Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Pelus nélkül

Pepinka
Létrehozva: 2008. október 1. 12:01

Sziasztok!

 

Nemsokára megszületik a kisfiúnk. Hallottam és olvastam Igrid Bauer: Diaper free könyvét. Azokkal szeretnék tapasztalatot cserélni akik gyakorolják a babájukkal a pelenka nélküli életet illetve aki esetleg úgy mint én a babójánál ki szeretné próbálni, hogy is működik a dolog.

Üdv!

  1. Torolt_felhasznalo_615672
    Torolt_felhasznalo_615672
    2008. október 1. 21:50201.

    Nagyon furcsa dolgokat írsz!

     

    "A módszer két alappillére hogy a babák alvás közben nem pisilnek és az anyjukra sem. "

    Ezt hogy kell érteni? Az lenne az általános, hogy a babák éjszaka és az anyjukra nem pisilnek???? Akkor mindhárom gyerekem abnormális!

     

     

    "Ha elmegyünk valahová, ált. hordozom, így simán elvan pisi és pelus nélkül 2-3 órát"

     

    Attól van el pisi nélkül, hogy hordozod??? Ezt megint csak nem értem? Mi köze a kettőnek egymáshoz?

     

     

    " nem a pelusba szokik bele hanem a bilibe"

     

    Nem gondolnám, hogy egy három hetes baba tudatában van annak, hogy épp mibe szokik bele. Elengedi, ami jönni akar belőle, akár pelusba, akár bilibe, és ennyi. Se a záróizmai nem elég fejlettek a visszatartáshoz, se az idegrendszere ahhoz, hogy felfogja, amit érez, az milyen kapcsolatba hozható a pelussal, bilivel.

     

     

    "Úgy gondolom h a babáknak igényük van erre"

    Pontosan mire van igénye egy babának? A bilire????

    előzmény:
    TBrigi (200)
    2008-10-01  21:30
  2. 2008. október 1. 21:30200.

    Sziasztok, nincs időm most végigolvasni az összes hsz-t.

    A saját tapasztalataimat írom le:

     

    3 hetes volt Árven mikor elkeztük a pisiltetést, mi nem a jelfigyeléses, hanem az időzítéses módszert használjuk, vagyis reggel ébredés után pisil és utánna ha ébren van akkor 30-40 percenként. (Minden babánál megfigyelhető h gyakran pisilnek ha kibontják őket a pelusból reggelente.) A módszer két alappillére hogy a babák alvás közben nem pisilnek és az anyjukra sem. 

    Kakis pelenkánk már a 2. naptól nem volt és nincs azóta sem. Nappal bugyi van rajta, éjjel csak a hálózsák simán. No pelus

    Ha elmegyünk valahová, ált. hordozom, így simán elvan pisi és pelus nélkül 2-3 órát, de ha felkínálom neki a lehetőséget, akkor pisil. 

    Semmi extra nincs ebben, egyszerűen nem a pelusba szokik bele hanem a bilibe. Úgy gondolom h a babáknak igényük van erre, nem nagy dolog, csak a testüket kell segíteni.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. Torolt_felhasznalo_848822
    Torolt_felhasznalo_848822
    2008. október 1. 20:29199.

    figyelj, az elején én is azt gondoltam, hogy naiv vagy, majd kinövöd :) de az utóbbi néhány hozzászólásod után már nem vagyok biztos benne, hogy kinövöd. itt a többség nem "adja a nagyvárosi embert" hanem az, s (sajnos) a természethez tényleg nincs sok közünk. azért lakunk nagyvárosban :) 

     

    de a te ötletednek sincs sok köze a természethez (akár nagyvárosban él az anya-baba akár Indiában). szerinted a könyv irója miért találta ki ezt a módszert? ő nem nagyvárosi? elárulom: pénzt keres vele.

     

    értsd meg, nem arról van szó, hogy te leszel az az anya aki majd a gyereke összes rezdülését ismered és ettől a gyerek majd hú de boldog lesz! ez a módszer idomitás, nem a gyerek érdeke. a gyerek jól elvan a pelenkában, sőt. azért hordják ma sokkal tovább mint régen mert olyan kényelmes. az, hogy te, az anya (és nem a gyerek) ezt nem akarod, a TE döntésed. nem a gyerekedet helyezed előtérbe.

     

     

    előzmény:
    Pepinka (114)
    2008-10-01  15:03
  4. 2008. október 1. 20:14198.
    Látom, már van talán végszó, de azért leírom a gondolataimat még.

     

    Többször nekiveselkedtem, hogy érveket írjak, miért nem működhet ez a dolog, itt.

    De sajna, elszállt a netem, meg rájöttem, felesleges írnom, hisz a többiek már csaknem mindent leírtak.

    Ezen felül, amit minden gyakorló mama tud, sokszor felesleges a legokosabb gyereket is győzködni, jobb, ha maga jön rá dolgokra. Te is tapasztalni fogod, mennyire igaz ez!

     

    Felderített ez a topik, s ha elfogadsz tanácsot, nyomtasd ki, s legyen ez a babaalbumod kezdete!

    Aztán majd egyszer, sok-sok évvel később, amikor a gyerekeid/unokáid jönnek elő hasonló -bár kicsit más, mert az idő nem áll meg!- "korszakalkotó" ötletekkel, ne győzködd őket Te sem! Csak előhúzod ezt, hogy itt a bizonyíték, mert nincs új a Nap alatt!

    Ők nem hisznek majd Neked, de nemám!, hisz őskövületnek tartanak, bár remélhetőleg ezt hangosan nem adják a tudtodra!

     

    De Te már csak elnézően somolyogsz, mert tudni fogod!

    Azt, hogy mindannyian túlesünk ilyesféle ifjúkori bohó világmegváltáson.

    Ha nem olvastad volna, ajánlom Karinthytól a Tanítom a kisfiamat c. elbeszélést. A Tanár úr kérem-ben találod, itt, a neten is olvasható, rákereshetsz!

     

    Ezek jutottak eszembe, a topikot olvasva.

     

    Ha mégis megpróbálod a módszert -én nem tenném!- kíváncsiam várom a tapasztalataidat!

     

    Kívánom, hogy olyan nagyszerű mama legyél, mint amilyen okos vagy (ezt látom!), s mindig legyél nyitott az újra, sose veszítsd el a kísérletező kedvedet!

    Ez csak hasznodra válik majd a gyermeknevelésnél, még akkor is, ha néhány ötletre az élet rácáfol!

     

     

     

     

     

     

     

    előzmény:
    Pepinka (191)
    2008-10-01  17:15
  5. 2008. október 1. 19:59197.

    Megnézem!

    ------------------------------------------------ --------------------------------------

    És most búcsúzom, több hsz-em nem lesz. Ezt nézzétek el nekem, most így alakult. Aki akar persze diskurálhat a dologról.

    Mindekinek minden jót!

    előzmény:
    Edith7 (196)
    2008-10-01  18:46
  6. 2008. október 1. 18:46196.
    "

    Olyan nagy az isten állatkertje, hogy az a pár millió indiai, kínai és afrikai asszony (és még sok más náció asszonyai) így neveli fel a babáját, képzeld eldobható és bármilyen pelus nélkül. Igen nekik van idejük a babájukkal foglalkozni, mert viszik mindenhová magukkal. Ebből a szempontból szerencsésebb helyen élnek mint, mi "civilizált"-ak.

    És mint írtam én fel fogom öltöztetni, a könyv írója nem öltöztette az elején a babáját. A testük melegével melegítették mindig...."

    Pepinka hidd el, senki nem téged akart itt bántani, hanem magáról a módszerről mondtuk meg a véleményünket. Még azt se mondom, olvasd el még egyszer az enyémet, de amit ott felvetettem -meg mások is, pl a sétát- arra nem reagáltál. Ja, hogy India stb: először is mégegyszer: más az éghajlat, másodszor pedig: ez nem az őserdő, hogy a meztelen csecsemőt a meztelen testemhez szorítva hordjam magammal mindenfelé (az ösvényeken, földeken és nem mondjuk a konyhában! ami balesetveszélyes pl főzésnél...) Nem írtam, de láttam ilyen filmet, a nappaliban kakilóst is...ez nekem nem modern, hanem civilizálatlan, gusztustalan és nem hygiénikus.

    Fürdetés, meg melegítés: már írták és úgy is van, majd meglátod. Azért gondold át, milyen lenne ha nem fürdetnék meg a babát...fúú, másnapra de büdös lenne! Ne egy súrolásra gondolj, a magzatmáz rajta marad, arra szüksége van és felszívódik, mint egy krém.

    Egyébként meg elképzelni sem tudom, hogy a dolognak mi az értelme....? Megérteni a babát, kommunikálni vele? Hiszen azt fogod csinálni---egész nap! Szobatiszta ettől nem lesz a gyerek, mert az más. Az én elsőm pl nem újszülött, de 8-9 hónapos kortól, amikor már nem esett bele a bilibe és tudott ülni, mindig bilibe kakált: ui. kivétel nélkül, reggeli után 10 perccel jött a produktum...))) De nem mondtam, hogy szobatiszta, ez csak egy megfigyelés volt, ráadásul a másodiknál nem volt ilyen időpont, tehát bánatosan mostam a pelusokat.

    Azt mondanám, hívd le magadnak mork hsz-eit: ő is természetközelben neveli a babáját és a módszere valami remek, ajánlom neked is!

    előzmény:
    Pepinka (99)
    2008-10-01  14:34
  7. Torolt_felhasznalo_636842
    Torolt_felhasznalo_636842
    2008. október 1. 17:34195.
    Ja, és ez inkább szól a könyv írójának, mint költői kérdés, mint neked!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_636842 (194)
    2008-10-01  17:33
  8. Torolt_felhasznalo_636842
    Torolt_felhasznalo_636842
    2008. október 1. 17:33194.

    Már nem akartam tovább rágni ezt a csontot, de csak nem hagy nyugodni a gondolat! Azt írod, a könyv írónője szerint gyakorlással pár hónapos korára szobatiszta lehet. DE MIÉRT??? Azt már összeszedtük, hogy mindegyik érv elhasalt (környezettudatos szülők vegyenek textilpelenkát, mozgásszabadságért aggódók tartás pelenka nélkül két kaka közt). De mi értelme van szobatisztának lennie egy pár hónapos babának???!!!

     

    Rögtön kezdjük is ott, hogy a szobatisztaság nem egyenlő a szimpla bilibe pisiléssel. Az én gyerekem sem megbízható szobatiszta, pedig gyakran kakil, pisil bilibe, néha szól is, ha kell neki, de többnyire csak én gondolom, hogy most kelleni fog, és ráültetem. Ez nem szobatisztaság.

     

    Szobatisztaság az, ha vissza tudja tartani a szükségleteit hosszabb időn keresztül is, addig, míg WC-t, bilit nem talál. Ez pedig idegrendszeri érés eredménye, nem a trenírozásé.

     

    Mint ahogy lehet siettetni a mászás, járás, felülés tanulást is, de amíg az idegrendszere (és főleg az izomzata, gerince) nem érett rá, többet árt a türelmetlen szülő, mint használ.

     

    Mivel leszek előrrébb, ha 3 hónaposan bilibe pisiltetem a gyerekem? Megspóroltam 2 évet? Ugyan! Az nem szobatisztaság!

     

    Amíg nem tud beszélni, nem tudja mondani, hogy pisilni kell, addig örökké lesben és stresszben kell állnod, nehogy elmulassz egy jelzést? Ez szobatisztaság?

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. 2008. október 1. 17:22193.
    Köszi mindenkinek a jókívánságokat!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. Torolt_felhasznalo_235735
    Torolt_felhasznalo_235735
    2008. október 1. 17:18192.
    Akkor jó kórházban szülést Neked, és jó babázást !!!!
    előzmény:
    Pepinka (187)
    2008-10-01  17:01
  11. 2008. október 1. 17:15191.

    No a végére értem a visszaolvasásnakpffff.

    Nagy vihart kavartam a biliben.......nem gondoltam volna.

    No most elköszönök! Felveszem a gyakorló mamával a kapcsolatot

     

    És ha már lesz személyes tapasztalatom akkor ígérem arról is beszámolok

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. 2008. október 1. 17:12190.

    Ha a topiktársad gyakorolja a dolgot, gondolom mesélte, hogy ő hogy csinálta. Én erre lettem volna kiváncsi.

    A könyvben ez is egy lehetőség amit írtam (természetesn mosható pelussal). Én nem azt írtam, hogy kipottyan belőlem a baba aztán usgyi no pelus. A könyvben a nőci így csinálta, de leírja, hogy megérti, hogy ezt nem tudja mindenki bevállalni és arra van az újszülött/kezdeti időszakban a mosható pelusos dolog és a ráhangolódás. Ahogy írtad, ez nem azt jelenti, hogy a baba rögtön szobatiszta, gyakorolni kell és pár hónapos korára alakulhat ki a dolog.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_255209 (181)
    2008-10-01  16:54
  13. Torolt_felhasznalo_948340
    Torolt_felhasznalo_948340
    2008. október 1. 17:09189.
    Na azt jól tetted, ha Morknak írtál, vannak megfontolandó dolgai
    előzmény:
    Pepinka (180)
    2008-10-01  16:50
  14. Torolt_felhasznalo_636842
    Torolt_felhasznalo_636842
    2008. október 1. 17:05188.

    Könnyű szülést és boldog babázást kívonok neked!

    Azért ne felejtkezz majd el rólunk pár hónap múlva!!!! Várjuk a fejleményeket!

    előzmény:
    Pepinka (187)
    2008-10-01  17:01
  15. 2008. október 1. 17:01187.

    Akkor egyezzünk ki abban, hogy mindkét gumi lehet fertőzés forrása.

    Ok várjuk ki a babát, ha ennyire itt tartotok a gép előtt még a végén itt szülök meg

     

    A séta félreértés meg abból adódott, hogy nekem a séta az itt lesz a faluban/erdőben. Tehát ezért ez a bokros dolog amit írtam. A környékünkön nincs beton 500 m-es körzetben. Ezért volt a félreértés, természetesen városban más a helyzet, de erről már írtam.

     

    ------------------------------------------------ ----------------------------------

    Valaki aggódiga szülési helyem miatt azt megnyugtatom, hogy kórházban lesz! Mielőtt még ezért is kapnék  

    előzmény:
    Steffie (171)
    2008-10-01  16:33
  16. Torolt_felhasznalo_251850
    Torolt_felhasznalo_251850
    2008. október 1. 17:00186.

    Így már érthetőbb, és nem tűnik annyira megvalósíthatatlannak az egész, köszönöm szépen.

    Kívánom, hogy úgy sikerüljön, ahogy eltervezed :) 

    előzmény:
    Pepinka (178)
    2008-10-01  16:47
  17. Torolt_felhasznalo_255209
    Torolt_felhasznalo_255209
    2008. október 1. 16:59185.

    Van egy csomó blog amiket Te magd is ismersz, ahol gyakorló anyukákkal beszélgethetsz, és nem zavarnak a laikusok.

    Ez nem esgy szakspecifikus fórum, ez itt kérem az nlc, tele laikusokkal, kétkedőkkel, észosztókkal, agresszívekkel és viccesekkel.

    Te nyitottál itt egy topicot.

    előzmény:
    Pepinka (183)
    2008-10-01  16:55
  18. Torolt_felhasznalo_636842
    Torolt_felhasznalo_636842
    2008. október 1. 16:58184.
    de tisztán látszik, nincsenek gyakorlók! Vagy nincs idejük netezni, mert lesik a jelzéseket!
    előzmény:
    Pepinka (183)
    2008-10-01  16:55
  19. 2008. október 1. 16:55183.
    A könyvben az átmeneti megoldások is benne vannak és én azt mondtam, hogy egy ilyen utat választanék. Sztem ez is olyan dolog amit az embernek magához kell alakítania. A könyv az elvet írja le. És a topikot nem azért indítottam, hogy a laikusokkal beszélgessek. Azoktól vártam a tanácsokat, atpasztalatokat, akik ezt csinálják. Ugye most nem arra akarsz célozni, hogy akkor talán kezjem el ise bemásolni a könyvet vagy esetleg írjam le kisregény formájában, hogy én milyennek is gondolom ezt az egészet. Tanácsokat vártam volna gyakorlóktól!!!
    előzmény:
    csinicsani (165)
    2008-10-01  16:28
  20. Torolt_felhasznalo_636842
    Torolt_felhasznalo_636842
    2008. október 1. 16:54182.

    Én értettem, és köszi, hogy végre válaszoltál!

     

    Azért annyit hozzátennék, hogy tulajdonképpen ugyanúgy megveszed és ráadod a környezetszennyező, mozgásgátló pelenkát.

    Lehet bohóckodni ezzel a módszerrel, ha majd nagyon ráérsz, de szerintem semmi értelme. Ugyanezt fogod csinálni két éves korában, lesed a jelzéseit, mikor tudod elcsípni és bilire ültetni, de az már a szobatisztaságra szoktatás lesz.

    előzmény:
    Pepinka (178)
    2008-10-01  16:47
  21. Torolt_felhasznalo_255209
    Torolt_felhasznalo_255209
    2008. október 1. 16:54181.

    Tehát összefoglalom:

     

    -Éjjel álmában a pisis/kakis pelusban fog "aszalódni" (idézet tőled) a Te babád feneke is

    -A pelenkakiütésre a lehetőség ugyanúgy fennáll

    -Pénzt költesz pelenkára (amin spórolni akartál)

    -Szennyezed a környezeted (ha csak nem bio-mosószerrel dolgozol eldobható pelussal)

    _a babád a pelenkázás idejére mozgásában ugyanúgy akadályozott lesz.

    -A "stressz" hogy elfogy a pelenka fennáll.

     

    Megjegyezném még: A mosható pelenka a hozzátartozó gyapjúfonalból kötött bugyival kb háromszor akkora bugyor, ha már a mozgásakadályozottság a legnagyobb kérdés.

    előzmény:
    Pepinka (178)
    2008-10-01  16:47
  22. 2008. október 1. 16:50180.

    Olvass vissza reagáltam a jókra is, sőt Mork-nak priviztem is!

    Ő segített nekem, abban amiben a segítségeteket kértem. Köszönöm neki itt is!

    És azért is már elnézést kértem, hogy nem tudok mindenkinek válaszolni. De most komolyan szerinted van aki ezt bírná? Egyedül kb. 50 különböző felhasználónak válaszolni?

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_948340 (162)
    2008-10-01  16:26
  23. Torolt_felhasznalo_636842
    Torolt_felhasznalo_636842
    2008. október 1. 16:47179.

    És akkor vajon miért nem tanúsítunk elég együttérzést........ha nincs is mihez?! Vagy legalábbis homályos.

     

    Pepinka, azt írtad, képtelenség mindenkinek válaszolni, olyan sokan írtunk. Egy valami azért elkerülte a figyelmed! Tulajdonképpen mindannyian ugyanazt kérdeztük: mégis hogy képzeled megvalósítani ezt a dolgot?

    előzmény:
    csinicsani (177)
    2008-10-01  16:43
  24. 2008. október 1. 16:47178.

    Nem terveztem meg konkértan még egy napomat, hiszen azt sem tudom milyen lesz a babám. Majd akkor meglátjuk, alakul majd minden magától.

    Ami biztos:

    -nem fogom a könyvet pontról pontra követni: épp ezért érdekelt volna a gyakorlati tapasztalata olyannak aki ezt csinálja, mi az ami megvalósítható stb

    -a baba ruhát fog viselni, sőt pelust is az elején, hiszen meg kell ismernünk egymást, ez a dolog nem úgy megy hogy hipp-hopp és már belepisil

    -annyiban lesz más, hogy nappal jobban próbálok majd a jelzéseire figyelni, éjjel pedig ha fent vagyunk, akkor is figyelem, ha alszik akkor a pelus a balesetekre ott a pelus

     -tehát valahol egy köztes megoldásban gondolkozom, figyelem a jelzéseit, de ha elszalasztom, akkor ott a pelus, és azt lecserélem rögtön, mint ahogy írtátok.

     

    Végülis összefoglalva annyi a különbség, hogy megpróbálom megtanulni észrevenni a jelzéseit, mikor kell pisilnie/kakilnia és akkor pl. kivinni a wc-re vagy a bilihez. A pelus rajta lesz és ha lekéstem a dologról, akkor csere. Ti is majdnem ezt csináljátok azzal a különbséggel, hogy ennél a módszernél előre kell figyelni a jelzésekre, ezekre ti most nem fordítotok figyelmet. A hagyományos pelusozásnál pedig azt figyelitek/szagoljátok ki ha már ott az eredmény és cseréltek.

    No nem tudom mennyire voltam érthető.

    Bocs, de egy kicsit elfáradtam, itt pötyögtem egész du-án.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_251850 (160)
    2008-10-01  16:25
  25. 2008. október 1. 16:43177.
    én is pont ezen agyaltam , nemis tudjuk mit is akar tulajdonképpen , mert ugyebár azt irta h testreszabottan akarja alkalmazni a módszert, de ezt velünk nem osztotta meg
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_636842 (174)
    2008-10-01  16:39

Címlap

top