Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Svájc-i körút

folt
Létrehozva: 2010. március 11. 17:51

Sziasztok!

 

Május végén mennénk egy utazási irodával Svácba, egy körútra.

Az lenne a kérdésem, hogy kb. mennyi pénzt vigyünk magunkkal?

Félpanziós ellátást, szállást kapunk, a fakultatív programokra megvan a pénz, de az egyéb árakkal nem vagyunk tisztában.

(boltban az árak, stb)

 

Meg bármilyen hasznos tippet, tanácsot szívesen fogadunk.

 

 

Előre is köszi a segítséget.

 

folt

  1. 2010. március 26. 11:4517.

    Sziasztok!

     

    Köszönöm szépen mindenkinek a válaszokat.

    Nem akartam ekkora problémát okozni ezzel a készpénz - kártya kérdéssel.

     

    Mégegyszer köszi mindenkinek az infokat.

     

     

    folt

    előzmény:
    folt (1)
    2010-03-11  17:51
  2. Torolt_felhasznalo_893630
    Torolt_felhasznalo_893630
    2010. március 12. 00:1016.

    Igyekszem turistaszemmel tekinteni a kérdésedre - figyelembe véve az eddigi válaszokat is.

     

    Svájc nem olcsó ország, és ez a benyomás különösen akkor erősödik, ha valaki a turisták által kedvelt célállomásokat látogatja. Ezek ugyanis - mert nem hülyék - emelt árakon adnak mindent, és választék, csábítás pedig lépten-nyomon betolakszik a látóteredbe.  

     

    Ha gyerek(ek)kel mentek, akkor számítani kell napi 10-20 CHF-nyi "eztvegyél-aztvegyél" kiadásra, ha nem utazik gyermek, akkor ti fogtok elcsábulni.

     

    Napi egy főétkezést kell megoldanotok magatok (félpanzió), ez persze megoldható relatív olcsón a már javasolt Aldi-Lidl boltokban, már ha akad a szálláshely közelében. Én ki nem állhatom e két üzletet, de ez nyilván ízlés dolga.

    Ha nemcsak hideg kajára vágytok, tengernyi vendéglő hívogat, de az végképp nem olcsó mulatság - pláne minden napra.

     

    Nehéz konkrét pénzösszeget javasolni, hiszen nem ismerem az igényeiteket, de egy átlagos igényszint mellett szerintem személyenként napi 30-50 frank elégséges lehet.

     

    Bankkártyát tényleg sok helyen elfogadnak, de biztosan érdemes némi készpénzt is vinni, hátha valami megtetszik a bolhapiacon, vagy egy utcai árusnál. 

    előzmény:
    folt (1)
    2010-03-11  17:51
  3. Torolt_felhasznalo_908105
    Torolt_felhasznalo_908105
    2010. március 11. 20:4615.

    itt elek zürichben, talan egy kicsit tudok segiteni. hitelkartyat nem mindenhol fogadnak el, de az üzletek tobbsege igen. vannak azonban boltok, ahol csak svajci bankkartyaval, tehat nem hitelkartyaval lehet csak fizetni.sajnos en mar kerultem emiatt kellemetlen helyzetbe, hogy a visa-t nem fogadtak el.

    ha olcson szeretnel elelmiszert vagy haztartasi dolgokat venni, akkor ne a Migrosban vagy a Coopban keresd. en a Lidl-be meg az Aldiba jarok vasarolni, több is van belölük a varosban, de mas varosokban is van. a minöseguk nagyon jo, többnyire svajci termekeket arulnak, esetleg jo minösegü nemet arut, van hogy fele annyiert sem, mint a Migros vagy Coop. igen, sajnos a Lidlben nem fogadnak el hitelkartyat, Aldit nem tudom. ha finom svajci csokit szeretnel venni de olcson, akkor a Migrost tudom ajanlani. a Migros budget tejcsoki atszamitva 80-90 ft korul van egy tabla, es finom szerintem. a Migros Classic szinten sajat markas, atszamitva kb 135 forint es van olyan jo mint a milka, ha nem jobb:)

    es nagyjabol ezzel ki is merult azon termekek ara, amik olcsobbak itt, mint otthon.
    ugy szamold, hogy itt atlagban minden 2-3szor annyiba kerul, mint otthon.. egy kilo kenyeret 3 franknal olcsobban meg nem lattam. az kb 550 forint. es az itt tenyleg a legolcsobbnak szamit, annal csak dragabb van! sajtok valtozo, 15 franknal kezdodik kiloja. (bar akciosan vettem mar 9/kg is, de az ritka) 250g vaj 3-3,5 frank kb. egy kis pohar (180ml) natur joghurt Lidlben 0.39, tejföl 180ml 1,30. Felvagottak legolcsobb amit lattam 1,5 CHF/100g volt akciosan. normal esetben altalaban 3frank/100 gramm korul kezdodnek, hatar a csillagos eg. tojas 10darab 3,5-4,5 frank. etteremben 20frank alatt nem kapsz egy tal etelt. egy kave kb 2 frankba kerul az  egyetemi presszoban, mashol nem tudom. tomegkozlekedes napijegy zürichben ha jol tudom 10 frank. mcdonaldsban egy menu min. 10 frank. 

     

    ennyi jutott így hirtelen eszembe, remelem tudtam vele segiteni:)

     

    erezzetek jol magatokat, csodalatos orszag:)

    előzmény:
    folt (1)
    2010-03-11  17:51
  4. Torolt_felhasznalo_220005
    Torolt_felhasznalo_220005
    2010. március 11. 20:2514.

    Olvasnia kellene ezt annak is, aki a múltkor egy topikban azon aggódott, hogy a magyarok kihalnak, mert egyre kevesebben vagyunk. Ha ez így van, ahogy írod, akkor megnyugtató, hogy a magyarok éltek, élnek és élni is fognak, míg a világ világ. :))))

    előzmény:
    sinnesro (13)
    2010-03-11  20:15
  5. 2010. március 11. 20:1513.

    Lehet:-)))

    Nem tudtad, hogy mindenki magyar? 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_220005 (12)
    2010-03-11  20:10
  6. Torolt_felhasznalo_220005
    Torolt_felhasznalo_220005
    2010. március 11. 20:1012.

    Budapesten a Mammut egyik üzletében mondták tavaly az egyik vásárlónak, hogy X Ft (nem emlékszem, hogy mennyi az összeg) felett fogadják csak el. Hi-hi-hi, akkor lehet, hogy a fél világot a magyarok népesítik be? Mert én bizony még nem tapasztaltam külföldön, hogy az előttem állók mind bankkártyával fizetnének. De akkor ezek alapján gondolom, hogy aki nem azzal fizetett, az mind magyar lehetett. :)))))))

    előzmény:
    sinnesro (11)
    2010-03-11  19:51
  7. 2010. március 11. 19:5111.

    Én ilyet még itthon sem láttam, pedig szinte mindig azzal fizetek.

    A társasutakon meg szintén a magyarokat látod készpénzzel fizetni, akik mlg itthon nem szoktak hozzá a kártyához. Majd fognak. De szerintem butaság kiváltani egy halom valutát előre. Na jó, amikor Jordániába mentem, meg Indonéziába, vittem magammal dollárt. De Svájcba???

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_220005 (9)
    2010-03-11  19:31
  8. 2010. március 11. 19:4910.

    Szia,

     

    Valóban tudsz elég sok helyen fizetni kártyával. Az viszont kérdés, hogy mennyire okos dolog mondjuk 15-20  frankot kártyával fizetni??? Én nem tenném. Én elég sokszor járok Svájcba, évente többször, mivel élnek ott rokonok.

     

    Nagy memória kártyás fényképezőgépet vigyél!!!!

     

    Az élelmiszer üzletekben nem olyan vészesek az árak szerintem, (migros, coop, denner...) Bár az is igaz, hogy hamar összelehet kapkodni az 1.50-3.50 vagy a  2-3 frankos dolgokból 60-70 frankos végszámlát Nézd meg az interneten az oldalukat (www.migros.ch , www.coop.ch , www.denner.ch ), az éppen aktuális akciókat, tudsz tájékozódni. Vannak olyan nagyobb üzletek ezekből, ahol van kisebb étterem féle is. Úgy képzeld el, mint mondjuk itthon az ikea éttermét, és ott elfogadható áron lehet étkezni napközben. Amit tudok, hogy Zugerlandban (www.zugerland.ch) például van egy nagyobb migros és ott van ilyen étterem féle, mi is szoktunk ott néha enni, vagy csak éppen kávézni és egy finomságot hozzá csapni. A klasszikus éttermek viszont drágák. A ruházati üzletek is drágák viszonylag, kivétel az előbb említett üzletekben vásárolt ruhák és ha éppen ki tudsz fogni valami akciót. Viszont ne kezdj átszámolni, átváltani, hasonlítani a fizetésedhez. Ha úgy érzed, hogy amit látsz tetszik és van nálad annyi pénz (legyen kártya), hogy megvedd, mert itthon már régóta szeretnél és pont olyan, itthon már évek óta keresel, de nem lelted, akkor vedd meg!

     

    Nagyon szép ország, olyan mintha egy terepasztalon lennél, majd meglátod! Az emberek nem túl barátságosak, illetve csak felszínesen, tisztelet a kivételnek, de egész más a kultúra a mentalitás. 

    Én imádok ott lenni, és mindig úgy érzem, hogy haza hoznám az egészet legszívesebben!

     

    Jó utat, szép időt kívánok, ha van még kérdésed, írj!

    előzmény:
    folt (1)
    2010-03-11  17:51
  9. Torolt_felhasznalo_220005
    Torolt_felhasznalo_220005
    2010. március 11. 19:319.

    Elég sok ember, aki így kapja, ki is veszi a pénzét és úgy költi. Különben is vannak üzletek, ahol az is ki van írva, hogy X Ft felett fogadnak el csak bankkártyát.

     

    Mindenesetre társasutazásokon én azt szoktam tapasztalni, hogy az emberek többsége inkább készpénzzel fizet.

    előzmény:
    nok_apja (7)
    2010-03-11  19:23
  10. 2010. március 11. 19:268.

    Például abból, hogy jártam néhányszor Svájcban is, meg sokszor más európai országban. Túlnyomórészt mindenki kártyával fizet. Van, ahol még a buszon is meg lehet venni a jegyet vele (nem csak távolságin).

    És igen, kedvezőbb az árfolyam szempontjából is.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_220005 (3)
    2010-03-11  18:31
  11. 2010. március 11. 19:237.
    Nem divat, csak még nem mindenki állt át. Aki nagy vagy közepes cégnél dolgoznak, ott többnyire elektronikusan lkapják a fizetésüket. De a néhány emberes vagy magán munkahelyen (festő, asztalos, kőműves, stb...) még nem elterjedt. Majd el fog.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_220005 (5)
    2010-03-11  19:16
  12. 2010. március 11. 19:166.
    Ezt a kerdest,hogy kartya vagy keszpenz mar en is feltettem egy masik utazasi forumon,mivel nyaron Svajcban nyaralunk. Az evek ota ott eloktol azt a valaszt kaptam,hogy a kartyat -hacsak nem ritka bankkartyad van- szinte mindehol elfogadjak.
    előzmény:
    folt (1)
    2010-03-11  17:51
  13. Torolt_felhasznalo_220005
    Torolt_felhasznalo_220005
    2010. március 11. 19:165.
    Elnézve az üzletben az embereket vásárláskor, én úgy látom, hogy még itt Magyarországon is divat a készpénzes fizetés.
    előzmény:
    nok_apja (4)
    2010-03-11  19:10
  14. 2010. március 11. 19:104.

    Azért gondolja - jogosan - mert még a kicsi boltok is fogadják a mágneskártyás fizetési módot. A nagyobbak meg végképp.

     

    Azért is érdemes kártyával fizetni, mert ilyenkor deviza árfolyamon történik a tranzakció, ingyenesen (!!!!!), nem pedig valuta árfolyamon.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_220005 (3)
    2010-03-11  18:31
  15. Torolt_felhasznalo_220005
    Torolt_felhasznalo_220005
    2010. március 11. 18:313.
    Miből gondolod, hogy mindenki mindenhol mindenért kártyával fizet?
    előzmény:
    sinnesro (2)
    2010-03-11  18:20
  16. 2010. március 11. 18:202.

    Kártyát vigyél, egyébként csak minimális készpénzt. Mindenhol tudsz azzal fizetni (hiszen itthon is már, ott miből gondolod, hogy készpénzre lenne szükséged?).

    (ja, és svájci, nem kell kötőjel:-))

    előzmény:
    folt (1)
    2010-03-11  17:51

Címlap

top