Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kötelező olvasmányok

N?k Lapja Café
N?k Lapja Café
Létrehozva: 2011. Április 26. 00:36
A legtöbb iskolás már eleve előítéletekkel nyúl a kötelező olvasmányok után. Ráadásul ha olyan könyvekkel kell megküzdeniük, amelyek a legkevésbé sem illeszkednek életkorukhoz, ismereteikhez, akkor a kötelezők gyorsan bekerülnek a „feleltetésig emlékszem rá, aztán gyorsan elfelejtem” kategóriába. Lehet, hogy érdemes lenne felülvizsgálni a listát?

Tovább a cikkre...
  1. 2011. Április 26. 14:5951.

    Nagyon szeretek olvasni, klasszikusokat is, sőt a kötelezők többségét is szerettem, ma is olvasok például Dosztojevszkijt, Mannt, Stendhalt, stb. De ettől még egyetértek bizonyos fajta változtatásokkal.. Ugyanis szerintem a legnagyobb probléma az, hogy nem a kornak megfelelőek a kötelezők.. Szépen ír Jókai (bár én személy szerint nem szeretem), érték, amit alkotott, de egy kisgyereknek? Pont, amikor még megszerettetni kellene vele az olvasást, akkor találkozzon olyan könyvvel, ami unalmas, nem érti, stb? (Ha már otthon sok gyerek nem látja, hogy olvasni jó..) Akkor nem ilyen könyvek kellenek, hanem igenis olyanok, ami érdekli őket és élvezetes is! Ráér később Jókai és a többiek.. Én hatosztályos gimnáziumba jártam és olyan tankönyvvel kezdtünk, amiben hetedikben (!) Örkény volt az egyik tananyag és a másik Odüsszeia - Iliász.. 

    Tudom, igazából a szülő dolga lenne, hogy megszerettesse a gyerekkel az olvasást.. De ha otthon nem látja a példát, legalább az iskolában ne vegyék el a kedvét.. nem igaz, hogy nincsenek olyan könyvek, amik alkalmasak lennének arra, hogy megkedveltessék az olvasást..  Még akár a Harry Potter is szóbajöhet, ha van mellette egy-két klasszikus.. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2011-04-26  00:36
  2. Torolt_felhasznalo_164594
    Torolt_felhasznalo_164594
    2011. Április 26. 14:3450.

    én renitens voltam és a szorgalmas nővérkém olvasónaplóit kopizgattam.Még az alsós könyveket elolvastam(és szenvedtem a Kincskereső kisködmönön,amit előszeretettel keverek a Légy jó mindhaláliggal..),utána már az Egri csillagokat,meg a Kőszívű ember fiait képtelen voltam elolvasni.Érdekes módon a novellák tetszettek,talán mert rövidek és csattanósak voltak.

    Később már inkább a tini éveim végén a nővérem hatására kezdtem olvasgatni,Rejtő Jenővel kezdtem:-),aztán egész jó barátságba keveredtem a betűkkel és komolyabb műveket,életrajzokat stb.Egyedül a Háború és béke volt az amit nem tudtam elolvasni, és nem kötelező olvasmány...túl sokat kellett a szótár részhez lapozgatni hozzá...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_599243 (47)
    2011-04-26  13:16
  3. Torolt_felhasznalo_599243
    Torolt_felhasznalo_599243
    2011. Április 26. 13:4849.

     

     

    "Aki tudja, csinálja, aki nem tudja, - tanítja!"

    előzmény:
    csí00 (48)
    2011-04-26  13:34
  4. 2011. Április 26. 13:3448.

    valóban vannak olyan irodalomtanárok, akik maguk sem szeretik túlságosan a szépirodalmat, csak átcsúszkáltak valahogy kettessel a vizsgáikon, és megkapták a diplomájukat, amivel nem is tudnának máshoz kezdeni, mint a "tanítás" (?)

     

    Ma már a tanári diplomáért kőkeményen meg kell dolgozni. Tévhit, hogy csak azok mennek oda akik nem felelnek meg más szakon. Lányom másod diplomáját szerzi az elsőnek a felvi pontjai az egekben van a tanárin meg ahhoz képest elég alacsony. Mondanom sem kell, hogy most tanul rengeteget nem az első sulijában.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (31)
    2011-04-26  09:04
  5. Torolt_felhasznalo_599243
    Torolt_felhasznalo_599243
    2011. Április 26. 13:1647.

     

     

    Minden kötelezőt elolvastam mindig, egyetlenegy nem tetszett:  A kőszívű ember fiai. 30-on túl újraolvastam: ne tudjátok meg, milyen jó regény!

     

    Én úgy gondolom, hogy lehetne változtatni a kötelezőkön, csak olyan műveket jelöljenek ki a szakértők (nem 20 évesekre gondolok), hogy az újak is esztétikai ill. etikai szempontból kívánatosak maradjanak, kifogástalanok legyenek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2011-04-26  00:36
  6. 2011. Április 26. 12:5046.

    Sziasztok!

    Most írom a szakdolgozatomat és ahoz készítettem egy kérdőívet.

    A bevásárlóközpontokról szól, névtelen és kb 3 perc. Kérlek, akinek van kedve és ideje, töltse ki. Nagy segíség lenne! A kérdőív szóra kettintsatok:

     

    kérdőív

     

    Köszönöm !!!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  7. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2011. Április 26. 12:4445.

    Erre írtam, hogy egy szakmájához értő tanár vagy egy olvasni szerető, gyerekét ismerő szülő személyre szabottan is meg tudja szerettetni a szépirodalmat is a gyerekkel, nem feltétlenül kell a gagyinál maradni. Kezdeni mondjuk azzal is lehet, a cél szentesíti az eszközt. :) És ha valaki alapvetően már szeret olvasni, akkor néha "belefér" neki egy-két olyan is, amit nem élvez. Tényleg nem létezik mindenkire jó ruha: ami egyiknek a kedvence (pl. Bulgakov Mester és Margaritája), az a másiknak érthetetlen zagyvaság... de nem baj ez. A baj az, ha mondjuk valaki egyetlen olvasmány után kijelenti, hogy ez "megutáltatta" vele az olvasást. Ennyi után azért még nem kéne feladni. :)

     

    A másik téma: szerintem se műelemzés a "vajon mit gondolt az író"... a lényeg, hogy mit gondolsz te, mert a mű pont annyit ér, amennyit ott és akkor Neked nyújtani tud. Hogy az író mit gondolt, azt vagy át tudta neked adni, vagy nem. Lehet, hogy adott valami olyan plusszt, amit szintén nem gondolt, de neked mégis azt jelentette... és lehet, hogy azt hitte, élete nagy gondolatát vetette papírra, számodra meg csak egy érdektelen közhely. Kritikával, gondolkodva kell olvasni, és erre kell megtanítani a gyerekeinket is. 

    előzmény:
    Lillaréka (43)
    2011-04-26  12:31
  8. pbd
    pbd
    2011. Április 26. 12:4044.

    Szerintem az régen rossz, ha az olvasást a kötelező szeretteti meg. Az olvasás szeretete már kicsi korban- otthon- meg kell alapozódjon. Kötelező olvasmány nálunk 1 volt/év, ha jól emlékszem, legfeljebb félévente egy. Ennek szerintem bele kell férni, akkor is, ha épp nem tetszik, vagy nehéz. Emellett meg mindenki olvashat valahányat azok közül, amit szeret, ami érdekli, amit értékesnek tart.

    Más lenne a helyzet, ha csak a kötelezőket lehetne olvasni.

    Azt me, hogy mi a kötelező, hát...  olyat úgysem lehet kitalálni, ami mindenkinek megfelel, valaki ízlése, meglátása, stb. lesz a döntő, aki épp felelős az összeállításért.

    előzmény:
    Lillaréka (43)
    2011-04-26  12:31
  9. 2011. Április 26. 12:3143.

    De lehet, hogy éppen a kötelezők amik nem alkalmasak az olvasás megszerettetésére.

    Te ezt biztosan jobban látod... én csak a saját gyerekeimből tudok kiindulni. A fiamnak ehhez a Harry Potter kellett... a Kincskereső után.  A Kincskeresőt könnyek között olvasta el.

    A nagylánynak a csajos sorozat könyvek kellettek. ill, ő eléggé lila agyú volt már háromévesen is. Magyartanár akar lenni.

    A kicsi meg mesefüggő. Pedig már 14 éves. Persze a mesébe belefér a HP, StarWars, meg az Egri Csillagok is.
    Szerintem minden gyerekre más hatással vannak a kötelezők.

    És nem biztos, hogy ugyanazt a véleményt lehet elvárni a mai gyerekektől mint az én generáciomtól.

    Amugy sem szerettem soha a belemagyarázást semmilyen irodalmi műnél. - A költő , író, ezt meg azt akarta mondani... stb.

     

    ui: Petőfit én is imádom. :-)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (42)
    2011-04-26  12:16
  10. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2011. Április 26. 12:1642.

    Szerintem nem lényeges, hogy az ember meddig emlékszik a cselekményre, hisz ha akarja, elolvashatja újra... itt maga az olvasás megszerettetése a lényeg. 

     

    A legtöbb tárgyból nagyon kevésre emlékszünk... én személy szerint (pedig jó tanuló voltam és a memóriám is jónak mondható) nem emlékszem már a fizikai képletekre, fogalmam sincs, mi a különbség a tangens és a kotangens között (sőt, azt se tudom már, mit jelentenek ezek a fogalmak), az omegát is már csak mint a vég jelképét ismerem fel... fogalmam sincs, hol bányásznak bauxitot, és köbgyököt is csak a hárijánosok szövegeléséből szoktam vonni... :D de elméletileg ezek is fejlesztik a gondolkodást, a logikát, amíg tanulja őket az ember... nem tudom, hogy ez igaz-e, de ha nem lenne az, bizony elszomorító lenne a végeredmény, vagyis ha csak azt a részét nézzük, hogy konkrétan mikre emlékszünk és mikre nem... ilyen szempontból a vetélkedők is tanulságosak. Ott még én is verem a fejem a falba sokszor... az ilyen széf-féle vetélkedőket már pont ezért is voltam képtelen nézni több részen át, mert egy kétfős csapatból egyiknek se jut eszébe semmi olyan, amit azért alapnak gondolna az ember... de hát kinek mi az alap... 

    előzmény:
    Lillaréka (41)
    2011-04-26  12:03
  11. 2011. Április 26. 12:0341.

    Jó kérdés...

    én is kiváncsi lennék. :-)

    A középiskolai kötelezőkből semmire sem emlékszem, pedig elolvastam. Arra igen, hogy a Kurázsi mamán elaludtam.
    Az általános iskolaikra csak azért emlékszem, mert számonkértem a gyerekeimen...
    Az Egri Csillagok nekem kedvencem volt. nagyon  szerettem. A filmet talán csak egyszer néztem meg. Nem tetszett. Csak a könyv.

    előzmény:
    martin1212 (40)
    2011-04-26  11:49
  12. 2011. Április 26. 11:4940.

    Kíváncsi lennék, hogy konkrétan mire emlékeznek itt a régi kötelezőket bőszen védők pl. az Antigonéból, Goriot apóból...Vagy az ő szüleik...De gondolom azért mégis megfelelő alapműveltségűnek tartják magukat és a szüleiket is, attól függetlenül, hogy jobbára csak a tényre emlékeznek, miszerint "az Antigoné kötelező olvasmány volt". Szerintem nem ezen múlik az alapműveltség. Persze szükség van kötelezőkre, de miért ne lehetne időről-időre újra gondolni a listát?? Itt nem arról van szó, hogy innentől kezdve nem lesz egyetlen kötelező olvasmány sem, csak a Harry Potter 6-18 év között! A Kincskereső kisködmön 8-9 évesen?! Az Egri csillagokat én sem tudtam kiolvasni, pedig tisztán értettem a történelmi helyzetet. Egyébként meg imádok olvasni, pedig volt 1-2 magyar tanár, aki mindent megtett, hogy megutáltassa az olvasást a diákjaival. Pl. jó módszer erre, hogy belekérdezni a legapróbb részletbe a könyvben, aki nem tudja, rögtön 1-es. Kitűnő alapműveltség nevelés...Amúgy is jól kitűnik a magyar alapműveltség a PISA felmérésekből...M.o-n még mindig azt gondolják sokan, hogy a nagy méretű tananyag, minél korábbi életkorban, minél több magolással egyenlő azzal, hogy valaki okos, művelt, jól megállja a helyét az életben. Na de ez már az egész oktatási rendszert érintő téma.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  13. 2011. Április 26. 11:4439.
    Gyerekem második osztályos volt, mikor a Kincskereső kisködmönt kapta kötelező olvasmányként. Mondanom sem kell fel kellett olvasnom Neki. Nehéz szöveg, nyomasztó, komor, fekete tartalom.... Nem kisgyereknek való olvasmány. Utálta!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  14. pbd
    pbd
    2011. Április 26. 11:3838.
    Főiskolán, gyermekirodalomból tétel lesz nekem Harry Potter.
    előzmény:
    Molju (5)
    2011-04-26  06:55
  15. pbd
    pbd
    2011. Április 26. 11:3637.

    Ízlések és pofonok.

    Én abban az évben, amikor kötelező olvasmány volt az Egri csillagok- talán ötödikben- kb. 16-szor olvastam el, mert annyira tetszett.

     

    Én úgy gondolom, hogy rengeteg szerethető, színvonalas magyar író, és magyar mű van, de ez csak az én véleményem. Mindenesetre fura nekem, ha valaki csípőből elutasítja, és egy kalap alá veszi jóformán az egész magyar irodalmat- nekem legalábbis így jött le, de lehet, hogy rosszul értettem.

    előzmény:
    meandmyman (36)
    2011-04-26  10:54
  16. 2011. Április 26. 10:5436.
    Magyarbol mindig 5-os voltam,szavalo-es kommunikacios verseneyeket nyertem,13 evesen mar Remarque-t olvastam ugyanakkor ki nem allhattam a magyar irokat.Ugy irtam dolgozatot,hogy anyu elmeselte h mirol szol a konyv,ugyanis az elso 25 oldal utan azt mondtam,hogy en ezt nem tudom es nem is akarom elolvasni.Hozzateszem:mindig megprobaltam.Nekem tetszett a Pal Utcai Fiuk,es az Aranyember es azt hiszem itt ki is fujt.Ezzel parallel kivulrol fujtam kulfoldi irok muveit es faltam a konyveket,imadtam olvasni.Nem mult el nap,h ne olvastam volna,es ez suli utan sem valtozott.Ugy gondolom,hogy ez valahol "neveles"kerdese is,ki es mit lat a muben.Nekem pl: Nyilas Misi sosem volt luzer,idealista,sokkal inkabb a letunt korok hose,idealista,szeplelku,almodozo es JO.A vilag pedig gonosz vele szemben(leegyszerusitve:-).Masodikoskent olvasonaplot irtam OZ-bol,es a mai napig csak jo emlekeim vannak rola.Hozzateszem csodalatos iro-olvaso szuleim vannak,es igy 30 evesen is csak halas vagyok nekik azert,mert megszerettetek velem az olvasast.Ugyanakkor en kivonnam a kotelezok listajarol az avitt magyar irokat,pl: az Egri Csillagok kialoan alkalmas arra h egy eletre megutaljak az olvasast:-)))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  17. 2011. Április 26. 10:3635.

    Nekem nem okozott problémát a kötelező irodalom, sőt... a Kőszívű ember fiai, az Egri csillagok és az Aranyember kimondottan a kedvencem volt. Ugyanakkor alsósként nem szerettem a Kincskereső kisködmönt, de elolvastam.

     

    Szerintem nem azzal van a gond, hogy a nyelvezete nehéz, vagy elavult, hanem azzal, hogy a gyerekek nem tudnak megfelelően olvasni, értelmezési problémáik vannak. Ilyen esetben még egy egyszerű mesét is nehéz megérteni.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2011-04-26  00:36
  18. 2011. Április 26. 09:2134.
    Ez teljesen emberfüggő, ki mit nem olvas el.. Én imádtam a János vitézt és a Légy jó mindhalálig-ot, de a Bogáncs és társai nem jöttek be... Valószínűleg mert egy városi, szemüveges stréber voltam és nem tudtam azonosulni a történettel.
    Viszont a Harry Pottert és a Gyűrűk Urát én is preferálom. A gimnázium elsős dráma olvasmányban ezek is benne voltak (pedig nem drámák), a Só c. népmesével együtt.
    A tanárokat pedig nem hibáztatnám azért, mert egy gyerek nem olvas. Ez szülői minta! És igenis a szülőnek a felelőssége, hogy a gyereke mit olvas és nem olvas el!!!!
    A tanár az értelmezésében, feldolgozásában kell hogy segítsen.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  19. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2011. Április 26. 09:1833.
    Az meg, hogy Nyilas Misi egy mai gyerek szemében lúzer és stréber? Amelyik gyerek ezt a véleményt így meg tudja fogalmazni, az elolvasta a művet és véleményt alkotott róla. Ha ilyet, hát ilyet. Többek között is része a tudatos olvasóvá válásnak: hogy egy művet nem csupán isteníteni tudunk, mert Szent Író Műve, hanem esetleg a saját kritikánkat is meg tudjuk róla fogalmazni, persze érvekkel alátámasztva. Nincs ezzel semmi baj. Valóban változnak az idők, változik a hősök megítélése. Az én tanítványaim Petőfiről mondták azt, hogy bár szeretik a verseit, ők már nem értik, hogy akarhatott bárki is meghalni ezért a hazáért, mert ők úgy érzik, nekik már nincs olyan hazájuk, mint amiben Petőfi hitt. Ők azt látják, hogy a kormányok jönnek-mennek, a szüleik meg tönkremennek a puszta megélhetésért. Ők úgy látják, ezért a Magyarországért nem érdemes meghalni... és ha kulturáltan fogalmazzák meg, én ezeket a véleményeket is meghallgatom (és sajnos valahol meg is értem). Viszont még mindig ott maradt az az örök-csodálatos Petőfi, akinek a művei kapcsán aktuális dolgokról is beszélgetni tudunk.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2011-04-26  00:36
  20. 2011. Április 26. 09:1032.

    Azt hiszem itt akkor a magyar tanárokkal van a gond és nem A kötelező olvasmánnyal. Ha az ő hozzáállásuk más lenne, akkor nem ez lenne a helyzet az olvasással.

     

    Az olvasónapló valamilyen szinten hasznos lehet a későbbiekben. Na, nem mint napló, hanem a lényegkiemelésre is rá tud(na) szoktatni...ha a tanár...

     

    Szégyellem magam az ilyen "kollégák" miatt. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  21. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2011. Április 26. 09:0431.

    Kicsit túl van ez az egész misztifikálva. Először is: sokkal nagyobb már a tanári szabadság a kötelezők megválasztása terén, mint régen. Általánosban szinte korlátlan, ugyanis csak a kompetenciák fejlesztése a céljuk, a középiskolai felvételi vizsga szövegértésből, fogalmazásból és nyelvtani feladatokból áll. Ezeket bármilyen - igényes, irodalmi! - olvasmányon keresztül gyakorolni lehet. A középiskolában szintén nagyon tág a kör, bár ott azért már vannak kihagyhatatatlan alapművek, amelyek fémjeleznek egy-egy korszakot, stílust, mérföldkövet az irodalomban. Az irodalom érettségi témakörök között pedig kötelezően jelen van egy tétel, amely "az irodalom határterületei" néven fut, szerintem ez azért van így, hogy a tanár egy olyat is bele tudjon csempészni a négy év anyagába, amellyel valóban kedvet csinál egy könnyedebb, emészthetőbb formában - magához az olvasáshoz.

     

    Egyébként pedig létezik irodalmi rangsor, el lehet dönteni egy műről, hogy szépirodalmi alkotás vagy egy gyenge ponyva, és mivel - sajnos - valóban vannak olyan irodalomtanárok, akik maguk sem szeretik túlságosan a szépirodalmat, csak átcsúszkáltak valahogy kettessel a vizsgáikon, és megkapták a diplomájukat, amivel nem is tudnának máshoz kezdeni, mint a "tanítás" (?), így aztán nekik legalább mankó az,  hogy mi legyen a "kötelező". Ha azonban tényleg ért a szakmájához a tanár, akár személyre szabottan is tud olyan könyvet ajánlani a gyereknek, amely által megszereti az olvasást, és a továbbiakban ő maga jön oda a következő ajánlásokért... aztán azt is elhagyja, és kialakítja a saját ízlését. :) És emellett még az évi egy-két "nagyon-kötelezőbe" se fog belehalni, ne adj' Isten még azok is megtetszenek neki... :)  Ez a hivatás ugyanakkora felelősség az ember érzelmi-szellemi nevelése terén, mint akár egy orvosi pálya az ember egészsége szempontjából. Úgyhogy tényleg jobban meg kellene válogatni a valóban alkalmas tanárokat, ezután pedig anyagilag is megbecsülni őket. Ennél jobb természetes szelekció nem is kéne, és egy csapásra ki lenne pipálva a "kötelező olvasmány" kérdése is...

     

    Egy mondatot azért még a szülők felelősségéről is írnék, ha már a tanárokéról megtettem... tényleg kevesebb az esélye, hogy a gyereknek szabadidős tevékenységként az jusson eszébe akár egy szünetben, hogy levegyen a polcról egy könyvet és olvassa azt, ha azt látja, hogy a szülei tévéznek, számítógépeznek pihenés címszó alatt, és az olvasóvá nevelés kimerül abban, hogy "fiam, elolvastad már a kötelezőt? Nem? akkor húzzál befelé a szobádba és olvassad." Közben meg átszűrődnek a vv8 hangjai... Csak annyi kéne, hogy lássa a gyerek, hogy anya szeret olvasni, mosolyog közben vagy néha könnyezik, és imád a könyvespolc előtt álldogálni egy-egy könyv kiválasztásakor, mert már azt a részét is élvezi, hogy "na, mi legyen a következő"? :)   

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2011-04-26  00:36
  22. 2011. Április 26. 09:0330.

    Eddig minden kötelezőt elolvastunk. Nálunk a kicsinél alsóban a Vuk, Micimackó és a Két Lotti volt a kötelező. (Ezek szerint meg lehet változtatni a listát.) Élvezte a meséket, hatására elolvastuk a Bogáncsot és a Kelét is.

    A nagyobbik lányom a hagyományos Kincskereső kisködmön, Tüskevár, Téli berek könyveket olvasta. Hiába van meg rengeteg Fekete István könyv pluszba egyet se vett le a polcról.

    Egyébként a János vitéz nem kötelező, hanem tananyag és Petőfi meséjében nincs zavaróan sok régies szó.

    5 . osztálytól azonos volt  a két lista : a nagy átrágta magát a könyveken, de utálta őket, szakközépben már csak a rövidített kiadásokat olvassa ( Odüsszeusz, Anyegin, Candide, Tartuffe).

    A kicsi nem tudta egyedül elolvasni a Pál utcai fiúkat (papírunk van egy enyhe dyslexiáról), egy lapot én, egyet ő olvasott, majd a fejezet végén önállóan összefoglalta a történetet és leírta az olvasónaplóba- a tanárnő pedig közölte, hogy nem értékelhető, mert a netről másolta a gyerek. Bementem hozzá, elmondtam, 4-est kapott rá. Pedig ha a gyerek olyat írt, mint ami a neten van az azért nem rossz. Az idén az Egri csillagokat feladtuk. Hiába látta a filmet, voltunk a vár makettjénél a Pilisben és Egerben az igazi várban; lapozgat, hogy mennyi van még hátra a fejezetből mondat közben a holnapi ebédről érdeklődik, fogalma sincs mit olvas...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  23. Torolt_felhasznalo_379840
    Torolt_felhasznalo_379840
    2011. Április 26. 08:5129.
    Rosszcsont Petit minden elsős kisfiúnak.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  24. 2011. Április 26. 08:4928.

    Kicsit OFF, az olvasónaplóról.

    Az egyik szerepe az, hogy a gyerek megtanuljon lényeget látni, kiemelje és elgondolkodjon az olvasottakról és a jegyzetek láttán elő tudja hívni az olvasottakat. HA a gyerek ezt nem tanulja meg, hogy lesz képes az egyetemen jegyzetelni és a hatalmas mennyiségű anyagon átrágni magát? Persze meg lehet ezt tanulni később is, de nem jobb az általános ill. középiskolában? 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  25. 2011. Április 26. 08:4227.

    Sziasztok!

     

    Egyetlen kötelezö olvasmány volt, amelyet nem olvastam el - Feljegyzések az egérlyukból, de ez már középiskolai tananyag volt.

     

    János vizéz - az öcsém max. 3-4 éves volt, amikor már szinte kívülröl fújta - és értette - Petöfi nem írt érthetetlenül.

    Az Egri csillagokat a 2. utáni nyáron olvastam el. Azóta is imádom.

    Nyilas Misi sztoriját kimondottan utáltam, de abba sem haltam bele.

    Nálunk az Aranyember volt a kötelezö, a 20 oldalnyi leírások kissé agyra menösek voltak... De ez nem akadályozott meg abben, hogy szinte minden Jókai müvet elolvassak.

     

    Harry Potter mint kötelezö - azt hiszem akad már néhány iskola, ahol olvastatják. Amennyiben a klasszikusok is maradnak, akár még bele is fér. Személy szerint nem olvastam, de talán egyszer.:)

     

    Egyébként sokakban az olvasmányok kötelezö volta már eleve dacot vált ki, ezen pedig semmi nem fog segíteni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2011-04-26  00:36

Címlap

top