Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kenyér receptek

moonik
Létrehozva: 2003. december 19. 19:04
Sziasztok!
A szüleimnek vásároltunk egy kenyérsütőt és szeretném, ha karácsonykor ki is tudnánk próbálni. Mivel nekem nincs hozzá receptem és gyanítom, hogy a mamámnak sem ... ezért szeretném ha segítenétek nekem néhány egyszerű és bevált recepttel.
Így még teljesebb lehet a meglepetés:-)
A segítséget előre is köszönöm !
monik
  1. Torolt_felhasznalo_820106
    Torolt_felhasznalo_820106
    2005. február 10. 00:03176.
    Szerintem a gépekkel is lehet jó kenyérkéket sütni, legalábbis nekem nagyon finomak a kenyereim, persze ehhez kellettek az itteni partnerek is.
    előzmény:
    hegyilany (175)
     
  2. 2005. február 8. 11:36175.
    fofuszekli:
    Kenyérszerű kenyeret szerintem gépben nem lehet sütni, úgyhogy jobban is jársz a sütőformával. Itt egy szuper recept, én közkívánatra legtöbbször ezt csinálom.

    60 deka langyos liszt (tönköly finomliszttel szoktam, de jó a sima finomliszt is) átszitálva és 1, 5 ek sóval elkeverve
    1, 5 dkg friss élesztő 1 mokkáskanál mézzel elkevert 1 dl langyos tejben felfuttatva.
    2-2, 5 dl langyos víz
    Mielőtt az élesztő és a víz a liszthez menne, belekeverek a lisztbe egy jókora, kockára vágott és 3-5 deka vajon megfonnyasztott hagymát (csakis vajon, nem margarin, nem olaj!).
    Itt mehet bele kevés bors vagy zöldfűszer is, no meg a folyadékok
    Minimum 10 percig kézzel dagasztom erősen. Olajozott fóliával letakarva 45-50 perc kelesztés. Ezután visszadagasztom, úgy 2-5 percen keresztül, majd a tésztát 10-12 gombócra szétszedem, a gombócokat még egy-egy mozdulattal átgyúrom és két sorban belerakom a vajjal kikent sütőformába, közüket és tetejüket olvasztott vajjal meglocsolom/kenem. Újabb 45 perc kelesztés. Közben a sütőt 220 fokra melegítem és egy tűzálló edényben vizet teszek a sütő aljára, hogy gőz legyen benn, mint a kemencében.
    A kenyér tetejét meghintem min 10 deka reszetl sajttal, majd 45 percig sütöm, amíg az alja megkopogtatva tompán kongó hangot hallat.

    Imádnivaló kenyérke, remek vendégváró is, mártogatósokkal kínálva. Csak a vajat és a dagasztás energiáját nem szabad belőle sajnálni!
    Jó étvágyat hozzá! :-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_173562 (150)
     
  3. Torolt_felhasznalo_533224
    Torolt_felhasznalo_533224
    2005. február 8. 11:12174.
    Szia! Különösebben én sem tudom, de ettől friss, magas marad a kenyér.
    előzmény:
    Buzablans (173)
     
  4. 2005. február 8. 08:59173.
    Megkérdezhetem mi az az "intenzív tornádó"?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_533224 (172)
     
  5. Torolt_felhasznalo_533224
    Torolt_felhasznalo_533224
    2005. február 7. 12:26172.
    Sziasztok!

    Nem olvastam vissza az egész hozzászólásokat, ezért bocsi, ha valakit ismétlek. Az én nagyon egyszerű évek óta bevállt receptem a következő.
    3dl. lanygyos víz, /Ha este vagy előre programozok, akkor hideg/
    háromnegyed nagyobb mérő só, Rendesvákum só
    háromnegyed nagyobb mérő k. cukor
    kb. egy nagyobb mérő, étolaj,
    4 csapott mérőpohár finom liszt,
    fél cs. friss élesztő
    egy kk. intenzív tornádó/ezt pékeknél sütőipari termékeket árusító helyeken kaptok/
    Ennyi az egész, normál programon gyönyörűen felkel, nem esik vissza, 2-3 nap mulva is friss marad. persze arra kell vigyázni, ha nem programozod előre, a liszt ne legyen hideg.
    Bocs hogy belekotyogtam, próbáljátok ki! sziasztok :Éva
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. Torolt_felhasznalo_889422
    Torolt_felhasznalo_889422
    2005. február 7. 11:10171.
    Sziasztok!

    Nem tudja véletlenül valaki a kornland kenyér receptjét? Szeretném otthon megsütni, de nagyon titkos lehet ez a recept.
    Előre is köszi!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. Torolt_felhasznalo_820106
    Torolt_felhasznalo_820106
    2005. február 6. 20:57170.
    Igaza van Marcsikának, 1/3 tk liszt a finomliszthez, 1 kiskanál sikér, 1 kiskanál kovász és biztosan sikerülni fog. Ugyanígy a rozskenyérnél is.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_173562 (169)
     
  8. Torolt_felhasznalo_173562
    Torolt_felhasznalo_173562
    2005. február 5. 20:07169.
    Szia!
    Közben én is belegondoltam, hogy még nem láttam teljes kiőrlésű kenyérből nagy darabot. Mind tömör és kicsi. Szívesen átolvasnék én mindent, csak modemes kapcsolattal nem valami gyors, én meg nem vagyok valami türelmes.
    előzmény:
    marcsika_1 (165)
     
  9. 2005. február 2. 21:24168.
    Szia!
    Nekem is Bomann gépem van most már 1 éve. Én annak idején itt az nlc-n találtam egy nagyon remek receptem, amit azóta is szinte naponta sütök.
    Ime: 3, 3 dl víz
    3 TK olaj (az adagoló kanál nagyobbik vége)
    1, 5 Tk cukor
    2, 5 KK só (az adagoló kanál kisebbik vége)
    40 dkg finom liszt
    12 dkg rétes liszt
    1 csipet aszkorbinsav
    1 3/4 KK instant élesztő (én Dr Otkert használok)
    Ebben a sorrendben teszem bele a gépbe normál fehér kenyér-en sütöm. Bátran ajánlom, próbáld ki. Ha kérdésed van szívesen válaszolok.
    Üdv: Contika

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820106 (166)
     
  10. Torolt_felhasznalo_853332
    Torolt_felhasznalo_853332
    2005. február 2. 20:45167.
    Sziasztok!
    Szeretném nektek felajánlani segítségemet kenyérsütés ügyben, mivel a szakmám szerint pék, és sütőipari technológus vagyok.
    Azt mindenkinek tudnia kell, hogy a jó kenyér készítéséhez az alapanyagokon kívül leginkább türelem kell, és persze egy jó sütő. Véleményem szerint a kenyérsütő gépek nem nagyon alkalmasak a magyar ember megszokott kenyerének elkészítésére.
    A legfinomabb kenyerek kovásszal készülnek, ami nem más, mint liszt, víz, és esetleg élesztő. a tapasztalatom szerint a teljes lisztmennyiségnek mintegy felét kell a kovászhoz adagolni, és az itt adagolt liszthez számítva kb 58-65% vizet. Figyelem, só nem kell a kovászba!!!!!!!! Mindezt össze kell keverni, és legalább 8 órán kelesztül érlelni, pihentetni. Célszerű az összekeverés után liszttel meghinteni a tetejét, és konyharuhával letakarni. A jó kovász a kelesztőedényben 3-szor dagad meg, és esik össze ezen idő alatt.
    Én a magam részéről az összes liszthez számítva 3-4 %-nyi élesztőt szoktam használni. Ezt mind a kovászba teszem. Természetesen az élesztő nélküli kovász éréséhez jóval hosszabb idő szükséges.
    Amikor a kovász kész, hozzáadjuk a többi lisztet, max. a teljes lisztmennyiséghez számított 2% sót, és annyi vizet, hogy kicsit keményebb tésztát kapjunk mint a nokedli tésztája. Az a legjobb, ha éppen nem ragad a kezünkhöz. A fehér kenyérhez más összetevő nem kell. Sem tejpor, sem margarin, sem semmi más. Ha magos kenyeret akarunk, akkor a magkeverék kell, de ez egy más történet :)
    Ezután várunk. Legalább 40 percet. Ekkor átgyúrjuk a tésztát, és újabb 20-30 percet várunk. Most még csak a tésztaérleléssel vagyunk készen, ezután jön a java. A tésztát gyúrólapon gömbölyítjük. A lényeg az, hogy a tésztában lévő levegőt, (ami egyébként széndioxid) kipréseljük, és egy szép gömbölyű tésztadarabot kapjunk. Amikor ez megvan, szépen kialakítunk a kenyérformának megfelelő alakot belőle, és belehelyezzük.
    Itt ismét várakozás jön, amíg megkel a tészta. Ez kb 30-40 perc. Nem kell túl meleg neki, de egy kis pára nem árt.
    Közben a sütőt előmelegíthetjük. A sütőtepsi alá tegyünk egy másik tepsit, a legalsó polcra. Lehet villany, vagy gázsütő, de a legjobb a kemence.
    Otthon nekünk villanysütőnk van, én azon szoktam sütni. Egy tepsire kifordítom a tésztát, ügyesen, hogy ne essen össze, de aki sütőformában szeretne sütni az csak tegye be azzal együtt a sütőbe. Előtte tiszta vízzel meg kell nedvesíteni a tészta felületét, és éles késsel kissé bevágni a tetejét. A fehér kenyér sütéséhez kb 230-240 fokra, és a tömegtől függően 40-50 percre van szükség.
    Amikor a kenyértésztát a sütőbe betesszük, az alsó tepsibe öntsünk kb fél liternyi vizet. Vigyázat, a kicsapó gőz balasetveszélyes!!!!
    A sütés felénel vegyük vissza a hőfokot kb 190 fokra. Amikor úgy érezzük, hogy megsült, a kenyér alját megkoppintjuk, egy döngő hangot kell hallani. Ha ez van, akkor kivehetjük, újra lemosdatjuk tiszta vízzel, és hűlni hagyjuk.
    Sok sikert kívánok mindenkinek a sütéshez.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. Torolt_felhasznalo_820106
    Torolt_felhasznalo_820106
    2005. február 1. 20:37166.
    Sziasztok! Bomann gépet vásároltunk, de nem sikerülnek a kenyereim, már mindent kipróbáltam. Ízre finomak, meg is kelnek, de a sütéskor mindig összeesnek egy picit. Az összetevőkkel is variáltam már, de így sem lettek jobbak. Segítsetek (- !
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. 2005. február 1. 09:17165.
    Szia, bocsi, most találtam meg a kérdésedet. Nem vagyok nagy szakértő, de szerintem a tk. lisztes kenyerek sose nőnek olyan nagyra! Azt olvastam mindenhol, hogy keverni kell normál liszttel, legalább fele arányban, de a legyjobb, ha csak 1/3 rész a tk. liszt benne. Próbálgasd átolvasni a kenyeres fórumokat, sokmindent írnak ezekről a dolgokról.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_173562 (162)
     
  13. 2005. február 1. 09:16164.
    Szia Tmira! Nekem is egy karos gepem van es ime a recept amit benne sutottem, nagyon finom es hamar megvan, mert a gyorsprogramra allitva osszesen 1 ora alatt kesz a kenyerke. A hozzavalokat ebben a sorrendben ontsd bele! Isteni finom, meglatod!

    Kis feher kenyer 1 csesze= 290 ml

    270 ml viz
    3 csesze liszt
    2 ek sovany tejpor
    1 tk so
    4 tk cukor
    4 ek napraforgo etolaj
    3 tk instant eleszto = 8g

    előzmény:
    tmira (151)
     
  14. 2005. január 31. 21:53163.
    sziasztok!
    most tévedtem erre a fórumra és gyorsan kérdeznék is tőletek 1-et, hátha én is kiokosodom :)
    az a gondom, hogy a kenyerem igazán fincsire sikeredik mindig, csak hát iszonyatosan morzsál. . . :((
    a hozzávalókat a recept szerinti mennyiségben és sorrendben teszem bele a gépbe. mit gondoltok mi lehet a porblema?
    várom 5leteiteket, köszi
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. Torolt_felhasznalo_173562
    Torolt_felhasznalo_173562
    2005. január 24. 20:21162.
    Szia!
    Megsütöttem a kenyeret, de nem lett elég magas. Pedig jó volt az élesztő, megkelt a kenyér, volt rá ideje, de nem eléggé. Nem nőtt meg a forma tetejéig. Teljes kiőrlésű búzalisztből készült.
    Az íze, színe, héja, állaga mind tökéletes, csak a nagysága nem. Nem tudom mit csináljak.
    előzmény:
    marcsika_1 (152)
     
  16. 2005. január 21. 10:23161.
    Ezt írod:
    "A programozható gépeken könnyü beállítani, ha reggel bekészítjük estére süssük. "

    "A gépbe ilyen sorrendbe tegyétek és minimum 1 órát kell pihentetni a hozzávalókat a program indítása elött. "

    Melyik a jó?
    a kovász dolgozik , nem kel túl reggeltől estig?

    Az 1 óra nem kevés ha a másik ajánlásba legalább 8-10 óra szerepel?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_466954 (153)
     
  17. 2005. január 21. 10:17160.
    Átszámításhoz egy kis segítség.
    65dkg lisz és 3, 5 dl víz ~1kg kenyeret eredményez megsülés után
    előzmény:
    csigabogi (156)
     
  18. 2005. január 20. 22:51159.
    Hát, ez jó kérdés! Gondolom, ha már nagyon elkezdett sülni a teteje, akkor igen, de indulásként semmiképpen ne takard le szerintem!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_173562 (157)
     
  19. Torolt_felhasznalo_880857
    Torolt_felhasznalo_880857
    2005. január 20. 19:33158.
    hjiren, ubiknak hívják a kovászrecept szerzőjét :))))
    előzmény:
    hjiren (155)
     
  20. Torolt_felhasznalo_173562
    Torolt_felhasznalo_173562
    2005. január 20. 15:13157.
    Szia!
    Nekem hagyományos gázsütőm van. Az a baj, hogy amikor pl. kuglófot sütök, hamar megbarnul. A kenyér tetejét le kellene takarni sütőpapírral, hogy ez ne forduljon elő?
    előzmény:
    marcsika_1 (152)
     
  21. 2005. január 19. 16:25156.
    Sziasztok!

    Annyira jók ezek a receptek, hogy már vagy hatvan oldalt megtölttem vele, de OLLLLLYAN nagyon jó lenne, ha leírnátok, hogy ezek mekkora kenyérméretekre vonatkoznak, mert sajna az én gépem irreálisan kicsi adagokra van méretezve (454 és 680), hogy még sosem találtam bele megfelelő méretű receptet.
    Rengeteget segítene, ha lenne súly is a receptek után, mert akkor méretarányosan át tudnám számolni az én kicsike gépemre.

    Köszi:
    Cs.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. 2005. január 19. 15:39155.
    Egy másik topikon olvastam, bocsánat az írójának a nevét nem mentettem el: Kovászrecept
    Végy egy kb. 2 - 3 dl-es edényt, lehtőleg üveget (semmiképpen sem fémet!). Keverj benne össze lisztet, egy csipetnyi élesztőt, egy csipetnyi sót, egy csipetnyi cukrot, és annyi vízet, hogy az normál állagú tésztát adjon. Takard le, és naponta keverd meg kétszer-háromszor. Három nap elteltével tedd hűtőbe. Így már kész is az, nevezzük ezentúl így, örök kovász. A sütés során mindig rakj ebből a (kb. 1 dkg élesztő mellett) két teáskanállal a gépbe (75 dkg-os kenyér esetén), majd ha már nagyon fogyóban van, keverj hozzá ismét lisztet, vízet, pici sót, és cukrot, hogy pótold a fogyását. Vigyázz! A pótlás során már élesztőt nem kell rakni bele! Majd ismét vissza kell tenni a hűtőbe. Ha igényes vagy :-), akkor azt egy fedeles cserép edényben tárolod, már, hogy még is meg legyen adva a módja, meg így baromi jól is nézz ki. "

    Üdv:Irén
    előzmény:
    tmira (151)
     
  23. 2005. január 19. 12:57154.
    Sziasztok !
    Ezt a receptet kaptam, szeretném kipróbálni valamelyik nap , ha ti hamarább megteszitek várom a reagálásokat

    Diós- rozsos kenyér

    1 deka szárított éleszto
    4 evokanál + 3 deci meleg víz
    20 deka rozsliszt
    35 deka rétesliszt
    5 deka dióbél
    1 evokanál olivaolaj
    1 evokanál só
    ˝ teáskanál frissen orölt bors
    2 teáskanál barna cukor
    1 teáskanál köménymag
    olaj a tál kikenéséhez

    liszt a gyúródeszka megszórásához
    1 tojásfehérje a tészta megkenéséhez
    Beleszórom a szárított élesztot egy nagy tálba és simára keverem 4 evokanál meleg vízzel. A kétféle lisztet összekeverem egy külön tálkában, a diót pedig száraz serpenyoben illatosra pirítom és mozsárban durvára töröm.
    3 deci meleg vízhez hozzákeverem az olivaolajat, beleteszem a sót, a frissen orölt borsot és a barna cukrot meg a köménymagot is. Beleöntöm ezt a kevercset az addigra már kicsit felhabodosott élesztos vízbe és fakanállal simára keverem az egészet.
    Utána apránként beleszórom a mikroban meglangyosított lisztkeveréket, de közben folyamatosan keverem a lassú fokozatra kapcsolt dagasztókarú kézirobotgéppel. Majd nagyobb fokozatra kapcsolom a robotgépet és úgy 6-7 percig alatt fényesen simára és lyukacsosra dagasztom a géppel a se túl kemény, se túl lágy tésztát.
    Beleszórom a tésztába az illatosra pirított diódarabkákat és még 2 percig tovább dagasztom a kenyértésztát a kezemmel, hogy gondosan beledolgozhassam a diót.
    Kiolajozok vékonyan egy nagy tálat, meghempergetem benne a tésztát, majd rányomogatok a tetejére egy darabka folpackot, hogy ne száradjon ki.
    Meleg helyen 45-60 percen át hagyom kelni, hogy a duplájára nojjön, aztán ököllel könnyedén rácsapodosok néhányat a megkelt tésztára.
    Lisztezett deszkán 1 perc alatt gyorsan átgyúrom a tésztát és aztán kb. 23 cm X 12 cm nagyságú veknire formázom. Vékonyan megolajozott sütolapra teszem és letakarom egy konyahruhával. Jön a második kelesztés, úgy fél óra kell ahhoz, hogy megint a duplájára nojjön.
    Ezalatt elomelegítem a sütot 200 C-ra (gázsüton 6-os fokozat).
    Amikor már újra megkelt, akkor villával enyhén felvert tojásfehérjével lekenem a tetejét és 55 perc alatt megsütöm a rozsos-diós kenyeret.
    Amikor már kongón kopogós az alja, akkor kiveszem a sütobol és rácsra teszem, hogy alul-felül ki tudjon hulni.
    1 vekni lesz belole.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. Torolt_felhasznalo_466954
    Torolt_felhasznalo_466954
    2005. január 19. 09:00153.
    Házikenyér (igazi kovászos)
    Miután kb 10 kg lisztet "elkisérleteztem" kifejlesztettem az igazi házikenyér receptjét (ez olyan mint a nagyié volt gyerekkoromban).

    Most éppen fogyókúrázom a karácsonyi ajándékomat. Ezért, ha már nem ehetem, szereném megosztani veletek ezt a receptet

    3 dl langyosvíz
    1 ek búzakovász (porkovász)
    60 dkg liszt (Fontos!!! a sót a liszt közé kell tenni!!!)
    2 kk só !!!!! (ne érjen az élesztöhöz!)
    1 kk cukor
    1/8 élesztö (friss)

    A gépbe ilyen sorrendbe tegyétek és minimum 1 órát kell pihentetni a hozzávalókat a program indítása elött. Normál programon kell készíteni (az én gépemen 3óra 20 perc. ) A programozható gépeken könnyü beállítani, ha reggel bekészítjük estére süssük.

    Ugyanez rozskovásszal 20 dkg rozsliszttel 40 dkg búzaliszttel rozskenyér!!! (ebböl én is eszek egy szeletet naponta, nagyon kevés)

    A porkovász bio boltokban kapható, fél kilogrammos kiszerelésben 925 Ft-ért vettem. Egy csomag ötven ilyen kenyér elkészítéséhez elegendö!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  25. 2005. január 18. 21:14152.
    Szia, én ma egy egész jó kenyeret sütöttem, kb. ilyen súlyú volt:

    50 dkg kenyérliszt, 2 kk só, 3 dkg friss élesztő 1 dl langyos vízben feloldva, amiben volt még 1 mk-nyi cukor is, 1, 5 dl kefír, 2 ek olivaolaj.
    A hozzávalókat nagyon alaposan összedolgoztam a nyújtódeszkán, legalább 10 percen keresztül. Utána letakartam, és 2 órán át kelt, utána mégegyszer átdagasztottam (kb. 3-4 perc). Megformáztam, sütőpapíros tepsire tettem, bevágtam a tetejét 4 helyen, letakartam, és újabb 1 órán keresztül kelt. 50 percnél bekapcsoltam a sütőt 200 fokra, tettem az aljába 1 kis edénybe vizet. A kenyérkét megkentem tojásfehérje és víz keverékével. Mikor elérte a sütő a hőfokot, betettem a kenyeret, és 15 percet ezen a hőfokon, 35 percet 170 fokon sütöttem. (nekem légkeveréses van, más sütőnél emelni kell ehhez képest 20 fokkal a hőt!) Amikor kivettem, rácsra tettem, kihűtöttem, most pedig esszük ész nélkül, mert szép is lett, és finom is!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_173562 (150)
     

Címlap

top