Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Templomi esküvő

Torolt_felhasznalo_382499
Torolt_felhasznalo_382499
Létrehozva: 2005. szeptember 28. 14:22

Sziasztok!

Jövő májusban tervezzük, hogy az "igazi" templomi esküvőnket is megtartjuk. 1995. májusában már volt polgári esküvőnk, de úgy gondoltuk, hogy megtartjuk az egyházit is. Kérlek, ha tudtok segítsetek, hogy Pesten melyik templom az, amelyik a "legalkalmasabb" rá (Bazilika? Mátyás?...) Én nem vagyok megkeresztelve, de szerintem nem is ez a lényeg (csakis a hit). A lényeg, hogy semmiképpen ne legyen modern templom. A legjobb egy kis kápolna lenne Pesten vagy Pesthez közel. Egyenlőre csak tapasztalatokat gyűjtök. Előre is köszi!

  1. Torolt_felhasznalo_888791
    Torolt_felhasznalo_888791
    2005. szeptember 29. 16:1976.

    kiegészítésül (forrás: Katolikus Egyház Katekizmusa):

    Vegyes házasság és valláskülönbség


    1633 Több régióban a vegyes házasság (katolikusok és megkeresztelt nem katolikus fél között) elég gyakran elôfordul. Különös figyelmet igényel mind a házastársak, mind a lelkipásztorok részérôl; a valláskülönbséggel kötött házasság (katolikus és meg nem keresztelt fél között) esetén még nagyobb körültekintésre van szükség.

    1634 A hitvallásbeli különbség a házastársak között nem jelent leküzdhetetlen házassági akadályt, ha képesek a közösségbe behozni azt, amit mindegyikük a maga közösségében kapott, és képesek kölcsönösen megtanulni egymástól, hogy miként élnek Krisztus iránti hűségben. De nem szabad figyelmen kívül hagyni a vegyes házasságok nehézségeit. Ezek abból erednek, hogy a keresztények elkülönülése még fennáll. A házastársakat az a veszély fenyegeti, hogy saját házukban tapasztalják meg tragikus módon a keresztények elkülönülését. A valláskülönbség e nehézségeket még súlyosbíthatja. A hitbeli különbségek és magáról a házasságról vallott különbözô fölfogások, sôt a különbözô vallási lelkületek is, feszültségek forrásává válhatnak a házasságban, fôként a gyermekek nevelésében. És így megjelenhet a kísértés: a vallási közömbösség. >>817

    1635 A latin Egyházban érvényes jog szerint a vegyes házasság megengedettségéhez egyházi hatóság kifejezett engedélyére van szükség.[2553] Valláskülönbség esetében a házasság érvényességéhez ezen akadály alóli kifejezett fölmentés szükséges.[2554] Ez az engedély vagy fölmentés feltételezi, hogy mindkét fél ismeri és nem zárja ki a házasság lényeges céljait és sajátosságait; ezen felül a katolikus fél vállalja a kötelezettséget -- amit a nem katolikus fél is tudomásul vesz --, hogy megôrzi hitét és gondoskodik a gyermekek keresztségérôl és nevelésérôl a katolikus Egyházban.[2555]

    1636 Az ökumenikus párbeszédnek köszönhetôen számos vidéken az érintett keresztény közösségek meg tudták szervezni a vegyes házasságok közös lelkipásztori gondozását. Ennek feladata támogatni a házastársakat, hogy sajátos állapotukban a hit világosságában éljenek. E lelkipásztori gondozás segítse a feleket a feszültségek feloldásában, melyek az egymás és az egyházi közösségek iránti kötelességek között fölléphetnek. Támogatnia kell annak kibontakozását, ami a házastársak hitében közös, és a tiszteletet az iránt, ami szétválasztja ôket. >>821

    1637 A valláskülönbség esetén a katolikus félre különleges feladat hárul, ,,mert a hitetlen férj megszentelôdik az asszonyban, és a hitetlen asszony megszentelôdik a testvérben'' (1Kor 7,14). A keresztény házasfél és az Egyház számára nagy öröm, ha e ,,megszentelôdés'' elvezet a másik fél szabad keresztény hitre téréséhez.[2556] Az ôszinte házastársi szeretet, a családi erények alázatos és türelmes gyakorlása és a kitartó imádság a nem keresztény felet elôkészíthetik a megtérés kegyelmének elfogadására.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_910683 (74)
    2005-09-29  15:44
  2. 2005. szeptember 29. 15:5575.

    "Ha magának külön szabályokat kíván felállítani, akkor lehet szektát alapítani  . "

    Khmmm gondolom inkább egyházra gondoltál és nem szektára.

    előzmény:
    Magonc (72)
    2005-09-29  15:29
  3. Torolt_felhasznalo_910683
    Torolt_felhasznalo_910683
    2005. szeptember 29. 15:4474.

    Erre két megoldás is van.

    Ha valóban komolyan gondolja a másik, nem-hívő fél (legalábbis ezt mondja a papnak - a pap nem gondolatrendőr, a szavakat hallja csak, de a gondolatokba nem lát bele), hogy  tiszteletben tartja a párja hitét, akkor igenis össze lehet és össze is szokták őket adni. Ahogy itt is írták korábban, a nem-hívő fél felmentést kap a hitére vonatkozó eskü alól.

    De ha úgy tűnik, hogy csak a másik kedvéért megy a templomba, és azokat a doplgokat sem veszi komolyan, amikre a társa kell, hogy megesküdjön - akkor nem lehet őket öszeadni. Becsapná őket az Egyház, ha egy ilyen esetben azt mondaná, amit az esküvő szövege szerint mondania kell: hogy "amit Isten előtt itt megkötöttetek, az Isten és az emberek előtt felbonthatatlan lesz".

    előzmény:
    borostyan (68)
    2005-09-29  14:56
  4. 2005. szeptember 29. 15:3973.

    "Ha magának külön szabályokat kíván felállítani, akkor lehet szektát alapítani "

    Miért kéne? Van már annyiféle egyház! Ha nem tetszik az egyik, átmehetsz a másikba. Viszont mindegy a Biblia tanításaira alapul. Tehát a Tízparancsolatra is. Ezért keresztény.

    előzmény:
    Magonc (72)
    2005-09-29  15:29
  5. 2005. szeptember 29. 15:2972.

    Kedves Dikusz!

    Bizonyára azért nem érted a hangulatot, mert bizonyos dolgok  mindnyájunknak mást jelentenek. Néhány perc bizonyára nem elég, hogy megismerkedj a katolikus egyház tanításaival.

    Ha jól értem, meg vagy keresztelve és hiszel.

    Kisbabákra visszatérve - a szülő, és annak akadályoztatása esetén a keresztszülő fogadalmat tesz, hogy a gyereket a hit szerint neveli, ebbe belefoglaltatik az is, hogy megismerteti a hit alapjaival is.

    Ha ez az esetedben is így történt volna, akkor megértenéd, hogy aki a katolikus egyház szabályai szerint próbál élni, és maradjunk csak a Tízparancsolatnál, ami Mózessel az Ószövetségben megjelenik, az tudja, hogy az "Úr napját szenteld meg" parancson a katolikus egyház a vasárnapi szentmisén való részvételt érti. Tehát, aki Isten parancsait meg akarja tartani, és nem akar bűnt elkövetni, az ezt is meg akarja tartani.

    Ha magának külön szabályokat kíván felállítani, akkor lehet szektát alapítani  .

    Most egy olyan fontos fordulóponthoz érkezett el az életed,   tartozol magadnak annyival, hogy megismerkedsz azzal, amire vállalkozol, és azzal is tartozol magadnak, hogy nem veszel a nyakadba olyan ígéretet, amit ugyan Te nem veszel komyolyan, de ettől még keményen számonkérnek Rajtad - az én, a mi? hitünk szerint.

    Az abszolút laikus fiút ebbe belerángatni pedig szintén nem jó őtlet. 

    Isten útjai tényleg kifürkészhetetlenek, keress egy olyan papot, aki készségesen felel a kérdéseidre, aggályaidra.

    Vígasztaljon, a fehér ruha a polgárin is jól mutat.

    szeretettel M

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_382499 (45)
    2005-09-29  08:03
  6. 2005. szeptember 29. 15:1371.
    Nem igazán tudom, mifelénk általában nincs felemás házasság. A nem hívő fél többnyire megtér.
    előzmény:
    borostyan (70)
    2005-09-29  15:03
  7. 2005. szeptember 29. 15:0370.

    Ezt én is így gondolnám  

    De itt többen azt kifogásolták, hogy egy pap nem adhatja össze őket úgy hogy tisztában van vele, hogy az egyikük nem hisz. Ez számomra azt jelent, hogy a hithűtől megtagadták a házasság szentségét. Nem akartam túl sarkosan fogalmazni...

    előzmény:
    eri777 (69)
    2005-09-29  14:59
  8. 2005. szeptember 29. 14:5969.
    Ha az egyik fél hívő, akkor elvileg nincs akadály, legalábbis nálunk...bár a legtöbb megtér. 
    előzmény:
    borostyan (68)
    2005-09-29  14:56
  9. 2005. szeptember 29. 14:5668.

    De mi van ha például a mennyasszony hithű keresztény, minden feltételnek megfelel egy templomi esküvőhöz, a völegénye nem hisz ebben, de a jövendőbeliért megteszi mert a másiknak fontos. Aztán jön az egyház hogy vagy mindketten vagy egyik sem?    Ilyenkor mi van?  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_910683 (67)
    2005-09-29  14:51
  10. Torolt_felhasznalo_910683
    Torolt_felhasznalo_910683
    2005. szeptember 29. 14:5167.

    Köszönöm, hogy megpróbálsz megérteni. (Néha kicsit túl komplikáltan fogalmazok.)

    "nem a másik tábor pocskondiázásáról van szó. Hanem a tiszteletben tartásról. Tehát akár átjöhet valaki az én táboromba nézelődni, érdeklődni nem fogom elzavarni. Nem fog az én csapatomnak szúrkolni, de nem is várom el tőle. Ha meg nem is szereti a focit, de eljött mert a kedvese párja miatt megtette, akkor sem fogom értetlenül rázni a fejem."

    A hasonlatom ebben sántít: a "meccsre" katolikuséknál is eljöhet bárki. Ilyen sok közösségi program, kirándulás, hittan, stb.

    Csakhogy egy katolikus esküvő nem meccs. Hanem inkább kifejezetten a katolikus hit megvallásának, vállalásának és az erre való eskü letételének a helye. EZÉRT van az, hogy érdeklődőként ezen is bárki részt vehet - de ahhoz, hogy magát a katolikus esküvőt válassza, ahhoz katolikusnak is kell lennie.

    NEM az egyház elvárása - hanem a dolog természete miatt.

    előzmény:
    borostyan (66)
    2005-09-29  14:29
  11. 2005. szeptember 29. 14:2966.

    Átgondoltam és elolvastam amit írtál.

    És Igazad van beismerem.

    De itt nem a másik tábor pocskondiázásáról van szó. Hanem a tiszteletben tartásról. Tehát akár átjöhet valaki az én táboromba nézelődni, érdeklődni nem fogom elzavarni. Nem fog az én csapatomnak szúrkolni, de nem is várom el tőle. Ha meg nem is szereti a focit, de eljött mert a kedvese párja miatt megtette, akkor sem fogom értetlenül rázni a fejem.

    Az egyházi kérdések azért is bonyolultak (szerintem) mert vegyesen vannak benne mind emberi mind pedig Isteni szabályok, és tiltások.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_910683 (63)
    2005-09-29  14:08
  12. Torolt_felhasznalo_910683
    Torolt_felhasznalo_910683
    2005. szeptember 29. 14:1965.

    Bocs, Dikusz, ha félreértettelek. Én eddig úgy értettem, hogy alapvetően NEM akarsz (és nem is tudsz) egyetérteni a katolikus egyházzal - megvan a MAGAD HITE, ami szerinted nem is kell, hogy egyezzen a katolikus egyház hitével.

    Nem így van? Akkor bocsánat.

    De az egyház éppen a házasságról meg a szerelemről teljesen határozott dolgokat tanít, és a katolikus esküvőt éppen arra "találták ki", hogy ezeket a katolikus tanokat tudatosítsa, ezekre tétessen esküt a felekkel, és ezekhez kérje az Isten áldását - akkor a katolikus templom katolikus szertartásán  miért az egyháznak kéne alkalmazkodnia a te hitedhez?

    Ha mondjuk nekem nagyon tetszene a hindu esküvő, a hindu szertartás és hindu templom, attól még nem akarnék hindu szertartás szerint esküdni, ha egyszer nem abban hiszek.

    Ez kirekesztés?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_382499 (60)
    2005-09-29  13:15
  13. 2005. szeptember 29. 14:1864.

    Ha van kedvetek keresztényekkel társalogni várunk mindenkit a Keresztény-kávézóba a Szórakozzunk! témánál.  

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_910683 (63)
    2005-09-29  14:08
  14. Torolt_felhasznalo_910683
    Torolt_felhasznalo_910683
    2005. szeptember 29. 14:0863.

    "sajnálom hogy te is ahhoz  a táborhoz tartotzol akik azt hiszik tévedhetetlenek és tökéletesek."

    Nem tudom, ezt miből vetted - de sem időm, sem kedvem itt magyarázkodni. Eddig is, ezután is azt mondtam: nem állítom, hogy a katolikus egyház tudja jobban, vagy hogy annak van igaza. Az is lehet, hogy valamelyik másiknál van az igazság. Tehát sem tévedhetetlennek, sem tökéletesnek nem tartom sem az egyházat, sem magamat.

    Csak azt mondtam: VÁLASZTANI kell.

    Profánabb példával: nem érdekel a foci, a magyar foci meg főleg nem. Nem tudom, melyik csapat jobb, van-e jobb egyáltalán. Csak azt tudom, hogy - legalábbis, ha valaki focimeccsre akar menni - nem mindegy, hogy lila-fehér, vagy zöld-fehér ruhát vesz fel. És aki lila-fehérben akar beülni a fraditáborba egy fradi-újpest meccsen, az ne a fradidrukkereket szidja...

    (Katolikus esküvőt akar katolikus templomban, de azt ne várják tőle, hogy katolikusnak tettesse magát...?)

    előzmény:
    borostyan (58)
    2005-09-29  12:06
  15. 2005. szeptember 29. 13:4362.
    Miért akartok templomit? Kell az áldás?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_382499 (60)
    2005-09-29  13:15
  16. 2005. szeptember 29. 13:4261.
    Az egyház alapvetőnek tartja a keresztséget, nem a hit a lényeg, hanem annak a megvallása!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_382499 (1)
    2005-09-28  14:22
  17. Torolt_felhasznalo_382499
    Torolt_felhasznalo_382499
    2005. szeptember 29. 13:1560.

    Nagyszerű! Teljesen összezavartatok!  A lényeg, hogy teljesen "szabályosan" össze fogunk házasodni templomban is. Én meg fogok keresztelkedni és jegyesoktatásra is járunk majd!

    Ja! És nem csak divatból!!! 

    előzmény:
    borostyan (59)
    2005-09-29  12:11
  18. 2005. szeptember 29. 12:1159.

    Na pont erről beszéltem ezért hosztam fel példának, van a szerintetek és a szerintünk. Ez már teológiai vita. Én elfogadom hogy SZERINTED nem az, legyen neked az a jó, te meg köpsz az én véleményemre (már bocs) és majdnem lehülyézzel a helyes kis példáddal az internettel...  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_910683 (57)
    2005-09-29  11:58
  19. 2005. szeptember 29. 12:0658.

    "Legalábbis a katolikus egyházban"

    Ha ez a mondat nem lett volna, akkor még azt mondom hogy komolyan vettelek volna, sajnálom hogy te is ahhoz  a táborhoz tartotzol akik azt hiszik tévedhetetlenek és tökéletesek. Mivel én nem hiszem sem magamról sem a saját sem más vallásáról ezért bizti már keresztény sem vagyok.

    Na "nem A pap, hanem EGY pap" -ra pedig annyit hogy magyarként fogalmaztam, mert mutatószóval mutattam rá az ő papjára ("csodás" lelki vezetőjére) és nem határozatlanul mutattam rá valaki másra. Tudom mit írtam nem kell kijavítani. De ha neked így jobb akkor legyen, velem lehet alkudni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_910683 (56)
    2005-09-29  11:50
  20. Torolt_felhasznalo_910683
    Torolt_felhasznalo_910683
    2005. szeptember 29. 11:5857.
    A bálványimádás kérdésére nem akarok itt kitérni - bár nagyon tájékozottnak tartod magad, de ebbéli véleményed meglehetősen árnyalatlannak tűnik. Ha a katolikus szentképekre, szobrokra, stb gondolsz, akkor körülbelül olyan ezeket bálványoknak tekinteni, mint a kártyát az ördög bibliájának, vagy az internetet a pokol bejáratának tartani. Mindegyikkel lehet visszaélni, lehet nem arra használni, amire értékesen, értelmesen valók - de ez inkább a felhasználót minősíti, mint magát az eszközt... De ez teljesen "off" - priviben vagy más topikban lehetne megvitatni.
    előzmény:
    borostyan (55)
    2005-09-29  11:22
  21. Torolt_felhasznalo_910683
    Torolt_felhasznalo_910683
    2005. szeptember 29. 11:5056.

    Kedves Borostyán!

    "akitől a pap elvárja hogy gyónja meg ha betette a lábát egy protestáns templomba!!!! mert bűnös helyen járt!!! "

    Először is: nem A pap, hanem EGY pap várja ezt el tőle. Amint írtam, a katolikus egyház éppen abban különbözik leginkábba  protestáns egyházaktól, hogy AZ EGYHÁZ tanítása - amiben van közös, egyházi tanítása a katolikus egyháznak - egyértelmű és egyes papok által sem variálható.

    Arra a katolikus egyház sem garancia (és maga sem mondta soha, sehol), hogy az egyes papjai ne mondhatnának butaságokat, vagy ne lehetnének akár megalkuvók, akár hitüket vesztettek, akár képmutatók.

    Attól még, hogy egy pap (és nem A pap) azt mondja, akár a szószékről is, hogy ölni nem bűn, vagy hogy a válás nem probléma, attól ez még nem lesz AZ EGYHÁZ álláspontja. Legalábbis a katolikus egyházban.

    előzmény:
    borostyan (54)
    2005-09-29  11:13
  22. 2005. szeptember 29. 11:2255.

    ABiblia egyértelműen leírja... ne vesszünk össze, de azt is leírja hogy bálványokat ne imádj!!! Szóval a protestánsok nézete szerint a Katolikus egyház igenis TÉVED. A katolikus egyház szerint meg nem. Szóval légyszi hagyjuk ezt, jó?

    Vagy a temetés ahogy már lejjebb is említettem. Katolikus nem temeti el, a protestáns igen. És nem azért mert "be akar inteni" a másik oldalnak, hanem azért mert másképpen gondolkodunk a (szerinted egyértelmű) Bibliai írást másként értelmezzük.

    Már bocs, de szerintem nem lehet csak úgy leírni hogy egyértelmű... Egyértelmű számodra ahogy magad érted, ahogy elmondták neked  a hittanórán, és nem akarod elfogadni hogy más másképpen látja, érzi vagy éli meg...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_910683 (48)
    2005-09-29  10:32
  23. 2005. szeptember 29. 11:1354.

    "Csak azt mondja, hogy az ilyen ember - bármennyire tiszteletre méltó legyen is egyébként - egyszerűen NEM KATOLIKUS"

    Ezt majd elmondom annak a katolikus ismerősömnek is akitől a pap elvárja hogy gyónja meg ha betette a lábát egy protestáns templomba!!!! mert bűnös helyen járt!!!

    Megjegyzem nem is megy be egybe sem mert mit szól majd a pap...   

    És csak szintén megjegyzem régen ez le is volt írva nekik, má skérdés, hogy ezt a vatikán visszavonta. Csak azt már nem kéri számon hogy be is tartják-e az új renket

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_910683 (50)
    2005-09-29  10:41
  24. 2005. szeptember 29. 11:0953.
    Épp ez az hogy kihallottam   Nekem ez úgy hangzott mintha lealacsonyodna az (ő által képzelt) én szintemre. Szóval ezért nem vettem viccesre   Én is tudom mi a Biblia, nem kell leírni a külalakját.  
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_888791 (52)
    2005-09-29  10:54
  25. Torolt_felhasznalo_888791
    Torolt_felhasznalo_888791
    2005. szeptember 29. 10:5452.

    (40): szia, csak egy megjegyzés:

    azt gondolom, hogy Istenben hinni persze lehet "csak úgy", és ez valóban annak kérdése, hogy mi van a szívedben..

    de: kereszténynek lenni és keresztényként hinni feltételez pár egyéb dolgot is.. pl. a keresztséget, Jézus követését

    ez persze a keresztény hit megélésének szükséges, de -nyilván- nem elégséges feltétele (ahogy matematikusok mondanák..&nbsp

    a "Biblia c. könyv" említéséből kár hogy nem hallottad ki az iróniát  

     

    előzmény:
    borostyan (39)
    2005-09-28  17:18

Címlap

top