Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Pulikutya tulajdonságai

petrusovszky
Létrehozva: 2008. július 28. 17:02

Sziasztok!

 

Pulikutyához értő emberek hozzzászólásait várom.

3 kisgyermekem van, és most elgondolkodtunk egy kiskutya vásárlásán.A puli került szóba.Utánaolvastam a neten a tulajdonságainak,de elég sok ellentmondó információ van az oldalakon. Ismerősöktől hallottunk a természetéről  rosszat pl. idegenekkel barátságtalan, kezelhetetlen...stb..

Saját tapasztalatokat várnék..Érdemes kisgyerekek mellé,viszonylag kicsi kertbe választani ezt a fajtát?

A válaszokat előre is köszönöm! 

  1. 2008. július 29. 19:5976.
    Hat hetesen került hozzánk 3 éve tavasszal, gondolom akkor nem szokott hozzá a házhoz, nálunk meg nem volt aki megmutassa neki.Habár a férjem mint falkavezér megmutatta neki, de hát ő nem fért be a kisházba.Érdekes egyébként, ha esik az eső akkor ő tuti kinn ázik, mert be nem jönne a teraszra.Úgy tünik, szereti ha ázik.A lakásba csak vihar esetén jöhet be és szilveszterkor.Dörgés villámlás esetére kibéreli az előszobában az asztal alatti helyet. Olyan helyre egyébként nem való, ahol a szomszédokat idegesíti az ugatás, mert ő minden elhaladót megugat.Sőt ha előmerészkedik a süni, akkor képes egész éjjel ugatni.
    előzmény:
    redabinda (72)
    2008-07-29  19:07
  2. 2008. július 29. 19:5275.

    ezek a nők!

    Én nem nyírom az Ebet, mert lassan nő a szőre. Nyáron melege van, de télen - ami jóval többet tart, elengedhetetlen a bunda, imádja is a -20-30 fokokat... Én már nem annyira, de legalább valaki a családból örül a télnek :)). 

    előzmény:
    Villő (62)
    2008-07-29  12:49
  3. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2008. július 29. 19:4274.

    Szia!

     

    Mi egy kan pulikutya gazdijai vagyunk immár 10. éve.

    Én sajnos csak lebeszélni tudlak róla, sajnos egyáltalán nincsenek jó tapasztalatink. De ahhoz, hogy megértsd, mi miért nem jártunk jól, el kell mondjam, hogy kb. 4 hónaposan elütötte egy autó, a lábacskája széttört, komoly műtétje volt, mi pedig attól tartunk, hogy a feje is beütődhetett sajnos.

    Mi egész pici kora óta próbáltuk nevelni, játszani vele, törődni, de sajnos szinte nulla sikerrel (pedig a mi pulink is iszonyú intelligens, mi pedig igen következetesek voltunk vele)

    Egyáltalán nem egy barátságos kutya, évek óta senki sem meri simogatni a kutyát, mert nagyon hamar elkezd morogni, vicsorogni és odakap...

    Nagyon féltékeny típus, ha a szomszéddal akarunk beszélgetni a kertben, ő ordít,akár 20 órán át is képes lenne az éles hangjával visítani.

    A legfurcsább benne az, hogy van egy óriási kertünk, amiben el-elvan, de a legjobban akkor érzi magát, ha teljesen a közelünkben lehet. Ezért 1-2 évesen beerőszakolta magát az előszobánkba; próbáltuk megszidni érte, mindenféle módszert alkalmaztunk és semmi sem használt.Hozzáteszem, nem mi akartuk hogy legyen bent az előszobában, mi sohasem engedtük be a kutyát magunktól!!! (pláne mert nagyon büdi kutya)

    Most a nap nagy részében az elődszobában van, csak akkor van csöndben. Ha kiengedjük pisilni, akkor rá 5 percre ordít, hogy engedjük be! Ha ki van nyitva az ajtó de ő bent van, ordít hogy zárjuk rá az ajtót!

     

    Állatorvoshoz vinni kész tortúra, hiszen azonnal megérzi ha ráadjuk a pórázt és valahova el akarjuk vinni. Morog, vicsorog ilyenkor...

    A szőrét évente egyszer (nyáron) levágatjuk, ez nagyon élvezi,szereti, a nagy szőrben iszonyúan szokott szenvedni és ápolni kézzel nem tudjuk, mert alig engedi hogy hozzáérjünk...

     

    Na nem szeretnék minden ilyen sztorit elmesélni, a lényeg, hogy iszonyú nehéz vele.

    Lehet, hogy a baleset okozta a furcsa viselkedését, lehet, hogy nem, mindenesetre nem barátságos, senkivel sem jön ki jól, gyerekekkel sem (ugrál, terel, csipked hátulról ha éppen jobb kedve van)

     

    Azért gondold meg, mert egy pulit nevelni tényleg olyan mint plusz egy gyereket, rengeteg törődést igényel.

     

    De ha mégis a puli mellett döntesz, remélem, hogy aranyos pulit fogtok ki és sok örömetek lesz benne!!

     

    u.i. hozzánk kétszer is betörtek amikor megvolt a pulink már - valószínű lekenyerezték és simán bementek a betörők.

    előzmény:
    petrusovszky (1)
    2008-07-28  17:02
  4. 2008. július 29. 19:3573.
    A nagyobb felületet tapasztalat alapján tanusíthatom :))).
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_189678 (59)
    2008-07-29  10:17
  5. 2008. július 29. 19:0772.

    Már megint én beszélek, bocs!de annyira örülök, hogy nem csak én imádom ezeket a kutyusokat!

    Szóval az én pulim amig pici volt - az előbb ecseteltem hogy kenelben volt -azt sem tudta mi az hogy ház. Ő is kinnt aludt az udvaron, és legalább 2 évünkbe telt amíg bemerészkedett az ő kutyaházában. Igaz, hogy volt mellette egy kan puli is - és az ő példáját követve - mert bemerészkedni a házába. Most meg ki sem lehetne robbantani belőle.

    De emlékszem mi is szenvedtünk, mert nyáron az esőben is kinnt volt, télen a legnagyobb hókupac tetejét aludt, de beteg soha nem volt!

    Úgyhogy csak türelem! 

    előzmény:
    Villő (70)
    2008-07-29  18:56
  6. 2008. július 29. 19:0471.
    A hidegvizes lábfürdő is jó ötlet!
    előzmény:
    komondorka (68)
    2008-07-29  18:38
  7. 2008. július 29. 18:5670.
    Többen írtátok, hogy kutyaházban "lakik" a kutya.A mienk egyszerűen nem hajlandó belemenni. A férjem kibélelte polifoammal, azért bement, hogy letépkedje, de slussz. Négykézlábra ereszkedve megmutattuk neki, hova kéne menni, begyömöszöltük a házába, de semmi erdmény. Jó időben a küszöbön, vagy a kerti garnitúrán alszik, télen pedig a padláson a kémény mellé vackolja be magát. Viszont le kellett bontani a régi padlásfeljárót, és az újon biztos nem tud felmenni.Mi lesz vele télen? Minden kutya házban alszik?
    előzmény:
    petrusovszky (1)
    2008-07-28  17:02
  8. 2008. július 29. 18:5369.

    Nálunk sokszor volt vegyesen puli és komondor, úgy szoktuk mondani a puli jelez, a komondor megy igazoltatni.

    Ez nagyon jó és így is van .

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_189678 (57)
    2008-07-29  10:07
  9. 2008. július 29. 18:3868.

    Szokni szokták, de ugyanúgy nem kell(ene), mint a pulit :)

    Mi fürdetjük nyáron, ahányszor csak lehet (patak, folyó), amikor meg nem, akkor ugyanazt szoktam vele csinálni, mint Te az ebekkel :). Ami még segít, az a hideg vizes lábfürdő. 

    előzmény:
    redabinda (56)
    2008-07-29  08:18
  10. 2008. július 29. 18:2667.

    Szerintem minden pulis órákat tudna sztorizni, hiszen ők külön egyéniségek, és természetesen teljes jogú családtagok.

     

    Az én kis pulim is a macskával egy kisházban alszik, egy tányérból esznek, szóval jól megvannak. De idegen macska a mi udvarunkban nem volt!

     

    Az autózás nálunk viszont katasztrófa, a nyakörvvel együtt. Ugyanis a pulika már 5-6 hónapos volt amikor hozzánk került, addig egy kenelben volt, több pulival és komondorral, és ő volt a legkisebb. Tehát teljesen el volt nyomva, mindenkitől félt, ő jutott utoljára ételhez, nagyon félénk volt.

    Miután hozzánk került, még nagyon hosszú ideig, mondhatom hogy 1-2 évig kúszva közelítette meg a tányérját, nem hitte el, hogy az a kaja amit odatettünk, az mind az övé.

    Nyakörv soha nem volt rajt, és soha nem is tudta megszokni, mivel mindig szabadon volt az udvarban.

    Amikor először rátettem, természetesen lefeküdt, akár meg is fojthattam volna, nem tudta, hogy miért van rajt, húzatta magát, nem állt fel.

    Sajnos ez a mai napig így van, egyszerűen nem tudja elviselni. Mihely meglátja, már hasal is le, és nem mozdul.

    Képzed el hogy megyünk mi kozmetikába, vagy állatorvoshoz.

    Természetesen az ölemben cipelem ezt a dagadtat, nem is néznek hülyének az emberek, de képtelen vagyok felállásra bírni. Az autóba nem száll be, oda is ölbe teszem be, meg sem mozdul, szinte még levegőt sem vesz.

     

    De akkor sem adnám, a világ minden kincséért sem. Miatta nem megyünk vissza városba lakni, lehet hogy már nem bírna megszokni más helyet, stb. stb.

    Bocs, hogy ilyen hosszú voltam, de úgy kikívánkozott belőlem!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_189678 (66)
    2008-07-29  16:08
  11. Torolt_felhasznalo_189678
    Torolt_felhasznalo_189678
    2008. július 29. 16:0866.

    Ismerős

    Annyira jókedvűek, energiabombák.

    Nekünk, mikor hazaértünk, elmondták az egész nap történt eseményeket, még azt is hogy mikor repült át egy szúnyog az udvaron

    Az egyik szuka kutyánk, mint afféle nő, sokszor a kan előtt állva dumált neki. Az megadóan tűrte, mi kevésbé viseltük jól

     

    Sőt az egyik imádott autókázni. Egy csoda volt kiállni az udvarból, be kellett tenni közben az autóba, féltünk hogy elütjük.

    A másik örökbefogadott egy cicát. Hurcolta, magával. Míg kicsi volt a kutya rendben volt, a cica a két hátsó lábán trappolt megadóan, de mikor nagy lety Kutya úr, bicajozott a levegőbe a lába.

     

    Jaj, mennyi sztorit tudnék mesélni.... De gondolom többen vagytok így

    előzmény:
    Villő (64)
    2008-07-29  13:04
  12. Torolt_felhasznalo_189678
    Torolt_felhasznalo_189678
    2008. július 29. 16:0365.

    A hideg rázott ahogy olvastam utolsó soraid, tudom jól cselekedtél, átéltem hasonlót. Nem könnyű döntés, mert önző módon nem akarjuk elengedni őket.

     

    Igen, tudta mit csinál, a vonaltól kb 3 méterre autóút volt, veszélyes. Pedig erre senki nem tanította őket, egymástól tanulva tette mind! Iszonyú okosak édesek, jaj de jó lenne ha most is lehetne mellettem egy. Mert MELLETTÜNK vannak nem egyszerűen vannak .

    előzmény:
    redabinda (60)
    2008-07-29  10:39
  13. 2008. július 29. 13:0464.
    Nálunk is három gyerek mellett van a PULI. Amikor a kicsi megszületett, már megvolt a kutya. A kisfiam állandóan húzkodni akarta a szőrét, a kutya meg tűrte.Persze nem akartam, hogy a gyerek állandóan csupa kutyaszőr legyen, így egyszer-kétszer rászóltam a kutyára, hogy ne menjen a közelébe. Döbbenetesen tartotta magát hozzá, tiszta röhej volt, hogy a totyogós baba követte a kutyát az meg csak lustán mindig arrébb ment, mert nem kerülhet a gyerek közelébe. Nagyon okos. Azt nem bírja elviselni, ha a gyerekek összeverekednek az udvaron azonnal odamegy és addig ugat,amíg rend nem lesz. Nekünk az udvarunk kb 500nm. Ez szerintem egy kicsit kicsi a kutyának, rendszeresen el kell vele járni sétálni. Ha megyek ki, ott áll a kapuban, mondom: Marad,  akkor szegényke szomorúan tekintget kifele, ha Kérdezem:Jössz? akkor úgy ugrik ki,mintha puskából lőnék ki, és úgy "cihog"mintha az utca összes kutyájának el akarná mondani, hogy ő is jön sétálni. Nagyon örülök, hogy ő a mi kutyánk, szépen beilleszkedett a családunkba.
    előzmény:
    petrusovszky (1)
    2008-07-28  17:02
  14. 2008. július 29. 12:5963.
    Teljesen igazad van
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_211536 (61)
    2008-07-29  11:02
  15. 2008. július 29. 12:4962.

    Egészséges a kutya. Amikor kihívtam az állatorvost (nem a szőre miatt) azt mondta, hogy nyugodtan lenyírhatom a szőrét még jobban mint amennyire volt, mert sokkal jobban érzi magát a kutya. És tényleg nagyon örül ha nyíratkozunk. Egyébként nem bír fél percet nyugton lenni, de ha leülünk fodrászolni, akkor úgy tűri, már tudja, hogy sokkal jobb lesz.

    Múltkor nagyon megnyírtam, hazajött a "gazda" és látványosan mutogatta neki magát, hogy milyen szép lett. Nemhiába: Nő 

    előzmény:
    komondorka (50)
    2008-07-28  22:08
  16. Torolt_felhasznalo_211536
    Torolt_felhasznalo_211536
    2008. július 29. 11:0261.
    A puli normál körülmények között a pusztában él és csak a szőre védi a tűző naptól és a jégesőtől is.. a szeme előtt lévő sűrű bozont pl. a napszemüvege... Talán az egyetlen kutya akit nem kell tanítani... a génjeiben van a pásztortudomány és a jólnevelt fegyelmezettség is... de nagy térre és korlátlan szabadságra van szüksége... állatszerető ember pulit nem tart lakásban csak szabadban nagy kertes házban ...de még onnan is el kell vinni "sétálni" hogy futhasson a szabad mezőn ...
    előzmény:
    redabinda (48)
    2008-07-28  20:42
  17. 2008. július 29. 10:3960.

    teljesen igaz amit írsz, szerintem minden PULI imádja a gyereket, óvja, védi őket. A PULI tudja, hogy mit miért tesz. Ha nem engedett annak idején a vonalon túl, annak is bizonyára megvolt az oka.

    Rendkívül okos kutyák, egyébként ez a szemükből is látszik.

     

    A mi egyik pulinkat - előbbi hozzászólásaim között van róluk kép - a feketét tavaly el kellett altatni 13 és fél éves korában, mert rákos lett, és mielőtt komoly fájdalmai lettek volna, meg kellett tennünk!

     

    Ne tudd meg, ott voltam mellette amikor megkapta az injekciókat, végig a szemét néztem, - most is folyik a könnyem ahogy írom ezeket a sorokat- és amikor már elbódult, esküszöm a szeme kifehéredett, láttam amikor elment, de nem megvetés, hanem hála volt a szemében, hogy megszabadítottuk a fájdalmaktól.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_189678 (59)
    2008-07-29  10:17
  18. Torolt_felhasznalo_189678
    Torolt_felhasznalo_189678
    2008. július 29. 10:1759.

    Komondor és puli szőrének rendbetartása ugyanolyan műveleteket kíván, csak persze a komondoré nagyobb felületen .

     

    Mi mindkét fajtát tenyésztettük, ezért nőttem fel ezzel a két fajtával.

    A szomszédban számos, velünk korú gyermek élt, s ők voltak a 'bébiszittereink'. A szomszédok kinéztek, ok itt vannak a kutyusok mehet ki a gyerek .

    Egyik kutyánknak volt egy képzeletbeli vonala az út mellett, azt nem léphettük át, mert szerinte veszélyes volt, s finoman fellökött minket. Soha nem harapott, morgott volna ránk.

     

    De idegen be nem jöhetett s kiséret nélkül ki sem! De végül is az a dolga hogy vigyázzon ránk, nem?

    előzmény:
    redabinda (56)
    2008-07-29  08:18
  19. Torolt_felhasznalo_189678
    Torolt_felhasznalo_189678
    2008. július 29. 10:1158.

    Érdekes, nálunk is A Pulik többsége félt a vihartól. Az egyik így is pusztult el. Nem voltunk otthon, jött a vihar s a mai napig rejtély hogyan szökött ki s elütötte egy autó.

     

    Egyetértek aki azt mondja nem kutya  PULI csupa nagybetűvel!!

    előzmény:
    redabinda (26)
    2008-07-28  18:36
  20. Torolt_felhasznalo_189678
    Torolt_felhasznalo_189678
    2008. július 29. 10:0757.

    Sziasztok!

     

    Én tulajdonképpen pulikkal nőttem fel, mint Maugli a farkasokkal

    Amint lesz családi házam tuti lesz benne helye egy pulinak. Szerintem a világ legértelmesebb kutyafajtája, amennyiben eleget foglalkoznak vele, de ez minden állattal így van. S ahogy ahány ember annyiféle, ez a kutyáknál is így van. Volt csendesebb s volt aki halálra rémült a vihartól. Az ugatásukból tudtam, hogy idegen, családtag vagy a postás érkezik. Teljes biztonságérzetet adtak!

    Nálunk sokszor volt vegyesen puli és komondor, úgy szoktuk mondani a puli jelez, a komondor megy igazoltatni.

    Nagyon nagy a mozgásigénye és 'csahos, hangos' kutyák, csak kertes házban ajánlott!!!!

    A gyerekekkel jól kijön, de tudni kell a gyereket is nevelni, hogy ő is egy élőlény s nem csak a kutyát hogy mindent eltűrjön.

    Én  bárkinek csak ajánlani tudom, de hangsúlyozottan     KERTES HÁZBA!!!!

    S ami a legfontosabb, egy állat nem egy hónapra szól, hanem 10 - évre. Egyik kedvenc kan pulikutyánk 17évesen hagyott itt minket.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. 2008. július 29. 08:1856.

    Szia, sajnos komondor ügyben nem vagyok kompetens, bár ismerem őket, de a tartásukról nem tudok semmit.

    Tényleg nem tudom, hogy a komondorokat szokták -e nyírni, nem hallottam róla semmit.

    Egyébként azzal teljes mértékben egyetértek amit írtál a szőr alatti befülledésről és sebesedésről, sajnos ez a puliknál is előfordul, de tényleg csak azoknál, akiket elhanyagolnak.

     

    Én még annyit szoktam velük csinálni, nyáron amikor nagy meleg van, hogy a virágspricnimmel jól lesprickelem őket, egészen szétnyitom a szőrét, hogy a bőrét érje a víz, a fejét, nyakát, és ezért nagyon hálás tud lenni. 

    előzmény:
    komondorka (49)
    2008-07-28  22:06
  22. 2008. július 29. 01:0155.
    Megfogsz két, a tövénél összetapadt tincset és széthúzod. Ezt a folyamatot legalább havonta egyszer el kell végezni, máskülönben egy lapozható kutyád lesz, kezelhetetlen szőrrel.
    előzmény:
    komondorka (54)
    2008-07-29  00:50
  23. 2008. július 29. 00:5054.
    Igen, széthuzigálni óvatosan. A nemezesedés a gyapjú összetapadását jelenti :).
    előzmény:
    petrusovszky (53)
    2008-07-29  00:11
  24. 2008. július 29. 00:1153.

    Hogyan kell tépkrdni?Széthúzgálni?Mi az a nemezesedés?

     

    előzmény:
    komondorka (52)
    2008-07-28  23:13
  25. 2008. július 28. 23:1352.
    Nem, az magától alakul ki, kb. egy éves korától kezd zsinórosodni a szőre, utána már csak arra kell vigyázni, hogy a szőr növésekor a tövénél ne nemezelődjön össze, ezért kell majd tépkedni. Ehhez viszont hozzá kell szoktatni, van olyan - ugyan komondoros - ismerősöm, aki ezt elmúlasztotta, most pedig nem tudja karbantartani a kutya szőrét, mert sír, ficánkol, harap. Pedig ezt muszáj és nem is fáj, ha jól csinálod.
    előzmény:
    petrusovszky (51)
    2008-07-28  23:00

Címlap

top