Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Óvodai beszoktatás :-(

bellezza
Létrehozva: 2011. október 7. 14:29
 

Sziasztok!

 

Nézegettem korábbi topikokat az óvodai beszoktatásról, de ilyen problémával, mint a mienk itt nem találkoztam. Ez a 3. napja, hogy oviba jár a fiam. Az első nap végig vele voltam kinti, benti játékoknál egyaránt. Úgy tűnt tetszik neki a dolog, élvezi a gyerekek társaságát. Viszont észrevettem, hogy játék közben, ha vki játszani szeretne szintén azzal a játékkal amivel ő, odacsap, pedig a másik abszolút jó szándékkal közelít felé. Vagy pl ebédnél történt, hogy egyszer csak mindenféle ok nélkül elkezdte lökdösni a mellette ülő fiút (aki amúgy nem bántotta, de még csak hozzá sem szólt). Aztán hazajöttünk megbeszéltük, hogy ilyet nem szabad csinálni, de másnap folytatódott a dolog. Reggel apa vitte, fél órát maradhatott bent, aztán már csak ebéd után tűnt fel újra a színen. Az óvónéni azt mondta, hogy azzal nem volt baj, hogy anya-apa nincs ott, viszont verekszik, és csipkedi a társait, és ezt kellene vhogy helyre tenni. Ha pedig rászólnak, ködösíteni kezd: azaz a problémát kikerülve teljesen másról kezd el beszélni. Na ezek után képzelhetitek a mai nap már csak hab volt a tortán. Ma ugyanis már nem lehettünk vele: apa vitte reggel, és mivel én a kislányommal vagyok még itthon, úgy volt, hogy én megyek majd érte. Ezt apa mondta is az óvónéninek. Megbeszéltük, hogy ébredés után ott leszek, mióta az ovit megkezdtük szó szerint beájul a fáradtságtól, így nem gondoltuk, hogy esetleg probléma lehet az ottalvással. Képzeljétek egyszer csak óvónéni hívott, hogy kellene menni a gyerekért, mert az egy dolog, hogy nem alszik, csak már a hisztijével felkeltette a többieket. Persze azonnal rohantam a gyerekért. Mikor bementem a terembe, a fiam ott járkált (állítólag kitalálta, hogy ő márpedig játszani fog!) és már egy másik kisfiú is ácsorgott az ágya mellett. Most abba maradtunk az óvónénivel, hogy egy darabig nem hagyom ott alvásra, megpróbáljuk itthon beállítani a déli alvást (egyébként du 2-3 körül szokott csak elaludni) és ha ez már megy, akkor próbálkozhatunk újra.

 

És itt jön a kérdés: mi a garancia arra, hogy sikerülni fog az óvodai alvás? Azt tudom, hogy itthon fog aludni délben, mert ebben most nem fogok neki engedni. De mi van ha az oviban továbbra is folytatódik ez a cirkusz? Azt sem értem ez a verekedős dolog honnan jön (játszótereken ilyet nem szokott csinálni).. Kérlek adjatok tanácsot, mert szerintem egy 3 éves gyerekkel ezt úgysem fogom tudni megbeszélni. Erre az agresszióra meg egyszerűen nem találok magyarázatot.

 

Valakinek volt hasonló esete? Mit csináljak most vele??? Kérlek segítsetek! Óvónők véleményét is szívesen meghallgatnám!

 

Előre is köszönöm!

  1. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2011. október 7. 18:5051.

    A sors nagyon jó memóriával áldott (?) meg. Három és fél éves voltam, mikor a húgom megszületett. Négyéves koromtól jártam oviba. A mai napig emlékszem arra a kínra, amikor nekem el kellett indulnom reggelente az oviba, mikor a húgom, az a kis bőgőmasina (akiből én még csak ennyit érzékeltem), pedig otthon maradhatott. Ez egy ekkora gyereknek még olyan érzés, hogy őt kiszakítják abból a biztonságot nyújtó, meleg közegből, ami a kistesójának még (teljesen igazságtalanul az ő szemében) még jár. És nekem is volt igényem "gyerektársaságra", de még nagyobb igényem lett volna arra, hogy én is ott játszhassak a mamámék házában, ahol anyámék laktak velem együtt, ugyanúgy pogácsát gyúrhassak a mamámmal, ahogy addig, ugyanúgy játszhassak a saját hintámon (az oviban többszáz gyerek volt akkor, és volt három hinta), a saját homokozómban, és főleg, a saját szeretett nagymamámmal! Gyűlöltem a helyzetet, és gyűlöltem oviba járni. És beszoktam, mert jó kislány voltam, nem bántottam másokat sem, de a mai napig rossz érzésekkel gondolok az ovira. Az egyetlen mentsváram az éneklés volt, ma már olvastam, éneklés közben olyan anyagok szabadulnak fel az agyban, hogy nem tudsz közben félni, szorongani. Úgyhogy egész nap énekeltem, így csináltam magamnak jobb kedvet. Szerintem egy pici baba mellől egy háromévest vétek oviba küldeni. Ha gyerektársaságra van igénye, vidd játszóházba, játszótérre. Ne szakítsd ki otthonról. Egy-két év múlva sokkal érettebb lehet rá, amikor esetleg már a húga is bölcsibe jár majd.

     

    Ha pedig felismerted, hogy túl sokat engedsz meg neki, magadon változtass. Nézem egy ideje a szuperdada sorozatot. Nem mindenben értek vele egyet, meg a módszerei is kicsit sablonosak (bár beválnak), de egy dolog az összes részből levonható tanulságként: valójában mindig a szülőknek kell változtatniuk a rossz beidegződéseken, és automatikusan változnak meg a gyerekek is ezáltal. Mindig a szülőket tükrözik vissza a gyerekek, mint viselkedésben, mind lelki hozzáállásban. Ha tehát változtatni akarsz a gyerekeden, változtass magadon. Pláne, ha már felismerted, mit rontottál el. 

    előzmény:
    bellezza (1)
    2011-10-07  14:29
  2. 2011. október 7. 18:4350.

    Ez a beszoktatási ütem nagyon gyors volt. Így azok a gyerekek szoknak be, akik előtte bölcsibe is jártak. Kistesó mellől otthonról érkező kisgyerekkel sokkal lassabb ütemben kellett volna az egészet. Rögtön két problémával szembesítettek - agresszív a gyerek, nem alszik a gyerek... Főképp azért mert még kilenc gyerek van a csoportban, minek kellett ennyire gyorsan... De ahány óvoda annyi szokás. Végül is az óvónéni is visszavett a tempóból, mivel otthoni alvást javasolt. Az hogy délután otthon későn alszik el, semmit nem jelent, az oviban sokkal jobban elfárad.

    Valaki sokallta a létszámot -  24 fő jelenleg egy óvodában nem sok, sőt az ideális. Beszoktatáskor sok, de amúgy ettől kevesebb gyerek nagyvárosokban nincs az oviban.

    Az agresszivitást remélhetőleg elhagyja, mert te sem és az óvónéni sem támogatjátok- egyidő után azonosulni fog a ti értékrendetekkel.

     

    előzmény:
    bellezza (1)
    2011-10-07  14:29
  3. Torolt_felhasznalo_425455
    Torolt_felhasznalo_425455
    2011. október 7. 18:3149.
    Az óvónő közösségbe szocializál egy családba szocializált gyereket. A családi szocializáció egyik eleme lenne, a napirend kialakítása a gyereknél.
    előzmény:
    ninamyers (24)
    2011-10-07  15:30
  4. Torolt_felhasznalo_425455
    Torolt_felhasznalo_425455
    2011. október 7. 18:2748.
    Mit szólnál a sorrendhez, ha tied lenne a kicsi?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_776412 (41)
    2011-10-07  16:42
  5. 2011. október 7. 18:1447.
    Ja! És nem vagyok óvónő, mielőtt bárki ezzel vádolna. Bár igaz, hogy gyerekeim már tizenévesek.
    előzmény:
    bellezza (1)
    2011-10-07  14:29
  6. 2011. október 7. 18:0946.

    Azért félelmetes, hogy sok hozzászólásban azonnal az óvónő a hibás- 2 nap után.

    Az óvodába beszoktatást  nem azzal a 2-3 nappal kezdjük.

    Régebben természetes, volt, hogy otthon is hasonló renddel ment az anyuka.(este 8-kor fekszik a gyerek, reggel kipihenten korán kel, pontos ideje van a reggelinek, tízórainak, délben ebédel, azután alszik, meg van az ideje a játéknak, mesét OLVAS  a gyereknek, stb...) De ha mégsem ez a napirend, ki kellene alakítani legalább 2 hónappal az óvoda előtt. 

    Át kellene gondolni, hogy az anyuka szerint is elkényeztetett gyermeknek milyen érzés, hogy az anyja és testvére otthon marad, neki pedig el kell menni. 

    Igen beszélni kell az óvónővel, hogy ő mit javasol. 

    Kortársaival pedig találkozhat játszótéren, játszóházban, meg lehet hívni a kis barátokat otthonra is. Tehát ezért nem feltétlenül szükséges oviba vinni.

    Nekem is kis korkülönbség volt a két gyerek között. Eszembe sem jutott, hogy oviba vigyem a nagyot, míg otthon tudtam lenni.  A 2 gyerek lényegében egyszerre ment oviba és nem volt semmi gondunk.

    előzmény:
    bellezza (1)
    2011-10-07  14:29
  7. 2011. október 7. 17:4945.

    Szia!

     

    Szerintem túl gyors volt a beszoktatás számára, már ha ez a 3 nap beszoktatásnak számít...

    Én a nagyfiamat kiscsoportban csak délig vittem és csak középső csoporttól lett ottalvós, akkor már gond nélkül elfogadta. Ha dolgoznál, más lenne, akkor a fiad is könnyebben beszokna, de így a tudat, hogy te otthon vagy a kicsivel, megnehezíti a beszokást. Én a fokozatosság híve vagyok, előbb szokja meg a csoportot, a szabályokat, aztán lehet ő fogja kérni az ottalvást. Sokat kell beszélgetni vele és játszatok otthon óvodásat, legyen a fiad az óvónéni .

    előzmény:
    bellezza (1)
    2011-10-07  14:29
  8. 2011. október 7. 17:2744.

    nem kéne kötelezően erőltetni az alvást

    az új modernebb tipusu ovikban nem erőltetik..

    nem tud mindenki egy időben ripsz ropsz aludni

    lefeküdni meg lehet próbálni azoknak pedig lehet mesét olvasni aki nem bír aludni..akik meg még csendes pihenőzni sem tudnak,lásd hiperaktiv gyerekek,nem hiszem egy csoportban sok olyan van,félre lehetne hívni őket és pl diavetíteni vagy ilyesmi

    az én lányom soha de soha nem alszik,kicsinek sem aludt

    de nem kelünk korán

    lehet az oviban pl.ha reggel 7 h kor kelnénk,úgy elfáradna ebéd utánra,meg látná hogy kezdődik az ágyazás mindenki fekszik,előbb utóbb elaludna ő is szerintem

    előzmény:
    bellezza (26)
    2011-10-07  15:31
  9. Torolt_felhasznalo_776412
    Torolt_felhasznalo_776412
    2011. október 7. 16:5143.
    Ilyenkor sajnálom, hogy a nagybátyám elvált a feleségétöl és megszakadt a növel a kapcsolatunk. Vezetö óvónö volt és ilyenkor megkérdezhetném erröl is. Bár egy lánya volt, azaz van ( az unokatestvérem ugye) és irtóra elkapatott, elkényeztetett gyerek volt. Most felnöttként is szörnyünek találom. Szóval az anyuka a gyerekével kicsit csödött mondott. Az anyuka iskola igazgató helyettes is volt .
    előzmény:
    bellezza (1)
    2011-10-07  14:29
  10. Torolt_felhasznalo_776412
    Torolt_felhasznalo_776412
    2011. október 7. 16:4842.
    Nálunk a két gyerekem teljesen más jellemek. A nagyobbik egyáltalán nem jó közösségi ember. Nem akar alkalmazkodni, nem szereti az embereket és a testvérét sem. A kicsi nagyon barátságos, kedves, társasági ember. Mindenkivel nagyon jól kijön. Mindenkinek köszön a faluban és dícsérik..A nagyra meg azt mondják, hogy észre se veszi az embereket, nem köszön, nem mosolyog. Pedig egy helyen nöttek fel. Tehát nem csak rajtad múlik milyen lesz a gyerek. A nagyobbik 3 éves se volt lefeküdt az úttest közepére és ott hisztizett. Pedig azt hittem, nekem nem lesz egy hisztérikus gyerekem, mint amilyeneket látok sokszor az utcán. Hát tévedtem. Ugyanakkor boltban bögés, mert valamit megakartak kapni- na ilyesmi nem volt. Ugyanakkor mindig bunyóztak ott is egymással, vagy rohangáltak. Én meg csitítottam öket és teljesen ciki volt. Én voltam a végén a legfeltünöbb.:-((
    előzmény:
    bellezza (1)
    2011-10-07  14:29
  11. Torolt_felhasznalo_776412
    Torolt_felhasznalo_776412
    2011. október 7. 16:4241.
    Az állatvilágban, pl. a csirkék között is van csipkedési sorrend. A szó szoros értelmében. Így alakul ki a ranglétra. A gyereked is biztosan helyezkedik ezzel. A töle gyengébbeket, érzékenyebbeket, engedékenyebbeket tudja csak csipkedni.
    előzmény:
    bellezza (40)
    2011-10-07  16:33
  12. 2011. október 7. 16:3340.
    Egyébként nekem már kínomban az is megfordult a fejemben, hogy megkérem az óvónőt eressze össze a másik verekedős gyerekkel (van még egy rajta kívül, annyi különbséggel, hogy vagy egy fejjel nagyobb!) Nyilván a nagy helyre tenné... csak az az érdekes a nagyobb gyerekekkel nem kekeckedik... inkább a nálánál kisebb v. hasonló magasságú gyerekeket szemelte ki.. vagy már nem tudom mi alapján válogat...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_776412 (38)
    2011-10-07  16:27
  13. Torolt_felhasznalo_776412
    Torolt_felhasznalo_776412
    2011. október 7. 16:2839.
    belecsípnék
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_776412 (38)
    2011-10-07  16:27
  14. Torolt_felhasznalo_776412
    Torolt_felhasznalo_776412
    2011. október 7. 16:2738.
    Volt egy gyerek az óvodában, (éppen a polgármester fia.-)), aki csak akkor volt hajlandó az óvodában ottmaradni, ha a fiam közelében lehetett. Végig bálványnak tekintette a nagyobbik gyereket. Érdekes, késöbb, az iskolában már nem kedvelték egymást. Jó lenne, ha valamelyik gyerekkel összebarátkozna a gyerek és az bevinné öt a csipkedésmentes közösségi életbe. Nem lenék jó pedagógus azt hiszem, ugyanis, ha csipkedne valamelyik gyerek, akkor megkérném az összes gyereket, hogy mutassák be azt, milyen az, ha mindenki mindenkit csipked. Ez lenne a példajáték. Ha otthon idegelne a gyerek, csak belécsópnék, hogy érezze milyen kellemetlen az. Lehet rossz módszer, de nekem nem jutna sok más az eszembe.
    előzmény:
    bellezza (1)
    2011-10-07  14:29
  15. 2011. október 7. 16:1137.

    szia

     

    az én fiam 4 éves lesz, tavaly szeptembertől járt csanába, idén bekerült az állami oviba. na hallod. horror. az egy dolog, hogy miket hoz haza (szavak, cselekedetek), de az én szófogadó, rendes gyerekem kifordult magából, nem fogad szót, nem alszik, nem eszik. szeptember eleje óta járunk, nincs hiszti, nem akarok menni, jól érzi magát szerintem, aludni mégsem akar. :(

    az óvónő meg engem egrecíroztat. :( nálunk is az lenne a megoldás szerinte, ha hazahoznám ebéd után. igen, csak nem veszi figyelembe, hogy a gyerek nem AKAR hazajönni még fél4 kor sem, mert akkor értek le az udvarra és ő még játszani akar a többi gyerekkel. és szerintem ez tök normális. egy 4 évesnek már nem csak az anyja a társaság...

    elhiszem, hogy sok a gyerek (nálunk 22, barátnőm kisfia 34 fős csoportba jár!!!), de basszus oldja már meg. én se mondhatom az ügyfélnek, hogy itt a rendszer, csinálja meg helyettem a kárrendezést...

    előzmény:
    bellezza (1)
    2011-10-07  14:29
  16. 2011. október 7. 15:5736.

    Fú, nagyon együttérzek veled! Nagyon rossz érzés lehet, hogy pont a te gyereked a különc...

    Ne ostorozd magad, egy csomó de csomó gyereknek vannak beilleszkedési problémái, ismerek olyan kisfiút, akinek fantasztikus szülei vannak, akik csak szeretet kap és mégis verekszik! Sok gyereknél van ilyen időszak.  

     

    Kicsiben ugyan, de én is átéltem, amin most keresztülmész: az én fiam egy éve szokott bölcsibe, igaz, ő sokkal kisebb volt, alig másfél éves. Nagyon rossz érzés volt, hogy a többi kisgyerek teljesen zökkenőmentesen szokott be (na jó, kisebb hisztik azért voltak), az én fiam pedig egy hétig csak az ölemben ült, a harmadik héten tudtuk először ott altatni. Én is úgy éreztem, hogy én rontottam el valamit, és pont az én fiam lóg ki a sorból.

    Mondjuk velem iszonyú rendesek voltak a gondozónők (mondjuk magánbölcsi, jó sokat fizetünk...), folyamatosan biztattak, és minden nap elmondták, hogy mi sem vagyunk egyáltalán extra eset, a fiamat pedig babusgatták, kényeztették, volt, hogy egész nap felváltva valamelyikük ölében ült.   

    Persze ez már régen volt, a fiam természetesen azóta már imád bölcsibe járni:)

     

    Apukának pedig toll a fülébe, most pont nem az kéne, hogy rád kenje a problémát!

    előzmény:
    bellezza (28)
    2011-10-07  15:35
  17. 2011. október 7. 15:5035.
    Az sem baj, max majd visszaolvasok  
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_776412 (33)
    2011-10-07  15:47
  18. 2011. október 7. 15:4834.
    Dehogynem! A válasz erre: " de bántom X-et, mert idegesít "... na ilyenkor szoktam hanyagolni a témát... mert ettől meg már én leszek ideges. Az a baj, hogy ezek nekem még annyira új dolgok, hogy nem igazán tudok vele mit kezdeni, ezért is gondolom, hogy szakembertől fogok segítséget kérni, mert úgy érzem itt elakadtam.
    előzmény:
    Zsuci76 (31)
    2011-10-07  15:43
  19. Torolt_felhasznalo_776412
    Torolt_felhasznalo_776412
    2011. október 7. 15:4733.
    Az óvónénik most dolgoznak, max. este lesznek..:-))
    előzmény:
    bellezza (26)
    2011-10-07  15:31
  20. 2011. október 7. 15:4532.
    maximálisan egyetértek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_776412 (25)
    2011-10-07  15:30
  21. 2011. október 7. 15:4331.

    Szerencsére nem bántja a kicsit, szereti, gondoskodik róla, kedvesen közelít felé mindig. Bár biztos, hogy a "féltékenység" is közrejátszik a viselkedésében, pedig egyáltalán nincs háttérbe szorítva, sőt! Még talán többet is foglalkozunk vele, mint eddig.

     

    Nem is próbáétál még beszélni vele? Olyan értelmesek már ezek a háromévesek (ezért is nehéz megérteni a viselkedését).

    előzmény:
    bellezza (26)
    2011-10-07  15:31
  22. Torolt_felhasznalo_776412
    Torolt_felhasznalo_776412
    2011. október 7. 15:4030.
    Nálunk itthon nem voltak kötelezö alvási idöszakok. Ha a gyerek fáradt volt magától elment aludni. Volt amikor nem is aludt délután. A mi óvodánk félnapos volt, így az alvás-nem alvásból nem volt probléma. Az óvódában volt egy nagy matrac. Ha valamelyik gyerek fáradt volt lefekhetett kicsit oda..
    előzmény:
    Zsuci76 (29)
    2011-10-07  15:37
  23. 2011. október 7. 15:3729.
    Igen, ezt hosszútávon nem lehet csinálni, mert neki is meg kell szoknia az óvodai rendet, másrészt meg egy háromévesnek általában szüksége van alvásra délután. Az enyémnek legalábbis mindenképpen. Ha nem alszik délután, ötkor már használhatatlan és még nagyobb hisztik várhatók este.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_776412 (25)
    2011-10-07  15:30
  24. 2011. október 7. 15:3528.
    Én meg attól félek, vmit én rontottam el, de nagyon. Párom is azt mondja, hogy túlságosan elkapattam, és annak iszom most a levét...
    előzmény:
    ninamyers (24)
    2011-10-07  15:30
  25. Torolt_felhasznalo_776412
    Torolt_felhasznalo_776412
    2011. október 7. 15:3327.
    Én nem vinném haza a gyereket. Max. odamennék és maradnék egy kicsit vele..Pl. az alvás végéig..
    előzmény:
    ninamyers (24)
    2011-10-07  15:30

Címlap

top