Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kerti tó és csobogó.

TOMASSZA
Létrehozva: 2012. május 16. 16:59

A nyáron egy kis kerti tavacskát szeretnék a kertembe csináltatni.

Kérdés- Érdemes-e sajátkezüleg hozzáfogni, vagy csak szakemberre bízzuk?

- Milyen vizet igényel? Vezetékest?, Fúrott kút vizét?

- Mennyire nehéz karban tartani a vizet, algásodás stb.. ?

- Békák, siklók, egyebek nem költöznek e bele? 

 

 

 

Valami hasonlóra gondoltam mint a videón.

Megköszönöm mindenki segitségét aki érdemben hozzá tud szólni a témához. 

  1. 2016. július 6. 13:5319.

    OASE kiárusítás van az Oázis webshopjában. Elég sok termék régi típus de minden 50% kedvezménnyel megy. Van szivattyú, szökőkút, kisebb szerszám és vegyszer is. http://webshop.oazis.hu/termekek/kerti-to-outlet

  2. 2013. szeptember 22. 20:2018.

    Kedves Kertember,

    Megint végigkínlódtam az egész nyarat a kis tavammal, megint 4-5 alkalommal vízcsere, és teljes takarítás. Ilyenkor mindig eszembe jutottál, hogy megírjam a választ a kérdéseidre, hogy segíthess nekem, milyen víztisztítót, szűrőt vegyek, mert ez nem állapot.

    Lassan elmúlt a nyár, a halak nemsokára bekerülnek az akváriumba, de jövőre mindenképpen szeretném megvenni azt a készüléket, amit ajánlani fogsz nekem.

    Kérdésedre válaszaim:

    - A tó mérete 110x170, 45 cm mély, talán 200 literes lehet, nem tudom,

    - 3 db 10-15 és 2 db 20-25 cm-es hal,

    - 1-1 közepes kb. 25 cm átmérőjű kosár sás, ill. tavirózsa van benne.

    - Vezetékes vízzel töltjük fel, és mindig teszünk hozzá SERA vízlőkészítőt.

    - A napsugarak kb. 11-12 óráig érik a tavat, utána a ház teljes egészében    leárnyékolja.

    - Kavics van körülötte, valamint zárt kerítés, tehát a szél nem sok mindent   hord bele.

    - Kisgyerek, macska, nincs a családban. Egy kiskutyánk van, de ő soha         nem piszkálja a vizet. Egyszer-egyszer belelafatyolt már, de azonnal           rászóltam, úgyhogy ez sem jellemző igazán.

    Remélem ezekből az adatokból megtudod állapítani, hogy milyen szűrőberendezésre van szükségünk.

    A 14-es hsz-nél találod a fotót a tavacskámról. A tó mellett egy barna fémdoboz is látszik, ami a gázóránk. Ez alá betudnék tenni egy kb. 35x60 cm méretű szűrőt , aminek a magassága max. 40 cm. Ezt csak azért írom le, mert így nem látszana annyira a doboz, illetve nagyjából esztétikus is lenne. Meg az az igazság, hogy máshová nemigen tudnám tenni, ezért ha lehet, kérlek vedd ezt figyelembe.

     

    Várom a véleményedet, melyik tisztítót ajánlod nekem?

    Szép estét! :) 

     

    előzmény:
    Kertember (17)
    2013-05-05  13:30
  3. 2013. május 5. 13:3017.

    Kedves Csillagvirág!

     

    Szívesen segítek, és megadom annak a tisztítónak a nevét, és paramétereit is, ami biztosan víztisztává teszi a tavatokat. De ehhez szükségem van egy-két információra. Ha tudod, akkor légyszi írd meg hogy:

    - mekkor a tavatok szélesség, hosszúság, mélység, vagy azt, hogy mennyi víz van benne, ha tele van,

    - mennyi és milyen vizinövény van benne,

    - mennyi hal van benne, és azok mennyi az összes hosszúsága (pl. 5 darab 4 centis aranyhal, azaz 20 centi aranyhal),

    - milyenek a külsö körülmények, főként az érdekel, hogy kap-e a tó árnyékhatást, és, ha igen, akkor a vízfelület mekkora százalékát érinti, és milyen időtartamban,

    - milyen vízzel töltitek fel a tavat (csapvíz, gyürüskút víz, fúrtkút víz, fúrtkút esetében milyen mélyről jön a víz)

    - milyen külső szennyezőhatások érik a vizet (pl. szél esetén a környezetből sok homokot, földet fúj be, kutya fürdik benne, macskák, esetleg gyerekek játszanak a vízzel stb.

    A kapott információk alapján tudok pontos típust ajánlani. És, ha megengeded nekem, akkor írok, majd egy árat is hozzá, amennyiért én tudnám neked adni. De a pontos típus alapján tudsz majd konkrét árat kérni bárkitől.

    További szép vasárnapot kívánok. 

    előzmény:
    Csillagvirág27 (16)
    2013-05-04  23:25
  4. 2013. május 4. 23:2516.

    Kedves Kertember!

    Végigkínlódtuk a tavalyi nyarat a kerti tavacskával, kb 5-ször cseréltük ki a vizet, mert mindig bealgásodott. A barnás trutyi 1-2 hét után megjelent és zavarossá tette a vizet. Érdeklődtem a helyi üzletben, hogy milyen víztisztítót ajánlanak, de igazán nem tudott segíteni a hölgy. Mutatott 2-3 berendezést, de mivel nem értett hozzá, nem is tudott felvilágosítást adni. A halak most ismét kikerültek a tóba, és folytatódik a kínlódás. A válaszodban említettél egy profi víztisztító berendezést. Kérlek segíts nekem a nevével, típusával, hogy betudjam szerezni, mert már előre frászom van a következő vízcserétől.

    Megtisztelő válaszodat előre is köszönöm! :)

    előzmény:
    Kertember (15)
    2012-07-12  19:30
  5. 2012. július 12. 19:3015.

    Kedves Csillagvirág!

     

    3 darab kisebb méretű hal, semmi estere sem koi, hanem pl. aranyhal.

    A válasz azonban ennyire nem egyszerű.

    A halak nagyon szennyezik a vizet, nagyon sok szerves anyagot juttatnak bele ürülékükkel, ami a lebegő vízi élőlényeknek (algák) terített asztal. Ezek a lebegő szervezetek nagyon sok oxigént kivesznek a vízből. Ehhez társul még a mags hőmérséklet, ami csökkenti a víz oxigéntároló kapacitását. És mégegy negatív hatás a vizinövények fokozott intenzitása (tavirózsa, nád, sás stb.), ami szintén a melegtől van, és a kora reggeli órákban szintén oxigént vonnak el a vízből. Szóval így együttesen olyan mértékben csökkentik a víz oxigén tartalmát, hogy egy hal számára is kritikus az olyan méretű tavakban, mint a tiéd. A csobogó segít valamit a helyzeten, de igazából a víz folyamatos frissítése lenne a megoldás. Ezzel ugyanis meggátolnád a víz túlzott felmelegedését. Másik kedvező megoldás egy profi víztisztító berendezés lenne. Ekkora tóra nem is olyan vészes ennek a költsége.

    Nos mennyi az optimális halmennyiség? Mint látod nagyon sok  mindentől függ. Én ebbe a tóba 3-5 darab aranyhalat tennék szűrő nélkül, szűrővel 8-10 darabot, amiben lehet 1-3 koi ponty is.

    Egyébként nagyon szép a tavad.

    előzmény:
    Csillagvirág27 (14)
    2012-07-09  23:44
  6. 2012. július 9. 23:4414.

    Kedves Kertember,

    Segítségedet szeretném kérni én is. Van egy 300 l-es műanyagból öntött kertitavunk, és azt szeretném megkérdezni Tőled, hogy kb hány halat lehet benne tartani? Eddig 3 tarka kis koi ponty és 1 szürke volt benne. Ma a fiam vett 2 kb 15-20 cm-es aranyfejű kohaku (?) és 2 kicsi compót. Szűrőnk nincs a tóban, csak egy bugyborékoltató, amely reggeltől estig megy. Az előbb kiment a fiam megnézni a halakat és azt látta, hogy "pipálnak". Lehet, hogy sokan vannak és kevés az oxigén? Most gyorsan részleges vízcserét csinált.  A víz kicsit zöldes volt, nyilván algás. Van a tóban sás, ami szépen virágzott és tavirózsa is.

    A tavat egyébként tavaly csináltuk meg és próbaképpen 4 törpeharcsa volt benne, amiket tavasszal visszavittünk a Dunába.

    Szóval a kérdésem elsősorban a halak számára vonatkozik, illetve mit csináljak az alga ellen. A tó oldalán barnás trutyi van, a nyár folyamán e miatt már 1x kipucoltuk az egészet és újra töltöttük. Csak a délelőtti nap éri a tavat.

    Nagyon várom a válaszodat, és köszönöm szépen. :)

    előzmény:
    Kertember (13)
    2012-05-16  18:16
  7. 2012. május 16. 18:1613.

    Előre is köszönöm. Sok sikert a munkához. Ha tudok még segíteni csak írj.

    előzmény:
    TOMASSZA (12)
    2012-05-16  18:04
  8. 2012. május 16. 18:0412.
    Köszönöm kedves válaszod. Ha kész lesz, megvalósul, akkor hozok képeket.
    előzmény:
    Kertember (9)
    2012-05-16  17:51
  9. 2012. május 16. 18:0011.
    Egyszer szeretném megcsinálni, és az legyen tökéletes amilyet szeretnék, a keritésünknek  is vágott terméskővel boritott  a betonos alaprésze úgy 50cm magasságban. Tehát passzolna "szerintem" a kert hangulatához.
    előzmény:
    Kertember (10)
    2012-05-16  17:53
  10. 2012. május 16. 17:5310.
    Azért egy ilyet nem egyszerű összehozni, és a kövek miatt nem is olcsó mulatság.
    előzmény:
    TOMASSZA (4)
    2012-05-16  17:23
  11. 2012. május 16. 17:519.
    Sajnos nem lehet elriasztani őket. A békák ellen még csak-csa védekezhetsz, de nem túl szép egy látvány hálóval körbevenni a tavat. Talán ha gólyát telepítenél a kertbe.:) Bár nekem van a kert végében egy gólyapár, ennek ellenére mégis tele a tavam és a kertem békával. Egyébiránt nagyon szépek a békák. A varangyok nem szeretik a vizet csak szaporodáskor mennek a tóba, a kis ebihalakat pedig kieszik a halk, ezért ők nem okoznak gondot, viszont a kecskebékák sokkal aranyosabbak, nem hagyják el a tó vizét, tehát nem indulnak el a ház felé. Nagyon szép a színük is, én gyönyörködni szoktam bennük, amikor napoznak. A sikló pedig fél az embertől csak véletlenül láthatod meg, akkor is menekül előled. Szerintem ez ne tartson vissza a tó építéstől. Csodás egy kerti építmény, amikor nyílnak a tavirózsák, a vizijácintok, repkednek a szitakötők felette, csobog a csobogó, szóval én imádom.
    előzmény:
    TOMASSZA (8)
    2012-05-16  17:44
  12. 2012. május 16. 17:448.

    Köszönöm, kedves és mindentéren perfekt válaszod.

    Nem tudom,még hogy csináljuk tanácstalan vagyok, ismerősünknek van csoda hangulatos, télen,nyáron. Ők sokat küzdenek az algával ásott kút vizét használják. Risztó számomra a békák és a siklók jelenléte. Közel hozzánk, van egy élő kis patakocska, szoktak betévedni siklók is, ezek miatt még nem biztos, hogy nálunk is lesz. A béka koncertekről nem is beszélve.A hüllőket, kétéltűeket nem lehet valahogy elriasztani?

    előzmény:
    Kertember (6)
    2012-05-16  17:37
  13. 2012. május 16. 17:387.
    Ha tudok segíteni még valamiben ezzel kapcsolatban kérdezz nyugodtan.
    előzmény:
    Kertember (6)
    2012-05-16  17:37
  14. 2012. május 16. 17:376.

    Mint minden kerti dolog a tó is gondozást igényel. Ha túl tápdús a víz, amit beletöltesz, akkor nehezebb gondozni, küzdeni kell az algákkal. Miután elpusztulnak a tóban kiüllepednek a fóliára, képezik az iszapot. Iszap egyébként egy évben elég sok rakódik bele, bár ez is nagyban függ a környezettől, mármint mennyira tudj a szél belevinni, vagy az eső belemosni a földet. Nagyban szennyezik a tó vizét a halak, és kacsák, bár gondolom azt nem terveztél rájuk. A tavirózsa levéltetvesedni szokott, annak kell a levelét mosogatni, én slaggal szoktam. Az algásodás ellen vannak vegyszerek, amikkel hatékonyan lehet védekezni ellene. Vannak továbbá olyan biológiai elven működő szűrők, amik mindent kivesznek a tóból és kristálytiszta vízminőséget biztosítnak. A ragyogóan tiszta vizet jól telepített tóval, és vízinövényekkel is el lehet érni.

    Szóval heti egy-két óra gondozással csacsi-ragyi tavat lehet fenntartani, havi egy-két órával pedig szép tavat lehet működtetni.

    Békák szinte biztos, hogy betelepednek, sikló csak akkor, ha nyugis helyen van a tó, vannak kövek, sziklák a partján, ahova el tud bújni.

    előzmény:
    Kertember (5)
    2012-05-16  17:29
  15. 2012. május 16. 17:295.

    Kedves Tomassza!

     

    Magam ellen beszélek, de ha van egy kis szépérzéked, valamint kézügyességed, akkor állj neki és csináld meg magad. Sokat tudsz vele spórolni. Nagyon szép tavakat látok nap mint nap, amiket teljesen amatőr, kertészethez, tavakhoz nem értő magánemberek készítenek a kertjükbe.

    Azért mielőtt nekiállsz nem árt egy kicsit képezned magad a témában, mert vannak buktatói a dolognak.

    Kérdéseidre a válaszok.

    Mindegy milyen viz kerül bele, de:

    A csapvíz a legtisztább, kevés benne az oldott tápanyag, főként az olyan, amire az algák moszatok lecsapnak és élnek. Ez a két jószág okozza a tavak zavart színét, trutymósságát. Bocsi a kifejezésért.

    Ásott kút többnyire a talajvíz azon részéből táplálkozik, ahova bemosódik minden szennyező anyag, így a kemikáliák, műtrágyák, emésztők folyékony részei stb. Ezek nagyon tápdússá teszik a vizet. Ha ilyennel töltöd fel a tavat, akkor az a feltöltés után kb. egy hétig trutyis lesz, aztán ahogy fogy a tápanyag a vízből (mert az algák moszatok kieszik), úgy tisztul, majd szép lesz. de nyáron akkora a párolgás a tóból, hogy hetente kell tölteni bele vizet, ezért kezdődik minden elölről.

    Mélyre fúrt kútba már tiszta a víz, majdnem cspvíz minőségű. És nagyon jó még az esővíz.

     

    előzmény:
    TOMASSZA (1)
    2012-05-16  16:59
  16. 2012. május 16. 17:234.
    Meg ilyesmi lenne.
    előzmény:
    TOMASSZA (3)
    2012-05-16  17:13
  17. 2012. május 16. 17:133.
    Sajnos a videó nem megy át. Beteszek 1 képet valami hasonlóra gondoltam.
    előzmény:
    TOMASSZA (2)
    2012-05-16  17:02
  18. 2012. május 16. 17:022.
    előzmény:
    TOMASSZA (1)
    2012-05-16  16:59

Címlap

top