Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Családjog

drew01
Létrehozva: 2005. január 31. 07:59
2004 január 1 óta létezikegy rendelet,amely feljogosítja az édesanyát,hogy a nem házasságban született gyermeke az ő vezetéknevét viselje.Ismeri valaki PONTOSAN ezt a rendeletet???
A másik kérdésem,hogy amint a nemző bekerűl az anyakönyvi kivonatba ez nem változtatja meg az anyakönyvezett vezetéknevet?
Fontos lenne,örülök minden segítségnek.Előre is köszi.
  1. 2005. február 4. 20:0526.
    Nem kötözködtem, éppen a tárgyilagosság kedvéért jegyeztem meg a leírtakat. Azért, mert pontosan úgy nyilatkoztál, mint aki ezekkel a dolgokkal nincs tisztában. Mire eléred azt akort, hogy átértékeld a véleményed, már kicsit késő lesz.
    Ha a te volt férjed sima eset, annak örülni kell. A többiek szomorú helyzete együtérzést válthat ki, de gondolom senkinek nem esik jól az ilyen megjegyzés.
    Éppen mert tisztában vagy a szülők felelősségével, kellene az ilyen jellegű megjegyzésekkel kissé óvatosabban bánni.

    Most igazán kötözködni fogok, hogy érezd a különbséget: Légy kedves olvasd el azt az alapvető helyesírási szabályt, ami úgy szól: A pont a mondat befejezése. Egy újabb mondatot MINDÍG nagy betűvel írjuk.
    előzmény:
    maya262 (24)
     
  2. Torolt_felhasznalo_125690
    Torolt_felhasznalo_125690
    2005. február 4. 18:5325.
    sziasztok! tud valaki ajánlani számomra könyv kiadót aki kiadná szakács
    könyvemet. Várom ha van valakinek ötlete.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. Torolt_felhasznalo_491489
    Torolt_felhasznalo_491489
    2005. február 4. 17:3624.
    amúgy tudom hogy két szülő kell mivel van gyerekem és férjem is volt és ha elolvasod a korábbi részeket meglátod az én helyzetem!szerencsére az én gyerekem apja felelősségtudó és nem csak a jogait próbálja érvényesíteni!nálunk nincs is probléma!ott van a probléma ahol nem értik meg hogy (hogy a te szavaiddal éljek) ketten kellenek hozzá. és többnyire ez van. először olvasd el és értelmezd amit írok és utána kötöszködj
    előzmény:
    gerbera24 (22)
     
  4. Torolt_felhasznalo_491489
    Torolt_felhasznalo_491489
    2005. február 4. 17:3323.
    sajnos nem úgy értelmezed a dolgot ahogy én szántam!
    persze hogy ketten kellenek hozzá de egy olyan apának aki azért nem fizet gyerektartást mert nem akar annak tudsz mást mondani minthogy ha megcsináltad akkor gondoskodj róla?!amiről te beszélsz az egy "ideális"állapot ahol nincs szükség ilyen "mondatokra"mert mindenki tudja a jogait és kötelezettségeit attól függetlenül hogy már nem házastársak!csakhogy ez ritka és a bonyodalom ott van ahol nem így gondolkodnak!
    előzmény:
    gerbera24 (22)
     
  5. 2005. február 4. 10:2722.
    A gyermekről való gondoskodás mindkét szülő kötelessége. A joga pedig a gyermekkel való kapcsolattartás. Mire azonban a házasság felbontása a bírói szakaszba kereü, annyira megromlik a felek egymáshoz való viszonya, hogy egyik a fizetés elkerülésével, a másik a láthatás megtagadásával revorverez. Igaz ez az élettársi kapcsolatra is.

    Nem lehet ilyen egyoldalú nyilatkozattal mit kezdeni, hogy : ha megcsinálta, gondoskodjon róla !!!!!!
    Csak úgy a figyelem felkeltése érdekében: ehhez a dologhoz bizony bizony ketten kellenek. De lehet, hogy ezt még nem tudod, vagy már elfelejtetted ?
    előzmény:
    maya262 (21)
     
  6. Torolt_felhasznalo_491489
    Torolt_felhasznalo_491489
    2005. február 3. 22:0321.
    ja és hidd el nagyon sokan azért nem fizetnek mert akarnak!
    elég foglalkoztatók látok aki azért kuncsorog hogy papíron levigyék a bérét mert nem akar gyerektartást fizetni és az anyára akar ráhárítani minden felelősséget és költséget. ha megcsinálta azt a gyereket gondoskodjon róla. kötelessége és jogai csk azután lehetnek
    előzmény:
    gerbera24 (18)
     
  7. Torolt_felhasznalo_491489
    Torolt_felhasznalo_491489
    2005. február 3. 22:0120.
    én nem is azt mondtam hogy minden eset olyan egyzerű mint az enyém!
    csak leírtam a saját esetem, hogy ilyen is létezik
    előzmény:
    gerbera24 (18)
     
  8. Torolt_felhasznalo_125690
    Torolt_felhasznalo_125690
    2005. február 3. 20:5919.
    Kedves Maya!
    Köszönöm a válaszodat és az együtérzést. Tudod én három gyerekre a töredékét kaptam annak amit a férjed fizet tartásdíjat. Ő igazán szereti a gyermeket és téged is. Pozitív gondolkodásu ember aki valóban nem akar kibújni a felelőség alol. Sajnos én nagyon sokat szenvedtem de a gyerekeknek sem volt könnyű. Keményen megdolgoztak minden eredményért. A nagyobbik már könyvelőként dolgozik, de szeptembertől folytatja főiskolán, hogy főkönyvelői diplomát szerezzen. Egyébként felülvizsgálati kérelmet nyújtottam be a legfelsőb bíróságra, indok a meglehetősen furcsa felmondás ami persze a munkáltatóval közös megeggyezéssel történt. Ma amikor 40-felett szinte lehetetlen állást találni. egyébként jó kapcsolatai vannak jómenő ügyvéd aki a tárgyaláson ugyan nem volt jelen de valaki megsúgta, hogy tőle származik az ötlet. Tudod meglehet, hogy nem is dolgozik a régi helyén mert enek az ügyvédnek két-három kft-je is van. Tehát lehet, hogy neki dolgozik így pedig esélyünk nincs mert ki merne szembeszálni egy ügyvéddel. úgy sem érek el semmit. Én még nem hallottam arról, hogy ügyvédet számon kérnének. persze ettől még lehet, hogy ilyen is van. mégegyszer köszi a segítséget jól esett az eggyütérzés. elvira
    előzmény:
    maya262 (16)
     
  9. 2005. február 3. 16:5018.
    Tudod amit leírtál, nem olyan egyszerű, mint a te eseted.
    Szerintem a legtöbb -férfi, vagy nő - nem azért nem fizet, mert nem akar, hanem mert nem tud miből megélni. Ha a fekete munkáért a foglalkoztató céget feljelentenék, páros lábbal rúgná ki a munkavállalóját.
    Most azért bele lehet gondolni: tényleg annyira jó a minimálbér ?
    Nem vitatom, van olyan is, aki inkább nem dolgozik, csak fizetni ne kelljen.
    Ha nem konkrét a cég, ahol levonják a tartásdíjat, honnét tudod hol dolgozik? A bejelentés renszerint munkaszerződés szerinti összegre történik, ennek az összege a tartásdíj alapja. Bár !!!
    Mostanában a bíróságok már nem veszik készpénznek a minimálbér összegét.

    A nagykorú gyermekre csak akkor köteles a kötelezett szülő tartásdíjat fizetni, ha nappali tagozaton továbbtanuló.

    előzmény:
    maya262 (16)
     
  10. Torolt_felhasznalo_491489
    Torolt_felhasznalo_491489
    2005. február 3. 16:1917.
    ja és apluszban még teljesen jogos a követelésed mivel a munkaképes nagykorú is jogosult tartásra-és jelen esetben az apa érdemtelenségre nem hivatkozhat.
    előzmény:
    sexton1 (15)
     
  11. Torolt_felhasznalo_491489
    Torolt_felhasznalo_491489
    2005. február 3. 16:1716.
    hát ez nem egyszerű!én nem vagyok jogász de azt tudom hogy nem egyedülálló az eseted!édesanyámék is foglalkoztatnak embereket és az egyik azt kérte tőlük hogy papíron kereshetne kevesebbet mert akkor nem kellene annyi tartásdíjat fizetni de attól függetlenül megkapná a teljes bérét csak papíron lenne más összeg!anyám elhajtotta a franca!még ki is rúgta.
    én is elvált vagyok és van egy kisfiam de áldom az eget hogy a volt férjem nem ilyen!megkérdezte a váláskor mennyi pénzre van szükségem hogy a gyereknek meg legyen minden!mondtam hogy havi 50000 ft!szó nélkül aláírta a papírt és plusz még ha valami drágább dolgot veszek a gyereknek azt is kifizeti!emelett megmarad a fizetésem tisztán és meg tudok venni a gyereknek mindent!
    véleményem szerint jelentsd fel a foglalkoztató hogy feketén dolgoztat és rajta keresztül talán elkapod!valahogy ki kell deríteni hol dolgozik és azonnal fel kell a jelenti de nem a volt férjet hanem a munkáltatót.
    előzmény:
    sexton1 (15)
     
  12. Torolt_felhasznalo_125690
    Torolt_felhasznalo_125690
    2005. február 3. 08:5615.
    Egyetemista gyermekem részére a bíróság tartásdíjat állapított meg mivel egyedül nevelem 3 gyermekem és munkanélküli vagyok így a gyerek szükségleteire a bíróság indokoltnak tekintette. De az apa fellebbezett és a fővárosi bíróság elutasította. Az apa 18-éves munkaviszonyt képes volt megszakítani, hogy a tartásdíj alol mentesüljön. Mind ezt általános megbetegedések igazolásával a bíróság elött. De tudni kell, hogy közvetlen kapcsolatban ált a főnökkel aki éveken át segítette hogy minél kevesebb tartásdíjat fizessen a gyermekek után. Ezt az apa maga közölte velem hiszen tudta, hogy semmit nem tehetek ellene. Biztos vagyok benne, hogy most is dolgozik csak segítséggel vagy ugyan itt, vagy más telepen de hallottam azt is az ügyről, hogy feketén dolgoztatják így a család nemtudja, bizonyítani és a tartásdíjat a kissebik gyermek után sem fizeti tekintettel, hogy nincs állása. Kérte a bíróságot, hogy a gyermek részére ne előlegezze meg az állam a tartásdíjat mert ő úgysem tudja azt fizetni mivel az ő korában lehetetlen álláshoz jutni. Kérem ha valaki segíteni tud ebben az ügyben segítsen. a segítséget előre is köszönöm. Ha valaki megtudná mondani hogyan találom meg a munkáltatóját kinek jelenthetném, hogy feketén dolgozik ez lenne az igazi megoldás. elvira.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. 2005. február 1. 19:1814.
    Kedves Maya!
    Kösz az elismerést, de nem volt nagy művészet. Sajna hetente találkozom anyukákkal és apukákkal, akiknek ilyen jellegű problémájuk van, úgyhogy már volt alkalmam gyakorolni.
    előzmény:
    maya262 (12)
     
  14. Torolt_felhasznalo_491489
    Torolt_felhasznalo_491489
    2005. január 31. 17:4213.
    mekérdezhetem pontosan mi történt mert nekem nem áll össze
    előzmény:
    drew01 (8)
     
  15. Torolt_felhasznalo_491489
    Torolt_felhasznalo_491489
    2005. január 31. 17:4112.
    ezt nagyon szépen leírtad!:)épp ebből vizsgáztam egy hete.
    előzmény:
    bnagy (7)
     
  16. 2005. január 31. 13:0811.
    ezt valóban nekem címezted vagy félrenyomtál ?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_830547 (10)
     
  17. Torolt_felhasznalo_830547
    Torolt_felhasznalo_830547
    2005. január 31. 10:2610.
    Nagyon úgy látom, hogy Te a gyereken keresztül bosszút akarsz állni a partnereden. Ez nem szép dolog, ha igy van.
    előzmény:
    plüssmackó (9)
     
  18. 2005. január 31. 10:019.
    nagyon csúnya történetnek néz ki. . . . .

    ahhoz hogy jobban tanácsot lehessen adni tudni kellene mi történt, van-e esélye a perre, vagy láthatásra. . .

    Mi történt ?
    előzmény:
    drew01 (8)
     
  19. 2005. január 31. 09:228.
    Nincs apai elismerőnk. És nekem is bele kellene egyeznem az ő nevébe. Pert azért indított, mert nem szerepel az anyakönyvbe. És ő csak nemző, nem apa. Mivel én nem akarom aláírni az elismerőt, ezért indított pert.
    előzmény:
    mizsimazso (5)
     
  20. 2005. január 31. 09:157.
    Főszabály szerint a gyermek családi nevét a szülők közös megegyezéssel állapítják meg; a családi név lehet az apa és az anya családi neve egyaránt.
    Amenyiben nincs olyan személy, akit a családjogi törvény értelmében a gyermek apjának kell tekinteni, akkor a gyermek az anya családi nevét viseli mindaddig, amíg az anyakönyvbe képzelt apa nem kerül bejegyzésre. Az anyakönyvben ugyanis ebben az esetben is ki kell tölteni az "apa" rovatot. Ha az anya nem nevezi meg az illetőt, akkor a gyermek három éves kora után a gyámhivatal intézkedik a bejegyzés iránt. Ilyenkor a képzelt apa családi nevéül az anya legközelebbi anyai ági felmenőjének a nevét, az anya nevét vagy az anya által kért bármely más nevet kell anyakönyvezni. Innentől fogva a gyermek ezt a nevet viseli, kivéve ha az anya továbbra is kéri, hogy az ő nevét viselje.
    Ha az apaságot már bíróság megállapította, akkor belép a főszabály, vagyis a szülőknek kell megegyezniük a névviselésről. Ha ez nem sikerül, a bíróság határoz róla.
    1952. évi IV. törvény 41-42. §
    Remélem, minden kérdésre válaszoltam. . .
    Remélem, minden kérdést sikerült megválaszolnom. . . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. Torolt_felhasznalo_751244
    Torolt_felhasznalo_751244
    2005. január 31. 08:546.
    Én is javaslom a www. magyarorszag. hu-t.
    Ha elismerte a gyereket és te beleegyeztél, akkor az apa nevét kapja a gyerek, ha nem egyezel bele, vagy azt kéred, akkor a te nevedet.
    De tényleg, miért indított pert? Nem akar apu lenni?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. 2005. január 31. 08:425.
    Én úgy tudom, ha van apasági nyilatkozat, az apa engedélye kell hozzá. Vagy ha lemond a jogairól. . .
    A pert azért indította, mert nem szeretne apa lenni, vagy mert szeretne?
    előzmény:
    drew01 (1)
     
  23. Torolt_felhasznalo_942902
    Torolt_felhasznalo_942902
    2005. január 31. 08:284.
    Szia!

    Nézz körül a www. magyarorszag. hu oldalakon is, én nagyon sok kérdésemre választ kaptam. Nyomtatványokat is találsz segítségképpen.
    előzmény:
    drew01 (1)
     
  24. 2005. január 31. 08:273.
    Ezt tudom, de még akkor is bele kell egyeznem az ő nevébe. Tehát nem automatikusan kapja a nevét. Csak azt nem tudom, hogy apasági pernél , amit a nemző indított mi a helyzet.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_375334 (2)
     
  25. Torolt_felhasznalo_375334
    Torolt_felhasznalo_375334
    2005. január 31. 08:192.
    Ha nincs apasági nyilatkozat, akkor automatikusan a te nevedet kapja a pici, én így tudom. Ahhoz, hogy az apa bekerüljön a születési anyakönyvbe, ahhoz alá kell írnia egy apasági nyilatkozatot.
    előzmény:
    drew01 (1)
     

Címlap

top