Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kezdő kertész

Torolt_felhasznalo_509021
Torolt_felhasznalo_509021
Létrehozva: 2009. március 17. 11:06

Sziasztok!

 

Tudom, hogy van már kertészkedős topik, de ami pörög, abban sokan vannak, rég ismerik egymást...

 

Olyanokat várok ide, akik most vagy nemrég kezdtek/kezdenek kertet művelni, zöldséget, virágot termeszteni. Beszéljük meg, ki milyen tippeket hallott, mit olvasott, mi jött be, mit szeretnétek csinálni és hasonlók.

 

Nekünk ez az első szezonunk, amikor kertet művelünk. Rengetegféle zöldséget szeretnénk termeszteni, 3600 m2 kert van, persze nincs az egész művelve :) Itt van anyósom segíteni, de több véleményt is szeretnék :)

 

Gyertek!

  1. Torolt_felhasznalo_611902
    Torolt_felhasznalo_611902
    2009. Április 29. 10:03126.

    Szia Imeldina!

     

    Gyönyörű a kerted, nem csodálom, hogy sok örömöd van benne. Őrületes munka van ebben! Lenne hozzád pár kérdésem:

    1. több képeden láttam egy gömb alakú, viszonylag nagy méretű bokrot, az mi? 

    2. a pistike csak árnyékban bírja? Nekem még nincs semmi árnyék, minden kicsi, ill. egy sárgabarack fa már állt a telek végén mikor megvettük, az nagy, de gyümölcsfa alá meg nem nagyon való.

    3. a szomszéd felé szeretnék valami elválasztó növényt, de nem sövényt, inkább többféle közepes magasságúra növő cserjét, mit javasolnál?

    4. A szoliterként álló oszloposaid mind tuják?

     

    Köszi. És még egyszer gratulálok!

    előzmény:
    Imeldina (69)
    2009-03-19  10:48
  2. 2009. Április 28. 21:46125.

    És még...

     

    Gyertek, hozzatok képeket!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. 2009. Április 28. 21:36124.

    Antoinette: Hozhatnál majd képeket, szívesen megnézném!

    Nekem csak virágaim vannnak, illetve ültettem kúszóepret, azok nagy cserépben lesznek felfuttatva.

     

    Most hozok a viráágokról hangulatképeket. Eszméletlen, hogy a sziklakerti vad árvácskám hogy elszórta tavaly a magjait! Remélem jól el fog szaporodni! Olyan édi!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_509021 (123)
    2009-04-25  18:17
  4. Torolt_felhasznalo_509021
    Torolt_felhasznalo_509021
    2009. Április 25. 18:17123.

    Sziasztok!

     

    Ugye pörög még ez a topik? Kár lenne érte! Én azért jártam régen erre, mert a gépünk tönkrement, csak akkor tudok jönni, ha a párom céges laptopja itthon van...

     

    Nálunk már nagyon szép a kert, mármint persze ez nem olyan parkosított, de buja zöld az egész, zöldellnek a fák, gyönyörű :) az ágyásaim is szépen alakulnak, már van hagyma, sárgarépa, fokhagyma, retek, borsó az egyikben, kapor, zöldbab, póréhagyma, saláta, karalábé, borsó, fehérrépa a másikban, krumpli, brokkoli, paradicsom a harmadikban és újkrumpli és brokkoli a negyedikben, valamint csináltunk magaságyást is, abban fűszernövények, paradicsom és pár tő brokkoli van. Már csak a paprika, padlizsán, kelbimbó, uborka, futóbab van vissza, ha jól számolom. Folyton locsolok, kapálok, gyomlálok és ezt folytatom felváltva :) Most is megyek mindjárt!

     

    Jó kertészkedést mindenkinek, és gyertek!

    előzmény:
    Mackósajt (122)
    2009-04-10  09:12
  5. 2009. Április 10. 09:12122.
    Amint látható még festenem kell a járólapokat mert nincs még meg mind, de haladok.... Mutassatok ti is képeket. Imeldina kertjét jól ismerjük már, CSODASZÉP! De szép lehet pl egy csinos konyhakert...stb. Biztosan mindenki kertészkedik ebben a szép időben hétvégenként...
    előzmény:
    Mackósajt (121)
    2009-04-10  09:10
  6. 2009. Április 10. 09:10121.

    Sziasztok!

     

    Hoztam pár képet a reggeli kertről. Hát túl sok érdemit nem tudtam fotózni, mert pont lemerült a nyamvadt akksi... Nyílnak az első tulipánjaim!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. 2009. Április 6. 22:27120.

    Sziasztok! Én is kezdő vagyok, 2 éve kertészkedem. A virágokkal is most ismerkedem. A bársonyvirág, tavasszal nyíló hagymások, amiket már ismerek és jó néhány sziklakerti növényt vettem az idén. A kerti canna most harmadjára lesz a kertemben. Ez egy rizómás növény, elég jól szaporodik a rizómája. Túltermelésem lett, van jónéhány fölöslegesnek tűnő gumó.

    A kérdésem: Van valakinek szüksége, mert szívesen adok. Továbbá, mit lehet tenni az ilyen rizómákkal? Ezek télen pihennek, most kellene kiültetni. Ha nem lesznek kiültetve, megmaradnak? Tényleg sajnálnám a kukába dobni, olyan szép egészségesek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. 2009. Április 6. 21:38119.

    Sziasztok!

     

    Én is kihasználtam a hétvégi időt!

    Csak a kertben voltam! Végre elkészült a rózsafuttatóm lefestése, meg jópár fa járólapé is! Iszonyat jól néz ki!

    A másik oldalon a rózsafuttató tövénél kivirágzott a 4 jácintom, amit lenyomtam. Le is vágtam őket hogy hozzanak még új hajtást. Itt illatoznak bent! Csomó tulipánom bújik kifele! Tavaly vagy 120 hagymát rendeletem. Angelique, Creme Upstar...stb. Krókuszaim is virágoznak. :) Imádom a keret. Agyagcserepekbe is lenyomtam a teraszon tavaly hagymákat, azok is búnak kifele. 

    Ja, meg szobanövényeket ültette át. A begóniámat kiraktam nyárra. Meg vetettem porcsinrózsa magot. 

    Jó volt ez a hétvége... Többiek?

    Kaktuszaim nincsenek! Nem nehéz kezelni őket? Mármint baromira szúrhatnak!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. 2009. Április 6. 20:55118.
    Igen, azt mondják, szükségük van a téli pihentetésre. Nekem sem virágzik az, amelyik bent marad a lakásban.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_752527 (117)
    2009-04-06  19:05
  10. Torolt_felhasznalo_752527
    Torolt_felhasznalo_752527
    2009. Április 6. 19:05117.

    Na ,akkor már meg is van a bibi. Én a szobába teleltetem őket és kb.24-25 fokos a hőmérséklet. Lehet ,hogy ezt nem bírják.

    előzmény:
    Anda39 (116)
    2009-04-06  18:57
  11. 2009. Április 6. 18:57116.
    Szia, az enyémek szoktak virágozni, leírom, mit szoktam velük csinálni. (semmi különleges ám) Tavasszal kint vannak a teraszon, időnként locsolom őket. Ősszel, mikor a muskátlikat elrakom telelni, a kaktuszokat is viszem velük. Egész télen nem kapnak vizet, fényt sem túl sokat (kicsit sötét a helyiség). Tavasszal a muskátlikkal előkerülnek, egyből ki az udvarra, aztán egyszercsak virágozni kezdenek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_752527 (115)
    2009-04-06  18:44
  12. Torolt_felhasznalo_752527
    Torolt_felhasznalo_752527
    2009. Április 6. 18:44115.

    Sziasztok! Nagyon szép a kerted. Én is imádok ültetni,kapálni,gazolni. Mindent amit a kertben csinálni lehet. Éna kaktuszaimmal kinlódok. Most már kivittem őket,de se kint se bent nem hajlandók virágozni. Biztos nem szeretnek engem!

    előzmény:
    Imeldina (113)
    2009-04-02  12:25
  13. 2009. Április 6. 17:43114.

    Szia!

    Bár nagy kertünk van, de nem ültethetem tele disznövényekkel. Kb.20 % van virág a többi haszonkert.  Teljesen egyetértek veled abban, hogy a növényekkel foglalkozni kell, mert maguktól nem lesznek szépek. 

     

    előzmény:
    Imeldina (100)
    2009-03-31  12:57
  14. 2009. Április 2. 12:25113.

    Szia Erika!

     

    Sajnos az üzenetem akkor elveszett, de írok egy másikat. 

    Inkább ide írok, mert ezt biztosan meg fogod kapni. 

    Én is tavaly ültettem először díszkáposztákat. Kérdeztem én is az interneten egy szakértőt, aki állítólag válaszol a feltett kérdésekre, de nekem nem volt időm megvárni a válaszát, és lehet, hogy nem is válaszolt, mert nem kaptam tőle levelet. Ezért magamra hagyatkoztam, és megpróbáltam magam elültetni.

    Úgy csináltam, mint a többi palántával. Először a boltban megvásárolt díszkáposzta magokat elültettem hosszú műanyag ládába. A magok nagyon hamar kikeltek. Ezután locsolgattam őket tápoldatos vízzel. 

    Mindig ügyelni kell arra, hogy a ládában a föld nedves legyen, és a nap ne égesse túlságosan a kis leveleket, mert akkor vége.  Mivel a magok nagyon hamar, 6-8 nap múlva kicsiráztak, ezért úgy döntöttem, hogy most nem ültetem el őket, csak júliusban.  Hiába van a csomagra ráírva, hogy májusban és júniusban vethető. A sok virág miatt nem volt végleges helyük a palántáknak. Amikor a kis palánták már olyanok lettek, hogy szét lehetett őket ültetni, akkor palánta nevelő cserepekbe ültettem mindegyiket külön-külön, hogy szépen megerősödjenek. Nekem tavaly 90db ilyen kis palántám volt. Amikor már elég szépek voltak a cserepekben, akkor kiültettem öket a szabadba fa kalodába. Itt is növekedtek, majd ezután mehettek a végleges helyükre. Arra vigyázni kell, hogy a jégeső, vagy a nagyobb zivatarok ne verjék el a cserepekben levő palántákat, mert akkor a jég kilyukasztja a levelüket. Én is mindig hordozgattam őket védett helyre a nagyobb esők elől. A díszkáposzta csak októberben éri el az eredeti színét. Ekkor a legszebbek, mert a káposzta az alacsony hőmérsékleten színesedik be. Nekem még novemberben és december elején is szépen mutattak a kertben, amikor már semmilyen virágom nem volt a kertemben, mert már mind elfagyott. Ezért szép még ilyenkor is a kert, ha sok díszkáposzta van benne. Minden évben okosabbak lehetünk, ha van kellő tapasztalatunk a virágokkal kapcsolatban.

    Itt vannak a képek,  december elején készültek. A nagyobb fagyokat már a díszkáposzta sem bírja. De ameddig nincsenek nagyon mínuszok, addig nagyon szépen mutatnak.

     

     

    Üdvözlettel.

    előzmény:
    erika1983 (111)
    2009-04-02  10:42
  15. 2009. Április 2. 11:27112.

    Szia Mackósajt!

     

    Az a világossárga gömbfejű virág, az-az óriás virágú citromsárga bársonyvirág, vagyis büdöske.  A virág átmérője 6-7 cm nagyságú, vagyis azért óriás. Ez is ugyan olyan büdöske, csak sokkal szebb mint a kisebbik változata. Kétféle színben kapható. Narancssárga színben, és citromsárga színben. Nekem a citromsárgák sokkal erősebbnek bizonyultak, mint a narancssárgák. Ezért maradtak meg a citromsárgák. A tasakban csak 11 db mag van. Ezeket mindegyiket külön-külön kis palánta nevelő cserépbe ültettem bele. Most kíváncsi leszek, hogy ki fognak-e csirázni. Tavaly sikerült, és ilyen nagyfejű büdöskéim lettek. Közelről nagyon szépek, és majd bokrosodni fognak. Sokat locsoltam őket virág tápoldatos vízzel. Minden eső után meg kell kapálni a körülötte levő területet, mert nem szereti a pangó vizet. Így a gyökérzete levegőhöz jut, és a növény szebben fejlődik.  

    Az elszáradt virágokat pedig le kell szedni. Vigyázni kell arra is, hogy a virágok ne rohadjanak a többi közé, mert akkor elfertőzi a többi virágot is. 

    Kis növésü virágok amit szeretek. 

    A fa alatt pistike, a lángvirág, ami szereti a napot. A kiültetett petúnia mindenféle színben. Hamvaska, ami az árvácskával nagyon szépen mutat tavasszal. A hamvaska, az egész nyáron át megtarja a szép hamvas színét. Néha vissza kell metszeni, mert elég sűrű kis bokor fejlődhet belőle. Sőt, mi több, egész novemberig szépen mutat a kertben. A büdöskét azért szeretem, mert egészen fagyokig virágzik. 

    Az elszáradt virágokat, azokat állandóan szedni kell, hogy minél több virágot hozzon. Ha nem szeded le, akkor a virág meghozza a magot és utána elszárad. Ezek a virágok mind olyanok amiket itt felsoroltam, amik egészen késő októberig virágoznak, és nincs velük különösképpen semmi gond, és a szél sem fogja kidűteni, és az eső sem fogja annyira leverni a virágokat. 

     

    Üdvüzlettel. 

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    előzmény:
    Mackósajt (109)
    2009-04-02  10:32
  16. 2009. Április 2. 10:42111.

    Küld átt mégegyszer légyszi, mert nem kaptam meg.

    Erika 

    előzmény:
    Imeldina (110)
    2009-04-02  10:38
  17. 2009. Április 2. 10:38110.

    Szia Erika!

     

    Igen, megkaptam a prividet és írtam is neked.

    Akkor ezek szerint az én válaszomat nem kaptad meg, pedig neked címeztem. Lehet, hogy nem lett neked elküldve? Pedig elég hosszan leírtam, hogy hogyan lehetnek szép káposztáid. 

    Ha nem kaptad meg a válaszomat, akkor majd mégegyszer leírom neked. Pedig azt írta ki a gép, hogy a választ elküldtük erika 1983-nak. Csodálkoztam is, hogy nem reagáltál rá.

     

    Üdvözlettel. 

    előzmény:
    erika1983 (108)
    2009-04-02  10:23
  18. 2009. Április 2. 10:32109.

    Még azt akartam kérdezni, hogy a képeiden az a világossárga gömb fejű virág micsoda?

    Tudsz még ajánlani mutatós nem túl magas virágokat?

     

    Köszönöm!

    előzmény:
    Imeldina (106)
    2009-04-02  10:14
  19. 2009. Április 2. 10:23108.

    Szia Imeldina!

     

    Valamelyik nap irtam privit, megkaptad?

    A diszkáposztákról érdeklődtem.

     

    Erika 

     

    előzmény:
    Imeldina (106)
    2009-04-02  10:14
  20. 2009. Április 2. 10:17107.

    Ahaaa....értem!

    No, akkor jövőre magot veszek! Tényleg van ilyen hogy büdöske mag a boltokban?? Még sosem láttam az üzletben! Majd jövőre figyelem!!

    Köszi.

     

    Évi

    előzmény:
    Imeldina (106)
    2009-04-02  10:14
  21. 2009. Április 2. 10:14106.

    Szia Mackósajt!

     

    Én tegnap előtt vetettem el a büdöske magjait műanyag virágládákba. Megvárom amíg szép palánták fejlődnek belőlük, és azokat fogom sorban rendezetten kiültetni.

    Azokat a magokat amit tavaly hozott a büdöske, egyet sem fogok megtartani, mert volt már olyan, hogy 80 cm magasra is megnőttek, az ebből kifejlődő palánták.  Amint már írtam, én a kicsi parkszerű növényeket szeretem, amit nem dönt ki a szél.

    Ha büdöskét szeretnél ültetni, akkor érdemes minden évben az üzletben megvásárolni a virágmagokat. Ha a kertészetből, vagy az OBI-ban vásárolsz büdöskét, az nem lesz hosszú életű, mert a melegágyhoz voltak szokva, és egy idő után tönkre fognak menni.

    Semmit sem fog fejlődni a kiültetett gyökérzetük. Én már tapasztaltam, hogy az én saját ültetésű büdöskéim sokkal szebbek lettek, mint amit a kertészetből vásároltam. Ezek egy idő után tönkre is mentek. Ugyanígy jártam a megvásárolt petúniákkal is. Kint a szabadban nem fejlődött semmit sem a gyökérzetük. 

     

    Üdvözlettel.

    előzmény:
    Mackósajt (93)
    2009-03-29  21:58
  22. 2009. Április 1. 09:38105.
    Szia! Le vannak kenve gombaölővel, felette meg Sadolin teakfa vízlepergető festékkel. Mennyit bírnak? Minket elbírnak majd! Nekünk egy kis kert út lesz a rózsafuttató alatt. A füvön lesz. Mivel a Földdel-időjárással érintkezik, ezért kezelem le ennyire. De szerintem lehet alá kavicsot is szórni....stb.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_646003 (104)
    2009-03-31  22:49
  23. Torolt_felhasznalo_646003
    Torolt_felhasznalo_646003
    2009. március 31. 22:49104.
    Szia! A fa járólapok mire vannak fektetve? Mennyit bírnak? Pergolát szeretnék, de egyenlóre nem tudom mi legyen alatta. Köszi!
    előzmény:
    Mackósajt (103)
    2009-03-31  22:34
  24. 2009. március 31. 22:34103.
    Pont így értettem! Köszi!
    előzmény:
    Imeldina (102)
    2009-03-31  21:15
  25. 2009. március 31. 21:15102.

    Szia Mackósajt!

     

    Úgy akartad kérdezni, hogy az 1 méter hosszú balkonládába hány darabot kell beültetni?

    Ha egy méter hosszú a balkonládád, akkor szerintem 5-6 darabot érdemes beültetni, hogy egészséges gyökérzete tudjon mindegyiknek fejlődni. Lehetőleg muskátli virágföldet vásárolj a beültetéshez, és muskátli tápoldattal öntözd, hogy szép és erős zöld színe legyen a leveleknek.  Az elvirágzott virágokat fokozatosan le kell majd metszeni, hogy folyamatos virágzásra késztessük a növényt.

     

    Üdvözlettel.

     

     

     

     

    előzmény:
    Mackósajt (101)
    2009-03-31  15:23

Címlap

top