ig, 15,6 "- 17,3 "-ig van ebben minden.

    előzmény:
    maraaa (133)
    2010-12-20  10:26
  11. Torolt_felhasznalo_741718
    Torolt_felhasznalo_741718
    2010. december 20. 21:17135.
    Jó választás :) HidDELL :))
    előzmény:
    maraaa (133)
    2010-12-20  10:26
  12. 2010. december 20. 10:30134.

    Hát ez az, csak megszokás kérdése. Én nem teszek nagy különbséget egy Windows-os számítógép és egy Mac között, az ilyen szerkesztőprogramok (Photoshop, Illustrator, Premiere, stb) mindkét esetben elérhetők. A férjem fotós, neki a stúdióban használt gépei Macintoshok, itthon meg Windows-os gépek vannak (neki egy asztali, nekem meg egy laptop). Mivel én is vele dolgozom a stúdióban, ezért használom én is a Mac gépeket, itthon meg Windowst abajgatok.

     

    Sokan túlmisztifikálják a különbségeket, én azt veszem észre, hogy igazi, lényeges differencia nem sok van a kettő között. Persze mindkettőnek kicsit eltér a használata, de ebben nagyjából ki is merülnek a különbségek.

     

    Itt az egyetlen előny egy Windows-t futtató laptop esetében, hogy SOKKAL olcsóbban hozzá lehet jutni azonos teljesítményhez, mint egy MacBook esetében. Ha ez számít, akkor én a Windowst ajánlom, ha nem lényeges szempont, akkor meg lehet "Ecc-pecc-kimehetsz" alapon is választani.

    előzmény:
    maraaa (128)
    2010-12-15  13:12
  13. 2010. december 20. 10:26133.
    Dell lett, egy XPS.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  14. 2010. december 17. 23:40132.

    Köszönöm Damon, ezt én se tudtam volna velősebben megfogalmazni.

    Főleg az RTL meg bekaphatja... kezdetű résszel értek egyet.

     

    És igen, ha nagyon RTLMost-ot szeretnék nézni ubi alól, akkor megoldanám.

     

     

    Nem mellesleg kedves roegby, én win alá sem voltam hajlandó felrakni se a mélyen tisztelt silverlightot, se a realmediát, se a hetvenhetedik videónézegetős  készséget, mert már a tököm tele volt azzal, hogy a kiegészítő programok lassan beterítik a vinyó 90%-át.

    Az olyan oldalakat, ahol még egy, meg még egy, meg még egy kiegészítő letöltésére, telepítésére kényszerítenének, egyszerűen nem látogatom.

     

    Mindemellett nem hinném, hogy szemellenzős vagyok, mivel a gépem dual boot-os. 

    Igaz a win elég ritkán van megnyitva, mert az ubi engem tökéletesen kiszolgál.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_274279 (130)
    2010-12-17  09:50
  15. Torolt_felhasznalo_274279
    Torolt_felhasznalo_274279
    2010. december 17. 15:15131.

    Egyébként nem tudom, hogy Ubuntu alatt mi a baj az RTLMost videókkal. Azt tudom, hogy linux alatt ilyen-olyan problémák lehetnek, de azt is hallottam, hogy Win alatt sem atomstabil ezeknek a videóknak a lejátszása...

     

    Linuxosoknak jó hír, hogy némi buherálással megoldható, nekem pl. működik. (Chrome böngészővel és nem a legutóbbi verziójú silverlight pluginnal, hanem egy korábbival.)

    előzmény:
    roegby (129)
    2010-12-17  07:54
  16. Torolt_felhasznalo_274279
    Torolt_felhasznalo_274279
    2010. december 17. 09:50130.

    "Nyitott kapukat döngetsz, én párhuzamosan használok Ubuntut is."

     

    Akkor a másik embert miért beszéled le róla?

     

    Lehet, hogy őt nem érdeklik az RTLMost videók, de szeretne nyugton lenni a vírusoktól.

     

    Lejjebb írtam a linux néhány hátrányát, nyugodtan hozzátehetjük, hogy problémás a silverlight  alapú oldalak elérése, pl. az rtlmost.hu

     

    Mellesleg, ha elég erős a gépe, akkor használhat továbbra is linuxot, és feltelepíthet rá virtuális gépként egy windowst a linux alatt elérhetetlen oldalak megnézésére. Akkor a biztonság is megmarad.

     

    Az RTL meg bekaphatja, amiért nem platformfüggetlen technológiákat használ. Senki sem kötelezi őket a silverligth-re, ha csak az nem, hogy van egy jó kis zsíros üzletük a Microsofttal. (A TV-nézk meg le vannak...)

    előzmény:
    roegby (129)
    2010-12-17  07:54
  17. 2010. december 17. 07:54129.

    Nyitott kapukat döngetsz, én párhuzamosan használok Ubuntut is.

     

    De ne légy már ennyire szemellenzős, igenis vannak hibái a linuxnak és a mac-nek is, és az előnyeik egy része és a hátrányuk is az alacsony elterjedtségből következik.

     

    (Ubuntu alól nézd már meg az RTLMost videókat, csak egy példa, de tudnék többet is mondani.)

    előzmény:
    Tale_D. (122)
    2010-12-14  23:07
  18. 2010. december 15. 13:12128.

    Valóban elég nehéz először megszokni a Mac-et. Ezt én is aláírom. Sokszor az volt a bajom, hogy amíg kerestem Win-es aggyal a megoldást, rájöttem, hogy sokkal szimplábban van megoldva a Mac-ben, így a hajam téptem, amikor rájöttem. Viszont később, rutinosabban, billentyűkombinációk segítségével nagyon ügyesen lehet dolgozni a Mac-en.

    Zeneszerkesztésre használják ismerőseim, nagyon meg vannak vele elégedve. 

    De egyébként biztos, hogy mindezt ugyanúgy Win-en is meg lehet oldani. Ki mihez szokott, mit szeret.

    előzmény:
    katinka501 (127)
    2010-12-15  13:08
  19. 2010. december 15. 13:08127.
    A párom zeneszerkesztés miatt gondolkodik, hogy Macre váltson, de még sohasem volt neki és nagyon tanácstalan. Én biztos maradok a Pc-nél és a windowsnál, mert probáltam már a Macet és nagyon boszantott, hogy minden máshogy van és nem lenne kedvem újratanullni a jól bevállt sémákat. Nekem amire kell bőven elég egy PC
    előzmény:
    maraaa (1)
    2010-12-13  13:00
  20. 2010. december 15. 10:52126.
    Tanulj még egy kis marketinget!!! Vagy szólj, ha nehezen megy az üzlet, esetleg beajánlhatlak egy reklámügynökséghez!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
    2010-12-15  10:41
  21. 2010. december 15. 10:01125.

    Na jó, átgondoltam, előrébb nem jutottam. Imádom a Mac-et, a Windows-al különösebben nincs bajom és a Linuxot még soha nem próbáltam, így az a feladat előttem áll.

    És továbbra is vagy MacBook Pro, vagy Dell valamelyik csodagépe. 

    Hétvégéig el kell döntenem...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  22. Torolt_felhasznalo_274279
    Torolt_felhasznalo_274279
    2010. december 15. 09:52124.
    Ha a csini külsőt nem is, de a csini oprendszert technikailag ki lehet próbálni PC-n is, vagy virtuális gépen.
    előzmény:
    fincsi (123)
    2010-12-14  23:34
  23. 2010. december 14. 23:34123.
    MacBookPro-m van. Imádom, szerelmes vagyok bele, a világ kincséért sem adnám oda senkinek, stb. Ezüstöt választottam és egy év után is úgy néz ki, mintha új lenne, pedig munkám miatt mindig a hónom alatt van, vele kelek, vele fekszem. Mac után nem állnék vissza win-re. Vki írta, hogy jóval drágább ez, de szerintem egy laptopnak sincs ilyen klassz design-ja, úgyhogy nekem megérte. Bár lehet, ez másnak nem fontos.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  24. 2010. december 14. 23:07122.

    Már miért ne tegye?

    Mert te nem ismered a linuxot?

     

    Meséljek neked róla?

     

    Jelenleg is ubuntu alól nyomom.

    Ha valami problémára megoldás kell, akkor nem a netet túrom vakon, hanem a tematizált szoftverközpontot, a programok 90%-a (ha nem több) ingyenes, nem töltődik le velük mindenféle xar, ami belassítja a gépet.

    Vírusirtóra nincs szükség, mert nemigen írnak rá vírust. De ha ettől érzed magad jobban, akkor létezik, felrakható.

    Ja igen, a külön engedélyed nélkül semmit nem tölt le vagy módosít a rendszeren.

    Szerintem a legkézreállóbb op rendszer, annyira egyértelmű, a súgója pedig sokat segít a kezdeti lépéseknél.

    előzmény:
    roegby (120)
    2010-12-14  17:52

Címlap

top