Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Joós István: ,,a nő munkája a férfi"

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2013. december 26. 08:49
Mi a nő igazi feladata, és mi a férfié? Hogyan lehetnének boldogabbak a párok, és hogyan kerülhetnének végre helyükre a szerepek? Joós István tanácsadónak, a Nyitott Akadémia előadójának véleménye elsőre provokatív és megosztó. Próbáltuk megfogni, nem volt egyszerű...

Nők Lapja Café: A nő munkája a férfi?
  1. 2013. december 26. 21:3451.
    KI EZ AZ OKOSTOJÁS? MÉG Ő OSZTOGATJA ITT AZ ÉSZT MIKOR MÉG NŐTLEN? LÁTSZIK, HOGY EZ IS CSICSKÁT AKAR MAGÁNAK, MINT RÉGEN AMIKOR A NŐKET NEM ENGEDTÉK DOLGOZNI, MERT MÁSKÉPP EZEK A DONOROK NEM TUDAK VOLNA MEGTARTANI MINKET! BELE SE MEREK GONDOLNI, HOGY MILYEN TANÁCSADÓ, HA RÁ HALLGATNÁNK SOSEM LENNE MUNKAVISZONYUNK, NYUGDÍJUNK,STB. KI LENNÉNK SZOLGÁLTATVA EGY SENKIHÁZINAK! NEHOGY Ő MONDJA MÁR MEG EGY NŐNEK, HOGY MI A FELADATA! SZERINTEM VAN SZEBB ÁLMUNK IS A GATYA MOSÁSNÁL MEG ATTÓL, HOGY KISZOLGÁLJUK ŐKET!
  2. 2013. december 26. 21:1350.

    Én megtettem szó szerint azt, amit a cikkben javasolnak.

    Feladtam a diplomás, imádott munkám, hogy a gyerekek mellett a férjem álmát, ami egy cég volt, segítsem, és csináljam. Felfuttattuk a céget. Nélkülem nem tudta volna megcsinálni, a dolgok nagy részéhez nem is értett.

    10 év múlva kitalálta, hogy neki más nőre is szüksége van mellettem.

    Próbálkozott, nem jött össze neki más nő. A bizalom összetört, visszamentem a szakmámba dolgozni 10 év kihagyás után, és sikeres lettem. Ő maradt a cégnél, ami nélkülem hanyatlani kezdett. Külön kasszára mentünk, amit tudott, pénzt, kimentett a házasságból.

    Ezután még 6 évig bírta a házasságunk, ő minden kudarcának okát bennem látta, és a végén kifejtette, hogy tulajdonképpen sosem szeretett, csak a gyerekek miatt maradt velem.

    Elváltunk. A cége vegetál, ő is vegetál, tartásdíjat fizetni nem tud.

    Én sikeres maradtam, a gyerekeket eltartom, ellátom.

    Nem javaslom a jelen világban, a jelen körülmények között azt, amit a cikkben javasolnak.

    Sok-sok hibát elkövettem az életben, ez volt az egyik. 

     

  3. 2013. december 26. 20:2449.
    Nekem eléggé vegyes ez a cikk, van amivel nem értek egyet. Arról nem szól a cikk, hogy a férfiak miért/hogyan kerültek ebbe az állapotba, és arról, hogy mi a megoldás. Azért használom az állapot szót, mert mindig minden változik, ez is fog, és mindenki kell hozzá. Egyetértek azzal, hogy ha a FÉRFI a NŐtől megkapja a megfelelő támogatást (tehát nem az anyja akar lenni, hanem nő/a saját gyermeke anyja/lány/kislány), akkor igenis ki tud teljesedni, annyira, amire talán az elején nem is mer gondolni, és akkor királyságot tudnak ketten építeni. Ehhez azonban mind a 2 nemnek kell akarnia és tudnia változni. Sok munka áll mindenki előtt. Nem vagyunk a célegyenesben, talán már ráléptünk az útra, de a legnagyobb nehézségek még most jönnek. Az hogy merje a férfi vállalni a sebezhetőségét, a nő pedig azt, hogy ezt a helyzetet tudja kezelni, és nem futamodik meg. És azt gondolom azért kell a nőnek erősebbnek lennie ebben, mert ő a reproduktív, de csakis a férfivel együtt. Gondolatébresztő a cikk, de a messzemenően nem teljes.
  4. 2013. december 26. 20:2248.
    Nekem eléggé vegyes ez a cikk, van amivel nem értek egyet. Arról nem szól a cikk, hogy a férfiak miért/hogyan kerültek ebbe az állapotba, és arról, hogy mi a megoldás. Azért használom az állapot szót, mert mindig minden változik, ez is fog, és mindenki kell hozzá. Egyetértek azzal, hogy ha a FÉRFI a NŐtől megkapja a megfelelő támogatást (tehát nem az anyja akar lenni, hanem nő/a saját gyermeke anyja/lány/kislány), akkor igenis ki tud teljesedni, annyira, amire talán az elején nem is mer gondolni, és akkor királyságot tudnak ketten építeni. Ehhez azonban mind a 2 nemnek kell akarnia és tudnia változni. Sok munka áll mindenki előtt. Nem vagyunk a célegyenesben, talán már ráléptünk az útra, de a legnagyobb nehézségek még most jönnek. Az hogy merje a férfi vállalni a sebezhetőségét, a nő pedig azt, hogy ezt a helyzetet tudja kezelni, és nem futamodik meg. És azt gondolom azért kell a nőnek erősebbnek lennie ebben, mert ő a reproduktív, de csakis a férfivel együtt. Gondolatébresztő a cikk, de a messzemenően nem teljes.
  5. Torolt_felhasznalo_515440
    Torolt_felhasznalo_515440
    2013. december 26. 18:4047.
    Na, valaki ásment megmondta A Frankót Mindenkinek. Köszi, most már nem hülyén fogom feldobni a prakkert...
    Egyébként meg ez a "nő munkája a férfi" premissza azért hullajelölt, mert ha ezt vesszük alapul, akkor jönnek az elvárások, a mitikus fantáziák, a félelmek, szorongások, projekciók... Ez nem városi analitikus úrihuncutság - tényleg nem okés az, ha fogok egy másik embert (egy férfit) és mindent, de mindent, az egész világomat rászervezem a fejére.
    Marhára fog neki örülni, hát még én, ha ő mást gondol és megszökik a cirkuszosokkal.
    Felnőtt emberek vagyunk (mikorra nő fel egy ember, oké, jó kérdés)... Ő is az, én is az vagyok, nem állok le eszem nélkül kritikátlanul anyáskodni Aember mellett/fölött, de őtőle se várom el, hogy olyan dolgaimat adjusztálja, ami már végképp nem az ő posztja. A hangsúly az arányokon van, nyilván.
  6. 2013. december 26. 17:3646.

    Két fiúgyerek anyjaként nem tépem a férfiakat. Rosszul érted. Csak azt mondom, hogy a mai viszonyok között nem lehet, nem szabad egy ember vállára támaszkodni, mert vagy nem bírja, vagy nem akarja bírni, vagy nincs lehetősége elbírni, bármennyire is szeretné.

    Az ismeretségi körömben van pár olyan család, ahol jelen pillanatban csak a nő dolgozik, a férfi munka nélkül van, vagy rokkantnyugdíjas, vagy éppen lelépett és máshol keresi a boldogságot. Van aki egy az egyben leveszi a nő válláról az otthoni terheket és úgy segít ahogy tud, de van olyan is, aki tényleg otthon ül és böfög a kanapén. Van aki megcsinált két gyereket és most feléjük sem néz. Szóval egy ilyen helyzetben megkérdezném a riportban észt osztó urat, hogy ezeknél a családoknál milyen alternatívát tudna kínálni a nőknek?

    Ezeknél a családoknál bizony a nő a családfenntartó. Az a nő, akinek otthon kellene gyereket nevelni, mosni, takarítani és meleg étellel várni a ház urát.

    A dolog másik oldala, amit éppen a napokban láttam egy amerikai filmben. Adva van az apa aki családfenntartó két jelzáloggal a házon, anya aki neveli a két lányt és ellátja a családot. Teherbe esik és bejelenti hogy jön a harmadik gyerek. Apa megretten, hiszen az állása is éppen inog, de az anyának eszébe sem jut, hog el kellene vetetni a későn jött gyereket, és inkább felvesznek egy harmadik jelzálogot is. És közben az apa görcsöl az állás miatt, görcsöl, hogy mi lesz ha őt éri valami, hiszen a gyerekek közül még a két nagy sem állt a lábára, ő meg már nem fiatal, elmúlt ötvenkét éves. Félti magát, félti a családját, de ugyanakkor nem gondolnak arra, hogy mi lenne ha az apát érné valami baj, vagy betegség, munkanélküliség. 

    A nőnek is el kellene gondolkodnia, hogy mekkora terhet tesz annak a férfinak a vállára.

    előzmény:
    -1- (19)
    2013-12-26  13:49
  7. 2013. december 26. 17:1545.

     

    Szerintem Joos Istvan eppen egy tarsnelkuli leny,aki nem kepes egy not talalni maganak. Ideologiakat gyart,miert is nincs nekije normalis stabil parkapcsolata. Mivel minden szent keze maga fele hajlik,hat nem az o hibaja, csakis a noke. Akik nem engedik,hogy o, a ferfi legyen a megmondoember, akiknak celjaik mereszelnek lenni, akik nem akarjak tamogatni Joos Istvant a sajat almaiban maradektalanul,onmagukat feladva, csakis Joos Istvannak elve. Savanyu a szolo. 

  8. 2013. december 26. 17:0644.

    Ha mellette allunk a tarsunknak,es oda-vissza tamogatjuk,arra az nem rimel szamomra,hogy akkor a no azert legyen szives elfelejteni az almait,es legyen a ferje alma az ove is, es slussz-plassz,ennek ugyebe tamogassak egymast kolcsonosen.

     

    Persze a cikk irojanak elbukott a vallalkozasa, most igy jol megmondta a magaet az akkori tarsanak,hogy nem lett elegge tamogatva o, mint ferfi,azert nem ment vegso soron a dolog,es a mai napig nem megy annyira a szeker,mint kene, es ez csakis a no hibaja,nem az o sajat hibaja! Nevetseges. 

    előzmény:
    viki25 (40)
    2013-12-26  16:28
  9. 2013. december 26. 17:0143.

    Hat igen,ki kene tiltani a noket a felsofoku intezmenyekbol, es alsobb szinten meg  haztartastan-orat adni nekik matek-kemia-fizika helyett. Ha valaki puncival szuletik,ne almodjek,hanem tegye onmagaeva es szolgalja a faszszal szuletett almait! Ez igy VAN, aki maskent latja,es beengedte a noket a felsobbfoku intezmenyekbe meg a munkahelyekre dolgozni,az a fo hulye es hibas!

     

     

    DE

     

    pl. mikor haboru volt, es nem volt mar dolgozni kepes ferfi,de kellett gyartani a hadasati eszkozoket,bombakat, akkor azert megiscsak kellett a no dolgozni a gyarba,mert nem lett volna eleg,hogy megy a ferfiember a haboruba a nagy almaval,hogy meoli ellenseget es akkor lesz jobb az egesz orszaganak,es a no megy vele es biztatgatja a loveszarokban a ferfi hata mogott-mert akkor honnan lesz egy ido utan hadieszkoz,ki gyartja???? 

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2013-12-26  08:49
  10. 2013. december 26. 16:3142.

    a hagyomány attól is hagyomány, hogy ezt hagyták rád...azért ezt, mert nem ismertek mást

     

    sok bátor emberre-elsősorban nőre- volt szükség ahhoz, hogy ki tudjanak lépni a rossz hagyományokból

     

    azért nőre, mert a hagyományok elsősorban rájuk nézve voltak kötelezőek 

    előzmény:
    yoolie (39)
    2013-12-26  16:26
  11. 2013. december 26. 16:3141.

    Így van. És fogadjuk el, hogy ez is vélemény, létező, és megalapozott vélemény. Az is természetes, hogy nem mindenki ért vele egyet, de nem indulhatunk ki abból, hogy eleve rossz, mert egy dúvaddal élve nem működik.

     

    Amit felvázolt, két egészséges gondolkodású, egymást elfogadó és szerető ember feltételez.

     

    Egyébiránt olyan emberrel, aki azt mondja, hogy a nőnek kuss, nemcsak ez a modell nem életképes, hanem a házasság úgy ahogy van. Olyan ember egyszerűen nem alkalmas a házasságra, annak egyik formájára sem. Olyan embert nem lehet sem inspirálni, sem eltartani, egyszerűen szemétre való.

     

     

    Amúgy pedig szerintem rossz modell két egymással szeretetben élő ember esetében egyszerűen nincs. Akik így élnek azok megbecsülik egymás munkáját, vágyait és igyekeznek segíteni egymást minden téren, elfogadják és kiegészítik egymást.

    előzmény:
    mirca07 (37)
    2013-12-26  16:17
  12. 2013. december 26. 16:2840.

    én is házasságban élek és az utolsó soraidra azt tudom mondani, ez is csak olyan sztereotípia, mint a többi, amivel az emberek megmagyarázzák jó-rossz dolgaikat...

     

    nem irányítani kell a másikat, hanem mellette állni és ez oda-vissza kell, hogy működjön 

    előzmény:
    mirca07 (37)
    2013-12-26  16:17
  13. 2013. december 26. 16:2639.

    "Tisztelet a kivételnek, de a mai férfiak nem nagyon tudnak felnőni a családfő állapothoz, nem tudják (vagy nem merik) vállalni a felelősséget a családért."--Nem is kell!!! Egy család összetartása két emberen múlik,nem csak a férfin..Ahogy egy férfi egészséges lelkülete sem múlhat csak a nőn,ahogy ez a múlt századból érkező okostojás állítja...Jól van,elhiszem,hogy működött a kiszolgáltatottság jópár évszázadon át,de nem hinném,hogy sok nő boldog volt az ilyen kapcsolatokban. Szerintem elsősorban emberként kell tekintenünk a társunkat és akkor megértjük,hogy ami nekünk jólesne,az neki is jól esik és ehhez tartsuk magunkat...midenkinek kell biztatás,mindenkinek kell néha kritika stb--

     

    előzmény:
    Dnanga (15)
    2013-12-26  12:53
  14. 2013. december 26. 16:2238.

    (Ugye ezt is ismerjük: Minden sikeres férfi mögött áll egy nő). Ebben a megvilágításban jobban hangzik.

     

     

    Ha eleget olvaosod az itteni topikokat, akkor magad is láthatod hogy milyen ára is van ennek.

     

    Nem magamról írok.Magaért mindenkor kiálltam, család és gyerekcentrikus vagyok úgy, hogy közben lubickoltam a munkámban

     

    Tehát e kis kitérő után:

     

    Hány és hány nő írta le itt, hogy  amikor a férfi elérkezett a csúcsra, már nem kellett neki az ingyencseléd feleség.

    És akkor amikor a legjobban ment volna a családnak, akkor a drága jó papuska fiatalabb nővel lépett le, mint a saját gyereke.

     

    Ezek nem kivételek ma már, hanem életstílust képviselnek, tömegesen.

     

     

    előzmény:
    mirca07 (37)
    2013-12-26  16:17
  15. 2013. december 26. 16:1737.
    Nagyon érdekes ez a cikk! Házasságban élő nőként nem tartom hülyeségnek, bár néhol nekem is, mint ha a hajamat húztk volna. :) De be kell látni, van benne igazság, csak ne úgy olvassuk, hogy csak a fekete-fehéret látjuk. Nyilván, ez egy elég összetett kérdés, és ha azt gondoljuk e mögé, hogy a nő neve a kuss, és az asszony verve jó, máris elég rosszul hangzik. Viszont milyen büszkék a nők, mikor azzal dicsérik őket, hogy a férfit a háttérből irányítják, stb. (Ugye ezt is ismerjük: Minden sikeres férfi mögött áll egy nő). Ebben a megvilágításban jobban hangzik.
  16. 2013. december 26. 16:1236.
    Mennyire felnőtt az az ember, aki mástól várja a saját életének a megváltását? Szánalmas ez az alak... gyerekcipőben jár - anyukát keres, aki pátyolgatha a habos kis lelkét, nem felnőtt egészséges lelkű nőt... Nyitott akadémiát ennek? Óvodát neki, de gyorsan!  
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2013-12-26  08:49
  17. 2013. december 26. 16:0735.
    Ez egy f@sz.
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2013-12-26  08:49
  18. 2013. december 26. 16:0034.
    Köszönöm. Azért írtam, mert sokan félreértik, ezért nézik le a háztartásbelik munkáját, és nem tartják egyenértékűnek más munkákkal, pedig igen is fontos munka, sőt hivatás. Ráadásul valóban nem mindenki képes rá és nem minden kapcsolat alkalmas arra, hogy ebben teljesedjen ki az a nő, aki ezt érezné hivatásának. És sajnos a mai gazdasági helyzet is kevésbé alkalmas rá. Én viszont elismerem, hogy ez a családmodell igenis jó és működőképes, és nem alacsonyít le senkit, sőt: ideális esetben felemel.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_454305 (31)
    2013-12-26  15:26
  19. 2013. december 26. 15:4033.
    Ez az ember fél, hogy egy nap egyenlőek leszünk, és egyenlőek vagyunk már most vissza akar minket nőket taszítani az elnyomás alá ezt nem engedhetjük meg! Miért nem dolgozhat egy nő? Miért nem élhet teljes életet? Miért érdekli őt, egy magas be osztottságú nő boldog-e, hisz nem azért küzdünk, hogy elérjük álmainkat, céljainkat, vagy is hogy boldogok legyünk? Ez a kis SENKI azt akarja velünk megetetni, hogy csak pótlékok vagyunk nem mi az ALMA MÁSIK FELE VAGYUNK és ezt sose feledjük el!!!
  20. Torolt_felhasznalo_454305
    Torolt_felhasznalo_454305
    2013. december 26. 15:3332.
    Ez nagyon lényeges mondat! Szerintem is nagyon kevés ember MER egyedül lenni. Egyedül lenni ahhoz, vagy inkább addig, míg meg nem látja önmagát. Azt hiszem ez az élet legnehezebb feladata. Sokan el is menekülnek előle..
    előzmény:
    Catilina (25)
    2013-12-26  14:14
  21. Torolt_felhasznalo_454305
    Torolt_felhasznalo_454305
    2013. december 26. 15:2631.
    A cikkben írtak ezzel a hsz kiegészítéssel teljes. Nagyon szépen írtad, én mindennel egyetértek.
    előzmény:
    Catilina (17)
    2013-12-26  13:36
  22. 2013. december 26. 15:2330.
    De az minden bizonnyal fantasztikus érzés lehet, hogy te így vagy tökéletes, ahogy vagy, el is hiszem, hogy nincs szükséged párra, hisz nincs is olyan, aki felérhet hozzád! ;)
    előzmény:
    -1- (27)
    2013-12-26  14:42
  23. 2013. december 26. 15:2029.
    Én még nem találkoztam olyannal, aki valóban jól érezte volna magát egyedül, bár kivételek bizonyára vannak. Akik nem érzik jól magukat párban, azok bizonyára rosszul választottak. Nem minden két ember illik egymáshoz.
    előzmény:
    -1- (27)
    2013-12-26  14:42
  24. 2013. december 26. 14:5428.

    Na, igen.

    Most néztem én is.

    előzmény:
    bizgentyű (23)
    2013-12-26  14:09
  25. -1-
    -1-
    2013. december 26. 14:4227.

     

    Hogy érted, hogy nincs meg mindenkiben minden?

     

    Azt gondolom, hogy ami bennem megvan, az éppen elég. Persze csak akkor, ha tudok róla, és ki is használom. Ezt általánosságban is így gondolom.

     

    Nem bírunk egyedül lenni? Azért ezt megcáfolja a sok egyedül élő, vagy azok, akik maguk szerint sem érzik jól magukat párban.

     

    Egyedül élni azt jelenti, hogy nincs mellettem senki, akire ráhúzhatnám a felelősséget. Így aztán mindent egyedül kell tudni dönteni, és vállalni annak következményeit.

    előzmény:
    Catilina (25)
    2013-12-26  14:14

Címlap

top