Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

MIből futja karácsonyra?

KoronczayLilla
Létrehozva: 2010. november 18. 12:42

Kedves fórumozók!

Arról írunk cikket, vajon miből futja karácsonyra a családoknak ebben a nehéz gazdasági helyzetben. Kérlek, osszátok meg velünk  ötleteiteket, hogyan lehetne ezt a helyzetet megoldani, hogy végül mégis szép ünnep kerekedjen.

Köszönöm a commenteket!

Koronczay Lilla

  1. 2010. november 19. 15:31276.

    Nem tudom, miért, de ebben az adventi készülődésben, amit írtál, jobban érzem az ünnepi hangulatot, mint a karácsonyi példában :) Nem tudom miért, persze ez nem racionális.

    Az biztos, hogy nekem ajándék nélkül nem lenne ünnep az ünnep, pedig elmúltam 30 - az biztos, hogy ha a család ilyenen gondolkodna, hogy akkor most ne legyen ajándék, inkább felajánlanám, hogy név nélkül megveszem mindenki ajándékát, csak legyen mit bontogatni a fa alatt... 

    Egy biztos, a karácsonyt sokszor egy ember (anya, nagyszülő) fantáziája és ízlése tartja össze, a többiek pedig alkalmazkodnak. A lényeg az, hogy ez a döntéshozó-ünnepcsináló milyen hangulatot tud varázsolni, szervezni a többieknek ;) 

    előzmény:
    Ha-hópihe (267)
    2010-11-19  15:02
  2. 2010. november 19. 15:30275.

    Mi pl azért döntöttünk így, mert nagyon le van égve mindenki, de valahogy megkönnyebültem. Persze a párommal veszünk egymásnak valamit

     

    Amióta gyerekeim vannak (és abból az egyik már nagyobb, 3 éves) nekem az is ajándék amit ők kapnak. Akkora öröm látni, hogy örül valaminek, teljesen olyan, mintha én kapnám, így nem hiszem, hogy hiányérzetem lenne a kihagyott ajándékok miatt.

    Karácsonyfánk természetesen lesz, szép ruhát is felveszünk, mert magát az ünnepet nagyon szeretem, készülődni is fogunk, közös sütikészítéssel a lakást is feldíszítjük stb.

     

    Azt is értem amire te gondolsz, hogy szép ajándékokkal meglepni a másikat. Ez is szép dolog, mert jó kigondolni, hogy mire vágyhat a másik, ezt is szerettem, de most nem fér bele a keretbe és hitelekbe verni magam nem szeretném, mert annyit viszont nem ér az egész.

    Mindent meg nem veszek meg magamnak, mert ott van még ünnepnek a szülinap

    előzmény:
    tapsa (263)
    2010-11-19  14:51
  3. 2010. november 19. 15:27274.
    Mondjuk kamaszokkal dúsítva nem feltétlen csendes, de mindenképpen hangulatos. Olyan olaszos jellegű :o)))
    előzmény:
    Ikrek (273)
    2010-11-19  15:18
  4. 2010. november 19. 15:18273.
    Nekem ezzel nagyon szimpatikus, lelket simogató esték képét festetted le.
    előzmény:
    Ha-hópihe (267)
    2010-11-19  15:02
  5. 2010. november 19. 15:17272.
    A füge jó ötlet, de már csak jövöre jön össze. Amúgy nekem az eper és a szilva jön be a legjobban belőle. :-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_822629 (266)
    2010-11-19  14:57
  6. 2010. november 19. 15:14271.
    Érdekes, jó hogy írtad. Nekem eddig eszembe sem jutott az, hogy amikor egy család meghoz egy ilyen döntést ("A felnőttek egymásnak nem ajádékoznak, ne ettől legyen szép az ünnep és kész!"), az esetleg nem minden családtagnak fog tetszeni. De persze miért ne lehetne így! Gondolom azért nem jutott eszembe, mert mindig csak a fordítottjáról hallani, hogy teher az ajádékok után koslatni, elvész a karácsony igazi üzenete, jönnek a "kényszer ajándékok"...stb.
    előzmény:
    tapsa (263)
    2010-11-19  14:51
  7. 2010. november 19. 15:09270.
    Mindig tanul az ember! Köszi :o)
    előzmény:
    Ikrek (259)
    2010-11-19  14:42
  8. 2010. november 19. 15:04269.

    Ne haragudj, nem piszkálni akarlak, de itt is azt írod, hogy a kis karácsonyfa "csak jelképes" Nos, a karácsonyfa kicsi vagy nagy, fekete vagy luc, tök mindegy egy JELKÉP! A élet örök körforgását jelképezi, mivel örökzöld. Tehát, ha valaki egyetlen ágacskát visz be a lakásba azzal is tökéletes karácsonyi hangulatot tud teremteni...

     

     "A fenyő már az emberiség őskorában is mágikus jelkép volt. Örökzöld ágai hirdették a téli napforduló ígéretét. Először az emberek borókát, fagyöngyöt, fenyőágat akasztottak fel otthonaikban a mestergerendákra.
    Már a rómaiak is ajándékoztak egymásnak zöld ágacskákat.
    Az ősgermánok a fény tiszteletére mécsesekkel díszítették a fenyőágat.
    E szokásokkal rokon hazánkban a Borbála napi zöldág hajtatása. Később a zöld ágakat termékenységszimbólumokkal díszítették. /tojás, alma, dió, mogyoró/.

     A legtöbb ősi vallás, hit egyik legalapvetőbb ünnepe a téli napforduló, a Nap "visszatérése". Ezen a napon a leghosszabb az éjszaka, innentől egészen a nyári napfordulóig növekszik a nappalok időtartama. A fény újjászületése őseink által is nagyra tartott ünnep volt. A mai világ átlag embere már nem érzi ennek a napnak a valódi jelentőségét, látják a jelképeket, de nem értik őket, mert az évszázadok során kiforgatták azokat igaz jelentésükből. A kerek év, a végtelenség és az örök élet szimbóluma a kör, amely a kelta, a germán, de az Európán kívüli kultúrkörökben is már jóval a kereszténység előtt felbukkant. Ez a XVIII. században, mint adventi koszorú tért vissza először 24, később 4 gyertyával.

     

    A legtöbb német területen a karácsonyfának paradicsom volt a neve, hozzátartozott a középkori paradicsomjátékok kellékeihez. Az angyalhaj, a fémgyöngy, papírlánc, a bibliai kígyót idézi a bűnbeesés idejéből. A fa alá tett ajándékokat-ételeket a család eltávozott tagjainak szánták.
    Az első karácsonyfáról Sebastian Brant német író emlékezik meg, Strasbourgban a 15.sz. végén.
    A fenyőfa állítása újkeletű szokás. Németországból indult útjára a XVIII. században, hozzánk osztrák közvetítéssel jutott el a reformkor kezdetén. Ma már ez a leglátványosabb és legelterjedtebb karácsonyi népszokás. A karácsonyi életfa a bibliai eredetű magyarázat szerint családfa jelentéssel bír, Jézus családfája. Ezen kívül kapcsolatba hozzák a bibliai tudás fájával is, hisz Ádám és Éva napjára esik. A valódi jelentése azonban szintén a napfordulóhoz kötődik, hiszen mint örökzöld a természet örök körforgását, halhatatlanságát jelképezi. A magyar néprajzi adatok közt is sok olyan utalást találhatunk, amely arról tanúskodik, hogy eleink a megújulást, az örök életet szintén fához, jelképesen faághoz kötötték."

     

    Szerintem ezt sokan tudják, de lehet hogy van akit érdekel, azért másoltam ide.

    előzmény:
    tapsa (254)
    2010-11-19  14:34
  9. Torolt_felhasznalo_420565
    Torolt_felhasznalo_420565
    2010. november 19. 15:02268.

    Én szerintem értelek amúgy.... Az ünnepnek, pláne egy ilyen kiemelt súlyú ünnepnek az a lényege, hogy ne hasonlítson  hétköznapokhoz, semmiben.

    Hiszen azért nem hétköznap és meg kell adni a módját, külsőségekben is és szívben is. 

     

    Ajándékozás: nekem nagyon rosszul esne, ha nem kapnék ajándékot teszem azt, mert nem vagyok gyerek már sok éve. Nem azért, mert ez a karácsony lényege, hanem mert eddig is csak annak adtunk ajándékot, aki nem nyűg és mi sem neki. nem az ajándék, hanem a rád gondolás és a meglepetés öröme miatt. 

    Ez is egy gesztus, ami azt jelzi: fontos vagy. 

    előzmény:
    tapsa (260)
    2010-11-19  14:46
  10. 2010. november 19. 15:02267.
    Nem tudom, most lehet, hogy szentségtörés, amit írok, de nekem sokkal inkább "karácsony" az Advent, mint maga a Szenteste vagy a Karácsony 1-2. napja. Mert nálunk olyan hangulatos, amikor esténként a (mostanra) 3 évesem szalad a szobába, hogy vajon jött-e már az angyalka a dobozzal (adventi naptár helyett angyalkás dobozunk van, ami minden este - vacsora után - megjelenik a nappali asztalán), közösen nézünk karácsonyis filmeket, meséket, közös társasjátékok, diavetítés, hó esetén szánkózás, hóember építés, iglu építés, lakásdekorálás szintén közösen, süti sütés, csoportokba verődött titkolózás kuncogással kísérve, kilátogatás az Adventi kastélynapokra (Gödöllő). Ilyen november vége - december után maga a Szenteste inkább a lecsendesedés, színek-fények-illatok élvezete, pihenés.
    előzmény:
    tapsa (254)
    2010-11-19  14:34
  11. Torolt_felhasznalo_822629
    Torolt_felhasznalo_822629
    2010. november 19. 14:57266.

    Nekem is van egy hatalmas edényem és bár idén pont nem csináltunk, tavaly szétosztottuk a rokonság között karácsonyra a nagy részét.

     

    Én felnőtteknk szánt gyümölcssalátát szoktam vele feldobni, nekem magában erős. És mindig fügével fejezem be, hát az mennyei finom benne.

    előzmény:
    Ikrek (259)
    2010-11-19  14:42
  12. Torolt_felhasznalo_420565
    Torolt_felhasznalo_420565
    2010. november 19. 14:57265.
    Senki nem mondta, hogy ajándékozunk olyannak, aki nem a szívünk csücske eddig sem.
    előzmény:
    nonamona (255)
    2010-11-19  14:37
  13. 2010. november 19. 14:52264.

    Mi például nagyrészt kézzel készített, kreatív dolgokkal szeretnénk meglepni egymást, ami mindig sokkal nagyobb örömet okozott, mint egy megvásárolt, drága ajándék. Persze, akinek arra van igénye, annak nem, de szerencsére ez nem az a család.

    Nem állítom, hogy éhezünk, de gazdagok sem vagyunk, megélünk. Mégis inkább így ajándékozunk.

    Múlt karácsonykor a nagyszülők, dédszülők a fél éves unoka képeiből kaptak naptárat, azt is itthon készítettük el. A rokonok, akikkel karácsonyozni szoktunk páronként kaptak szintén a kicsiről bekeretezett fényképet.  

    Idén hasonlókban gondolkodunk, de azért persze ezt-azt venni is kell. Apróságokat, és akkor futja a keresetből. (Mert ugyebár ez a fő kérdés, hogy miből...) 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_960800 (0)
     
  14. 2010. november 19. 14:51263.
    egyetértek. nem kell ráerőszakolni senkire semmit. csak kérdés, hogy ki miért dönt úgy, hogy pl. nincs ajándékozás? Mert drága? Mert tavaly is pocsék ajándékot kapott? Biztos, hogy abban a családban mindenki ilyen ünnepet szeretne, vagy ez a kényszer/szükség szülte megoldás, amihez illik ugyanolyan jó képet vágni, mint ahhoz, ha karácsonykor nem jól sikerült ajándékot kapunk? Mert szerintem mindkettő képmutatás. Ha valaki nem szívből cselekszik.
    előzmény:
    nonamona (262)
    2010-11-19  14:48
  15. 2010. november 19. 14:48262.

    szerintem a szívében más az a nap!!! Van akinek az is ünnep, hogy leül és nem rohan sehová. Van akinek az az ünnep, hogy elutazhat a rokonokhoz. Nem szabad semmi sémát ráhúzni az ünnep címén.

     

    Szerintem az az ünnep, amit én/Te/Ő úgy és annak él meg, ahogy nekem/Neked/Neki jó!! Ha Te csillivillin szereted, legyen úgy, ha ő csendesen, csirkepaprikásan szereti, miért ne tenné. Csak ne akarjuk a másikra ráerőszakolni, hogy csak az a jó, ahogy én/TE/Ő akarjuk. Na ez a Karácsony lényege! Szerintem!

    előzmény:
    tapsa (254)
    2010-11-19  14:34
  16. 2010. november 19. 14:46261.
    Szívesen! Tényleg! Az idén sajnos amúgy is csökkent azok száma, akik kapni fognak belőle! Mi meg a végén alkeszek leszünk, ha mind megesszük.
    előzmény:
    nonamona (256)
    2010-11-19  14:40
  17. 2010. november 19. 14:46260.

    Karácsonyi zene karácsonykor MINDENHOL szó, a rádióban, az utcán, a közértben, mindenhol. Ez nem különleges, ha otthon is az szól.

    A forró csokit már írtam. 

    A fát nézegetni karácsony címén nekem kevés.

    Szerintem az a karácsony, ha valami olyasmit csinálunk, amit máskor tényleg soha. Persze ha valakinek mondjuk tényleg nem gyűlik össze a család máskor egész évben, az lehet különleges (bár szomorú) dolog. 

    De szerintem a karácsonyhoz hozzá tartozik, hogy olyat eszünk, amit máskor nem, hogy úgy csomagoljuk be az ajándékot, ahogy máskor nem, hogy úgy öltözünk, olyasmit csinálunk, amit máskor nem. 

    Ha már nagyon puritán az a karácsony, akkor azt is teljesen el tudom fogadni, ha valaki semmi mást nem csinál, csak elmegy az éjféli misére/istentiszteletre, az már akkor sokkal karácsonyibb dolog.  De ez csak egy vélemény, nem kell ennyire felháborodni rajta...

    előzmény:
    Krisztina80 (257)
    2010-11-19  14:40
  18. 2010. november 19. 14:42259.

    Szia!

    A rumtopf az egy kívűl-belül mázas cserép, légmentesen záródó - szintén cserép tetővel.

    Valószínűleg az a lényege, hogy szellőzni tud, de mégsem ereszt, ezért a gyümölcsök szépen összeérnek, átveszik a rum ízét, meg a rengeteg féle gyümölcs íze is bent marad.

    Amúgy viszont nagyon egyszerű megcsinálni. 

    És nagyon-nagyon finom akár magában, akár pudingra vagy fagyira.

    előzmény:
    Ha-hópihe (241)
    2010-11-19  13:09
  19. 2010. november 19. 14:41258.
    Ezzel értek egyet teljes mértékben. Ajándék = kifejezni azt, hogy hajlandó vagyok a szabad időmet arra szánni, hogy gondolkozzam, hogy mi tetszik neked, mi okozna őszinte örömöt, boldogságot, meglepetést. És ne mondjátok, hogy nektek nem kell semmi, mert ha valaki ismer és ügyes, tud olyan ajándékot adni, aminek valóban nagyon örülsz...
    előzmény:
    nonamona (255)
    2010-11-19  14:37
  20. 2010. november 19. 14:40257.
    Én meg hadd kérdezzem meg tőled, hogy ti egy átlagos júliusi estén is állítotok karácsonyfát és forró csokit iszogattok miközben karácsonyi zene szól? Biztos érdekes lehet... Vagy szerinted mitől lesz MÁSABB, mint egy átlagos este? Az ajándéktól? Hát attól biztos nem...
    előzmény:
    tapsa (249)
    2010-11-19  14:19
  21. 2010. november 19. 14:40256.
    Azt hiszem egy-egy ilyen rumpftoppos ajándékra testvéredül fogadhatnál :-))
    előzmény:
    Ikrek (239)
    2010-11-19  12:16
  22. 2010. november 19. 14:37255.
    Aki nem a szívünk csücske, avval nem ajándékozunk. PONT. Akit meg szeretünk, arra szánunk annyi időt, hogy kedve szerint (és pénztárcánk szerint) ajándékozzuk meg. Ha ez 500 ft., akkor annyi, ennyi pénzből is lehet örömet szerezni. És ennek nem kell festet gyertyatartónak lenni!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_420565 (231)
    2010-11-19  10:18
  23. 2010. november 19. 14:34254.
    Karácsonyfa nincs júliusban, de forró csokit minden hidegebb téli este készítek (vagy forralt bort, vagy fűszeres teát) és körülülni az asztalt, tábortüzet is lehet bármikora családdal, pl. születésnapon, házassági évfordulón vagy csak úgy. Írta is, hogy kicsi a fa, tehát az is csak teljesen jelképes.
    előzmény:
    misskatmandu (252)
    2010-11-19  14:27
  24. 2010. november 19. 14:27253.

    Karácsonyi zene, fények, gyertyák, karácsonyfa... Hümm? :) Lehet, hogy ez nem általánosan, mindenki számára kötődik a karácsonyhoz, de például nekem is.

     

    Pardon, most mennem kell.

    előzmény:
    tapsa (251)
    2010-11-19  14:26
  25. 2010. november 19. 14:27252.

    nalatok juliusban is van karacsonyfa? ami korul egyutt ul a csalad?

     

    minden este iszol forro csokit is??

    előzmény:
    tapsa (249)
    2010-11-19  14:19

Címlap

top