Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Dísz-almafa termése

Fenjal
Létrehozva: 2007. augusztus 22. 16:45

Lehet, hogy sokaknak ostoba kérdésnek tűnik majd, de nekem jó lenne tudnom, hogy a díszalma fogyasztásra alkalmas-e?

Kb. 4 éves a fánk és második éve olyan csodálatos terméseket hoz, hogy sóvárogva nézzük és nem tudjuk, hogy megkóstolhatjuk vagy sem 

Az a baj, hogy vacak gyomrunk van és nem merünk kockáztatni. Tulajdonképpen a nevében van, hogy dísz almafa, de van egy dísz barackfánk, ami minden évben hihetetlenül bőséges termést hoz. Fantasztikusan szép, hamvas és édes barackokat ehetünk róla, majdnem azt mondhatom, hogy igénytelen fa, mert olyan helyen lakunk ahol az "őslakosok" kinevettek minket amikor több barackfát is ültettünk a kertünkbe. Szerintük ezen a helyen nem marad meg a barackfa, illetve nem hoz termést, mert megfagy. Egy szép kis völgyben lakunk ahol korábban jön a hideg idő és tovább is tart mint a városokban, vagy a szomszédos falvakban. Ennek ellenére minden évben szép kis terméseink voltak a barackokból, kivéve talán a kajszi, abból még nem sok termés volt. Az éven az őszibarack valóban mind lefagyott, kivéve a díszbarack. Nem volt rajta annyi gyümölcs mint máskor, de így is lett annyi, hogy unalomig ehette a család. Szóval az alma, hát ez most kifog rajtunk, mert még a google-ban sem találtam egyetlen szót sem arról, hogy ehető lenne. Mindenhol azt írják, hogy augusztustól - novemberig díszíti kertjeinket a termése. Lehet, hogy olyan mint a vackor? Még megkóstolni sem merem 

Aki ismeri kérem írja meg, hogy mit lehet még tudni róla, nyugtasson meg, hogy ne akarjak minden szépséges gyümölcsöt megenni! Előre is köszönöm! Pár kép a fáról és a termésről. Egyik képen van egy szilva is az alma mellett, hogy érzékelhető legyen mekkora almákról van szó! A szilva normál, mondhatni kis méretű  

  1. 2007. augusztus 23. 10:2212.
    Nagyon szépen köszönöm, igazán kedves vagy, hogy segítettél! Amik lepotyognak és hibátlanok meg fogom kóstolni, aztán kiderül, hogy rédemes-e fogyasztani, vagy mehet a komposztba.
    előzmény:
    kékeszöld (11)
    2007-08-22  21:41
  2. 2007. augusztus 22. 21:4111.

    Ezt találtam :

    http://www.szeplak.hu/1997/11/kert.html

    A leggyakrabban ültetett fajta a piros díszalma (Malus x purpurea). A 4 méter magasra növő fácska napos fekvést kedvel, de félárnyékban is megmarad. Május elején nyílnak piros virágai. Ízletes, piros termései is sokáig a fán maradnak. Ehető, piros termése van még a szibériai almának (Malus baccata) is, amelynek tulajdonságai a piros díszalmához hasonlóak.

    Ebből az utóbbi mondatból az "is" szerintem arra utal, hogy az előbbinek is ehető a termése.

    Egyébként - ahogy más is írta - egy csomó olyan növény termése ehető, amiről nem is gondolnánk: pl. a madárbirs, az a narancsásrga bogyós izé :-))) - csak hát nem esszük meg, meghagyjuk inkább télire a rigóknak.  

     

    előzmény:
    Fenjal (8)
    2007-08-22  18:53
  3. 2007. augusztus 22. 20:5910.

    Köszönöm szépen KisPipacs!

    Csak az piszkálja a bögyöm, hogy azok az almafák amiket már 6 éve ültettünk, még alig hozott egy pár szem termést, annak zöme kukacos volt. Ennek a díszalmafának a termése viszont annyira tökéletes, hogy jó ránézni, pedig még permetezve sem volt.

    Egyetlen gond van vele és csak azért nem haraptam még bele, mert kő kemény 

    De ha az a fajta lett volna amelyikből befőttet lehet eltenni, hát annak örültem volna nagyon.

    Minden esetre arra nagyon jó, hogy szemet gyönyörködtető.

    előzmény:
    KisPipacs (9)
    2007-08-22  19:50
  4. 2007. augusztus 22. 19:509.

    Szia!

    Minden díszalma ehető. Legfeljebb nem élvezhető... mivel nem a nagy, ízletes, lédús termésre szelektálták, hanem a nagy díszes virágra, szép levélre, stb. De bajod nem lehet tőle Mennyit ettünk még egyetemista korunkban az arborétumi fákról...! Olyan is volt, amelyiknek még a húsa is sötétbordó volt, nemcsak a levele. Ízre egyik sem veri a jonatánt  

    előzmény:
    Fenjal (1)
    2007-08-22  16:45
  5. 2007. augusztus 22. 18:538.

    Na, megtaláltam a Starkliban ahonnan rendeltük, sajnos nem az amire gondoltam. Azért ez borzasztó, mert most jött haza a férjem és kérdeztem, hogy emlékszik-e nevére, arra nem emlékezett, de arra igen, hogy a virágai borvörös. Én meg rózsaszínes fehér virágokra emlékeztem pedig csak pár hónapja virágzott.

    Ezt a nevet találtam a katalógusban: Malus purpurea 'Eleyi'

    A newgarden.hu ezt írja róla:

    – Eleyi: érdekes bronzos levelű, borvörös virágú fa.

    semmi többet.

    előzmény:
    kékeszöld (3)
    2007-08-22  17:03
  6. 2007. augusztus 22. 18:447.

    Húúúú de jó lenne ha ez lenne a mi fánk

     John Downie: nagy fehér virágok, rengeteg apró ízletes almácska – kompótnak is kitűnő!

    Köszönöm szépen Nektek a segítséget!

    előzmény:
    kékeszöld (3)
    2007-08-22  17:03
  7. 2007. augusztus 22. 18:426.

    Szia Kriszta!

    Ez a fa még fiatal, de már van 2 méter magas és biztos nőni fog. A sárga termésűnek a képét láttam a google-ban, az olyan fürtös termés ha jól vettem ki, a mienk az egy-egy alma, nem fürtökben terem, teljesen mint a nyári alma, csak teljesen hibátlan és kőkemény gyönyörűség 

    Bálint gazda honlapját néztem, de nem találtam olyan lehetőséget ahol írhatnék neki.

    előzmény:
    bkrisztika (4)
    2007-08-22  18:06
  8. 2007. augusztus 22. 18:365.

    Szia Judy!

    Nagyon foglalkoztat a dolog, lehet, hogy egy falatnyit megkóstolok, csak tudod annyit hallani mindenféle termésekről, bógyokról, hogy mérgező, hogy amit nem ismerek attól már kicsit tartok:-)

    előzmény:
    Judy_ (2)
    2007-08-22  17:01
  9. 2007. augusztus 22. 18:064.
    Hátha könnyebb beazonositani,hogy a tietek milyen:A leggyakrabban ültetett fajta a piros díszalma (Malus x purpurea). A 4 méter magasra növő fácska napos fekvést kedvel, de félárnyékban is megmarad. Május elején nyílnak piros virágai. Ízletes, piros termései is sokáig a fán maradnak. Ehető, piros termése van még a szibériai almának (Malus baccata) is, amelynek tulajdonságai a piros díszalmához hasonlóak. Ehető, de sárga termése van a régi kastélyparkok kedvelt növényének, az aranyalmának is, és a hosszú kocsányú, apró, inkább cseresznyéhez hasonló termésű Malus x zumi-nak is.

    Ha nem segit, irj Bálint gazdának!
    előzmény:
    Fenjal (1)
    2007-08-22  16:45
  10. 2007. augusztus 22. 17:033.

    Nem tudod véletlenül a fajtanevét, esetleg latinul? Úgy könnyebb lenne rákeresni...

    Pl. itt

    http://www.newgarden.hu/?vpath=aktualitasok/tippek_otlet ek/data/ic_tippek_otletek/40/

    írják egyik-másikról, hogy ehető. De hogy a tiéd vajon ilyen e....?

    előzmény:
    Fenjal (1)
    2007-08-22  16:45
  11. 2007. augusztus 22. 17:012.

    Szia!

    Bár nem tudok egyértelműen a kérdésedre válaszolni, én a helyedben megkóstolnám, ha többre nem is, csak egy falatnyit. Szerintem annyitól nem lehet bajod, de legalább tudni fogod, hogy milyen. Aztán, ha pár óra múlva sincs semilyen "mellékhatása", akkor OK.

    Egyébként nagyon guszta tényleg! 

    Judy

    előzmény:
    Fenjal (1)
    2007-08-22  16:45

Címlap

top