Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Az egészségtelen margarin

csabasz
Létrehozva: 2004. augusztus 11. 21:02
Ez egy kis cikk, ami kicsit más megvilágításba helyezi az agyonreklámozott és egészségesnek titulált margarint.

A “szívbarát” margarin

A koleszterinnel kapcsolatos általános tévismeretet a margarin gyárosok használták ki hatalmas piacok teremtésére azzal, hogy a margarin sokkal egézsségesebb mint a vaj, mert az nem tartalmaz koleszterint. Mindenekelôtt a koleszterin nem ártalmas anyag, hanem az anyagcserének egy pillére,amely nélkül emberi élet nem létezhet. Másodszor, az ételben elôforduló koleszterin nem tud a vérkeringésbe belekerülni, mert azt kizárólag a máj szabályozza. Az irónia ott van, hogy jóllehet a margarin nem tartalmaz koleszterint, de ha ez a szervezetbe kerül, a máj védekezésképpen fel fogja emelni a vér koleszterin tartalmát, tekintve, hogy a margarin egy ártalmas vegyi anyag.

Ahhoz, hogy a margarin mibenlétével tisztában legyünk, szükséges annak az elôállításá-val megismerkedni.
A margarint a legolcsóbb olajból állítják elô, tekintve, hogy abból a szappanfôzéshez hasonlóan mindent kilúgoznak. Hátra marad egy természetellenes anyag, mely elveszítette elektromos töltését és Transfetti Acid néven ismeretes. Hogy megsûrûsödjön és ne tudjon megromlani, félig hydrogénezik, majd különbözô vegyi ízesítôk és színesítôk hozzáadásával vajhoz hasonlóvá teszik. Így készül a margarin, ami végülis egy élelmiszernek álcázott vegyi termék. A margarin négyféleképpen árt az emberi szervezetnek:

1. Ahol az elektromos töltés nélküli margarin a szervezetbe kerül, ott leállítja az anyag-cserét, és pangást okoz, így a legkülönfélébb szervi problémák állhatnak elô. Ekkor a
máj védekezésképpen felemeli a vér koleszterin tartalmát, hogy azzal a margarin káros hatását csökkentse.
2. Mivel a margarinnak nincsen elektromos töltése, ha az a koszorúérbe kerül, azt az érfal visszalöki, mivel nem tudja felismerni és a margari ott helyben le fog rakódni.
3. A margarin felborítja a superhormonok egyensúlyát, ennek következtében a Prostaglandin 2 és a Thromboxan 2 kerülnek túlsúlyba. Az elôbbi érszûkületet, a másik vércsomósodást fog elôidézni, ami elôrehaladott érelmeszesedés esetén szívinfarktust okozhat. A margarin tehát nem annyira szívbarát, mint ahogy azt hirdetik.
4. Végül a margarin kémiai rákokozó is lehet, ha az immunrendszer le van gyengülve 70% alá. Ezt Joanna Budwig Nobel díjas német biokémikus fedezte fel a múlt század végén.

Meglehetôsen ironikus, hogy a margarint azzal hirdetik, hogy nem tartalmaz koleszterint, aminek akkor sem lenne jelentôsége, ha azzal a margarin telítve lenne. A máj viszont védekezésképpen fel fogja emelni a vér koleszterin tartalmát,hogy a margarin káros hatásai ellen védekezzen. Ha valaki a konyhában letenne földre egy kis margarint, ahol az egerek vannak, csodálkozva lehet tapasztalni, hogy azok nem nyúlnak hozzá,mert érzékelik, hogy nem étel.
Felejtsük hát el margarint, még ha az olcsóbb is mint a vaj, és fogyasszunk vajat. Ezzel tartozunk az egészségün
  1. 2004. augusztus 12. 00:2826.
    Hát ha nem fogyaszt tartósított élelmiszert. . . :o)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_880254 (24)
     
  2. 2004. augusztus 12. 00:2725.
    És a finom cukor, meg a kakaó is kisgyereknek való? Pl. a fogaknak. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_880254 (23)
     
  3. 2004. augusztus 12. 00:2524.
    biokemikus :-)
    [termeszetes alapanyogokbol termeszetes eljarassal eloallitott kemikus; tartositoszert sem tartalmaz]
    előzmény:
    icdyth (22)
     
  4. 2004. augusztus 12. 00:2423.
    Az igazi csokolade tenyleg nagyon jo a kisgyereknek.
    Az idegrendszer fejlodesehez szukseges lecitint nagy mennyisegben tartalmazza.

    [Az idegsejtek szigeteloburkahoz szukseges anyagrol van szo]
    előzmény:
    icdyth (17)
     
  5. 2004. augusztus 12. 00:2422.
    Na ja, egy biomókus. . . :o))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_880254 (20)
     
  6. 2004. augusztus 12. 00:2221.
    Biomargarin: a kiindulas "bio", a feldolgozas ugyanaz a kemiai folyamat, amit leirtam. Ugyolyan rossz.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_618319 (14)
     
  7. 2004. augusztus 12. 00:2020.
    A kiindulasi cikk tomor marhasag. Szegyen, es szegyen azokra is akok hozzaertonek hiszik magukat es megis kiteszik a nyilvanossag ele.
    Ennek ellenere a vegso konkluzioval egyetertek, a vaj egeszsegesebb, mint a margarin.

    A zsir es az olaj kozott annyi a kulonbseg, hogy az olajban C=C kettos kotesek is vannak. Ettol folyakon szobahon. Ettol egeszsegesebb a zsirnal.
    Ha ezeket felbontjak (hidrogennel reagaltatjak), akkor az olaj is a zsirhoz hasonlo tulajdonsagu lesz: ez a margarin. Tehat legalabb is nem egeszsegesebb tobbe, mert zsirt csinaltunk belole.
    raadasul a C=C felbontasnal a hidrogen nem csak a termeszetben zsiroknal megszokott modon epulhet be, hanem keresztbe is, ez a transz zsirsav, es ez amirol egyre inkabb felismerik, hogy karos lehet.
    Mivel ez karos lehet, keruljetek.

    Azt a szegyenteljes cikket meg takarja el a felejtes jotekony homalya minel elobb.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. 2004. augusztus 12. 00:2019.
    Valószínűleg ezek más technológiával készülhetnek, vagy csak az alapanyaguk biotermesztésből származik. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_618319 (14)
     
  9. 2004. augusztus 12. 00:1818.
    Bocs, az utolsó mondatban tudományosAN (két betű kimaradt). . .
    előzmény:
    icdyth (17)
     
  10. 2004. augusztus 12. 00:1717.
    Azért én ennek a koleszterin-dolognak is utánanéznék. ha jól hallottam/értettem a magas koleszterinszint csak *tünet*, és nem maga a betegség. . . pl. :

    http://www. ravnskov. nu/cholesterol. htm

    Talán érdemes utánajárni, most erre lusta vagyok.

    Mindenesetre a margarinok szívbarát volta kb. annyira alátámasztható, mint a csokoládé (nutella, stb. ) jótékony hatása a gyerekekre (egy egész pohár tej, stb. ). . .

    --

    Ne felejtsétek el viszont, tudományos bizonyított, hogy a kutatás a patkányokban rákot okoz.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. 2004. augusztus 11. 23:3516.
    Kedves Dior,
    ha kiteszel egy darab budosodo romlott hust a teraszra, sok legy fog osszegyulni, de enm azert nem ennem nem. Mas peldakat nem is akarok hozni. :-))) Az, hogy a legyek szeretik-e nem mervado. ;-)
    [Egyebkent egyetertek Veled, en is kerulom a margarint]
    előzmény:
    dior* (12)
     
  12. 2004. augusztus 11. 23:2215.
    Ne haragudj, de ez egy igen igénytelen, félrefordított cikk, tele zöldségekkel, és mielőtt az ember pánikba esik, jobb ha utánajár.
    Pont ugyanazok a kérdések merültek fel bennem is, mint icdyth-ben. Ez az elektromostöltés-ügy engem is érdekelne, meg az is (csak hogy két dolgot említsek), hogy Joanna Budwig mikor lett Nobel-díjas?
    Ezzel nem azt mondom, hogy nem lehet semmi alapja a cikknek, csak azt, hogy elég könnyen pánikba ejthet olyanokat, akik egy kukkot nem értenek belőle (amit nem is csodálok).
    előzmény:
    csabasz (1)
     
  13. Torolt_felhasznalo_618319
    Torolt_felhasznalo_618319
    2004. augusztus 11. 23:2214.
    . . . és mi a helyzet a bio margarinokkal?Azokban állítólag nincs természetellenes adalékanyag és hidegen sajtolt napraforgó olajjal készülnek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  14. 2004. augusztus 11. 22:3113.
    sziasztok! kb. 4 éve olvastam hasonlókat a margarinról, és akkor kihagytam, azóta kizárólag vajat fogyasztok. Miután semmiféle egyéb állati zsiradékot nem hasznlok, a főzéshez sem, úgy gondolom, reggelente kb, 1 dkg vaj nem ártalmas. Bizonyos vitaminok oldásához szükség is van rá. A koleszterinszintemtökéletes, míg margarint fogyasztva ugyan a megengedett értéken belül volt, de magasabb volt, mint most. Csak javasolni tudom, hogy inkább vajat egyetek, mint margarint.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2004. augusztus 11. 22:2712.
    En sem eszem margarint egy edeje, mert en azt hallottam, hogy ha kiteszek egy darabot a teraszra es masnap megnezem, egy legy sem szall ra. . . hat en kitettem es bejott. Na, ha a legynek sem kell, akkor mar tenyleg van benne valami ! :-(
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. 2004. augusztus 11. 22:1511.
    Persze igaz, hogy van, aki soha nem dohányzik, mégis 30 évesen elviszi a tüdőrák, és van aki 80 éves koráig szívja, de tudod léteznek statisztikák, amik azért elárulnak egyet-mást a dohányzásról. . .

    De egyébként a reklámoknak tényleg ne higgyünk!
    előzmény:
    Brandy78 (8)
     
  17. 2004. augusztus 11. 22:1210.
    Sziasztok.

    Mivel ez a cikk elég felületesnek tűnt kicsit utánanéztem, -kérdeztem ennek a transfetti acidnak (helyesen trans fatty acid) , amiről kiderült, hogy magyarul transz-zsírsav, a természetben elő nem forduló zsírsav, amely állítólag felelős a (rossz)koleszterinszint emeléséért. Íme egy tejzsírról szóló cikk, ahol említés esik a végén a transz-zsírsavról (és nyilván a vajfogyasztás, illetve tejtermék-fogyasztás mellett érvel):

    http://www. medicinfo. hu/tejzsir. html

    Vagy angolul az FDA lapján a transz-zsírsavakról egy egyszerű FAQ:

    http://www. fda. gov/oc/initiatives/transfat/q_a. html

    A cikk lényege az, hogy a töbszörösen telített és a transz-zsírsavak károsabbak, ezést meg kell nézni a termék címkéjét, hogy van-e benne részlegesen hidrogénezett zsiradék, vagy csak zsiradék (shortening van az eredeti szövegben).

    Még egy cikk:

    http://www. healthcastle. com/trans. shtml

    Még egy érdekes cikk a mediterrán táplálkozásról:

    http://www. medical-tribune. hu/02_otsz/archiv_otsz/pdf_otsz/54/mediteran. pdf

    Akit érdekel a téma könnyen guglizhat még hasonló oldalakat. . .

    --

    Nekem ez az , , elektromosan feltöltött'' élelmiszer is furcsa, mert hát ugye nem töltünk fel sztatikus elektromossággal semmilyen élelmiszert, mielőtt megesszük. (És nem méregetjük elektroszkóppal. ) De lehet, hogy egy vegyész elmagyarázza majd, hogy ennek mégis van valahogy értelme?

    --

    Egyébként a cikk eredeti helye:

    http://www. csaladinet. hu/index. php?module=news&target=article&type=mindenkinek&category=34 &id=1179

    De ez a dr Litsek (az írója) szerintem maximum jogász lehet. . .

    --

    Egyébként pedig az a privát véleményem, hogy semmilyen túlfinomított, túlfeldolgozott élelmiszer nem jó (a fogyasztónak, az iparnak persez ez a jó), sem a (túlzott) adalékolás (aromák, szinezékek, tartósítószerek).

    Amúgy pedig a vaj sokkal finomabb is. :o))

    előzmény:
    csabasz (1)
     
  18. 2004. augusztus 11. 22:099.
    hülyeség. . . ha élénkebb leszek majd lekeresem a cikket. . . .
    előzmény:
    csabasz (1)
     
  19. 2004. augusztus 11. 22:048.
    en mar unom hogy egyik evben kitalaljak hogy a tej egeszseges a kovetkezoban meg meg ne idd mert. . . !!!!
    mindennel igy van ossze vissza hujitenek minket a reklamokkal. . . .
    de erdekes volt ez a cikk. . . nem is tudtam ilyeneket:)))
    de en ugy vagyok vele ugyis minden ember szervezete mas es maskent eli meg mit eszel vagy mit nem eszel. . . ugyanaz mint a ciginel lehet egesz eletedben cigizel megsem visz el a tudorak. . . lehet egyet sem szivtal el es 30 evesen kipurcansz tudorakban!
    szoval mindenki egye ami jolesik neki aztan kesz!!! es ne higyjunk a reklamoknak egynek sem!!! atveres az egesz:))))))))))))))))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. Torolt_felhasznalo_633068
    Torolt_felhasznalo_633068
    2004. augusztus 11. 22:047.
    Anyosom is elment az orvoshoz, verkep ellenorzesre es magas volt a koleszterinje. Kerdeztek tole, mit eszik? Mondta, hogy semmi olyasmit, szalonnat, zsiros dolgokat, stb, csak margarinos kenyeret. Azonnal eltiltotta tole! A margarin volt a bunos! Mar korabban is hallotta egy biokemikustol, hogy egy diszno dolog, ugyanugy, mint a napraforgo olaj.
    Mi mar nem hasznalunk margarint, meg suteshez sem es a csaladomat is lebeszeltem rola!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. Torolt_felhasznalo_251922
    Torolt_felhasznalo_251922
    2004. augusztus 11. 22:026.
    táplálkozzunk fénnyel!!!!!!!!!!!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_648010 (5)
     
  22. 2004. augusztus 11. 21:575.
    Tényleg fent van "Margarin" címszó alatt ugyanez a cikk. Évekkel ezelőtt, amikor divat volt a Testkontroll, akkor olvastam, hogy készítik a margarint. Valóban semmi természetes nincs benne. A reklámok mindig félinformációt közvetítenek, és az emberek sajnos hisznek nekik. Ugyanaz van a vitaminokkal is - bár én nem vagyok szakértő -, de ha valaki összeszámolná, hogy mennyi vitamint zabálunk meg, akkor az rég ártalmas lenne. Mindenben hozzáadott vitamin van. Persze kérdés, hogy ezek egyáltalán felszívódnak-e? Reklámoznak joghurtot gyerekeknek (P. D. ), mert tele van kalciummal. Elolvasom az összetevőket, és megrémülök, máris választok egy másikat. És a füstaroma? Rajta van a csomagoláson, hogy bükkfával füstölt virsli. Kisbetűvel a hátoldalon: füstaroma.
    Szintén a Testkontrollban volt, hogy 4 éves kor után a szervezet nem hasznosítja a tejet. Akkor minek kell kampányolni amellett, hogy igyanak az emberek minél többet? (Aki meg szereti, az úgyis megissza. )
    És végül arra jutok, hogy ha ezeket mind számba vennénk, akkor már semmit nem ehetnénk meg.
    Tényleg, mi lenne, ha valaki csinálna egy vajat népszerűsítő reklámot?????????????
    előzmény:
    csabasz (1)
     
  23. 2004. augusztus 11. 21:454.
    Meglepő amit csabasz irt, és mindenképpen elgondolkodtató. Minden margarinra igaz? A vajat meg azért nem ajánlják mert állatieredetü zsiradék. Már tényleg nem tudja az ember milyen a jó, és rossz élelemiszer.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. Torolt_felhasznalo_251922
    Torolt_felhasznalo_251922
    2004. augusztus 11. 21:343.
    ezt már vagy két hete feltettem margarin címszó alatt:))
    páran beleírtak aztán elsüllyedt:) de azért jó hogy mást is érdekel
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  25. Torolt_felhasznalo_957257
    Torolt_felhasznalo_957257
    2004. augusztus 11. 21:212.
    Akkor már tudom miért magas a koleszterin szintem. Nagyon meglepődtem a laboreredményen mivel nem eszem szalonnát, tojást, belsőségeket, viszont margarint annál többet:((
    előzmény:
    csabasz (1)
     

Címlap

top