Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Postaláda

tamtamtam
Létrehozva: 2007. augusztus 23. 12:46
Olvasgatok itt mindenfélét, valaki azt írja, hogy kapott egy fizetési felszólítást sima levélben, vannak, akik azt tanácsolják neki, hogy ne fizessen, mert csak azt a levelet kell komolyan venni, ami tértivevényesen érkezett, stb.

Ennek kapcsán azon töröm a fejem, hogy egyáltalán köteles egy lakás tulajdonosa/lakója postaládával rendelkezni? Mi van, ha egyszerűen nincs neki, legalábbis átmenetileg, mondjuk néhány héten vagy hónapon keresztül? Ami volt, azt feltörték, elromlott a zár rajta, és mondjuk nem akarja megjavíttatni, vagy nincs rá pénze, stb., az indok szabadon választható.

Tehát mi van, ha nincs postaládája, és olyan levele érkezik, amit nem az ő érdeke elolvasni, hanem a feladó érdeke, hogy elolvassa a címzett? Akkor a feladó nyilván tértivevényesen adta fel, rendben. Jön a postás, a címzett nincs otthon, hogy átvegye, ezért a postás be akar dobni egy értesítést arról, hogy mikor és hol vehető át a küldemény. Na jó, de hova dobja be ezt a cetlit, ha nincs postaláda? Mondjuk a bejárati ajtón sincs olyan kis levélbedobó nyílás. Vagy mondjuk egy olyan sokemeletes társasházban lakik az illető, ahol a kapun még csak-csak bejut a postás, viszont a 8. emeleten levő folyosót lezáró ajtón vagy rácson már nem. És mondjuk a szomszédok sincsenek otthon, akikhez talán becsengethetne, hogy legyenek szívesek átadni a cetlit az illetőnek, ha találkoznak vele (bár nem tudom, hogy ilyet megtehetne-e). És maga ez a kis cetli különben sem egy olyan nagyon hivatalos valami, mint maga a tértivevényes levél, nem igaz? Tehát ha meg is kapja a címzett a szomszédoktól, akkor is dönthet úgy, hogy nem megy el a postára a levélért, hiszen sejti, hogy neki ebből csak kára fog származni.

Szóval azt szeretném megtudni, hogy köteles-e mindenki postaládát fenntartani, vagy levélbedobó nyílást szereltetni a bejárati ajtóra, vagy más módon lehetővé tenni, hogy a postás legalább egy ilyen cetlit ott tudjon hagyni neki, vagy nem?

Ha igen, akkor hol van ez előírva?

Ha meg nem, akkor innentől kezdve nincs is semmilyen lehetősége egy akármilyen cégnek, vagy akár állami hivatalnak arra, hogy postai úton fizetésre kötelezzen akárkit? Vagy hogy van ez?
  1. Torolt_felhasznalo_745615
    Torolt_felhasznalo_745615
    2007. augusztus 23. 13:3626.

    Vagy belehajítják az ajánlott levelet csak úgy és kész.....

    Legalábbis nálunk rendszeresen előfordul az is

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820099 (19)
    2007-08-23  13:24
  2. Torolt_felhasznalo_745615
    Torolt_felhasznalo_745615
    2007. augusztus 23. 13:3525.

    Sziasztok

    Érdekes dolog a postás... Én kimondottan nem kedvelem vagy fél éve a mienket, mert rendszeresen odaadja egy olyan szomszédnak az ajánlott cuccaim, vagy az "ajándékaimat", akit nem szeretek, és aki ha úgy gondolja, nem is hozza át, csak 1-2 hét múlva.

    Többször szóltam a postásnak, hogy ne adja már oda, ha nincs itthon senki, akkor vigye vissza, hagyjon cetlit, majd érte megyek.

    legközelebb megint ott volt a cuccom...

    Előfizettem egy újságra, mert csokit adtak hozzá, + úgyis megvettem minden héten, és szerettem volna azt a díszdobozos csokit.... Vártam, vártam, vártam.... Eltelt vagy 2 hét, hát hozta a szomszéd, hogy ja, beadta neki a postás vagy egy hete, csak elfelejtette....

    Bele se gondolok, mi lehet a szomszédnál, ami esetleg az enyém....

    De gyakran előfordul, hogy olyan levelek kallódnak a postaládák tetején, ami olyan címzettnek jött, aki kb. 10 éve költözött el.

    Egy telefonszámlámat pedig 4 lépcsőházzal arrébb találtam meg.

    Gyanús volt, hogy nem jön a számla, + a postaláda tetején egyre gyűltek a nem ebbe a lépcsőházba szóló levelek, volt már vagy 10 mindenféle névre és házszámra szóló számla, megfogtam az összeset, és postást hátszottam, és amíg kézbesítettem, megtaláltam a sajátomat is......

    Szóval tényleg kiakasztó, hogy az ember soha nem tudja, mit nem kap meg. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. Torolt_felhasznalo_820099
    Torolt_felhasznalo_820099
    2007. augusztus 23. 13:3424.

     

    http://www.magyarorszag.hu/allampolgar/ugyek/szerzpe r/polgper/idezeskezb20060627.html/ugyleirasjogi

    A kézbesítési vélelem megdöntése

    A kézbesítési vélelem megdöntésére irányuló kérelem arra hivatkozással terjeszthető elő, hogy a kérelmező a hivatalos iratot önhibáján kívüli okból nem vehette át, mivel

    a kézbesítés a hivatalos iratok kézbesítésére vonatkozó jogszabályok megsértésével történt meg, vagy más okból nem volt szabályszerű - erre akár természetes személy, akár jogi személy hivatkozhat -, vagy az iratot más, az a) pontban nem említett okból nem volt módja átvenni (pl. azért, mert a kézbesítésről önhibáján kívül nem szerzett tudomást) - erre csak természetes személy (a fél vagy az eljárásban részt vevő egyéb érdekelt) hivatkozhat

    A kérelemben elő kell adni azokat a tényeket, illetve körülményeket, amelyek a kézbesítés szabálytalanságát igazolják vagy a kérelmező részéről az önhiba hiányát valószínűsítik. Ha a kérelmet elkésetten terjesztették elő, azt érdemi vizsgálat nélkül el kell utasítani. A kérelem tárgyában az a bíróság határoz, amelynek eljárása alatt a kézbesítés történt. A kérelem elbírálása előtt a bíróság a kérelmezőt, illetve a feleket meghallgathatja.

    előzmény:
    botagi (20)
    2007-08-23  13:30
  4. 2007. augusztus 23. 13:3123.

    Szia!

    A kérdésedre a válaszom:

    79/2004. (IV. 19.) Korm. rendelet a postai szolgáltatások ellátásáról és minőségi követelményeiről

    15. § (1) A levélszekrényt a címzettnek vagy megbízottjának

    a) kertes ház esetén a telek - cím szerinti - bejáratánál,

    b) többlakásos épület, továbbá irodaház, üzletház és egyéb hasonló jellegű intézmény esetén az épület bejárata közelében, egy csoportban, de címhelyenként külön-külön (a továbbiakban: csoportos levélszekrény),

    c) lakópark, ipari park, gyártelep esetén a telek bejáratánál (a portaszolgálatnál),

    d) egyéb esetben a címhely ajtaján

    kell felszerelni úgy, hogy a postai szolgáltató (a kézbesítő) ahhoz biztonságosan hozzáférhessen.

     

    (2) Az (1) bekezdés b)-c) pontjaiban meghatározott esetekben a levélszekrényeket névvel, emelet-, ajtószám, illetve lakásszám megjelöléssel kell ellátni.

    (3) Az (1)-(2) bekezdésben foglaltaknak megfelelően elhelyezett és megjelölt levélszekrény hiánya - a felszólítás alkalmazásának a (4) bekezdésben foglalt esetét kivéve - nem mentesíti a postai szolgáltatót az alól, hogy a szolgáltatási szerződésben vállalt kötelezettségének a teljesítését személyes kézbesítéssel megkísérelje. Ennek sikertelensége esetén a küldemény - a megfelelő levélszekrény hiánya miatt

    előzmény:
    tamtamtam (1)
    2007-08-23  12:46
  5. 2007. augusztus 23. 13:3122.
    sajnos.. nemrég járt úgy az öcsém, hogy a barátnőjének adott fel 2 - igen sok munkával bíró - levelet a héten, de nem szólt, mint máskor, mert meglepetésnek szánta. a barátnője azonban nem tett említést a levélről, tesónak kezdett gyanússá válni. Kiderült, hogy pont azon a héten egy új postás állt be, és mivel még nem volt ismerős a környéken - kicsit nehéz megtalálni a házat - visszavitte a központba mindkét levelet. Az öcsém telefonált az adott település postájára, ahol azt mondták, hogyhát igen, volt is két olyan levél, de ezeket 5 nap után megsemmisítik..
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820099 (19)
    2007-08-23  13:24
  6. n1
    n1
    2007. augusztus 23. 13:3121.

    kedves mindenki!!nem szeretnék senkivel vitatkozni amit írtam nem azért írtam,hogy kételkedjetek és rázzátok a fejeteket,hogy na persze....nem vádlott voltam hanem egy sima kis  tanúcska semmi gyilok vagy ilyesmi!!Miért ne vettem volna át vagy mentem volna el stb????akkoriban gondoltam arra is,hogy felkeresek egy újságot,hogy elmeséljem mi történt de nem tettem beletörődtem,hogy velem,velünk kisemberekkel mindent meg lehet tenni és örültem,hogy nem lett nagyobb baj!!!

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. 2007. augusztus 23. 13:3020.

    Ez pontosan így működik ahogy írod.

    De a posta mivel bizonyítja, hogy ő dobott be értesítőt? És hogy azt jó helyre dobta?

    Nehéz dolgok ezek.

    A címzett nyilván azt mondja, hogy ő nem kapott semmiféle értesítést, a postás meg feljegyzi hogy otthagyott egy cetlit.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820099 (19)
    2007-08-23  13:24
  8. Torolt_felhasznalo_820099
    Torolt_felhasznalo_820099
    2007. augusztus 23. 13:2419.
    A simán feladott levelekért a posta nem vállal felelősséget mert nem bizonyítható a feladás és a meg nem érkezés ténye.
    Ajánlott leveleknél először megkísérlik kézbesíteni, ha nincs otthon a címzett, akkor értesítőt dobnak be, X nap múlva megint megpróbálják kézbesíteni, ha megint nincs otthon akkor bedobják a másodszori értesítőt. Ha ezek után sem keresi a címzett akkor visszaküldik "nem kereste" jelzéssel. 
    előzmény:
    botagi (12)
    2007-08-23  13:14
  9. 2007. augusztus 23. 13:2418.

    Így van. Vagy megkapod, vagy nem.

    A postások azért a pénzért amit kapnak - már bocsánat- de hót szarnak rá hogy te megkapod e a leveledet vagy sem. Persze tisztelet a kivételnek...

    előzmény:
    n1 (14)
    2007-08-23  13:18
  10. Torolt_felhasznalo_539111
    Torolt_felhasznalo_539111
    2007. augusztus 23. 13:2317.

    79/2004. (IV. 19.) Korm. rendelet 2. számú melléklete

    ezen belül levélszekrénybe való kézbesítés

    előzmény:
    tamtamtam (1)
    2007-08-23  12:46
  11. n1
    n1
    2007. augusztus 23. 13:2316.
    Mint írtam költöztünk akkoriban vagy legalábbis gondolom,hogy akkor jöhetett az első levélke!tehát innentől elkezdve átvehette egy volt "jó"szomszéd vagy a postás elhagyta vagy megette egy oroszlán a postással együtt.....nem tudom,a lényeg,hogy átvettnek tekintették.!!azóta pedig azt is megtudtam,hogy a külömböző behajtó cégek azért nem küldik úgy a levélkéiket,hogy azt át kelljen venni mert így aláírás nélkül is átvettnek tekinthető!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820099 (13)
    2007-08-23  13:18
  12. 2007. augusztus 23. 13:2315.

    Amennyire én tudom ilyen idézést csak ajánlott-tértivel lehet kiküldeni és általában az ember bejelentett lakcímére küldik.

    Ha nem ott laksz, és nem jelentetted be hivatalosan a tartózkodási helyet akkor lehet hogy kimegy 3x a tértivevény és kézbesítettnek tekintik??? Na ezt én sem vágom.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820099 (13)
    2007-08-23  13:18
  13. n1
    n1
    2007. augusztus 23. 13:1814.
    pontosan,vagy pl ha költözés van és a postás odaadja a házban másnak vagy bedobja máshoz akkor mi van??vagy megkapod vagy nem.....
    előzmény:
    botagi (12)
    2007-08-23  13:14
  14. Torolt_felhasznalo_820099
    Torolt_felhasznalo_820099
    2007. augusztus 23. 13:1813.
    Hogy hogy nem kell bizonyítani? Ezt nem értem....
    Egyszer mi is kaptunk egy ilyen tanu-beidézést ajánlott-tértivevényesen!
    előzmény:
    n1 (8)
    2007-08-23  13:11
  15. 2007. augusztus 23. 13:1412.

    A postás - ha van ott postaláda, ha nincs - úgyis azt fogja a központban leadni, hogy értesítést hagyott a helyszínen.

    Innentől kezdve senkit nem érdekel, hogy mi az igazság. Ha a küldő cég kér egy igazolást a postától, hogy mi történt a levéllel, kiadnak egyet, hogy ők bizony mindent megtettek a kézbesítés érdekében, de a címzett nem ment érte...

    előzmény:
    tamtamtam (5)
    2007-08-23  13:09
  16. Torolt_felhasznalo_820099
    Torolt_felhasznalo_820099
    2007. augusztus 23. 13:1411.
    Igen, ezt a háromszori tértivevényes-ajánlott küldést én is hallottam. Viszont, ha valaki elköltözik, akkor ez szerintem nem érvényes, mert akkor "a címzett ismeretlen" jelöléssel visszamegy, ha meg nem keresi akkor a "címzett nem kereste" jelöléssel megy vissza.
    Nem tudom, hogy lehet e a postán olyan átirányítást kérni, hogy bizonyos leveleket küldjenek csak tovább. De szerintem nem.
    előzmény:
    tamtamtam (5)
    2007-08-23  13:09
  17. n1
    n1
    2007. augusztus 23. 13:1310.
    sok-sok kérdésem lett volna és volt is nekem is de sajnos ilyen világban élünk!!!!Rendesen lelkibeteg voltam utánna!
    előzmény:
    tamtamtam (7)
    2007-08-23  13:11
  18. 2007. augusztus 23. 13:129.
    "Ha nem ajánlottan küldenek felszólítást, akkor......"

    Azt akartad írni, hogy ha ajánlottan küldenek, igaz? De hát az ajánlott kevés, az nem bizonyítja, hogy a címzett át is vette, csak a tértivevényes.
    előzmény:
    n1 (4)
    2007-08-23  13:06
  19. n1
    n1
    2007. augusztus 23. 13:118.
    Pontosan ezzel kezdtem az előbb!!NEM KELL BIZONYÍTANIA!! Ha nem ajánlottan jön mindenképpen úgy veszik,hogy átvetted!!!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820099 (6)
    2007-08-23  13:10
  20. 2007. augusztus 23. 13:117.


    De hát hol van az előírva, hogy legyen postaládám??? Ha meg sehol, akkor ez hogy lehet???
    előzmény:
    n1 (4)
    2007-08-23  13:06
  21. Torolt_felhasznalo_820099
    Torolt_felhasznalo_820099
    2007. augusztus 23. 13:106.

    "mivel költöztünk így a levél nem ért el"

     

    és a feladó hogy bizonyította, hogy kiküldte neked a levelet?

    előzmény:
    n1 (4)
    2007-08-23  13:06
  22. 2007. augusztus 23. 13:095.
    Persze, de ha nem a lakás lakójának érdeke, hogy bizonyos leveleket megkapjon, akkor...?
    Mondjuk valahol lakik, oda irányítja a számára fontos leveleket, a többit meg egy másik lakás címére, ahol nincs postaláda.

    Lehet, hogy botaginak van igaza, ez ésszerű magyarázat lenne.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820099 (3)
    2007-08-23  13:05
  23. n1
    n1
    2007. augusztus 23. 13:064.

    ha nem ajánlottan küldenek felszólítást akkor azt mindenképpen úgy tekintik mintha megkaptad volna,még akkor is ha esetleg tényleg nem kapod meg v.milyen okból(költözés stb.)akkor is ha a postás nem talál és v.hogyan a levél a szemétben köt ki!!

    Tehát ha tartozol valakiknek akkor ők felszólítottak te nem fizetsz az adósság pedig csak halmozódik majd elér egy olyan összeget amiért már törvényesen felelősségre vonhatnak!szar,de ez így van.

    én egyszer majdnem nagyon ráfáztam költözés miatt:mennem kellett volna tárgyalásra mint TANU de mivel költöztünk így a levél nem ért el!aztán egyszercsak jött egy kedves levél.hogy VONULJAK BE ide és ide 2 NAP múlva jelenjek meg reggel 9-kor!

    Háááát gondolhatod!telefonálgattam majd irány a bíróság ahol kifizettem 30 000 ft-ot így nem ÜLTETTEK LE!!

    Azóta is sirhatnékom van ahányszor ez eszembe jut

    És mi van akkor ha ez a "kedves"levél sem talál meg??

    Valahol valamikor igazoltatnak v.miért vagy elkérik a jogsim és aztán bilincsbe vernek és elvisznek a két gyermekem mellől????

     

    előzmény:
    tamtamtam (1)
    2007-08-23  12:46
  24. Torolt_felhasznalo_820099
    Torolt_felhasznalo_820099
    2007. augusztus 23. 13:053.
    Pontos választ nem tudok adni, de nyilván mindenki kap számlákat, ami indokolttá teszi, hogy minél hamarabb megoldja, hogy a levélláda-levélbedobó nyílás problémát. Addig is lehet szólni a postán, hogy XY ... címre érkező leveleit ne kézbesítsék ki, hanem fogják vissza a postán és ő elmegy érte és ott átveszi (gondolom pénzbe ez kerül). Vagy lehet bérelni postafiókot is.
    előzmény:
    tamtamtam (1)
    2007-08-23  12:46
  25. 2007. augusztus 23. 13:012.

    Én úgy tudom, hogy ha pl. fizetési felszólítást küld egy cég, és háromszor kiküldi tértivevénnyel - hiába érkezik vissza hogy nem lett kézbesítve - azzal már mehetnek bíróságra követelni ami nekik jár.

    Na ezt most elég kuszán fogalmaztam meg, de remélem érthető.

    előzmény:
    tamtamtam (1)
    2007-08-23  12:46

Címlap

top