Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Karácsonyi menü

Torolt_felhasznalo_946299
Torolt_felhasznalo_946299
Létrehozva: 2006. november 2. 17:56

Tavaly volt ilyen fórum, de nem találom... Gondolkoztatok már azon, hogy mi lesz az ünnepi menü? Milyn adventi és karácsonyi süteményeket csináltok?

Én most hétvégén ülök le és írom össze, hogy miket akarok sütni-főzni. Ha valakinek van olyan ünnepi étele, ami még nem olyan ismert, az ossza meg velünk a receptjét! Én majd felteszem, hogy miket akarok csinálni és, ha valaki kéri az adott étel receptjét, akkor szóljon! 

  1. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2006. november 29. 15:12601.

    Na, akkor írok Neked finom saláta recepteket, ezek direkt ünnepi saláták.

    Rosolli (hagyományos finn saláta karácsonyra)

    Hozzávalók: 4 szál főtt sárgarépa, 4 főtt cékla, 4 savanyú uborka, 2 alma, 1 kis hagyma lereszelve

    Az öntethez: 1 dl tejszín, 1 kiskanál ecet, csipetnyi cukor

    A zöldségféléket és az almát kis kockákra vágjuk, majd könnyedén összekeverjük. Öntetként a felvert tejszínt egy kiskanál ecettel és cukorral ízesítjük, és ha akarjuk, a cékla főzőlevével színezhetjük. A mártást külön tálaljuk.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_966748 (592)
    2006-11-28  20:57
  2. 2006. november 29. 11:10600.

    Szia!

    Mi karácsonykor majonézes salátákat szoktunk csinálni. Veheted boltban is a majonézt, de én az öntetet az alábbi recept alapján szoktam csinálni.

    Ahány doboz tejfölből/joghurtból/kefírből csinálom az öntetet, annyi tojássárgáját veszek. Robotgéppel keverem, míg elkezd fehéredni, ekkor először cseppenként, majd csurgatva adom hozzá az étolajat. Nagyon kell vigyázni, nehogy kicsapódjon, mert akkor megette a fene. Bár állítólag ki lehet javítani a hibát, ha egy időre hűtőbe teszed a masszát de nekem ez eddíg még nem sikerült. Szóval kavarod a robotgéppel. Annyi olajat adagolsz hozzá, hogy a végén ráragadjon a gép villájára. Hozzáadod a tejfölt/ joghurtot (én fele-fele arányban szoktam), majd ízlés szerint mustárt, borsot, szerecsendiót és sót.

    Ezt használom azokhoz a salátákhoz, amit főzött zöldségekből (mexikói keverék, borsó, kukorica, krumpli stb.) készítek.

    Karácsonykor a krumplisaláta a favorit. Héjában felteszem a krumplit főni sós vízben. Kisméreű vörös vagy lilahagymát felkarikázok, és sós-cukros ecetben (ha erős az ecet, kicsi vizet is adok hozz&aacute "fonnyasztom" egy befőttesüvegben. Közben kikeverem az öntetet. Ha a hagyma megroskadt, leöblítem enyhén, vagy ha nem volt erős az ecet, csak kiszedem a pácléből. A krumplit hideg vízzel leöblögetem, meghámozom, és felkarikázom. A jénaiba 1 sor krumpli, megsózom, 1 laza sor hagyma, néha néhány kanál öntet, hogy jól átjárja mindenhol. A végén ráöntöm a maradék öntetet, letakarom folpackkal, és egy éjszakát hagyom állni a hűtőben. Megbolondíthatod főtt kukoricával, keménytojással, metélőhagymával vagy piros kaliforniai paprikával. Meg fogja nyalni mind a 10 ujját a család. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_966748 (592)
    2006-11-28  20:57
  3. Torolt_felhasznalo_386574
    Torolt_felhasznalo_386574
    2006. november 29. 06:01599.
    Jajj, hát most aztán válasszon az ember ebben a nagy bőségben!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2006. november 28. 23:40598.
    Sherpa, kösz a sok-sok receptet. Ezeket beosztjuk most egész évre.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. 2006. november 28. 22:15597.
    Én megpróbálnám, de én olyan kísérleti pacsmaggyártó vagyok, hogy ez ettől még nem biztos, hogy finom is lesz :-)) De végül is mit veszíthetsz? Minden finom, ami belekerül - csak nem lesz rossz a végeredmény :-)
    előzmény:
    rágica (596)
    2006-11-28  22:13
  6. 2006. november 28. 22:13596.
    És akkor beindult a fantáziám...

    Mi lenne, ha vodka helyett, abból a sok cseresznye pálinkából megpróbálnék az aszalt szilvás likőr analógiájára aszalt meggy likőrt kreálni? Vagy hülyeség?
    Szerintetek?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946299 (590)
    2006-11-28  19:54
  7. 2006. november 28. 21:56595.
    Démétér, Sherpa!
    Nagyon-nagyon köszi a segítséget! Rengeteg receptet lementettem a linkekről, meg persze Sherpa aszalt szilvását! Holnap kinyomtatom, és végigbogarászom őket, aztán azt hiszem gyorsan választanom is kell, hogy legyen idő érlelődni...
    Majd beszámolok!
    Jőéjt, én is megyek Grace-t nézni... :D
    előzmény:
    Démétér (589)
    2006-11-28  19:47
  8. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2006. november 28. 21:11594.
    Holnapra keresek Neked a gyűjteményemben, mert most megyek Vészhelyzetet meg Grace klinikát nézni!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_966748 (592)
    2006-11-28  20:57
  9. 2006. november 28. 21:07593.
    Karácsonykor mi sajnos (vagy szerencsére, nem tudom :-)) nem igazán eszünk salátát, pedig illene, belátom... Mindenféle körtés, diós, pulyka- vagy rákhúsos dolgot el tudok képzelni, illatos-fűszeres öntetekkel, pirított mandulával megszórt saláta jégsalátából, reszelt répából, körtéből és pici elmorzsolt, friss sajtból (ez ne legyen erős illatú, mert nem megy a karácsonyhoz :-), vagy mondjuk leheletfinomra vágott uborkából, mentából, picuri gyömbérből készült csatni a pirított husokhoz vagy halakhoz.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_966748 (592)
    2006-11-28  20:57
  10. Torolt_felhasznalo_966748
    Torolt_felhasznalo_966748
    2006. november 28. 20:57592.

    Megint a segítségeteket szeretném kérni: tudtok nekem finom salátákat ajánlani, olyanokat, amiket a sültek mellé lehet tálalni a karácsonyi asztalon?

    előre is köszönöm a segítséget!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. Torolt_felhasznalo_362171
    Torolt_felhasznalo_362171
    2006. november 28. 20:48591.

    Sziasztok!

    Szívesen küldök nektek karácsonyi sütirecepteket, ha priviben írtok e-mail címet.

    Nem tudom, honnan származnak, mert én is úgy kaptam őket tavalyelőtt,így idegen tollakkal ékeskedem...

    De szívesen küldöm!

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946299 (1)
    2006-11-02  17:56
  12. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2006. november 28. 19:54590.

    Én tavaly ezt csináltam és baromi nagy sikerem volt vele:

    Aszalt szilva likőr

    Hozzávalók: 40 dkg magozott aszalt szilva, 15+20 dkg méz, 4 fahéjrúd, 1 vaníliarúd, 1/2 liter vodka

    Alaposan kimosok egy csavros tetejű 1,5 literes vagy két háromnegyed literes üveget és elkezdem a rétegezést. Egy sor aszalt szilva, egy-két ek méz, aztán megint szilva és újra méz, amíg el nem fogy a gyümölcs. Most jöhetnek a fűszerek, beledugdosom az üvegbe, illetve üvegekbe a fahéjrudakat meg a félbevágott vaníliarudat, és fűszeres-mézes szilvaszemeket megöntözöm annyi vodkával, amennyi ellepi őket. Gondosan csavarozás, hogy jól zárjon az üveg teteje, és aztán 3-4 napig békén hagyom a mézes alkoholban duzzadó szilvaszemeket és csak néha-néha rázom össze, hogy a méz könnyebben beleoldódhasson a vodkába. Aztán mikor úgy látom, hogy az alkoholnak már gyönyörű lila színe lett, akkor 20 deka mézet kavargatva összelangyosítok 1/2 liter vízzel és ezt az édes levet hozzáöntöm a mézes-vodkás szilvához. Megint csavarozás és a lezárt üveget vagy üvegeket beteszem a hűtőbe, néhány likőrös poharat pedig a mélyhűtőbe sűllyesztek. Mert az aszalt szilva-likőr hidegen, deresen jeges poharakból kortyolgatva a legjobb.

    előzmény:
    Royan (587)
    2006-11-28  19:34
  13. 2006. november 28. 19:47589.
  14. 2006. november 28. 19:44588.
    Valahol épp mostanában láttam remek likőrrecepteket az nlc-n, mindjárt keresem neked...
    előzmény:
    Royan (587)
    2006-11-28  19:34
  15. 2006. november 28. 19:34587.
    Sziasztok!

    Eddig csendes személődő voltam, és mentegettem a recepteket (idén először nekem is alkotnom kell valamit önállóan, mert elköltöztem otthonról, és "anyósék" már bejelentkeztek 1. napra ), de most a segítségeteket szeretném kérni... Ahogy olvasgattam vissza, láttam Démétér nagyon fincsi likőrreceptjét. Viszont annak 6 hetet kell állnia, pedig annyira kedvet kaptam tőle, hogy ajándékba csináljak ilyesmit. Van olyan ital receptetek, ami elkészül (megérik stb.) karácsonyig?

    Ma este kipróbáltam egy receptet, amit innen mentettem el, a mézes-diós csirkét. Annyi különbséggel, hogy a fagyasztóból kockára vágott pulykacombot vettem elő hozzá.
    Nagyon fincsi lett, bár nekem kicsit tömény, de ez a mézes-tejszínes-diós szósz tényleg finom!

    Légyszi segítsetek likőr ügyben! Előre is köszi!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. 2006. november 28. 17:57586.
    Köszönöm Dithe! Emlékeim szerint ez az, csak nem tudom hová tettem a receptemet. De igy, hogy leirtad ráismertem. Mégegyszer köszönöm.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. 2006. november 28. 17:31585.

    Szia!

    Nekem ez van. Tavaly megsütöttem, sikerült és nagyon finom lett. Ez volt az első bejglim.  

    Bejgli

    Először a tölteléket készítem el, hogy legyen ideje kihűlni.
    2-2 rúdhoz való töltelék:
    5o dkg darált mák
    3o dkg cukor
    2-3 kanál méz
    mazsola
    reszelt citromhéj
    2 dl tej vagy víz

    ugyanezt a tölteléket megcsinálni 5o dkg dióval.

    Tulajdonképpen nem főzöm, csak felforrósítom a 2 dl folyadékot, beleteszem a belevalókat, megkeverem, kicsit összemelegítem. félreteszem hűlni.

    Ha legalább langyos a töltelék, begyújtom a sütőt közepes hőmérsékletre, és elkészítem a tésztát.
    4 db rúdhoz:

    l kg liszt
    5o dkg margarin /fele lehet zsír /
    10 dkg cukor
    pici só
    2-3 tojássárgája
    2 dl tejföl
    3 dkg HIDEG tejben elkevert friss élesztő

    GYORSAN összeállítani, négy részre osztani, nyújtani, a kettőt mákos, kettőt diós töltelékkel tölteni.
    Tepsibe teszed, villával megszurkálod, hogy ne repedjen ki. Először tojássárgájával megkenni, ha épp megszikkadt, tojásfehérjével is. Ettől lesz márványos.

    Pihentetni NEM kell, a tojásfehérjével való kenés után már rakhatod is a sütőbe. Közepes tűznél sütni.
    Egyszerre belefér mind a négy a hagyományos nagy tepsibe.


    előzmény:
    zsuzsicili (584)
    2006-11-28  17:08
  18. 2006. november 28. 17:08584.
    Kedves lányok! Ha valaki emlékszik arra a beigli receptre amit nem kell órákig keleszteni , csak összegyúrni, kinyújtani ,tölteni, és mehet a sütőbe szeretném ha elküldené. Köszönöm
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2006. november 28. 15:44583.

    Moszkauer

    Hozzávalók: 10 dkg dió, mandula és mogyoró vegyesen, 5 dkg vaj, 5 dkg cukrozott narancshéj, 5 ek tejszín, 5 dkg cukor, 3 dkg liszt

    a díszítéshez: 10 dkg étcsokoládé és 2 ek olaj

    Előmelegítjük a sütőt 175 fokra, és ütőpapírt terítünk 2 nagy tepsibe. A diót, a mandulát és a mogyorót durvára őröljük, majd a cukrozott narancshéjat egészen apró darabkákra vágjuk. Egy kis lábasban takaréklángon kevergetve összeolvasztjuk a vajat, a tejszínt meg a cukrot, és ha már egymásba kavarodtak, erősítünk a lángon. A keveréket felforraljuk, ám ahogy felforrt, azonnal lekapjuk a tűről és fakanállal beledolgozzuk a durvára őrölt diót, mogyorót és mandulát, majd az apróra vágott cukrozott narancshéjat és a lisztet is. A tészta ezzel készen van. A tepsikre teáskanálnyi mennyiségeket teszünk a tésztából, egymástól jó 5 cm-es távolságban és a kanál hátával kicsit szét is lapítjuk őket. Ezután 10-12 perc alatt megsütjük az egyik tepsi moszkauert  a másik után. Amikor kivesszük őket a sütőből, nem nyúlunk hozzájuk rögtön, hanem várunk néhány percet, mert ilyenkor még lágyak. De mihelyt megszilárdulnak, könnyen leszedhetőek a tepsiről. A darabokra tört étcsokit enyhe gőz fölött kevergetve összeolvasztjuk az olajjal, és sorra belemártjuk a kihűlt moszkauerek alját. Ezután meztelen oldalukkal lefelé rácsra tesszük a sütiket, megvárjuk, amíg a csokimáz megdermed rajtuk. A folyamatot felgyorsíthatjuk, ha ilyenkor rövid időre rácsostul a hűtőbe tesszük őket.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2006. november 28. 15:44582.

    Nutellás habtorta

    Hozzávalók: 20 dkg csois keksz, 10 dkg vaj, 20 dkg tejcsokoládé, 20 dkg étcsokoládé, 1 dl rum, 20 dkg Nutella, 6 dl hideg tejszín

    A tetejére: 1-2 ek cukrozatlan kakaópor

    Kenőecsettel nagyon vékonyan kiolajozunk egy 24 cm átmérőjű kapcsos tortaformát, majd a vajat folyósra olvasztjuk a mikróban vagy a tűzhelyen, és kihűtjük. Erős turmixgépben, illetve mozsárban finomra törjük a csokis kekszet, elkeverjük a vajjal, és egyenletes rétegben belenyomkodjuk a tortaforma aljába. A tejcsokit és az étcsokit apróbb darabokra tördeljük, és enyhe gőz fölött kevergetve összeolvasztjuk a Nutellával meg a rummal. Megvárjuk, amíg kihűl, ezalatt a hideg tejszínből szokásostól eltérően nem kemény, hanem csak lágy habot verünk. A csokis-Nutellás krémet fakanállal összeforgatjuk a tejszínhabbal, ráöntjük a kekszmorzsára, és tortát 1 éjszakára betesszük a hűtőbe. Tálaláskor forró vízbe mártott, szárazra törölt késsel körbevágjuk, majd leemeljük róla a kapcsos karimát, és viszonylag vastagon meghintjük kakaóporral.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2006. november 28. 15:43581.

    Marcipános tekercs aszalt szilvával

    Hozzávalók: 20 szem magozott aszalt szilva, 1 dl rum, 2 darab 15 dkg-os marcipán massza

    Az aszalt szilvát felforraljuk a rumban – ha ez nem fedné el, töltünk hozzá kevés vizet is -, majd kihűtjük, leszűrjük, és papírtörlőn szétterítve felitatjuk róla a nedvességet. A marcipánokat kinyújtjuk. ( A szobahőmérsékletű, lágy marcipántömböket enyhén nedves kézzel átgyúrjuk, majd külön-külön midkettőt kinyújtjuk 1 cm vékony, 15x25 cm-es téglalapp&aacute. Ahogy a marcipán melegszik, úgy lesz egyre könnyebb dolgunk. Mindkét marcipánlap alsó végére kirakunk egy-egy sor lecsepegtetett aszalt szilvát, majd a lapok jobb és bal oldalát 1-1 cm szélességben behajtjuk, hogy takarják az utolsó szilvaszemeket. Most fogjuk az alsó, azaz a „szilvás” oldaltól indítva feltekerjük a marcipánlapokat úgy, mintha mini rétesek lennének, aztán a tekercseket jó szorosan becsomagoljuk egy-egy nagyobb darab folpackba. Betesszük őket 1-2 órára a hűtőbe, és mire szeletelhetővé dermednek, készen vannak.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2006. november 28. 15:43580.

    Olasz csók

    Hozzávalók a tésztához: 1 citrom, 12 szem koktélcseresznye, 2 tojásfehérje, 25 dkg porcukor, 8 dkg darált mandula, 10 dkg darált mogyoró

    Továbbá: 35 süteményostya 5 cm átmérőjű, arany és ezüst cukorkák

    A citromot forró vízben megmossuk, megszárítjuk, héját lereszeljük. A koktélcseresznyéket felaprítjuk. A tojásfehérjéket 1 ek citromlével keményre verjük. Miközben tovább verjük a habot, az átszitált porcukrot beleszórjuk. A lereszelt citromhéjat és a tésztához valókat a habba forgatjuk. A masszát (legjobban egy kekszadagolóval sikerül) a süteményostyára halmozzuk. Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük. Előmelegített sütőben 150 fokon jó 20 perc alatt megsütjük, miközben a sütő ajtaját résnyire nyitva tartjuk. A csókokat rácson kihűtjük. Fantáziánk szerint díszíthetjük, egy kevés cukormázzal, cukorgyöngyökkel, stb.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2006. november 28. 15:43579.

    Narancsos-kókuszos nasi

    Hozzávalók a tésztához: 175 g margarin, 75 g porcukor, csipetnyi só, 1 tasak vaníliás cukor, 1 tojás, 300 g liszt, 3 ek kakaópor, 1 tk reszlet narancshéj vagy 1 tasak szárított narancshéj, 2 ek narancslikőr vagy narancslé

    A töltelékhez: 2 tojásfehérje, 1 ek gríz, 200 g cukor, 100 g darált mandula, 70 g kókuszreszelék, 1 tk reszelt citromhéj, vagy 1 tasak szárított citromhéj, 4 ek narancslekvár

    A tésztához a hozzávalókat összegyúrjuk, majd lehűtjük. Belisztezett munkalapon kb. 3 mm vékonyan kinyújtjuk. Kb. 7 cm átmérőjű korongokat szaggatunk ki belőle. Mialatt a tészta hűl, a töltelékhez a tojásfehérjét jó keményre verjük. Minden egyéb hozzávalót a habba keverjük. A tésztakorongokat egy-egy papír sütőformába tesszük. Egy kevés lekvárral megkenjük, majd 1 ek tölteléket teszünk rá. Előmelegített sütőben 180 fokon kb. 20 perc alatt megsütjük.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2006. november 28. 15:42578.

    Barackos kosárka

    Hozzávalók a tésztához: 75 g porcukor, 175 g margarin, csipetnyi só, 1 tojás, 300 g liszt

    Továbbá: 100 g aszalt sárgabarack, 4 ek sárgabarack likőr, 100 g marcipánmassza, 100 g felezett dióbél

    A tésztához a hozzávalókat összegyúrjuk, esetleg még egy kevés vizet (vagy baracklikőrt) adhatunk hozzá, hogy egy keményebb, de mégis rugalmas tésztát kapjunk. Fóliába csomagolva legkevesebb 30 percre hűtőbe tesszük… közben az aszalt sárgabarackot finomra vágjuk, a likőrrel és a marcipánmasszával összekeverjük. A tésztát szobahőmérsékleten kb. 15 percig ismét rugalmassá gyúrjuk. Majd a tésztát belisztezett munkalapon kb. 3 mm vékonyan kinyújtjuk. Kb. 7 cm átmérőjű korongokat szaggatunk ki belőle. A korongok közepére 1-1 tk barackos marcipán tölteléket teszünk. Egy második tésztakoronggal betakarjuk, széleit összenyomkodjuk. Közepére egy-egy fél diót nyomunk, és a kosárkákat sütőpapírral bélelt tepsire tesszük. Előmelegített sütőben 160 fokon kb. 18-20 perc alatt megsütjük.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  25. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2006. november 28. 15:42577.

    Marcipángolyók

    Hozzávalók a tésztához: 200 g marcipánmassza, 50 g cukor, 40 g vaj vagy margarin, 2 nagyobb tojás, 250 g liszt

    Továbbá: 150 g tejcsokoládé reszelék

    A marcipánmasszát a cukorral, a szobahőmérsékletű zsiradékkal és a tojásokkal habosra keverjük. A lisztet hozzá szitáljuk, belegyúrjuk. Fóliába csomagolva kb. 2 órára hűtőben pihentetjük. Kisebb darabokat kiveszünk és kb. dió nagyságú golyókat formálunk belőle. Előmelegített sütőben 150 fokon kb. 25 perc alatt megsütjük. Még melegen reszelt csokoládéba forgatjuk, majd rácson kihűtjük.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top