Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kötelező olvasmányok

N?k Lapja Café
N?k Lapja Café
Létrehozva: 2011. Április 26. 00:36
A legtöbb iskolás már eleve előítéletekkel nyúl a kötelező olvasmányok után. Ráadásul ha olyan könyvekkel kell megküzdeniük, amelyek a legkevésbé sem illeszkednek életkorukhoz, ismereteikhez, akkor a kötelezők gyorsan bekerülnek a „feleltetésig emlékszem rá, aztán gyorsan elfelejtem” kategóriába. Lehet, hogy érdemes lenne felülvizsgálni a listát?

Tovább a cikkre...
  1. Torolt_felhasznalo_599243
    Torolt_felhasznalo_599243
    2011. Április 26. 21:2976.

     

     

    Mit szólnál pl. Lázár Ervinhez? A hétfejű tündért én nagyon tudnám ajánlani alsó tagozatba. De még fölsőbe is. Sőt! Középiskolai magyartanár barátnőm mondja, hogy nem ismerik a gyerekek, jutalomból egyet-egyet elolvas nekik, a 4 év alatt kiolvassák így... És tetszik nekik! Igaz, ha nem is horrorisztikus,de  eléggé lélekfacsaró némelyik.

    előzmény:
    Forrest99 (72)
    2011-04-26  21:22
  2. 2011. Április 26. 21:2875.

    Depressziós, öngyilkos nép vagyunk. És nem értjük, miért.

    előzmény:
    Forrest99 (72)
    2011-04-26  21:22
  3. 2011. Április 26. 21:2774.

    Semmi szép nincsen bennük. Persze tudok mást is mondani, de hogy a magyar kötelezők jó része a horrorról, a nyomorról, a senyvedésről szól, azért az elgondolkodtató.

     

    Szerintem is, elgondolkodtató.

    előzmény:
    Forrest99 (72)
    2011-04-26  21:22
  4. 2011. Április 26. 21:2573.

    De, van olyan tanár, akinél harminc gyerek harmincfélét olvas kötelezőként. A kicsi lányom osztályában most éppen ez a helyzet: mindenki szabadon választhat magának olvasmány, csak annyi a kikötés, hogy ne egészen piciknek való, betűket alig tartalmazó leporelló legyen a választott mű.

     

    Viszont én nem erről beszéltem, hanem arról, hogy más kötelezőt is lehet adni. Úgy értem a Pál utcai fiúk vagy a Kőszívű helyett egy másik könyvet, amit mindenki elolvas, és az osztály közösen feldolgozza.

     

    Igen, sok tanár szokott arra hivatkozni, hogy azért adja az 50 évvel ezelőtti olvasmányokat, mert mi van, ha kérdezik a felvételin.

    Nem szokták.
    Semmi ilyesmit nem szoktak kérdezni.
    Egy megadott szöveget kell értelmezni, és azzal kapcsolatos kérdésekre válaszolni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_599243 (70)
    2011-04-26  21:05
  5. 2011. Április 26. 21:2272.

    Hát én még most is rosszul vagyok, ha ezekre a kötelezőkre gondolok. Mindet elolvastam anno becsülettel, de hogy szebb nem lett tőle az életem azon kívül, hogy elmondhatom, hogy olvastam őket, az biztos. Szerintem attól még senkinek nem lett baja, hogy nem olvasta el a Nyilas misit, ellenben én pl. hónapokig depressziós voltam az ilyen történetektől. Mondjuk az Árvácska, Az a fekete folt, Édes Anna. Borzalmasak!!! Semmi szép nincsen bennük. Persze tudok mást is mondani, de hogy a magyar kötelezők jó része a horrorról, a nyomorról, a senyvedésről szól, azért az elgondolkodtató. És ahogy a TV-ben sem ültetnék le egy gyereket egy ilyen filmet megnézni, úgy a kezébe sem adnék egy ilyen könyvet. Sem a Nemecsek Ernőt, sem a Kincskereső kisködmönt, sem a nemtom melyiket. Lehet fújjolni, de én nem olvasnám el még egyszer ezeket, ha pisztolyt tartanának a fejemhez, akkor se...

    előzmény:
    Molju (5)
    2011-04-26  06:55
  6. 2011. Április 26. 21:1371.

    Ahogy olvastam felelevenedtek bennem az emlékek, amik nem is olyan régiek. (15 évesek) Nekünk akkor egy-egy nyárra kb 5-8 könyvet adtak meg ,és ha nem csal az emlékezetem akkor mindent el kellett olvasni és mindből kellett olvasónapló. Egy könyv van, ami se akkor se azóta nem tudok elolvasni ez a Kőszívű ember fiai, a Pál Utcait és az Egri csillagokat 3x olvastam és nagyon szerettem.

    Szerintem nem azzal van a gond, hogy miket jelölnek meg kötelező olvasmányként, hanem, hogy mikor. De még az se biztosíték, arra, hogy elolvassa, vagy érti, ne adj isten tetszik neki egy adott könyv, mert hisz különbözők vagyunk, tehát nem teszhet ugyanaz a könyv mindenkinek. 

     

    Én azóta is szeretek olvasni, szépirodalmat, és Harry Pottert is. Mondjuk én otthonról hoztam a könyvek szeretetét, mindenki nagyszülők, szülők is olvastak sokat otthon, és ez rám is rám ragadt. Az olvasónaplókat mindig megírtam és élveztem.  A Kőszívűnél mondjuk megkerestem a válaszokat a kérdésekre,  volt persze olyan is, amikor saját kútfőből kellett olvasónaplót írni.

    Én pl egyetemen a Nemeskürty: mi magyarok könyvét önszántamból olvasónaplóztam, és nagyon érdekes volt. Tehát olvasónaplót írni szerintem nem csak gyerekkorban érdemes, Esetleg jó rászoktatás lehet az is   ha gyereke van valakinek hogy közösen olvashatnának, anya-apa is egy-egy saját könyvet és arról ír  olvasónaplót, a gyerek pedig a sajátjából. Persze ez főleg alsós korban működőképes, de szerintem ez nem lehenne rossz ránevelés.

     

    Az olyan tanár, aki nem is foglalkozik azzal, hogy a gyerek önszorgalomból ír olvasónaplót nálam kiverte a biztosítékot, és tuti megmondanám az igazgatónak, és lehet kirakatnám az iskolából.

     

    Bocs, hogy ilyen hosszú lett.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  7. Torolt_felhasznalo_599243
    Torolt_felhasznalo_599243
    2011. Április 26. 21:0570.

     

     

    Ez igaz, csak a mostani gyerekek még tankönyvből sem teszik...  (Tisztelet a kivételnek.)

     

    Ha nincs "központilag" előírt, akkor hogy találják ki "odafönt", miről írjon esszét az érettségiző? A másik pedig:.a tanár nem tud egy órára úgy készülni, hogy 30 gyerek 30 félét olvas a témában, s azt MIND megbeszéljék... Nem olyan eccerű ám ez!

    előzmény:
    CsillagViki (68)
    2011-04-26  20:35
  8. 2011. Április 26. 20:4069.

    Tudod, néha örültem volna neki, ha szögről leakasztható kész tanterv szerint tanítunk, mert baromi kényelmes. Nem kell az embernek az egész nyarát fölkészüléssel töltenie.

    Pedig az iskolák egy részében kell. Mert nem mindegy például, hogy adott tanévben melyik írónak, költőnek van kerek évfordulója, nem mindegy, hogy sokat változik az irodalomtudomány, sőt, az sem mindegy, hogy változik a politika, a  hazai társadalom világnézeti megoszlása.

    Nem lehet ugyanazt tanítani, mint 50 éve, sőt, nem lehet két egymás utáni osztálynak sem ugyanazt tanítani.

    Illetve lehet, mert sokan megteszik.

    előzmény:
    Lillaréka (61)
    2011-04-26  17:40
  9. 2011. Április 26. 20:3568.
    Tanulni nem csak a tankönyvből lehet. Középiskolában pláne!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_599243 (66)
    2011-04-26  18:18
  10. 2011. Április 26. 19:5267.
    Ha érdektelen számukra a történet, nem fogja motiválni őket, hogy mi a vége.. És ez nem feltétlenül azért van, mert nem értik, amit olvasnak, hanem a könyv témája, az abban megjelenő probléma nem fogja meg őket, nem érdekli..
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_599243 (52)
    2011-04-26  16:43
  11. Torolt_felhasznalo_599243
    Torolt_felhasznalo_599243
    2011. Április 26. 18:1866.

     

     

    Én úgy tudom, középiskolában van "központilag" kijelölt kötelező olvasmány.  Ha mégsem lenne, akkor a tanárnak kéne új tankönyvet írnia, hogy a gyerek tudjon miből tanulni. S mindegyiknek mást, mert ők választanak a listáról?

    előzmény:
    CsillagViki (53)
    2011-04-26  16:57
  12. 2011. Április 26. 18:0565.

    Elméletileg együtt kéne feldolgozniuk a kötelezőket.

     

    előzmény:
    Frubia (64)
    2011-04-26  17:59
  13. 2011. Április 26. 17:5964.

    Na jó, úgy gondoltam én is, hogy részlet, vagy valamilyen kivonat van benne a tankönyvben. Nem az egész regényre gondoltam...

     

    A mi tanárunk nem volt kreatív. Aki elolvasta az jól járt, aki nem az egyest kapott....

    előzmény:
    Lillaréka (63)
    2011-04-26  17:53
  14. 2011. Április 26. 17:5363.

    Nem a regény van benne, hanem ezzel kapcsolatos tananyag.
    A  János Vitéz az benne van.

    A Toldi is.
    A két nagyobbnak Nemzeti kiadós könyve volt, a kicsinek Apáczai-s.
    Minden tankönyv feldolgozza valamilyen módon a kötelezőket. A Tanár eltérhet ettől és írathat a füzetbe mást mint ami a tankönyvben van.
    Rá van bízva, ahogy az is melyik tankönyvet rendeli meg.

     

     

    Hoffmanróza szeretné, ha egységes lenne a tankönyv és mindenhol ugyanúgy tanitsák, ugyanazzal a módszerrel ezeket... ill kb mindent,

    előzmény:
    Frubia (62)
    2011-04-26  17:48
  15. 2011. Április 26. 17:4862.
    Ezek szerint Magyarország összes ötödikes gyerekének az irodalom könyvében (tök mindegy milyen kiadó) benne van a Pál utcai fiúk. Akkor abból felelni/dolgozatot írni kell. Ha nem olvassák el (olvastatják el) hogy készülnek fel a gyerekek? A tanár miért kéri számon, ha nem "kötelező". Nekem tök mindegy, a gyerekem az összes kötelező, ajánlott mindegy hogyan nevezzük olvasmányt elolvasta. Nem azért mert a tanár kérte, hanem mert együtt leültünk és közösen elolvastuk/átbeszéltük. A tanár sz..rt bele az egészbe....
    előzmény:
    Lillaréka (59)
    2011-04-26  17:35
  16. 2011. Április 26. 17:4061.
    ja.. manapság úgy hivják. NAT. Nemzeti Alaptanterv.
    előzmény:
    CsillagViki (58)
    2011-04-26  17:33
  17. 2011. Április 26. 17:3960.

    Hetediktől van kémia és fizika. ill biosz és földrajz.

    Ötödik-hatodikban természetismeret néven fut a biosz ésa föci.

    Szerintem a természettudományos tárgyakat keverték meg a legjobban.
    Viszont kémiából és fizikából majdnem ugyanazt tanitják mint 30 éve.

     

    előzmény:
    CsillagViki (58)
    2011-04-26  17:33
  18. 2011. Április 26. 17:3559.

    A törzsanyag ugyanaz. Már évtizedek óta.

    Azaz ötödikben János Vitéz és Pál utcai fiúk... hatodikban Toldi és Egri Csillagok.

    Hetediken a Kőszivű, nyolcadikban Légy jó Mindhalálig.

     

     

     

    A János Vitézt én már az óvodás korukban felolvastam a gyerekeimnek.

    előzmény:
    CsillagViki (56)
    2011-04-26  17:20
  19. 2011. Április 26. 17:3358.
    Nemhogy központi tanterv nincs már nagyon régóta (majd most Rózának köszönhetően lesz, az biztos!), hanem központilag kötelező tantárgyak sincsenek. Csak műveltségi területek. (Nem kémia meg fizika van, hanem "ember és természet" műveltségi terület, és egyáltalán nem egységes, hogy melyik iskolában mit tanítanak.)
    előzmény:
    Frubia (57)
    2011-04-26  17:29
  20. 2011. Április 26. 17:2957.
    Fogalmam sincs hány féle irodalom könyv van. De - szerintem - a tanterv mindenhol egyforma. Onnan gondolom, hogy Zuglóban is és Budajenőn is a 6. osztályban az Egri csillagok volt a tankönyvben. Nem egyforma tankönyv volt a gyerekemével - barátnőm kislányáé. Lehet rosszul tudom.... Persze, nem kell dolgozatot iratni belőle, ha nem is kötelező. De akkor miért volt/van benne?
    előzmény:
    CsillagViki (56)
    2011-04-26  17:20
  21. 2011. Április 26. 17:2056.

    Szerinted hányféle ötödikes tankönyv van?
    Ugye nem gondolod, hogy csak egy?

    És szerinted azért, mert van olyan tankönyv, amiben benne van, kötelező dolgozatot íratni belőle?

    előzmény:
    Frubia (54)
    2011-04-26  17:08
  22. 2011. Április 26. 17:1955.

    A János vitézben alig akad egy 10 éves gyerek számára érthetetlen szó???

    Láttál már 10 éves gyereket?

     

    Szerinted mit ért egy 10 éves abból, hogy

     

    "Becstelen teremtés! gyalázatos pára!
    Ilyet mersz te tenni világnak csúfjára?
    Lopod a napot, és istentelenkedel...
    Nézze meg az ember... hogy tüstént vigyen el -"

     

    vagy

     

    "Majd lesz neked Jancsi... no hiszen lesz neked!"
    Szomorún kullogva gondolta ezeket,
    "Gazduramnak ugyis rossz a csillagzatja,
    Hát még... de legyen meg isten akaratja."

     

    Semmit.

    A János vitézben szinte minden egyes sort végig kell magyarázni az ötödikeseknek. És erre nem mindig van ám idő. Főképp, mert nem minden gyerek ért meg mindent egy szempillantás alatt.

    Nagyon nehéz a János vitézt tanítani.

     

    Tudod, tanárként és szülőként is ismerem a gyerekeket.

    Tanárként egészen más kötelező olvasmányokat adtam mindig.
    Szülőként azonban volt alkalmam vért izzadni a gyerek mellett ülve, és minden egyes mondatot elmagyarázva. De a Kőszívűt például minden igyekezet ellenére sem tudtuk végigolvasni, mert a kétharmadánál megsajnáltam a gyereket, és nem kínoztam tovább. (Más kérdés, hogy a tanár is azt mondta, hogy nem kell elolvasni, nézzék meg filmen.)

     

    Még szerencse, hogy a kötelező olvasmányos kínlódást megelőzően megszerettek olvasni a gyerekeim, és minden gyötrődés ellenére lelkes olvasók maradtak!

    előzmény:
    Molju (5)
    2011-04-26  06:55
  23. 2011. Április 26. 17:0854.

    A Pál utcai fiúk az 5. irodalomkönyvben tananyag. Hogy ír belőle dolgozatot, esetleg felel, ha nem olvassa el?

    Szerintem itt nem a milyen könyvet olvas a lényeg, hanem, hogy olvasson. Az elején írtam, hogy nálunk csak ajánlott olvasmány van. A listán bizony Harry Potter is van (amúgy én imádom). Néhány tanár és szülő hozzáállásán kellene változtatni, máris több gyerek olvasna.

    előzmény:
    CsillagViki (53)
    2011-04-26  16:57
  24. 2011. Április 26. 16:5753.

    Már megint egy ostobaság!

    Nyilas Misi vagy Nemecsek már húsz éve sem voltak kötelezők.

    Nagyon-nagyon rég megszűnt a "központilag" kötelező olvasmány, mint olyan.

    Minden tanár azt ad kötelezőnek, amit jónak lát.

    Csak a tanárok lustasága, nemtörődömsége az oka, hogy még mindig gyerektömegek olvassák kínszenvedve ezeket a könyveket.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  25. Torolt_felhasznalo_599243
    Torolt_felhasznalo_599243
    2011. Április 26. 16:4352.

     

     

    A gyerekek azért nem szeretnek olvasni, mert nem tudnak! Ha értenék, amit olvasnak, legalább a történet befejezése miatt végigolvasnák az adott regényt, ha a - pl. lentebb említette valaki - tájleírásokat ki is hagynák ...

     

    Mindenki azt szereti csinálni, amihez ért, amit tud, ergo: ha nem tanulsz meg rendesen olvasni, nem fogsz olvasni szeretni. 

    előzmény:
    Antha89 (51)
    2011-04-26  14:59

Címlap

top