Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kezdő kertész

Torolt_felhasznalo_509021
Torolt_felhasznalo_509021
Létrehozva: 2009. március 17. 11:06

Sziasztok!

 

Tudom, hogy van már kertészkedős topik, de ami pörög, abban sokan vannak, rég ismerik egymást...

 

Olyanokat várok ide, akik most vagy nemrég kezdtek/kezdenek kertet művelni, zöldséget, virágot termeszteni. Beszéljük meg, ki milyen tippeket hallott, mit olvasott, mi jött be, mit szeretnétek csinálni és hasonlók.

 

Nekünk ez az első szezonunk, amikor kertet művelünk. Rengetegféle zöldséget szeretnénk termeszteni, 3600 m2 kert van, persze nincs az egész művelve :) Itt van anyósom segíteni, de több véleményt is szeretnék :)

 

Gyertek!

  1. 2009. március 31. 15:23101.
    Imeldina: Szerinted 1 méterre hány db futómuskátlit ajánlatos tenni hogy jól mutassanak, de ne legyen tumultus se? Balkonládába akarom a teraszunkra.
    előzmény:
    Imeldina (100)
    2009-03-31  12:57
  2. 2009. március 31. 12:57100.

    Szia Viktória!

     

    Nagyon örülök, hogy tetszik a munkánk gyümölcse. Amint már írtam, 10 évvel ezelőtt határoztuk el, hogy lesz egy parkosított kertünk.

    Mindent szépen fokozatosan csináltunk, hisz egy ilyen kert megépítése, ha egyszerre szeretném, több százezer forintba kerülne. Először befüvesítettük az egész kertet, majd vásároltunk bele kicsi tujákat, ami akkor még nagyon drága volt. Utána vásároltunk rózsa töveket, gyümölcsfákat, megcsináltuk külön-külön a virágládákat, megépítettük a kerti tavat, majd fokozatosan bővítettük a tó területét.

    Rengeteg futómuskátlit és egynyári növényeket vásároltunk. Telepítettünk évelő növényeket is. Tavasszal rengeteg tulipánom és árvácskám szokott lenni. Nekem az áprilisi hónapban is már nyár van a kertemben.

    Csak a mi saját munkánkkal és leleményességünkkel tudtunk ezen spórolni. Ha figyeled a kertépítők árait, azt hiszem, hogy ezt az árat csak nagyon kevés ember tudná egyszerre kifizetni  ekkora területért.

    A türelem rózsát terem. Szeretnének nagyon sokan ilyen kertet, de sajnos nagyon hamar megunják a vele járó rengeteg munkát és az áldozatot. Mert ugyanis nagyon sokat kell áldozni egy ilyen kert renben tartására.

    Reggel az-az első teendőnk, hogy végisétálunk a kertünkben és mi saját magunk is gyönyörködünk, hogy hogyan fejlődnek a virágok. Ez egy külön öröm a mi számunkra. Ezt csak az tudja átérezni, aki nagyon szereti a virágokat, és a szép környezetet. Nemcsak gyönyörködünk a virágokban és a rózsákban, ha nem ápolgatni is nagyon szeretjük őket.

     

    Üdvözlettel. 

    előzmény:
    victoria28 (99)
    2009-03-31  00:45
  3. 2009. március 31. 00:4599.
    Sziasztok...Nem tudom szo nelkul megallni...Csodaszep a kerted. Mennyi idobe, hany nyarba kerult mig ilyen lett? Az ember ujjaszuletik egy ilyen helyen...uldogelni a padon, olvasni, bambulni:) es persze gyonyorkodni a munkatokban. Gratulalok...:)
    előzmény:
    Imeldina (80)
    2009-03-21  10:42
  4. Torolt_felhasznalo_916596
    Torolt_felhasznalo_916596
    2009. március 31. 00:2098.

    Hogy miért ültetek ilyen sok mindent? Hajt a kezdeti lelkesedés, és remélem hogy lesz rá időm. A Picikémmel úgyis kell minden nap levegőzni. És amit én termelek abban megbízok, valamennyit pedig szeretnék eltenni télire is. Keveset a mélyhűtőbe, mert az kicsi, és többet befőttes üvegekbe.

     

    Többiek hogy álltok? Milyen volt a hétvége?

     

    Anikó

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. Torolt_felhasznalo_685951
    Torolt_felhasznalo_685951
    2009. március 30. 22:0097.

    Sziasztok!

    Szívesen csatlakoznék hozzátok! Tavaly kezdtem kertészkedni a két erkélyünkön (mivel keretem sajnos nincs). Majd teszek fel képeket a tavaszi virágaimról, ha sikerül. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. 2009. március 30. 05:2196.

    Lehet még csatlakozni?

    Mi egy hármas sorházban élünk, ahol a házunk mellett van egy kis kert, illetve az egész ház mögött egy másik kis föld darab. Hátul van a konyhakert, bár idén csak paradicsom, metélőhagyma és metélő petrezselyem lesz benne (két picurral nem lenne másra időm)

    Az első kertet mi is folymatosan szépítgetjük, de nagyon lassan megy, meg iszonyat pénzeket emészt fel. Most a fű szép, van sok tujánk, van egy csörgőfánk meg egy vérszilva. Nem nagy terület, de nekünk pont elég. A játszó sok helyet elvesz, de még így is marad bőven hely bokroknak, virágoknak.

    Tavaly csináltam egy minitavat, ez van a képen.

    Nálunk egész nap süti a nap a kertet, egy szem árnyékunk egy meggyfa (sajnos), amit én úgy szeretnék kivágni, de akkor meg semmi árnyék nem lenne. Úgyhogy amíg a csörgőfa meg nem nől, addig marad a meggyfa.

    Egyébként miért ültettek ennyi konyhakerti növényt? Lesz rá időd, vagy van segítséged? Mélyhűtőbe pakolod?

    Nekem tavaly is csak pár növény volt (paradicsom, spenót, saláta, cukkini), de nehezen boldogultam vele. 1,5 éves volt a nagyobb gyerkőc, a kicsi meg még a pocakomban volt. Bár nem volt semmi gond a terhességemmel (szeptemberben szültem), mégis fárasztó volt a kerti munka (főleg, h még a manóra is figyelni kellett).

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_509021 (1)
    2009-03-17  11:06
  7. 2009. március 29. 23:4895.
    Hoppsz! Mivel most árulták az oázisban a palántákat, úgy gondoltam kiültetem... Végülis mindjártváprilis van... Remélem nem lesznek már fagyok!
    előzmény:
    Mackósajt (93)
    2009-03-29  21:58
  8. Torolt_felhasznalo_916596
    Torolt_felhasznalo_916596
    2009. március 29. 22:5494.

    A büdöskét elvileg áprilisban kell magról vetni, bár én tegnap vetettem, majd beszámolok mi lesz belőle.

     

    Ja és a karácsonyi kaktuszom virágzott karácsony előtt, és a múlt héten is, szóval ő még hezitál hogy karácsonyi vagy húsvéti.

     

    Kérdés: jól tudom, hogy a sóska az több éves növény? Mármint, ha elültetem egy helyre akkor ott pár évig nőni fog? A spenót pedig csak pár hónapos?

     

    Köszi

    Anikó

     

    előzmény:
    Mackósajt (93)
    2009-03-29  21:58
  9. 2009. március 29. 21:5893.

    Sziasztok lányok!

     

    1. Lesz futó muskátlim, és van 2 db 1 méteres ládám. Meg szeretném kérdezni, hogy 1 m-en belül milyen sürün kell ültetni őket a ládába? Hány darab kell bele?

     

    2. A másik hogy ültettem el büdöskéket. Ezt jövőre már lehet magból ugye? Azt mikor kell elvetni?

     

    Amúgy mi van veletek? Csináltatok valamit a kertben? Állítólag jön a jóidő!!

     

    Évi

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. Torolt_felhasznalo_916596
    Torolt_felhasznalo_916596
    2009. március 28. 23:2192.

    Sziasztok!

    Hát a csütörtöki és pénteki kertészkedésből nem lett semmi, de ma igyekeztem pótolni elmaradásom.

     Elültettem 17 bokor málnát három sorba, és veteményeztem még snidlinget, borsót, metélőpetrezselymet, dughagymát, sárgarépát, (összesen 3 sorban, vegyesen) és büdöskét vigyázónak melléjük.

    Ha esetleg nem jön meg az eső holnap délutánig akkor tudom folytatni. Jó lenne, mert ma már rám esteledett, még a dughagymát is alig láttam a végén, pedig az jóval nagyobb, mint bármilyen magocska.

    Antoinette: kisfiam aludt addig a babakocsiban (kb1,5 órát), utána fél órát nézelődött majd megunta. A második felvonásban apja vigyázott rá, míg én kifutottam még fél órára. Szóval szerintem lehet kertészkedni kisgyerek mellett is, csak több rövid szakaszban. Én mondjuk kesztyűben kertészkedek, mert ha bármi van a gyerekkel, gyorsan lehúzom és a kezem majdnem tiszta. Nyárra pedig lesz kint egy hálós járókája, és remélem abban ellesz.

    Anikó

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. 2009. március 28. 15:2391.

    Sziasztok! Csatlakoznék én is hozzátok. Nekünk közös kert van a szüleimmel amibe nem igen lehet mást ültetni mint paprikát, uborkát vagy paradicsomot.Apum mást nem enged.

    Én a disznövényeimmel ki vagyok szoritva az előkertbe. Sajnos.

    Az állat kérdésről annyi, hogy nálunk is a kutya meg a macska szeret kaparni ,borogatni, lejátszani virágokat. 

    Valaki kérdezte a padlizsánt: hasonló az igénye mint a paprikának. Elő kell nevelni, majd májusban leghamarabb kiültetni. A krumplibogár viszont imádja. Tehát ne tedd a krumpli közelébe. Ha kevés a padlizsán jó eséllyel a krumplibogár sem fogja észrevenni

     

    Antoinette a karácsonyi kaktuszod nem húsvéti kaktusz véletlenül?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. Torolt_felhasznalo_509021
    Torolt_felhasznalo_509021
    2009. március 26. 21:4390.

    Szia Anikó és üdv itt, gratulálok a babádhoz! Majd kíváncsi leszek a tapasztalataidra, hogy hogy megy így őszi babával a tavaszi kertészkedés, én jövőre pont ebben a cipőben leszek :)

     

    Mackósajt, köszi :) mi is anyukáméknál vagyunk most, ezen a hétvégén én se tudok kertészkedni, de sebaj, még nem vagyunk semmivel elkésve :)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_916596 (88)
    2009-03-26  11:35
  13. 2009. március 26. 12:1289.

    Nagyon ügyes vagy, szép kis konyhakerted lesz! :)

     

    aremsei: Hmmmm, irigykedem a szép nagy kerted mimatt! Biztosan gyönyörű lesz! Hétvégén is tudsz majd kertészkedni, állítólag akkor jó idő lesz!

    Nekem egyi k szemem sír, a másik nevet! Leutazok a kisfiammal anyuékhoz vidékre, már nagyon-nagyon várom, viszont így nem tudok kimenni a kertbe. Anyósóm meg sajna beteg, úgyhogy most semmi segítségem...babapesztra ügyben.

    Jó kertészkedést!

     

    Nekem is ki kell majd gazolnom a sziklakertem, porcsinrózsát akarok majd vetni, áprilisban meg majd pár nyári virághagymát...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_509021 (87)
    2009-03-22  14:47
  14. Torolt_felhasznalo_916596
    Torolt_felhasznalo_916596
    2009. március 26. 11:3588.

    Sziasztok!

    Én is csatlakoznék a kezdő kertész csapathoz. A múlt nyáron költöztünk kertes házba, és ősszel megszületett a kisfiúnk, így csak most tavasszal kezdődik a nagy kerti kaland!

     Telkünk 1000m2-es, nagy részében majd fák lesznek, és füves rész is játszani, konyhakertnek kezdetben kb 40-50m2, és persze virág minden mennyiségben (amennyire majd az erőmből futja).

    Mára és holnapra tervezem az első ültetéseket, mert eddig vagy esett vagy a szél fújt ezerrel.

    Kaptam nagymamámtól málnatöveket, ma ezzel kezdem, és holnap némi zöldségfélék.

    Jó kertészkedést mindenkinek.

    Anikó

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. Torolt_felhasznalo_509021
    Torolt_felhasznalo_509021
    2009. március 22. 14:4787.

    Nálunk szép idő van, csak szél,de azt írja az újság, hogy mától melegedés, aztán jövő hétre ír ugyan esőt is, de az nem árt, csak hideg ne legyen már.

     

    Elpalántáztam ma 20 tőnek való paprikát, már egy korábbi palántázás szépen hajt, az hegyes erős paprika és fehér húsú csípős, ez meg fehér édes. Holnap palántázok egy kis paradicsomot is, meg hajtatok brokkoklicsírát. A paradicsom nagy részét helybe akarom vetni, anyósom azt mondja, az a tapasztalata, hogy nálunk ezen a kötött talajon jobban megél helybe vetve, mint a palántázott, de azért ki akarok próbálni néhány palántát is.

     

    Meg átültettem a dracénát és adtam egy kis friss földet a fikusznak, remélem, jól érzik majd magukat. És képzeljétek, virágzik a karácsonyi kaktuszom :)

    előzmény:
    Mackósajt (86)
    2009-03-21  20:35
  16. 2009. március 21. 20:3586.

    Sziasztok!

     

    Hát ebben a  csodálatos időben az egész környéknek tenni-venni, kertészkedni támadt kedve nálunk, én sem hagyhattam ki! Kerti fa járólapokat festettem (még van jópár hátra), férjem rendett rakott a kis házban a kint, nagyot sétáltunk Zolikával. Jólesett végre ez a kis napfény! Nyugtáztam hogy szépen bújnak ki a tulipánjaim is! Szépen virágoznak a krókuszok. 

    DE! Megint jön a sz@ idő! Hát sosem lesz már tavasz????

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. Torolt_felhasznalo_609563
    Torolt_felhasznalo_609563
    2009. március 21. 18:4885.

    Sziasztok!

     

    Sok sikert mindenkinek a kis kerthez!

    Imeldina!

    Azért hozzánk is nézzél be néha, régen írtál

    előzmény:
    Imeldina (83)
    2009-03-21  12:14
  18. Torolt_felhasznalo_509021
    Torolt_felhasznalo_509021
    2009. március 21. 17:3484.

    Köszi, vettünk is olyan 50 darabos vetőkrumplit, azt olvastam, hogy április elején kell majd vetni. Úgy tervezem, hogy addig kicsíráztatom. Van már külön újkrumplinak való, ez most a késői fajta, amit vettünk.

     

    Ma még borsót vetettem, már összesen van  16 sorom :) és képzeljétek, bújik a fokhagymám és a retkem! :)

     

    Imeldina, Neked is köszi! Egy ágyás újkrumplit és egy ágyás téli krumplit tervezünk, még pontosan nem tudom, mekkora lesz az ágyás. Nincs ám az egész 3600 m2 művelve, tényleg hatalmas. Vannak gyümölcsfák, virágoskert (egyelőre csak anyósomnak, nekem sajátom még nincs) tuják, díszfák, van, ahol szimplán csak fű van, szőlő, satöbbi. Szeretnék majd kialakítani egy játszórészt is a gyerekeknek. Van férfimunka is természetesen, a párom is dolgozik kint, rotál, fát metsz és biztosan másban is számíthatok majd rá, pláne ha esetleg már nem bírom nagy pocakkal. Vizünk is van, fúrt kutunk. A kártevőktől én is tartok, olvassuk a könyveket, hogy mivel kell kezelni a talajt, mivel kell permetezni a növényeket, és itt természetes szerekre is gondolok, nemcsak vegyszerekre. Meg aztán, úgy álltunk neki, hogy ha nem bírjuk, az se katasztrófa, sokat nem veszíthetünk vele, maximum a magok árát, de már az is olyan öröm, hogy bújik a fokhagyma meg a retek! :)

    előzmény:
    kisnyusz (79)
    2009-03-20  22:05
  19. 2009. március 21. 12:1483.

    Sziasztok!

     

    Azért, hogy kedvetek legyen a díszkáposztákhoz is.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. 2009. március 21. 12:0882.

    Sziasztok mindenkinek!

     

    Még egy pár téli kép is a kertemről, díszkáposztákkal. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. 2009. március 21. 11:4881.

    Szia antoinette!

     

    Én úgy látom, hogy elég nagy fába vágtad a fejszédet. 

    Ez a terület ami nektek van, az elég hatalmas, egy kisgyermekes anyukának mint ami te is vagy. Írtad, hogy lesz másik pici babád is. 

    Gratulálok neked hozzá. Ehhez a kerthez, ami nektek van, rengeteg időre, és férfi munkára lesz szükség. Sokat kell majd vele foglalkoznotok. Egy ilyen nagyságú kert rengeteg szabadidőt felemészt majd. Amikor még nekünk volt krumplink a kertben, azt mindig előre kicsirázottan ültettük el, hogy hamarabb beinduljon a növény fejlődése. Nem tudom, hogy mennyi területen szeretnétek majd krumlit ültetni, nekünk annak idején szinte a kert fele krumpli volt. Akkor mi azt szép sorban ültettük el. A sorok úgy voltak, hogyha a kerttel szemben álltunk, akkor azok hosszában voltak elültetve. Így jó volt rá nézni messziről is. Meg kell várni, amíg a levelek olyan nagyra nőnek majd, hogy azokat szépen fellehessen töltögetni földdel. Ha nyáron sok eső fog esni, akkor nem lesz semmi gond a fejlődésükkel.

    De ha szárazság lesz, akkor viszont locsolni kell, majd a krumplit, mert nem fog nagyra nőni. Sokat kell majd permeteznetek a krumpli bogarak ellen is, mert különben megennék az egész növény levelét.

    Ha nem permeteztek, akkor viszont kézzel kell őket leszedegetni, az pedig elég fáradságos munka lesz. Persze nem kell majd elfelejtkezni az állandó kapálásról sem, mert ha nem, akkor a sorok között egész szépen kifejlődik az úgynevezett "disznó" dudva. A krumpli fejlődésénél is lényeg a csapadék, a víz.

     

    Én tavaly először ültettem díszkáposztát, most bemutatnék közölük egy párat. 

     

    Üdvözöllek.   

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_509021 (75)
    2009-03-20  13:06
  22. 2009. március 21. 10:4280.

    Szia Mackósajt!

     

    A mi kertünk 1340 négyzetméter nagyságú. Ezelőtt tíz évvel még itt is konyhakerti növények voltak, de rájöttünk, hogy ezt nem éri meg a nagy szárazság, és a rengeteg kártevő ellen gondozni. Arról meg ne is beszéljek, hogy ősszel meg nagyon csúnya volt az egész környezet látványa. Ami nekünk kell a zöldségből meg a gyümölcsből, azt megvesszük az üzletben. 

    Ezért határoztunk úgy, hogy semmilyen konyhakerti növényt nem fogunk ültetni. Inkább akkor legyen az egész terület csak simán bevetve fűvel. A férjem is nagyon szeret kertészkedni, ezért tudjuk ezt a területet így rendben tartani.

    előzmény:
    Mackósajt (77)
    2009-03-20  21:52
  23. 2009. március 20. 22:0579.

    Antoinette, krumplikérdés:

    lehet kapni a boltban biokrimpli vetőmagot, ebben 50 szem van, és fémzárolt vetőkrumplit, ez 25 kg-os zsákban van.,

    Ezt kell elvetni kis gödröcskékbe, de még nem, hanem majd ha kicsit melegebb lesz. Aztán amikor kikel, akkor be kell tölteni, permezetni stb.

    Utána pedig szedni. Ha kiszeded júliusban akkor az újkrumpli, ha a földben hagyod, akkor "normális", ősszel szedhető krumpli lesz belőle:-)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_509021 (75)
    2009-03-20  13:06
  24. 2009. március 20. 21:5878.
    Köszi, aranyos vagy! Egyébként én is kezdő kertész vagyok! Már tudom is hogy miket ültettem rossz helyre!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_509021 (65)
    2009-03-19  08:55
  25. 2009. március 20. 21:5277.
    Imeldina: Neked hány nm a kert? A képek alapján nagy(nak néz ki)!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top